Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:47 24.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Тютюнопушене etc.нови  
Автор Maмaнтoc (топлолюбив)
Публикувано09.08.06 15:05



Моля за извинение, ако въпросът е бил вече обсъждан.

Какво е отношението на Православието към тютюнопушенето? Ясно е, че по принцип не би могло да бъде положително; ясно е, и че то не се осъжда така строго, както да речем, яденето и пиенето на непозволени храни по време на пост.

Конкретно: позволено ли е тютюнопушене по време на пост; а на строг пост преди изповед? На някого въпросът може да се стори излишен, но в книгата на архим. Симеон за поста съм чел, че вечерта преди св. Причастие може да се пуши най късно до полунощ. Какво ще рече това - че пушенето по време на строгия пост все пак (по снизхождение) се допуска, така ли?

А позволени ли са безалкохолни напитки по време на строгия пост?



Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: Maмaнтoc]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано09.08.06 15:09



Има универсално решение на въпроса ти - да не се пуши! Пушенето е вредно .. и се гледа на него като на самоубийство, защото рушиш собственото си здраве! Колко хора са умирали заради вредата от цигарите.. рак на белите дробове и на устната кухина! И естествено, че не може да се пуши по време на Причастие .. не може да се съединиш с Бог, за да го направиш участник в мръсните си дела на тютюнопушене! СПРЕТЕ ЦИГАРИТЕ!!!!

Иначе безалкохолни напитки се допускат, стига да нямат олио. Примерно лимонада може да пиеш...

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: Maмaнтoc]  
Автор Любимeц 12+1 (90944)
Публикувано09.08.06 15:09



позволено е само ако пушиш от тютюна на Спърджън

а безалкохолните само ако са не повече от 12 градуса

Без да съм пушач едни от най-трезвите хора които зная са пушачи..е



Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: Maмaнтoc]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано09.08.06 15:28



Ами св Иоан Кронщадски беше писал, че не бива и да помислят за причастие хора, чиято уста е превърната в източник на смрад от дима (по памет цитирам, не ми е под ръка книгата(), но гледам че доста свещеници и след литургия и Причастие излизат да покадят от тоя вид "тамян" та явно няма съборно решение по въпроса?





Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: ogrizko]  
Автор Maмaнтoc (топлолюбив)
Публикувано09.08.06 15:29



"И естествено, че не може да се пуши по време на Причастие .. " Драги Огризко, извинявай, но ти май не си чел внимателно написаното.

Не става дума за пушене нито "по време", нито малко преди Причастие, а за пушене до полунощ на предходния ден.

Вредата от тютюнопушенето за здравето е ясна. Аз питах за конкретни правила, отнасящи си до тютюнопушенето и строгия пост - подобно на правилата, отнасящи се до храните и напитките. Обясних защо изобщо повдигам този въпрос, както и това, че отговори от общи сображения не представляват интерес.



Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: Любимeц 12+1]  
Автор Maмaнтoc (топлолюбив)
Публикувано09.08.06 15:35



"... тютюна на Спърджън"? Не го зная. Явно не съм в час...





Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: Maмaнтoc]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано09.08.06 16:46



Ето ти една стара дискусия, почната от моя грешносъ за тютюнопушенето:





Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: фaмyлyc]  
Автор Maмaнтoc (топлолюбив)
Публикувано09.08.06 17:16



Благодаря ти, Фамуле,
Много е интересна и полезна справката; обширна е, и ще има бая да си я чета.

Имаше, прочее, там един брат, твърдящ, че и виното било забранено за православния!...





Тема Re: Тютюнопушене etc.нови [re: Maмaнтoc]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано09.08.06 17:36



Той тоя брат е на други брат... на нас не е баш, брат е по човешко естество, но не и по вяра, много настрани е набил. Господ да вразуми и нас и него, Като дочетеш докрая ще разбереш





Тема Re: Лулата на миранови [re: фaмyлyc]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано10.08.06 12:52



Всичко, което ни изкушава - алкохола и виното/когато не "весели сърцето на човека"/, се изключват през пости. Дори и постната храна, ако ни изкушава.
"Плътта е немощна, а духът е който животвори"
Какво става с душата, като напусне тялото, а е свикнала да си угажда?
"Цигареният дим е тамян на дявола, а тялото е храм Божи."






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.