Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:50 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Симониянови [re: FCBayernMunchen]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано21.06.07 15:48



Ще ни кажеш ли досега колко средства си получил, и колко от тях са влязли - дали като дарение, дали "по принуда" и т.н. в касата на БПЦ - нека те улесня:

а) под 1 процент
б) от 1 до 5 %
в) от 5 до 10 %-та
г) от 10 до 20 %-та
д) от 20 до 30 %-та
е) от 30 до 40 %-та
ж) от 40 до 50 %-та
3) над 50 %-та

Моля те за честен отговор, като посочиш една от буквите. И не забравяй средствата от продажбата на имота.

Истината е тая, че ако всички давахме, нещата щяха да са по-различни, затова има ценоразписи, понеже ние НЕ даваме. Кръщението е едно, и таксата от 30 лева, от които надлежно е написано парите за какво са, мисля че за свещеника остават по-малко от половината. Бракът също се предполага, че е еднократен акт. За изповед е престъпление да се взимат пари.

Да, ако давахме, както ни е и заповядано - "според силите си" (Лука, 11:41) - нещата щяха да имат друг вид. Ако имаш един милиард, дай не 10%, а 50%, или дори 80% и пак ще ти остане предостатъчно и Господ ще ти въздаде стократно. Но ако имаш един лев в джоба и нямаш с какво да нахраниш детето си, тогава нещата са други. И въпреки всичко, дори и тогава има хора, които са готови да се жертват:

"А една бедна вдовица, като дойде, пусна две лепти, сиреч, един кодрант.
Като повика учениците Си, Иисус им рече: истина ви казвам, че тая бедна вдовица тури повече от всички, които пуснаха в съкровищницата; защото всички пуснаха от излишъка си, а тя от своята немотия тури всичко, що имаше, цялата си прехрана." [От Марк свето Евангелие]

И тъй,

"който сее скъдно, скъдно и ще пожъне; а който сее щедро, щедро и ще пожъне. Всеки да отдели, колкото му сърце дава, без да му се свиди, и без да го принуждават; защото Бог люби оногова, който драговолно дава. А Бог е силен да умножи у вас всякаква благодат, та, като имате винаги всякакво доволство във всичко, да бъдете щедри във всяко добро дело, както е писано: "пръсна, раздаде на сиромаси; правдата му пребъдва вечно".
(2 Кор. 9:6–8).




Тема Re: Симониянови [re: Eжko_]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано21.06.07 16:15



"Моля те за честен отговор"

Той няма да ти даде конкретен отговор, защото изглежда е лаладжия!





Тема Re: Симониянови [re: maycal]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано21.06.07 18:25



Което си е вярно, вярно си е - дават главно бедни хора. Случаят с вдовицата и двете лепти буквално се повтаря всеки ден. Но това е добре само за самите бедняци, защото е честно и безкористно действие; а за църквата като институция ползата не е кой знае каква. Може би ако се измисли вариант с данъчни облекчения за всеки дарител, тогава повече хитри богаташи биха пускали прилични суми в касите на храмовете. Нищо, (че ще е от излишъка им... Ама за тая работа се иска акъл. А то у нас данъците на по-имотните граждани почти не се събират, така че и облекчения не им трябват... А на църквата (няма защо да си кривя душата) според мен й трябват. Свещоливници, имоти под наем, манастирски приходи, когато ги има - всичко това е чудесно, но не достатъчно. При повече дарения и по-малко крадливи митрополити (а крадльовци има, за съжаление) нашата Църква би могла да разполага с прилични средства за обезпечаването на монаси и свещеници, както и за повече дейности - образователни, благотворителни, хуманитарни извън страната, ако щете. Католиците са много точни в това отношение. В Австрия и Словакия съм се нагледал на чудесни свещеници и монаси (особено бенедиктинци), които вършеха работа като луди. Занимаваха се с деца, с болни, с организация на културни събития и с какво ли не. Че и проповядваха и служеха усърдно. А градчетата и селата се събираха в църквите си в неделя и не забравяха да пуснат по пет-десет ойро от човек в дискоса. И бяха добри християни, нищо че не бяха от моето изповедание. Но е истина също, че те не се тревожеха за насъщния, както понякога става с нашите попове (и с миряните...).

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Симониянови [re: glishev]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано21.06.07 20:52







Тема Re: Симониянови [re: maycal]  
Автор glishev (Недообразован)
Публикувано22.06.07 08:46



Да, горе-долу и нещо такова имах предвид. Темата е готина, но отдолу продължава безумно. Не мога да схвана защо много вярващи (от кое да е изповедание) смятат, че осъзнатата нужда от работа в Църквата е "фарисейство". Не, това е яко бачкане и превиване на гръб заради ближния и всеки свещеник или мирянин, който го прави, е добър човек. Ако митрополитите наистина сами даваха пример с грижа за болни и бедни, щеше да е добре. Ако свещениците наистина благовестяваха усърдно (и не забравяха да пуснат дискоса), също нямаше да е зле.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Ако съм разбрал правилно,нови [re: maycal]  
Автор FCBayernMunchen (Студент)
Публикувано23.06.07 00:07



На мен ми стана съвестно по - късно, че не съм му изнесал една нравоучителна или по скоро нравообличителна проповед. Ама за съжаление късно се осъзнах и научих. Накъде върви света се питам всеки ден.





Тема Верният отговор е: я)нови [re: Eжko_]  
Автор FCBayernMunchen (Студент)
Публикувано23.06.07 00:13



Давам 150 % в касичката на храма. Доволен ли си. Все още не работя, нямам никакви доходи, никакво имущество (не разбирам за кого става дума при продажбата на имот), все още съм на издръжка от родителите. Те обаче са благословили да давам от парите им за Църквата, колкото аз сметна за добре. Така че, драги ми фарисейно сметна ли процентите.


И аз това предложих в предишно мнение. Ако всички вярващи даваха по 1/10 от наличните си пари в джоба или около 2 -3 лева нямаше да има нужда да се стига до симонии. Ама все пак трябва някого да подбуди с една прочувствена реч хората да бъдат по щедри. Християните трябва от сърце да дават, а не да бъдат принуждавани насила - все едно търгуват т.е. заплащат за присъствието си в храма или за някоя услуга.Ама каква услуга, обикновена ли?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от FCBayernMunchen на 23.06.07 00:22.</EM></FONT></P>

Редактирано от FCBayernMunchen на 23.06.07 00:25.



Тема Re: Верният отговор е: я)нови [re: FCBayernMunchen]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано23.06.07 18:45





150 % значи, че ако имаш две ризи, да дадеш три, което рабзбира се е невъзможно.

Нямаш ли имот, наистина ?




Тема Re: Верният отговор е: я)нови [re: FCBayernMunchen]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано25.06.07 08:33



Моля те прости ми, щом се чувстваш душезасегнат.






Тема Извинен си.нови [re: Eжko_]  
Автор FCBayernMunchen (Студент)
Публикувано27.06.07 19:24



Няма проблеми. В момента не притежавам нищо. Дори и детето, което ми се роди, според гражданските закони, не е мое и аз нямам никакви права над него т.е. утре жена ми ако реши да го принесе в жертва на дявола, аз не мога да направя нищо. Както и да е. В момента съм още студент, а това е последната ми година, претъпкана и преизпълнена с изпити : държавни, духовни и какви ли още не. Не мога да си позволя едновременно да работя и да уча, защото май съм от по - бавноразвиващите се хора. Ако се захвана с едното, другото ще закъса. По тая логика нямам лични пари, не взимам никаква стипендия, на издръжка от наште съм. Незнам защо си си втълпил, че притежавам някакви имоти??? Дори и гащите, които нося не са лично мой. Но това няма значение.

Та идеята ми е, ако всяка неделя вярващите в една църква (да вземем примерно 20 - 30 човека) даваха в касичката по 2-3 лв, ето ти идеалната заплата за свещеника, така че да не се налага той да престъпва Божиите закони. Да не забравяме и приходите от свещи и от имоти. Ама не; алчността и корупцията завладява всички хора, никой не се задоволява с малкото. Още по - лошо е, че цялата работа се ръководи от горните слоеве на клира т.е. ако някой свещеник иска да бъде почтен и добър, ще бъде изхвърлен от владиката, след като не му представи месечния отчет за сватби и кръщенета.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.