Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:18 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: хммм...нови [re: diadomateyko]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано26.01.07 16:27



Да бе, да!!!



Хахахахахаха!
Талмуд-а го разбирам по-добре отколкото разбирам теб!
Хахахахахаха!
Ей развесели ме този разговор. Нещо бях вкисната тудей.

Обчае сега се тормозя: от къде го взех това за седемте? Мисля....една патка....и така нататъка



Тема Re: защо?нови [re: фaмyлyc]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано26.01.07 18:35



След като сте толкова досетливи да се сетите, че има семейство, род, общество, държава, закон и прочие тясно обвързан и необвързани с жертвата (дори дотолкова, че да решава възмездието от нейно име), то не се ли сетихте, че всичките тези тясно обвързани инстанции по същата логика могат и да прощават?

И, Фам, Бог казва ”отмъщението е Мое, Аз ще отплатя”. Нима е работа на съда да върши Божията работа, т.е. да възмездява? Късоглед е този, който търси възмездието от човешката институция. Защото след като го получи ще разбере какво всъщност е загубил.



Тема Re: Прошка вместо "око за око, зъб за зъб"нови [re: фaмyлyc]  
Автор isihia (член)
Публикувано26.01.07 18:42



Под западно общество имах в предвид "мира сего".
Злото се поправя със зло и става добро само в холивудските филми.
"милост искам, не жертва"
Безсмислино е да си чешем езиците.



Тема "да възмездява"нови [re: ask2OO4]  
Автор maycal (пристрастен)
Публикувано26.01.07 18:54



Религиозността не изключва , напротив-съдържа задължително и чувството за дълг.Обществото има задължението да възмездява, съобразно добри и справедливи(съобразно хуманизма и необходимостта от хармоничност в обществото и в живота на отделния живот, и изабщо в името на живота) правила, по добър и справедлив начин.Явно ти слагаш акцент върху метафизичния аспект на въпроса , но не трябва да има прекомерно залитане в тази насока, освен при отделни хора,които съзнателно и доброволно правят такъв избор(да не "възмездяват").



Тема Re: защо?нови [re: ask2OO4]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано26.01.07 21:01



Каква е по-точно твоята теза, че не ми е ясно.

Аз твърдя, че в Стария Завет смъртното наказание е санкционирано, в Новия никъде не е отменено, практикувало се е във всички християнски държави допреди 20-30 години и би следвало и днес да се употребява спрямо особено тежки престъпници. Причината всъщност да не се прилага не е някакво внезапно "евангелизиране на света", а обратното - разни либерални и хуманистични теории, че животът е уникален и неповторим и свършва с биологическата смърт на индивида, затова никой няма право да го отнема. Виж, ако индивида е на 4 лунарни месеца... нещата стоят другояче за тия дами и господа, но да не се отвличам.

Та - какви са ти аргументите срещу моята подкрепа на смъртното наказание за тежките престъпници. Да цитираш "Мое е отмъщението и аз ще въздам" за да оспориш правото на съда да съди е доста интересно... звучи като написано от граф Толстой



ПС - Правото да опрощават си го има и то е нещо съвсем друго и отделно

Редактирано от фaмyлyc на 26.01.07 21:03.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: фaмyлyc]  
Автор Topмyнд (Giantsbane)
Публикувано27.01.07 09:57



Сори за късното включване по темата, но първото което ми хрумна е :

Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".
Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.
(Мат. 5:38)

В тоя контекст - как да постъпим според Новия Завет?
Дали Новият Завет е отхвърляне на Стария, или негово изпълнение?

Редактирано от Topмyнд на 27.01.07 10:00.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: Topмyнд]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 16:22



В тоя контекст - как да постъпим според Новия Завет?
Дали Новият Завет е отхвърляне на Стария, или негово изпълнение?


Неговото изпълнение в правилен контекст.

*********************************************

Приведох достатъчно доказателства, за това, как се тълкува "око за око" от мъдреците. За справка и по-голяма яснота, може да потърсите Талмуд, "Бава Кама" 83б,84,а.

Искам да отбележа че Левит 24:20 не е една от 613-те заповеди. Може да го проверите в подходящи сайтове.

Това е текст, който се чете в неделната глава Емор - Левит 24:17-21 и се дават именно тълкувания и доводи като тези, които дадох в темата.

Особено харесвам този: "Казано е око за око (като душа за душа). Но как да се приложи? Ако подсъдимият в едно с окото загуби и душата си, то наказанието ще е несправедливо "око и душа - за око".

Мъдреците са единодушни, че правилното тълкувание не е това, което разбират незапознатите със поученито на Тора. Факт е, че този текст без неоходимите обяснения може да бъде напълно погрешно разбиран.

Ако се тълкува буквално е в противоречие със законите за милостта вкл. и една от 613-те, която казва, "не искай от длъжник, който не може да ти плати". От тук и темата за помилването.

Моето становище е че Исус се е опитал да обясни на тълпата именно това.

И поради това, че е Рави и не знаем, но предполагаме, че липсващите му години са преминали в подобно обучение, то надали е трудно да направим връзка ако:
1. Докажем, че мъдреците преди него и по негово време са тълкували текста като "възмездие чрез обезщетение";
2. Се позовем на безпорните знания за Тора, които е демонстрирал;
3. Приемем, че това е правилното тълкувание на Словото, и Исус е пояснил това в проповедите си.

Държа да спомена, че търся връзката по исторически път, а не по теологичен.
(Говоря за историческото лице на Исус и събитията по времето, в което е живял) Както разбирате подбно доказателство е фундаментално относно разбирането на НЗ във връзката му със СЗ.

Както и опровергава куп мнения и съждения за стойността на СЗ изказни тук и къде ли не вкл. и от духовни лица!

***********************************************

Искам да спомена и нещо, което се пропуска относно еврейската "практична мисъл". Ето в каква посока би текла тя:

Слушали сте, че бе казано: "око за око, и зъб за зъб".

Според мен се има предвид, това, че слушателите са разбирали казаното буквално. И, че говорещия иска да поясни за кой текст ще даде пояснения текста. Този текст се отняся до причиняването на "телесна повреда".

Аз пък ви казвам: да се не противите на злото.

Ако е за предприемане на саморазправа в смисъла на "око за око", когато необуздан гняв може да придчини сериозна телесна повреда.

Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.

Плесницата, не е серизна телесна повреда, но може да предизвика в теб опасен неудържим гняв, който да направи твоя ответ подсъден. За това е добре да сдържаме гнева си.

Този текст се отнася до сдържането на гнева, защото той е лош съветник. Гневът, който може да предизвика ответна реакция и от другата страна. Това е мъдрост, която ни учи да не предизвикваме и да се пазим от предизвикване на мъст в нас. Но не се отнася до "опрощаване" в случаите, в които се налага съдебно "обезщетение".

И думите са предлено ясни. Говори се за "плесница", а не за вадене на око, или сериозна телесна повреда, да не говорим за смърт!!!

От къде на къде тогава този текст от НЗ се привежда в полза на отмяна смъртното наказние, и се пледира за "опрощаване" нанасянето на сериозни телесни щети???

Мисля, че е добре да прочетете Бава Кама, за да сте по-запознати със разбирането за справедливост градено на базата на СЗ.
Мисля, че коренно ще промените гледнанта си точка.

Редактирано от *abi* на 27.01.07 17:12.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: Topмyнд]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.01.07 17:35




Ами да погледнем "съседния" текст от Матея - Казано деше на древните - не прелюбодействай, Аз пък ви казвам - който погледне жена с пожелание, вече е прелюбодействал с нея в сърцето си. Какво значи - че се отхвърля старозаветната заповед?! Не, разбира се.

А за Старозаветното опрощение - ето Левит 19:18

[19:18] Не отмъстявай и не бъди злобен против синовете на твоя народ, но обичай ближния си като себе си. Аз съм Господ (Бог ваш).



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: фaмyлyc]  
Автор *abi* (a-w)
Публикувано27.01.07 18:04



Аз пък ви казвам - който погледне жена с пожелание, вече е прелюбодействал с нея в сърцето си. Какво значи - че се отхвърля старозаветната заповед?! Не, разбира се.


Не разбира се!Пояснява се СЗ заповед.


Всъщност Исус е преподавал...публично Тора!

******************************************
Сещам се и за друго възможно обяснение...Това, което коментираме сега.

Е ли възможно да е правил своите равински допълнения към текстовете?
1. Слушателите са били запознати добре с тълкуванието на "око за око"
2. Той прави допълнително пояснение към тълкуванието, което е счел за необходимо да се добави.

Напълно в стила на равините. И след като е счел за уместно към този текст да се добави и коментар за проявата на необуздан гняв, да го е споделил публично. Как мислиш?

Редактирано от *abi* на 27.01.07 18:22.



Тема Re: Око за око, зъб за зъбнови [re: *abi*]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано27.01.07 19:50



Е - Той го е правил още на 12 години възраст




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.