Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:57 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор terzit (старо куче)
Публикувано19.08.06 18:30



в аналогията ми няма нищо от религията.

това,че ни се намерил смисъл е точно "проблема" ти.
при мене няма логика,но и не е задължително да има,за да може твърдението ми да е вярно.става дума за парадокс.парадокса обаче не е за такива ,като тебе...

ти си "мислиш",че "товоето доказателство" се базира само на логиката.но това не е "логика",а противоречие.

не "мисли" повече,за да не станеш като патките...





Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор terzit (старо куче)
Публикувано19.08.06 18:33



ще ида да насабера още дърва...

много кандидати за "кладите" ,бе хора!?





Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано19.08.06 18:36



Едно време, като млади хора студенти, срещахме се с най-различни образи, та веднъж попаднахме (говоря в множествено число - двама-тримата верни приятели от компанията) на един млад милиционер-поет, разжалван - обаче не за поезия, а за други работи. Тоя човек при малко вдъхновение пишеше цели страници стихове на зададена тема и като го черпихме две ракии - голямо желание изпита да покаже таланта си и молеше буквално със сълзи на очи да му зададем тема. Веднага бай Стоян му отправи постоянната тема:

- Пиши за смисъла на живота.

Поетът се замисли в типичната поза с подпряна глава и запраска стиховете, първите няколко съм запомнил и до днес:

Животът какво е? Недей да питаш много!
Бих ти дал книга за живота
Но вековете мълчат! Мълча и аз!
Само вятъра развява своя бял флаг!
Живота измама!
Да знайш - смисъл няма!


Защо обаче се сетих за та история сега - и аз не знам.



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: фaмyлyc]  
Автор terzit (старо куче)
Публикувано19.08.06 18:41



щото си под 16 години,чичко доктор...



чичко,Тимотей.ме попита дали сам под 16 годинки.не знам,мнене ли питаше или дупето ми....



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: terzit]  
Автор eфp.Пpaз (+)
Публикувано19.08.06 18:43



Къде виждаш противоречие? Само пиши конкретно по темата. За заплати не искам да чувам.



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор terzit (старо куче)
Публикувано19.08.06 18:48



За заплати не искам да чувам.

на социални помощи ли си?ами те не стигат само за един месечен преглед на канала.



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат)
Публикувано19.08.06 20:16



Сега да разгледаме момента, когато първият интелект е умрял. В този момент задължително ли е било неговия живот да продължи след смъртта? Какво би била целта да съществува? Нямало е други мъртви интелекти. Може би е имало живи подобни, може би е нямало. Какъв смисъл би имало продължаването на живота на този първи интелект смел смъртта му? По определение той трябва да може да обитава и да комуникира с новата си среда. Други обитатели е нямало, така че няма да може да комуникира. Остава да е можел само да обитава. Но това е в противоречие с дефиницията на живот след смъртта. Тоест доказахме, че е съществувал поне един интелект, който е умрял и неговото състояние не е преминало в живот след смъртта. Не знаем какво точно е станало с него, но не е живял след смъртта си.

От тук индуктивно можеш да заключиш, че никой не е живял живот след смъртта - вторият умрял интелект не е живял, щото и първият не е => пак "следсмътната земя" е необитавана и така до безкрайност. Или ако не те задоволява можем и принципа на пълната математическа индукция да приложим:
Ти си доказал базата за 1 човек. Сега допускаме, че н-тия човек не може да живее след смъртта, от допускането следва, че и н+1-вия човек не може по същите съображения и от сичкото следва, че никой не живее след смъртта => няма живот след смъртта. Но пропускме, че има Бог и след смъртта човек може да обитава и да общува с Бога и опа така се чупи доказателството.

И добрв като сме по логиката и матиматикити, що никой не иска да приеме доказателството на Декарт, че Бог съществува, като то е издържано в духа на формалната математика ... е разбира се, ако приемем принципа за включване и изключване за верен, но то без такива приемания може ли нещо да докажем изобщо. Земи се запознай с теоремата за непълнота на аритметиката и нейното доказателство...ще спреш да доказваш безсмислици ми се струва, променя възгледите за логиката. Тай де при мен така подейства, а при тебе може и да не подейства, най-малкото ако вече си запознат.



"По-разумно е да се примирим с факта, че обитаваме реалност, в която действат закони, които ни ограничават както по отношение на физически закони (примерно невъзможността да се движим по-бързо от светлината), така и по отношение на методите ни за натрупване на знания."

Редактирано от пpocтo1чoвek на 19.08.06 20:47.



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор eфp.Пpaз (+)
Публикувано19.08.06 21:35



Много се радвам, че най-накрая някой пише за конкретният въпрос.

Метода за пълната индукция е неприложим тук. Не можем да докажем несъществуването на живот след смъртта по начина който си описал, защото след смъртта на втория индивид е възможно да има живот след смъртта, като вече комуникацията може да се осъществи между първия и втория. Аз специално в материала съм споменал, че ние не знаем какво точно е станало след смъртта на първия индивид, само знаем, че не е живял веднага след смъртта си.

Тоест имаме възможност живота след смъртта да се е появил някога след това, но има и възможност никога да не се е появил. Затова смятам, че доказателството ми остава валидно.

Говориш за теоремата на Гьодел. В този линк който си дал е описано прекалено неясно за незапознати. Най-лесно се обяснява така: "Всяка система от аксиоми е непълна.". И няма много общо с аритметиката. И няма и нищо общо с въпроса който повдигам тук.


Доказателствата на Декарт за съществуването на Бог едно време ги знаех, но вече съм ги забравил. Всички се оборват като нелогични. Интересен куриоз е, че Декарт е оборил първите няколко свои доказателства. После измислил още няколко нови.



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: eфp.Пpaз]  
Автор пpocтo1чoвek (непознат)
Публикувано19.08.06 22:16



Да, видях го това дето си го казал, ама нарочно го игнорирах



А за Гьодел имам предвид там долу философския смисъл за невъзможността да постигнеш "пълно познание" по известните ни формални начини. И аз съзирам много общо с това дето ти говориш, в смисъл на това, че ти показваш, че може и да има живот след смъртта, но може и да няма. Ето това аз си го приемам за недоказуемо със сигурност дали има или не. Но не е ли това точно смисъла на вярата. Ако беше доказуемо всички щеше праволинеино и стадно да приемем доказаното, но понеже е недоказуемо идва мястото на вярата. В какво вярваме... Това е Божият замисъл и е показателно, за мене, как Господ предоставя избора на свободната човешка воля, тъй като човекът има своя свободна воля по сътворение. Затова в този ред на мисли, няма как да не се съглася с "Тоест имаме възможност живота след смъртта да се е появил някога след това, но има и възможност никога да не се е появил" и ми се струва, че за един вярващ човек, няма нищо чудно в това, тъй като самата идея, че е вярващ го освобождава от необходимостта за всичко да доказва и да се губи във формализми.

ПС И аз не намирам общо с аритметиката, ама съм виждал все така да я наричат и ми оства необяснимо защо ...

Да си призная, интересна ми се видя темата. Не очаквах, някой да се заеме да доказва такова нещо. Но всъщност това е красотата на вярата, че не се дказва със сигурност, а ти решаваш в кое да вярваш и в този варянт ти докарва доста душевни терзания, блуждения, чудене и какво ли още не. Това е момента на духовното и човекоприсъщото не просто сух интелект, а нещо истинско човешко, и в този смисъл Божествено, защото свободата на волята е от Бога, както човекът е по Божий образ и подобие.

Редактирано от пpocтo1чoвek на 19.08.06 22:26.



Тема Re: Задължително ли живот след смъртта съществува?нови [re: пpocтo1чoвek]  
Автор eфp.Пpaз (+)
Публикувано20.08.06 08:40



Теоремата на Гьодел е странична тема, но е много интересна. За мен най-интересното от теоремата на Гьодел за непълнотата е, че тя се доказва със средствата на математическата логика. А доказателството е много красиво и преди много време, когато разбрах за първи път получих един вид просветление, тук използвам будистки термин.

Но не можем да я използваме за да направим генерално заключение от типа на "невъзможно е да получим пълно познание". Приложението на теоремата има ограничения. Например важи само за системи, които съдържат естествените числа като подмножество. Разбрах, че за това се свързва с аритметиката. Второто ограничение е, че важи за системи, които използват себе си за доказателствена система.

А това, че вярващите вярват в каквото си искат едва ли има нещо общо с въпроса. Те и невярващите в Бог вярват в каквото си искат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.