Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:04 16.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Симониянови  
Автор FCBayernMunchen (Студент)
Публикувано11.06.07 08:58



Много ми е болно, че трябва да пиша против управниците на нашата Православна църква, но възмущението ми нараства с всеки изминал момент. Греховната му душа все повече и повече се съмнява да не би същите тия хора да са довели до отпадане на Българската църква от Вселенското Православие, допускайки масово практикуването на ''симония'' в нея.

Предполагам не само всеки ученик и учител в духовно училище, но и всеки вярващ е наясно с факта, че всеки по - висш пост от свещенство в България се купува. Тъжно ми е, когато навсякъде около мен се говори само за пари и за препитание. За съжаление тази страст обзема и върха в духовната йерархия, където се предполага, че материалното задоволяване не би трябвало да е проблем. Кажете ми защо вече на два поредно църковно - народни събора се обсъжда единствено въпроса за броя и увеличаването на църковните епархии и кой какво да владее, а за наболелите проблеми и дума не се споменава?

Много хора днес се заблуждават, че термина ''симония'', като купуване на благодатта на Св.Дух, засяга само свещенството. Тази божествена и жизнеспасителна благодат се преподава на хората не само при посвщаването им в духовен сан, но и във всяко останало тайнство. Всеки християнин знае, че тайнствата в Православната църква са установени от Самаго Господа Иисуса Христа и са благословени със спасителната благодат на Св.Дух. чрез тях вярващите усвояват изкопителните заслуги, дадени даром на човечеството при кръстната смърт на Богочовека. Така, че всяка злоупотреба с тях и всеки опит за придобиването им по долен и мерзък начин води до тежък грях. Като значт това защо свещениците си навличат тежки престъпления като искат пари за всяко Кръщение, Брак, Маслосвет (на мен са ми искали и за Изповед)?

В устава на БПЦ в глава ''Издръжка на църквата'' чл.211 пише, че приходите на църквата са от приноси, дарения, завещания, наследства; имоти; църк. такси и глоби; свещи; фондове и др. Никъде не се споменават тайнства. В миналото, макар и да е имало сребролюбци, чак до такова конщунство не се е стигало. Свещениците не са взимали пари даже и от треби.

Приближаваше Пасха иудейска, и Иисус възлезе в Иерусалим
и намери в храма продавачи на волове, овци и гълъби, и менячи на пари седнали.
И като направи бич от върви, изпъди из храма всички, също и овците и воловете; и парите на менячите разсипа, а масите им прекатури;
и на гълъбопродавците рече: вземете това оттук и дома на Отца Ми не правете дом за търговия.(Мат 21. 12 - 13; Иоан 2:13 - 16).
С какво се различава съвременният православен храм от Йерусалимския; аз не виждам никаква разлика. Гълъбите, воловете и др. са се използвали във външното, жертвено богослужение, както днес се използват свещите, светената вода и книгите. Толкова ли сме обеднели, че да не може да се отвори една книжарница до храма или пък да се направи помещение в притвора. Повечето от нас са свикнали като иудеите само да купят, да използват и да си тръгнат. За молитва нито има време, нито пък подходяща обстановка. Такъв хаос цари в храмовете ни, че за възвисяване към духовното и дума не може да става. А на Рождество Христово да се чудиш да се молиш ли на Бог, или да гледаш богато украсената елха в храма. Аз не знам как всички тия неща възвисяват човека към Бога; те по скоро го оковават в материалния свят. И да се чуди човек на кого се извършва служба; май на Мамона.



Тема Re: Симониянови [re: FCBayernMunchen]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано11.06.07 10:47



И православните си го знаем, и инославните ни се смеят... А Сливенският Йоаникий ходи, та жени разни мафиоти. Време е май пак да заработи Лобната скала в Търново.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема пирамидата на властта...нови [re: FCBayernMunchen]  
Автор dqdogodo (упорит охльов)
Публикувано11.06.07 20:08



Много ми е болно, че трябва да пиша против управниците на нашата Православна църква, но възмущението ми нараства с всеки изминал момент. Греховната му душа все повече и повече се съмнява да не би същите тия хора да са довели до отпадане на Българската църква от Вселенското Православие, допускайки масово практикуването на ''симония'' в нея.

Предполагам не само всеки ученик и учител в духовно училище, но и всеки вярващ е наясно с факта, че всеки по - висш пост от свещенство в България се купува. Тъжно ми е, когато навсякъде около мен се говори само за пари и за препитание. За съжаление тази страст обзема и върха в духовната йерархия, където се предполага, че материалното задоволяване не би трябвало да е проблем. Кажете ми защо вече на два поредно църковно - народни събора се обсъжда единствено въпроса за броя и увеличаването на църковните епархии и кой какво да владее, а за наболелите проблеми и дума не се споменава?


време е да се каже:" Исус - да!Християнство - не!...
Исус все още превлича и спасява,но християнството не може да развалнува вече - ничие сърце...
защо?
какво е станало през тези векове от плача на едно новородено дете в един обор във Витлеем?
нещо трябва да е станало...

Чрез упоритост охлювът достигнал до небесната дъга.


Тема Re: Симониянови [re: FCBayernMunchen]  
Автор Heпoзнaт® (Архонтствуващ)
Публикувано11.06.07 20:15



В устава на БПЦ в глава ''Издръжка на църквата'' чл.211 пише, че приходите на църквата са от приноси, дарения, завещания, наследства; имоти; църк. такси и глоби; свещи; фондове и др.

Би ли пояснил какво означава църковна глоба. Кой кого глобява и по каква причина?



Тема Re: Симониянови [re: Heпoзнaт®]  
Автор dqdogodo (упорит охльов)
Публикувано11.06.07 20:38



Би ли пояснил какво означава църковна глоба. Кой кого глобява и по каква причина?

глобите спадат към цирк.такси...

Чрез упоритост охлювът достигнал до небесната дъга.


Тема Дай конкретни факти!-кажи най-малкотонови [re: FCBayernMunchen]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано11.06.07 21:20



какво точно си чул, от кого, ако източника е друг...Просто съобщи фактология-повече или по-малко си анонимен, няма да пострадаш, хайде понапъни се , и съобщи онова, на базата на което се е формирало твоето убеждение.Да не се измъкнеш обаче, като повториш, че "всички знаели",и да излезеш с номера,че нямало смисъл да се конкретизира, да се казват точни факти,защото всичко било прделно ясно!....
Не съм адвокат на свещенниците в случая, но понеже обикновенно много хора критикуват разни явления от различни обществени форуми, но поради незнаене на факти или поради страх не казват нищо конкретно, и се получава често една неприятна и малко долнопробна история на цялостно и несправедливо охулване !





Тема Re: Дай конкретни факти!-кажи най-малкотонови [re: maycal]  
Автор dqdogodo (упорит охльов)
Публикувано11.06.07 21:24



Не съм адвокат на свещенниците в случая, но понеже обикновенно много хора критикуват разни явления от различни обществени форуми, но поради незнаене на факти или поради страх не казват нищо конкретно, и се получава често една неприятна и малко долнопробна история на цялостно и несправедливо охулване !

винаги ще е така...
докато не започнем да рърсъм причините...
дa са се знимаваме само със следствията е губене на време...
само суета и гонене на вятъра...

Чрез упоритост охлювът достигнал до небесната дъга.


Тема Re: Симониянови [re: FCBayernMunchen]  
Автор Heпoзнaт® (Архонтствуващ)
Публикувано13.06.07 20:18



В устава на БПЦ в глава ''Издръжка на църквата'' чл.211 пише, че приходите на църквата са от приноси, дарения, завещания, наследства; имоти; църк. такси и глоби; свещи; фондове и др.

И все пак, няма ли кой да обясни какви са тези църковни глоби, кой кого глобява и по каква причина?



Тема Re: Дай конкретни факти!-кажи най-малкотонови [re: maycal]  
Автор aтaнac шиниkoв (инцидентен)
Публикувано13.06.07 21:56



Виж сега, то това е ясно - и за да не бъда голословен, в православната църква в Пазарджик, където обичам да влизам заради дърворезбата на иконостаса, виси още при входа ей-толчав списък с ценоразписа, по 20-50 стотинки, левчета, десетки левчета и пр. разбивка за разни услуги от духовен порядък. Това не е единствен случай, но изглупявам до степен да давам такива детайли само защото поиска.



Тема Re: Дай конкретни факти!-кажи най-малкотонови [re: aтaнac шиниkoв]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано13.06.07 22:47



"Предполагам не само всеки ученик и учител в духовно училище, но и всеки вярващ е наясно с факта, че всеки по - висш пост от свещенство в България се купува."

Ето за тези факти искам пояснения, кой те пита за ценоразписа, аз не съм против ценоразпис по принцип, стига цените да не са "безбожно"



високи!Пък и зависи за какви услуги става дума!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.