Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:41 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Текст от архива минови  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.11.07 19:33



Преди 3-4 години един руснак ми разправя: "В България има само един
манастир, който се държи за стария календар. Българският Патриарх заедно с
местният кмет и милиция, се опитали насила да влязат в манастира, но монасите се затворили и първата вечер устояли. Патриарха с цялата компония се върнали в близкото градче и започнали да пируват. Решили на другата сутрин да превземат манастира. В това време монасите цяла вечер се молили.
На сутринта,когато сановната свита се приближила към манастира,видяла двата многовековни дъба, които били пред входа, скършени на Х. Ама така
скършени, каквито човек не може да направи. Милицията заедно с кмет, попове и др. леко се замислили и се разотишли.
---------------------------

Това е текста. Някой може ли да каже вярно ли е това и коя година става това, ако е вярно?



Тема Re: Текст от архива минови [re: Tимoтeй]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано07.11.07 19:45



Аз също съм чувал нещо подобно.

Преди имах колега, който беше от т. н. "староверци". Може би, това определение не е твърде точно, но така ги наричат в България. Те се придържат към богослужение по стария, Юлиански календар. Той ми разправяше, че когато през социализма се направила реформа в БПЦ за приемане на новия календар, някои свещеници не се съгласили. Май двама били основните действащи лица. Така или иначе, те се "укрепили" в някаква църква и продължавали да свещенодействат по стария обряд. Тогава, наистина патриархът заедно с милиция, решили да ги изгонят от там. Но, изведнъж двигателите на автомобилите, с които се движели отказали точно до църквата и не могли да ги запалят отново. Това разколебало групата, а по всяка вероятност веднага било докладвано по-нагоре. Така или иначе, оставили ги на мира. И, досега продължават да се събират вярващи по стария обряд, макар че, той не е признат от дирекцията по вероизповедания - нещо, на което пречела БПЦ. Поне така ми е разказвал, може и да бъркам нещо.



Тема Re: Текст от архива минови [re: Sargon lll]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано07.11.07 22:34



Да, разбирам те, но тук се говори за манастир и точно за определени дъбове пред входа. Чакам други за повече информация.



Тема Re: Текст от архива минови [re: Tимoтeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано08.11.07 00:38



Ми народната мълва не знае граници, я манастир, я църква, я сладкарница. Важното е да се измисли ново чудо :)



Тема Re: Текст от архива минови [re: Tимoтeй]  
Автор Kaпитaн Джak Cпapoy ()
Публикувано08.11.07 13:20



Извинявай Тимотейчо, ама тази история ми звучи като виц. Не вярвай толкова на ивно на измислици, съшити с бели конци.




Тема Re: Текст от архива минови [re: Kaпитaн Джak Cпapoy]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано08.11.07 16:13



Напротив, Капитане, има подобни много истински история, просто не помня от къде съм я преписал и някой може да си спомни. Бог непрекъснато прави чудеса, само и само такива като теб загиващи да се спасят.



Тема Re: Текст от архива минови [re: Tимoтeй]  
Автор Пoп Cтaвpи© (натаралянкан)
Публикувано08.11.07 19:28



Можеш ли да си представиш как патриарх Максим с цяла свита милиционери отива да превзема някакъв манастир???

То бива народно творчество, но това надхвърля дори новините на агенция Е-Же-Ка (Една Жена Каза). Ако обаче вземем сериозно горната история, можем да разберем как са се появили легендите, преданията и житията на светците.



Тема Re: Текст от архива минови [re: Пoп Cтaвpи©]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.11.07 20:50



Да, с тази разлика, че днешните светии можеш да ги видиш, като например св. Спиридон, който сякаш само е заспал - без никакви видими признаци на тленност, а е умрял /телесно/ САМО преди почти 1700 !!! години...



Тема Re: Текст от архива минови [re: Tимoтeй]  
Автор _maycal ()
Публикувано09.11.07 20:52



"Да, с тази разлика, че днешните светии можеш да ги видиш, като например св. Спиридон, който сякаш само е заспал - без никакви видими признаци на тленност, а е умрял /телесно/ САМО преди почти 1700 !!! години..."

Къде се намира?



Тема Re: Текст от архива минови [re: _maycal]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано09.11.07 21:07



Керкира /остров Корфу/.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.