Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Св. Литургия на църковнославянски и на български  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано08.08.06 20:33



Хайде заедно. :)
Бавничко да изучим Литургията на оглашените.
Имам я цялата в паралелен превод, но на много малки части смятам да я пускам.

Който има въпроси от какъвто и да е характер,
или пък желае да насочи към разясняващи текстове или mp3-ки и снимки/илюстрации - добре дошъл.

Ако пък някой, който знае достатъчно добре църковнославянски, желае сам да ни обърне внимание на нещо специфично във словообразуването, падежите, нюанси на дума/фраза, къде, в кои други молитви е използвана и пр. - още по-добре. Може и речниче да направим...

Голямото ми желание е накрая (след няколко месеца), като отпечатаме целия текст на цялата литургия, паралелният текст вече да не ни е нужен
и всичко в текста и относно литургията и неделното богослужение - части и раздели, същност, символика, молитви, песнопения, история, - да ни е известно и близко :)

Започваме, нали?
:)





Свети Иоан Златоуст
Божествена Литургия
на църковнославянски и български език

Първа част. Литургия на оглашените.



Пролог


Когато настъпи време да се почне света Литургия, при отворени царски двери, свещеникът застава пред светия престол, покланя се три пъти, като с издигнати нагоре ръце тихо се моли и казва:


Царю Небесный, Утешителю, Душе истины,
Иже везде сый и вся исполняяй
Сокровище благих и жизни Подателю

Царю небесни, Утешителю, Душе на Истината,
Който си навсякъде и всичко изпълваш,
Съкровище на благата и Подателю на живота,

прииди и вселися в ны,
и очисти ны от всякия скверны,
и спаси, Блаже, души наша.

дойди и се всели в нас
и ни очисти от всяка сквернота
и спаси, Благий, нашите души.
Амин!


(За молитвата към Св. Дух: - лилавото плюсче най-вдясно)




След това целува и , взема с двете си ръце светото Евангелие, изправя го и възглася:

Иерей:
Благословенно Царство † Отца, и Сина, и Святaго Духа, и нине и присно, и во веки веков.

Благословено е Царството на † Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.

Народът:
!





Иереят прави кръст над , пак го целува и поставя върху светия антиминс.


***
ПРЕДСТОИ:
Великата ектения:
(Миром Господу помолимся!
С мир на Господа да се помолим. ...)
...



Редактирано от Valentina на 22.07.06 19:39.



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано21.07.06 23:34



Ми то май само едната част е излязла.. къде са другите части? :/

Това съм аз.. огризко!



Тема :)нови [re: ogrizko]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано21.07.06 23:42



чеки чеки, на малки части, наизуст литургията да научим, и думичка в нея да не ни смущава. Такива съкровени молитви като в нашата литургия протестантите дали имат?





Тема Re: :)нови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано21.07.06 23:48



Аааааа.. това ли била целта :)) Аз докато разбера какво става.. първо като видях едно подобно на дискета и си мислех, че ще има някакъв файл за теглене с литургията на църковнославянски и на български.. ;)) После пък гледам излязло само началото на Литургията и съвсем се обърках.. :D :D
Мен ли питаш за протестантите? Предполагам, че нямат.. но не съм ходил при тях, за да знам :/ Ти как мислиш ??

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: :) [re: ogrizko]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано22.07.06 00:10



и аз не знам, имат си хубави молитви, не може да нямат, но като нашата едночасова молитва, съм сигурна ченямат :)



Тема Re: :) [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано22.07.06 00:27



Е, да.. ама то и ние нямаме едночасова молитва :/ Едночасово е цялото богослужение .. даже повече от час, но там има доста молитви и песнопения, а не само една молитва. Или поне така си мисля.. :)
Ама дай да гледаме нас си .. няма значение какво протестантите си имат или си нямат.. истината е, че са се отклонили от най-правилното почитане на Бога и това си е .. поне според мен разбира се и никой не може да ме убеди в обратното, но да гледаме в нашата си паничка :)))

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: :)нови [re: ogrizko]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано22.07.06 19:59



Е, да.. ама то и ние нямаме едночасова молитва :/ Едночасово е цялото богослужение .. даже повече от час, но там има доста молитви и песнопения, а не само една молитва. Или поне така си мисля.. :)


здравей, Огризко! Правилно си забелязал, че песнопенията са много, но има една Молитва без която и десет часа да ни е богослужението нищо няма да направим и напразно сме натоварвали краката си......тая Молитва е най-важната и най-древната част от днешната Литургия. и може би с нея трябваше да се започне изучаването на Литургията, но щом Валентина е преценила така, за Анафората ще говорим, когато Валентина публикува текста



Тема Re: :)нови [re: muradkhan]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано22.07.06 20:12



а, аз нямах никакви методологически съображения така да почнем. (с изкл. може би на това, че тези, които по-повърхностно ще преглеждат, могат да проследят поне структурата на неделната ни литургия). Ако искате, да обсъдим набързо, и да почнем отново. Кво пречи? Трием темата или я зарязваме и наново започваме.
Предложи план, ако искаш





Тема Re: :)нови [re: muradkhan]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано22.07.06 20:18



За "Отче наш" ли говориш, или съм в заблуда? :)

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: :)нови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано22.07.06 20:30



Не бързай всичко да затриваш :)

Просто почни с по-важните части на богослужението примерно .. по-важните и хубави молитви и песнопения :) Щото то едва ли може всичко да започнем, а пък ако така ги пускаш по едно по едно и до Нова Година няма да научим литургията :Р

Това съм аз.. огризко!

Редактирано от ogrizko на 22.07.06 20:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.