Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:14 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Изображение на Света Троица???нови  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано29.05.07 00:13



Смущава ли ви тази картинка??


това изображение се пази на стените на някакъв Пернишки манастир (защо ли се очудвам, че по манастирските стени се съхраняват подобни неща)

аз съм силно смутен още повече след като почти веднага се сетих за този индийски идол


Откривате ли някакви разлики?



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: spanishcaravan]  
Автор onchoo ()
Публикувано29.05.07 01:16



Не се смущавам ни най малко поне аз.

Света троица е твоя идея .

Манастирите са свети места :)

Народе!!!!


Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: spanishcaravan]  
Автор Topмyнд (добродушен)
Публикувано29.05.07 06:21



Ставам разноглед от нея... Явно е бг принос към импресионизма. Сещам се (съвсем не на място разбира се) за съвета на старшината към изкаралите тежка нощ - "който ме вижда троен, да гледа в средата". Какво би трябвало да изобразява, обясниха ли?



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: Topмyнд]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано29.05.07 14:08



Не ми харесва. В нашия храм "Света Троица" има икона, която ако се гледа направо се вижда Светия Дух като Гълъб, ако се гледа от ляво се вижда Бог Отец, ако се гледа от дясно - се вижда Христос.



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: spanishcaravan]  
Автор ease ()
Публикувано31.05.07 04:35



Еми какво има да се смущаваш...това е наивното разбиране и наивното изобразяване на Тройцата от някой наивен, но вярващ човек. Какво знаение има? Да не би някое друго изображение да е по-близо до истината за Светата Троица?

А това не е идол е тримурти и изразява много сходна идея за триединственото на Бога, само че в една много по-древна култура, и хилядолетия преди идването на Христос.



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: Tимoтeй]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано31.05.07 10:04



"
В нашия храм "Света Троица" има икона, която ако се гледа направо се вижда Светия Дух като Гълъб, ако се гледа от ляво се вижда Бог Отец, ако се гледа от дясно - се вижда Христос."



Това е новозаветен вариант, съществуването на който е малко проблематично, доколкото знам...



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: ease]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано31.05.07 10:57



Според мен е много трудно да се говори за познаване на триединството на Бога преди Христос. Обясни малко повече за тази статуя.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: maycal]  
Автор aтaнac шиниkoв (инцидентен)
Публикувано31.05.07 11:26



Мисля, че и в Бачковския манастир има такава - откъм входа на черквата с арките, по които има историята за бедния Лазар и богатия. Като оставим настрана сакралната стойност на иконите, дори и като изкуство тези триизмерните са ми са съмнителни : мязат ми на нещо като калейдоскоп, който отдето го погледнеш, всеки път друга картинка дава.

Редактирано от aтaнac шиниkoв на 31.05.07 11:40.



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: ask2OO4]  
Автор Einherjer (жив мъртвец)
Публикувано01.06.07 00:43



Ти за славянския бог Триглав(Троян) чувал ли си?
А дааа ще кажеш,че тъпите славяяни са го взели на заем от гърците



Тема Re: Изображение на Света Троица???нови [re: ask2OO4]  
Автор ease ()
Публикувано01.06.07 04:17





нали разбираш,че вселената не съществува от 2000 години и Бог не съществува от тогава. Ако изобщо е вярно че Бог е триединен, то това трябва да е било така и преди да слезе Христос.

Как една цивилизация от преди 5 хиляди години е изразила това триединство ще е различно от това как ние го изразяваме.Коренът е същия обаче.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.