Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Тема Наскоро имаше интервю по телевизиятанови  
Автор _maycal ()
Публикувано24.03.08 20:29



с Антон Стоянов, бивш възпитаник на дом за изоставени деца. Ако не се лъжа, около 19 години е бил в такъв дом.Сега е , може би, на около 25-30 години? Интервюто беше във връзка със скорошните събития в дома в Трън.
Защо пиша за него?-защото по една случайност имам бегло "полузапознанство" с него преди време.Той принадлежи към "Българска Божия църква"-една организация, в която основно място има темата за "говорене на непознати езици" като религиозен феномен.Преди време , отбелязах някои мои, не особено приятни , уви, впечатления от една тяхна служба (в началото-сравнително и условно хубава, от светска гледна точка, музика, след това-полубездарни "проповедници" периодично повтарящи идеологически клишета с ниско богословско и културологично ниво, имащи подчертан назидателно-заклинателен, но недостатъчно диференциран , оттенък , и накрая-и травмираща и дори със злокобен облик на моменти, глосолалична "молитвена"? част, израз на истеризъм, припознаван погрешно като особена свръхестествена надареност!


Та, този Антон Стоянов бил един от изявените глосолалици, както ми каза той самият (естествено, без да използва тази дума). Можел да "говори" дълго време, доколкото си спомням, от порядъка на 1-2 часа, не се разбирало абсолютно нищо от околните, бил в напълно ясно съзнание в такива моменти, записал си "речта" на касети...Когато "говорел", лицето му просиявало, и околните се впечатлявали благодатното му излъчване!
След като се опитах да направя някои мои по-скоро учтиви и умерени по форма възражения (доколкото ми стигаха възможностите) относно правдоподобността на богословската библейска обосновка на по-горе посоченото странно явление с медицински измерения, Антон от благоразположен, учудващо за мен, стана злобно зъл, дистанцира се, и ме "изтри от списъка" на хора, с които би могъл да общува и дори да се поздравява!
В крайна сметка- един интересен случай на човек, цял живот имал социални и личностни тегоби, произтекли от нелеката му съдба моделирана в мизерен български социален дом, придобил някои особени качества, и намерил подслон и реализация!? в глосолалична черква!



Тема Re: Наскоро имаше интервю по телевизиятанови [re: _maycal]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.03.08 20:35



Тъжна работа. Човек има нужда от признание и е там, където го получава.





Тема Re: Наскоро имаше интервю по телевизиятанови [re: _maycal]  
Автор woman (Любяща и любима)
Публикувано26.03.08 12:19



Не с всички деца от домовете се случва това. Въпреки набезите на всякакви секти и подобни тям, именно на такива места.



Тема Re: Наскоро имаше интервю по телевизиятанови [re: woman]  
Автор _maycal ()
Публикувано26.03.08 14:10



woman, а ти защо биеш тъпан, че си "любяща и люибма"-малко е досадно, така, както често са досадни, мисля

, мои по-малки и по-големи "заяждания"?



Тема Re: Наскоро имаше интервю по телевизията [re: _maycal]  
Автор woman (Любяща и любима)
Публикувано26.03.08 14:37



Защото, когато се регистрирах, в далечната 2001 с този ник, бях главно това. После - "титли" колкото щеш, но някак ми е носталгично и не ми се иска да го забравям.
Пък и няма само ти да дразниш.



Аз, всъщност, не разбрах защо точно го изобличаваш този момък? Смяташ, че не би могъл той да отрази достоверно инфото за дома, или...?



Тема maycal езиците са дар от БОГАнови [re: _maycal]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано27.03.08 19:41



Виждам, че си пуснал тази тема и в християнство, може би не си християнин и те интересуват някои "странни" наглед феномени


"относно правдоподобността на богословската библейска обосновка на по-горе посоченото странно явление с медицински измерения" мога да те насоча към множество стихове в Новия Завет, които обясняват този "религиозен феномен"
ИСУС преди да се възнесе на небето казва на повярвалите в Него:

17. И тези знамения ще придружават повярвалите: В МОЕ ИМЕ бесове ще изгонват; НОВИ ЕЗИЦИ ЩЕ ГОВОРЯТ ;
18. змии ще хващат; а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди; на болни ще полагат ръце и те ще оздравяват.
Марко 16:17-18

Ето какво стана в денят на Петдесятница:

1. И когато настана денят на Петдесетницата, те всички бяха на едно място.
2. И внезапно стана шум от небето като фученето на силен вятър и изпълни цялата къща, където седяха.
3. И им се явиха езици като огнени, които се разделяха, и застана по един над всеки от тях.
4. И ТЕ ВСИЧКИ СЕ ИЗПЪЛНИХА СЪС СВЕТИЯ ДУХ И ПОЧНАХА ДА ГОВОРЯТ НА ДРУГИ ЕЗИЦИ, СПОРЕД КАКТО ДУХЪТ ИМ ДАВАШЕ СПОСОБНОСТ ДА ГОВОРЯТ
Деяния 2:1-4

Първите езичници, които приеха християнството бяха Корнилий и неговите роднини,ето какво се случи с тях:

44. Докато Петър още говореше тези думи, СВЯТИЯТ ДУХ СЛЕЗЕ НА ВСИЧКИ, които слушаха словото.
45. И обрязаните вярващи, които бяха дошли с Петър, се смаяха, че ДАРЪТ НА СВЯТИЯ ДУХ СЕ ИЗЛЯ и на езичниците,
46. защото ги чуваха да ГОВОРЯТ ЧУЖДИ ЕЗИЦИ И ДА ВЕЛИЧАЯТ БОГА.

Павел казва:

който говори на НЕПОЗНАТ ЕЗИК, той не говори на човеци, а на Бога, защото никой не го разбира, понеже с духа си ГОВОРИ ТАЙНИ. 1 Коринтяни 14:2
Който говори на НЕПОЗНАТ ЕЗИК назидава себе си 1 Коринтяни 14:4
Бих желал всички вие да ГОВОРИТЕ ЕЗИЦИ 1 Коринтяни 14:5
АКО СЕ МОЛЯ НА НЕПОЗНАТ ЕЗИК ДУХЪТ МИ СЕ МОЛИ 1 Коринтяни 14:14

да говориш на езици не е "религиозен феномен" а е един прекрасен дар от СВЯТИЯ ДУХ за всички новородени християни. Най-нормалното нещо е когато повярваш в ГОСПОД ИСУС да бъдеш кръстен в СВЯТИЯ ДУХ и да говориш чужди езици, изключително малка част от новородените християни не говорят езици и то тези, които са повярвали отскоро и нямат все още духовното разбиране относно кръщението в СВЯТИЯ ДУХ. Трудно ми е да повярвам че съществуват християни, които да отричат и да не искат да приемат този прекрасен дар от БОГА - по този начин те отричат самите думи на ГОСПОД ИСУС който е казал че говоренето на чужди езици ще бъде нещо съвсем нормално за всички които вярват в Него
Българска Божия църква не е "организация" - това е църква съставена от новородени християни, които знаят в Кого са повярвали и се стремят да живеят според Неговото Слово - не "християни" на думи, а хора, които с цялото си сърце обичат БОГА и пазят заповедите Му

Но и всички, които искат да живеят благочестиво в Христос Исус, ще бъдат гонени. 2 Тимотей 3:12
Защото ще дойде време, когато няма да търпят здравото учение; но понеже ги сърбят ушите, ще си натрупат учители по своите страсти 2 Тимотей 4:3

Повечето "християни" са свикнали да живеят "християнство" което на тях им е угодно, както те си го разбират - веднъж-два пъти в годината на църква, или когато са на зор, но иначе не се сещат за БОГА, такива хора са свикнали само да искат, но не и да дадат. Наричат се "православни" но не са прочели и една книга от Библията, наричат ИСУС ГОСПОД и БОГ, но не познават Неговото учение, не живеят според Неговите повели, но много лесно отхвърлят здравото Слово заклеймявайки го за секта. Внимавайте да не се намерите богопротивници отричайки това което БОГ е казал в Словото Си! А Той е казал:
НОВИ ЕЗИЦИ ЩЕ ГОВОРЯТ Марко 16:17

Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи!, ще влезе в небесното царство, но който ВЪРШИ ВОЛЯТА НА МОЯ ОТЕЦ, Който е на небесата. Матей 7:21



Тема Re: maycal езиците са дар от БОГАнови [re: Zara_83]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано27.03.08 23:21



6. А сега, ако дойда при вас, братя, и заговоря на непознати езици, каква полза ще ви принеса, щом ви се не обясня било с откровение, било с познание, било с пророчество, било с поука?

7. И бездушните предмети, като пищялка или гусла, които издават глас, ако не дадат разделни звукове, как ще се познае, какво се свири на пищялка, или на гусла?

8. Защото, ако Тръбата издаваше неопределен звук, кой; ще се готви за битка?

9. Тъй и вие, ако не изговаряте с езика си разбрани думи, как ще се разбере това, що говорите? Защото ще говорите на вятър.

10. Толкоз, например, различни думи има в света, и ни една от тях не е без значение.

11. Ако, прочее, не разбирам значението на тия думи, то за говорещия ще бъда чужденец, па и говорещият ще бъде за мене чужденец.

12. Тъй и вие, бидейки ревнители към духовни дарби, залягайте да ги получите в изобилие, за поука на църквата.

13. Затова, който говори на непознат език, нека се моли за дарба да тълкува.

14. Защото, ако се моля на непознат език, духът ми се моли, умът ми обаче остава безплоден.

==========

18. Благодаря на моя Бог, задето повече от всинца ви говоря езици;

19. но в църква предпочитам да кажа пет думи разбрани, за да поуча и други, отколкото хиляди думи на език непознат.

==========

22. Затова езиците са белег не за повярвалите, а за неповярвалите; пророчеството пък не е за неповярвалите, а за повярвалите.

==========

6. Когато стана тоя шум, събра се много народ и се слиса, защото всеки ги слушаше да приказват на неговия говор.

7. И всички се чудеха и маеха, думайки помежду си: тия, които говорят, не са ли всички галилейци?

8. А как слушаме всички своя си роден говор?

9. Ние - партяни и мидяни, еламити и жители на Месопотамия, Иудея и Кападокия, на Понт и Асия,

10. на Фригия и Памфилия, на Египет и Ливийските страни, съседни на Кириния, и дошлите от Рим, както иудеи, тъй и прозелити,

11. критяни и араби, - как слушаме тях да говорят на наши езици за великите Божии дела?

=======

31. И след като се те помолиха, потресе се мястото, дето бяха събрани,
и всички се изпълниха с Дух Светии и с дръзновение говореха словото Божие.

32. А множеството повярвали имаха едно сърце и една душа; и никой нищо от имота си не наричаше свое, но всичко им беше общо.

=======

Защо мислиш, че православните не четат библията?
А протестантите като четете, дали разбирате правилно?



Българска Божия църква не е "организация" - това е църква съставена от новородени християни, които знаят в Кого са повярвали и се стремят да живеят според Неговото Слово - не "християни" на думи, а хора, които с цялото си сърце обичат БОГА и пазят заповедите Му


Какво означава "новородени християни"? Има ли старородени?
"10. Толкоз, например, различни думи има в света, и ни една от тях не е без значение."

"това е църква съставена от новородени християни" - ако имаш в предвид нова църква, то къде остана родената на Петдесетница? И не би ли следвало, че Църквата като ЕДНО тяло Христово да е Една? Или Господ създаде много църкви?

"17. И тези знамения ще придружават повярвалите: В МОЕ ИМЕ бесове ще изгонват; НОВИ ЕЗИЦИ ЩЕ ГОВОРЯТ ;
18. змии ще хващат; а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди; на болни ще полагат ръце и те ще оздравяват.
Марко 16:17-18 " - Изгонвате ли бесове или само практикувате гласолалия?
А що не хванете някоя змия?
Всъщност, под змия не се има в предвид само материална твар, но и духовната бесовщина /В МОЕ ИМЕ бесове ще изгонват;/, но това е друга тема...
А Иисус е по-правилно да се изписва с двойно "ИИ".

Поздрав!



Тема Re: maycal езиците са дар от БОГАнови [re: isihia]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано28.03.08 09:51



Здравей


не съм казала, че православните не четат Библията, исках да обясня, че да говориш езици е нещо съвсем нормално а не "религиозен феномен"
напълно съм съгласна със стиховете, които си дал за пример - няма какво да кажа по този въпрос
под новороден християнин разбирам човек, който е преживял това за което казва ИСУС на Никодим:

Истина, истина ти казвам: Ако не се роди някой отново, не може да види Божието царство. Йоан 3:3
Ако не се роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.
Йоан 3:5

Да се новороди човек означава първо - да ОСЪЗНАЕ ЧЕ Е ГРЕШЕН и този грях го отделя от БОГА, да реши в сърцето си да справи взаимоотношенията си с БОГА,като приеме благодатта на прошката и повярва в спасителното дело на Божия Син, да признае и отрече греховете си и съзнателно да реши да последва пътя на БОГА. Тогава започва да се случва промяна в живота му - изпитва омраза към всеки грях и нечестие, в същото време изпитва огромна любов към БОГА и християните.
ИСУС казва, че по това ще познаят, че сме Негови - ако имаме любов помежду си - затова съм твърдо против всякакви конфликти между православни и протестанти, като в същото време не приемам едно "мъртво християнство" - да се наричаш християнин на думи а да не пазиш Словото на БОГА и да не живееш според Неговите наредби - не приемам ходенето на църква само по големи празници, или когато имаш проблем, не приемам човек да се нарича християнин а да не се моли и да не чете Словото ежедневно, не приемам да се наричат сектанти хора, които с цялото си сърце обичат БОГА, нито приемам много от ритуалите които е приела православната църква - кланяне на икони, минаване под масата на Разпятие, кръщаване на малки деца - и още много други неща, които никъде не са описани в Библията и не са правени от първите християни. Не приемам разделението между християните на православни, католици и протестанти и непрекъснатите спорове между тях защото Църквата е една, и първите християни живееха в ЕДИНСТВО, приемам и вярвам в това християнство , което беше живяно в 1в сл.Хр. - ако някой го нарича сектантство - не ме притеснява да съм хулена заради това, че обичам ИСУС с всичко в мен и искам да живея така както Той е постановил
Относно змиите - не смятам, че един християнин който е наясно със Словото ще изтълкува буквално тези стихове - Защото нашата борба не е срещу кръв и плът, а срещу началствата, срещу властите, срещу световните управители на тази тъмнота, срещу духовните сили на нечестието в небесните места.

БОГ да ви благослови братя и сестри





*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.