Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:43 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Препоръчване на Книжарници, Сайтове. - ОБНОВЕНОнови  
Автор LegionМодератор (предполагаеми)
Публикувано10.05.09 18:10



Книжарници и църковни магазини в София

Църковни магазини в храмовете

"Св. Седмочисленици", в градинката на ул. Граф Игнатиев 25,

, GSM 0888 658 097, поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон

"Св. Неделя" в канаскията, площад Света Неделя 20,

"Св. Георги" - Ротонда, (във вътрешния двор между сградите на хотел Шератон и Президентството),

"Свети Николай Чудотворец" - руската църква, бул. Цар Освободител 3,

"Св. Покров Богодоричен", ул. Г. Д. Зографина 2 (зад хотел Родина),

"Св. Троица", бул. Константин Величков 28 (в градинката),

Книжарници, църковни магазини, книжна борса

Книжарница "Лествица", ул. Хан Аспарух 20, , раб. време понеделник до петък 10,30-19ч. събота 13,30-17,30ч.

Църковен магазин „Благолепие”, бул. Витоша 53,

Църковен магазин ул. Цар Самуил 111 (до Женския пазар), , тел.: 983 12 49, 0888 903 498

Църковен магазин ул. Цар Самуил 79 (на пресечката с бул. Стамболийски), , тел.: 986 68 87

Книжарница "Омофор", ул. Г. Бенковски 9 (до пресечката с Дондуков), , тел. 980 16 60, раб. време понеделник до петък 9-19ч. събота 10-16ч.

, ул. Аксаков 10,

Книжна борса „Искър” ет. 2, ст. 25
Поръчки и покупки на книги на Славянобългарския манастир "Св.Вмчк Георги Зограф", Света Гора, Атон
Книгите са изложени. Отстъпка от коричната цена - при покупка на 1 книга 20%, при 2 и повече книги 30%. Може да се поръчват книги за страната. Пращат се по пощата с наложен платеж.
ж.к. Дружба, ул. Поручик Христо Топракчиев 11 (срещу гара Искър), , авт. 604, 88, 10; тр. 20; 02 / 804 31 38; 0897 959 895; 0885 570 974
Раб. време от пон. до петък от 10 до 14/16ч., петък до 14ч. - необходимо е предварително обаждане за потвърждение дали ще е отворена борсата.

Книжарници и църковни магазини в страната

Варна

Книжарница в храм "Свети Архангел Михаил" - Духовно-просветен център “Св. Архангел Михаил”, ул. 27 юли № 9, , тел. 052/ 614 691

Книжарница в двора на храм "Света Петка", ул. Георги С. Раковски 36, , тел. 052/65 89 04

Църковен магазин до Митрополията, бул. Съборни,

Плевен

Храм "Света Троица", ул. Сан Стефано 7, , тел. 064/824-211, раб. време: 7.30 - 18.30 ч.

Храм "Св. Николай", площад Св. Николай, , тел. 064/837-208, раб. време: 7.30 - 18.30 ч.

Онлайн книжарници и доставка на книги


Онлайн книжарница на Православие.БГ

Книжна борса „Искър”,
Може да се поръчват книги за цялата страна. Пращат се по пощата с наложен платеж. (пълна информация по-нагоре).

Редактирано от фaмyлyc на 14.11.10 20:39.



Тема ЛАВСАИК или Животопис на Светите Отцинови [re: Legion]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано31.10.04 00:00



Това е автентична книга, описваща живота в Църквата през IV-V век сл.Хр.


Нейният автор, преподобният Паладий, епископ на витинийския град Еленополис, е роден около 364 г. в малоазийската област Галатия. На 24-годишна възраст (388 г.) той става монах и се подвизава в Египет, люлката на християнското монашество. Ревността му да види високи образци за съвършено монашеско житие, за да им подражава, е била така голяма, че той, както сам пише, не е щадял себе си да върви често по 30 дни пеша, докато стигне да посети някой подвижник или подвижница, за които е слушал да се разказват необикновени и чудесни неща. Така той обходил цялата тогавашна Римска империя; видял и чул непосредствено най-известните аскети на своето време или, ако те били вече покойници, слушал пресни спомени за тях от техните ученици и съвременници. Тези лични впечатления и сведения той, изглежда, своевременно си е записвал, понеже когато неговият добър приятел и благочестив византийски велможа Лавс го моли да му изложи всичко, което знае за живи и умрели християнски подвижници на благочестието, той го прави с готовност, като написва тази именно книга.

Тя съдържа, следователно, отделни сведения за живота, делата и мъдростта на светите отци, имената на които са влезли в нея. Затуй подзаглавието й - "Животопис на свв. отци" - повече й подхожда. А името "Лавсаик", под което е известна в църковната история и литература, идва оттам, че е написана по молбата и настояването на придворния велможа Лавс, на когото е и посветена от автора. Лавсаикът като исторически документ е важен и интересен, защото автентичността му е доказана и следователно, истинността на разказите в него е гарантирана от достойнствата на автора му - достойнства на ревностен монах, непорочен архиерей, светец и очевидец; и още - защото в него е представен животът на Църквата и християните от IV и V век в неговата непосредственост и на оная висота, на която той е бил тогава и поради която е станал идеал за всички християнски поколения - и с преизобилието на човешко усърдие към богоугождение, и с богатството на Божията благодат и сила.






Тема Re: ЛАВСАИК или Животопис на Светите Отцинови [re: *Лия*]  
Автор lgnatius (ентусиаст)
Публикувано31.10.04 14:07



Браво за идеята.

Веднага препоръчвам книгата биография на отец Серафим Роуз. За жалост я няма на български.

Четох я на руски, там заглавието е: Не от мира сего.

Ако някой докопа линк за нея, моля ви пуснете го. Книгата засяга доста важни въпроси.



Тема детска книга "Цветя от Рила"нови [re: Legion]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано01.11.04 22:04



Разкази за свети Иван Рилски от монахиня Валентина Друмева. Подходяща за деца 2-4 клас. Беше прочетена за 3 поредни вечери с коментар направен с широка усмивка: книгата наистина е хубава!



Тема Re: ЛАВСАИК или Животопис на Светите Отцинови [re: *Лия*]  
Автор 24O5 ()
Публикувано02.11.04 08:48



благодаря ти, Лия.
Изключително интересен и ценен източник за процесите, протичащи в християнската църква през втората половина на 4 век.
Браво на хората от http://www.sv-nikola.hit.bg, поредния добър извор, който публикуват на български език.



Тема Духовни полетанови [re: *Лия*]  
Автор orthodox_music (byzantine)
Публикувано02.11.04 11:26



"Духовни полета" от преподобни Иоан Мосх е подобна на "Лавсаик"

За съжаление в интернет намерих само цитати и позовавания на книгата.

1. “Луг духовный” (духовна ливада), заключаващ в себе си поучения, разкази за чудесата и подвизите на преподобните отци от Палестина, Египет и Сирия, събрани от монах Иоан Мосх († 622 г.) (взето от

)

2. ВРАГЪТ ОТСТЪПВА ПРЕД СМИРЕНИЕТО

Един старец разказал на Иоан Мосх следната случка: “Известно време живеех в лаврата на авва Герасим. Там имах един близък приятел. Веднъж седяхме заедно и разговаряхме за наша душевна полза. Спомних си думите на авва Пимен: “Всеки трябва да се укорява във всичко.” “Аз, отче - каза онзи брат, - от опит узнах силата и душевната полза на тия думи. Имах искрен приятел - дяконът на лаврата. Не зная защо, но той започна да ме подозира в една простъпка, която му причини скръб, и започна мрачно да гледа на мене.

Виждайки мрачния му поглед, помолих го да ми обясни причината. “Ето какво направи ти!” - най-накрая ми каза той. Понеже не бях извършвал такава простъпка, започнах да го уверявам, че не съм вършил нищо подобно. “Прощавай, но твоите оправдания не ме удовлетворяват” - каза братът. Като се оттеглих в килията, започнах да изпитвам сърцето си дали пък не съм направил наистина нещо подобно? И не намерих нищо такова. Един ден, като видях, че братът държеше Светата чаша за подаване на Светото Причастие, аз се заклех пред него, че не съм виновен в онова, което ми приписва. Но и тогава той не повярва на думите ми.

Обръщайки се отново към себе си, аз започнах да си припомням изреченията на Светите отци и както и те, казвах на себе си: “Дяконът искрено ме обича и подтикван от любовта, прямодушно ми говори за това, което му е на сърцето, за да пребивавам в трезвение и бодърстване над себе си и да не извършвам занапред нищо подобно. Да кажем, бедна моя душо, че ти не си извършила това. Но не си ли извършила множество други лоши неща и всички те ли са ти известни? Къде е това, което ти върши вчера или завчера или пък преди десет дни? Помниш ли го? Дали не си извършила и онова, което ти приписват, а после да си забравила?”

Размишлявайки по този начин, аз предразположих сърцето си така, сякаш наистина бях извършил нещо, но бях го забравил, както и другите свои дела. И започнах да благодаря на Бога и дякона, че чрез него Бог ми даде да позная греха си и аз можах да се разкая за него.

След тия размисли станах и отидох при дякона да помоля за прошка и да му благодаря, че ми помогна да позная греха си. Но едва почуках на вратата му, той отвори и се хвърли в нозете ми с думите: “Прости ми, дяволът се погаври с мене и ми внуши подозрение към теб! Наистина Сам Бог ме вразуми, че си невинен.” И каза, че не ще позволи да му поднеса своето извинение. В това нямало никаква необходимост.

Така получих голямо назидание и прославих Отца и Сина и Светия Дух. Томува сила и великолепие во веки веков! Амин.” (Духовна Ливада)



Има и други, търсете в google.com Иоан Мосх

А книгата може би се продава все още, горещо я препоръчвам.



Тема Езерни молитвинови [re: kaмъчe]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано02.11.04 18:28



И на мен ми хареса. Но не разбрах защо някъде използва трудни за децата думи, коите те не разбират - даже и аз не ги разбирах добре.

Купих си "Езерни молитви" от св. Николай Велимирович. Не е възможно да се разкаже за нея. Може би 10 години ако съм жив ще ми бъде настолна книга.

Затова справедливо е наречен "новият Златоуст".

Редактирано от Tимoтeй на 02.11.04 18:33.



Тема Re: Езерни молитвинови [re: Tимoтeй]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано02.11.04 22:44



Специално попитах малкия читател дали е разбрал всички думи и каза че да. Но по сегашната програма те още от първи клас учат много архаизми (идея нямам защо), които и на мен не са ми ясни но им ги поясняват като чужди думи, та явно е свикнал.



Тема романнови [re: Tимoтeй]  
Автор Anima Mea Tibi Amandi (минаващ)
Публикувано02.11.04 22:50



Преди 6-7 години, на "Солунска", ровейки се из кашоните с книги за по един, два и три лева, попаднах на една напълно неизвестна за мен книжка от известен автор - финландеца Мика Валтари, автор на "Синухе египтянина". Книжката се казва "Черният ангел". Тя не е на богословска тематика, а е един майсторски написан /според мен/ исторически роман, пропит с духа на онази драматична епоха от средата на ХV век - в политически, но най-вече във верови аспект. Написан е под формата на дневник от Йоханес Ангелос – грък по баща, латинец по възпитание. Действието обхваща последните шест месеца преди падането на Константинопол през фаталния 29 май 1453 година. Героите са реални, силни и изпълнени с противоречия личности - и император Константин, и небезизвестният Лукас Нотарас с неговата крилата фраза за турския тюрбан и папската тиара, и монаха Генадий Схоларис, и униатските кардинали Висарион и Исидор, и лъжепатриарха Мамас, и Св.Марк Ефески, Сфорцас, кондотиера Джустиниани, Мехмед, Мурад, Константинопол, Ферара, дори и Варна ...... и унията, и филиоквето, предсмъртната агония, любовта, греха, страданието и изкуплението ....

****
Пп - “Езерните молитви”, воистина е прекрасна книга. Въпреки всичко продължавам да бъде смутен от факта, че канонизирания /наскоро/ от СПЦ Николай Велимирович, е управлявал Охридската епархия в най-мракобесния за православните българи период – период в който се е проляла в пъти повече мирна християнска кръв, от колкото през Илинден или войните, период в който българските свещеници и монаси са били или избивани като кучета или прогонвани и жестоко малтретирани, вкл. и Екзархийските ни владици. И в които престъпления – за съжаление – активно са участвували представителите на сръбските църковни власти.

Редактирано от Anima Mea Tibi Amandi на 02.11.04 22:54.



Тема детска книга "Какво трябва да знае всяко ...нови [re: kaмъчe]  
Автор kaмъчe ()
Публикувано11.11.04 22:11



"Какво трябва да знае всяко православно момче" от Алексей Грачов.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.