Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:20 06.10.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема руските старцинови  
Автор ta-ra-ram ()
Публикувано23.03.07 20:38



търся инфо за руските старци-стълбове на вярата-в електронен вариант, видях книги преведени, но са много скъпи....



Тема Re: руските старцинови [re: ta-ra-ram]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано23.03.07 20:50



за "старците разбойници" ли става дума?
аз съм глeдал филма...
не вЕрвам да го има в електронен вариант - беше шрокоекранен...
има и втора серия "утрините тук са тихи".дават една сутрин,ама тиха ,тиха ,че си нямаш на прества и гробове на "старците разбойници"...
как са умрели не дават...



Тема Re: руските старцинови [re: diadomateyko]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано23.03.07 21:28



А аз съм чувал за старицата Изергил(старуха Изергиль), тя е от едноименния, мисля, разказ на Максим Горки, тя обаче е жена, а той явно пита за мъже, пък и нея едва ли ще я намери в Интернет!Старецът от "Старецът и морето", той пък не е руснак...Имаше навремето един театър "Старчето и стрелата", обаче е българска пиесата.А в един роман от Илф и Петров се говори за едно "старче-гъбарче"...-ето той(то) е руснак!?

Навремето имаше един виц:Студент праща телеграма на баща си:"Старец прати парец!";Баща му отвръща ,и той в телеграма:" Щом съм старец,*******(изтрито-нецензурно!) парец!





Тема Re: руските старцинови [re: maycal]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано23.03.07 21:34



добре де...
може и да съм в грешка.
ама темата е многo философски написана,а сега и ти съвсем ме обърка...
хората ги е страх да пишат след един философски коментар или една философска тема.
ако напишат нещо ще звучи просто...
а,никой не иска да ги мислят за простак.



Тема Re: руските старцинови [re: diadomateyko]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано23.03.07 21:55



"може и да съм в грешка"

? Наистина има филм "Сталци разбойници"!Не си спомням ,обаче кой играеше в него, Евгений Леонов дали не играеше?

А в "Златния Стрелец" от Илф и Петров(понеже вече стана дума за тях), Шура Балаганов по един повод казва Паниковски: "Старец, а всичко разбрал!"



Нещо засега не си спомням за други (литературни) старци...
Нямаше ли някакъв руски филм навремето "И старците отиват на война"?

ППЯсно е ,че се шегуваме!Та-ра-рам, човеко, кой знае какво си е помислил!



Тема Re: руските старцинови [re: maycal]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано23.03.07 22:09



ППЯсно е ,че се шегуваме!Та-ра-рам, човеко, кой знае какво си е помислил!



това "та-ра-рам" е философията на марус куркински...
многхо е трудно да пишеш след едно такова "та-ра-рам"...



Тема Re: руските старцинови [re: diadomateyko]  
Автор maycal (старо куче)
Публикувано23.03.07 22:19



"
това "та-ра-рам" е философията на марус куркински...
многхо е трудно да пишеш след едно такова "та-ра-рам".."


Е, тука вече си в грешка:На Куркински беше:"Та-ри-ри-рам!"(или:"Ти-ри-ри-рам"!?)
Нека да бъдем точни в посочките!



Тема Re: руските старцинови [re: maycal]  
Автор diadomateyko (старо куче)
Публикувано23.03.07 22:38



все е тая...
нали все влиза...
май това беше посоката.



Тема СТАРЧЕСТВОТОнови [re: ta-ra-ram]  
Автор Prokimen ()
Публикувано23.03.07 23:22





Когато става реч за РУСКОТО СТАРЧЕСТВО или за възродителите на същинския духовен живот, обикновено се започва от името на преподобни Паисий Величковски. Негови духовни чеда били старци на първите духовни стълбове в Оптинската пустиня.

Два руски манастира изиграват съдбоносно значение във възраждането на православната мистика и аскетичност - ОПТИНА ПУСТИН и ГЛИНСКАТА ПУСТИН.



Смятам, че преди да се започне от преп. Паисий Величковски, би трябвало да се отдаде нужната чест на преп. Нил Сорски, който със своя монашески устав става предтеча на новата страница в църковната история - духовното възраждане.

Ще предложа на вниманието Ви някои линкове в хронологична последователност, започвайки с текстове за старчеството.

"Феномен русского старчества заключается именно в его неисчерпаемой внутренней силе, именно в той филигранной работе, которую оно проводит в душах своих духовных чад. Старцы задействуют тонкие механизмы человеческой психологии и очень бережно ведут человека к обретению Божественной любви и любви к Богу.

Старчество — это не упадок сил и не отрицание жизни, наоборот, ее утверждение и любовь к жизни. Старчество предполагает духовную молодость и бодрость, расцвет мудрости и сил. Ибо истинный старец достиг вершин духовной зрелости, и в своем чадолюбии стремится привести свой корабль именно к райской пристани."


Като най-ценна референция по темата намирам книгата на малко известната МОНАХИНЯ ИГНАТИЯ. Тази интелектуалка и известна по-скоро в научните среди подвижница ни е оставила твърде ценен труд по въпроса.


- този църковен сайт има богата електронна библиотека.

- Василий Экземплярский. Сайтът на Яков Кротов предлага също огромна електронна библиотека. Може би това е най-богатата по своето разнообразие библиотека. Не мога да преценя дали ПАДЕЖ.ру е по-богата или не. Последната е специализирана най-вече в светоотеческото наследие и е ненадмината в това отношение.

При всичката ми резервираност към Архимандрит Софроний Сахаров и от неговите чиста проба измислици, вложени в устата на Силуан Атонски, давам линк и към негово виждане за старчеството.









Имах някакви други интересни неща за старчеството, но не мога да ги открия в момента.



Тема НИЛ СОРСКИнови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано23.03.07 23:25












Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.