Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:18 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: фaмyлyc]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 21:16



Е..не вярвам на 12 годишна възраст (въпреки, че 13 е считано за пълнолетие за момчетата бар-мицва) да е разбирал смисъла на прелюбодействието

. Вярвам, че и Бог щади...децата си.
Подобни коментари, а и да си позволиш да добавяш към казаното от мъдреците е въпрос на житейски опит, какъвто в последствие Исус е добил. Все пак и той е бил човек. Човешкото в него е трябвало да узрее и да се слее с божественото...такива ми ти работи.

Занеш ли...все пак, ако погледнем чисто човешката страна на темата. Ако е бил само една историческа личност както вярват някои, то е бил своего рода гений за времто си.
Аз се разграничавам от това мнение с този ми довод - трябва да си вдъхновен свисше за да имаш способността да се справиш с един толкова сложен Закон. Закон, който и до днес изумява с логиката и напредничавостта за времето си.
Колкото повече го опознавам, толкова повече се удивявам как е възможно "глупавите" евреи да са го измислили . Тези, които са на мнение, че няма нищо божествено в него, ще се наложи тогава да се преклонят пред ума на евреите!
Или - или :))))


<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от *abi* на 27.01.07 21:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от *abi* на 27.01.07 21:25.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: *abi*]  
Автор diadomateyko (пристрастен)
Публикувано27.01.07 21:30



Все пак и той е бил човек. Човешкото в него е трябвало да узрее и да се слее с божественото...такива ми ти работи.


тука,попско чедо,нагази в лука.
нЕма рима,ама е вЕрно...

ти чуваш ли се какви ги пишеш???

добре си караше по закаона,по историческата част.там ти е силата.но по теология си гола вода.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: *abi*]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.01.07 22:09



Имам предвид, че е тълкувал Закона в Храма на 12-год възраст



Ей, свата е прав, тая идея че Бог се е слял с човека в Исус, и че това е станало след определен момент - и двете са ереси

Редактирано от фaмyлyc на 27.01.07 22:17.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: фaмyлyc]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 22:44



Това са мнения, които са дискутирани къде ли не. До колко са верни и кой как ги възпирема е субективно. Лично не се замислям особено дали божественото е изначално, дали се е сляло в един момент и както подчертах "такива ми ти работи". За мен божественото е факт, който е по-важен от самия момент. А ако говрим за момента не можеш да приемаш непорочното зачатие и да си категоричен, че божественото се е "явило" в последствие... Ако самото начало е от Бога то няма какво да се обсъжда божествената природа в Исус.

И понеже не четеш(те) това, което пиша и се подвеждаш бързо (а не знам колко трябва да обяснява, човек за да бъде разбран правилно) ето какво казвам аз:


Човешкото в него е трябвало да узрее и да се слее с божественото...такива ми ти работи.
Забележи - не да узрее божественото, а човешкото!
40. А Младенецът растеше и крепнеше духом, като се изпълняше с мъдрост; и благодат Божия беше върху Него.

52. Иисус пък преуспяваше в мъдрост и възраст и в любов пред Бога и човеците. / Намери разликите: 1 Цар. 2:26. А момчето Самуил все повече и повече растеше и напредваше в благоволение пред Господа и пред човеците./



Ето как изглежда си ме разбрал ти:
тая идея че Бог се е слял с човека в Исус
Че Бог в последствие се е слял с човека.

Все пак човекът е минал през фазите, на дете, юноша и възрастен! Ако не е станало така то отричаме "човека" Исус.

Или и това е ерес?

Редактирано от *abi* на 27.01.07 23:11.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: *abi*]  
Автор onchoo ()
Публикувано27.01.07 22:47



Задълба в тема в която и най големите богослови за се затруднявали :)

само това ще ти кажа ! :)

他的話非常非常刺耳


Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: onchoo]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 22:55



Коя?
И как се справям?





Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: diadomateyko]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 23:26



но по теология си гола вода.


Щом казваш...



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: *abi*]  
Автор onchoo ()
Публикувано27.01.07 23:33



Ами темата за природата на Богочовека Исус. КЪде свършва човешкото и почва божественото.
Как се реализира божествената природа в едно дете.
Изобщо как да мислим За Исус - можемли изобщо да го впишем в нашите разъждения и догадки.

Сега е модно да се говори за неща от рода че имал семейство ,деца...
Просто тези неща се раждат в нечия глава само защото неможе да си обесни Исус по друг начин.

Затова и казах че и най великите богослови са се затруднявали в тези обеснения или най-малкото са били много внимателни в думите си.

Подобно Както и в темата за иконите дали могат да с ерисуват от нехристяни ще кажа че неможе да достигнем до познание за Бог-а по друг път освен по пътя на вярата и откровението.
Всички други научни подходи в този случай водят до задънена улица.

Незнанието ни проличава още повече когато се опитваме да изразим на глас или с думи това което мислим относно тези неща. Някак си тотално се проваляме :)

他的話非常非常刺耳


Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: onchoo]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 23:58



Мисля, че си прочел последното ми мнение, към Фам.

Не се занимавам с природата на Исус, защото не е тема, която води до някъде, както ти спомена. Интересува ме единствено Божието Слово, и как да бъде разбрано така, че да живеем според него.

Много интересн момент е този, за който спомена Фам:
46. Подир три дни Го намериха в храма, да седи между учителите, да ги слуша и запитва;
47. всички, които Го слушаха, чудеха се на разума и отговорите Му.
48. И като Го видяха, смаяха се; и Му рече майка Му: Чедо, защо ни направи тъй? Ето, баща Ти и аз твърде много се измъчихме да Те търсим.

Да седи "между" учителите означава наравно с тях. Ученикът седи до нозете на учителя си, а не "сред" учителите! Смайването също може да се приема за крайна изненада от страна на родителите му, за това, че е "между" тях.

Сега...кои моменти от Тора са били обсъждани е загатка (или някой знае??).
Аз правя единствено логично заключение, че относно теми като "прелюбодейство" и "закон за възмездието" една толкова умна личност*** би говорила на такава възраст. Най-малкото от тактическа позиция...биха ли го приели учителите на сериозно ако правеше коментари неподходящи за възрастта му (въпреки, че в онези времена 12 години се е считало вече за пълнолетие). За това обръщам внимание, че тези теми са засегнати в проповедите му на една вече "уважавана" възраст. Тридесетте за тогавашните нрави, са години на добита мъдрост.
Това са само разсъждения - мой, които още утре може да се променят ако попадана на подходящ материал по темата.

Въпреки това за мен божествената му природа е факт - това пак по мои си съображения, които не съм длъжна да споделям.



Така, че темата отпада автоматично. Даже се учудвам, че бе забелязана, да не говорим, че крайно погрешно изтълкувана - тоест неправилно прочетена.
_______________________________________________________________
*** личност - това в кавички ли предпочитате да го слагам, защото няма да вадя цитати на тези, които ми направиха забележка за "човекът" Исус, къде преди ден-два са го нарекли личност...ако забележката важи само за мен - казвайте, ще слагам кавичките!



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: onchoo]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано28.01.07 00:16



Сега е модно да се говори за неща от рода че имал семейство ,деца...


Крайно неоснователни. Тезите са нагодени така, че да пасват. Съшити са с бели конци, както се казва. Всеки що годе запознат със свещенните текстове, а да не говорим и за запознатите с апокрифите, може да ги оспори.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.