Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:13 18.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Ориентация на апсидата?нови  
Автор jove ()
Публикувано07.08.06 12:55



Някой би ли отговорил, каква трябва да бъде по канон ориентацията на апсидата на православния храм? Задавам въпроса, защото в масовото съзнание е наложена посоката изток. По мои и не само мои наблюдения много наши храмове са ориентирани в посока североизток, та и север-североизток.
Има ли строги правила в това отношение? Как се е определяла посоката в миналото, защото ми прави впечатление, че колкото е по-стар градежът на храма, толкова по-северно е насочена апсидата?

Редактирано от jove на 07.08.06 12:57.



Тема Re: Ориентация на апсидата?нови [re: jove]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано07.08.06 13:09



Как се е определяла посоката в миналото

не е било с помоща на компас...определяло се е от първите слънчеви лъчи, а както знаем слънцето изгрява точно от изток много рядко през годината...та и затова се появяват такива разлики.......иначе по тоя въпрос (за храмостроенето) си мисля че правилата не са чак толкова строги



Тема Re: Ориентация на апсидата?нови [re: muradkhan]  
Автор jove ()
Публикувано07.08.06 13:21



Моите уважения, но спамиш темата.

а както знаем слънцето изгрява точно от изток много рядко през годината...

Нали не допускаш, че си първият, който се е сетил за тоя факт?



Тема Re: Ориентация на апсидата?нови [re: jove]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано07.08.06 14:54



Апсидата е ориентирана на изток по канон, а това че понякога е на северо-изток, но все пак следва мислената източна ос на храма е именно заради това че нямат толкова добри средства да измерят къде е изток, а и може би поради една друга причина.
А човекът е здравомислещ и не спами.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ориентация на апсидата? [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор jove ()
Публикувано07.08.06 15:09



Надявах се някой компетентен да отговори, но благодаря и на теб.
Един бегъл поглед върху големите софийските храмове показва, че само Св. Неделя е ориентиран почти на изток. Всички останали са с по-малко или по-голямо отклонение от тази посока, като Св. Седмочисленици е с почти 45 градусово отместване. Та въпросът ми беше какво казва православният канон по отношение на техническата страна на градежа. Ако е за предположения, аз мога да си ги правя сам. Затова моля, който от пишещите в този клуб наистина знае, той да отговори.

Редактирано от jove на 07.08.06 15:10.



Тема Re: Ориентация на апсидата? [re: jove]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано07.08.06 16:07



Св. Седмочисленици е бивша джамия!

Не е верно че са нямали точни методи за определяне, геодезията е била винаги една от най-добре развитите науки, както и астрономията, по звездите севера се определя много точно. Така, че не е това!



Тема Re: Ориентация на апсидата? [re: jove]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано07.08.06 17:03



Като не съм ти бил компетентен не питай! То за тебе и другите са некомпетентни.
Ти явно не правиш разлика между знание и предположение, затова смяташ, че можеш и сам да си отговаряш, но защо аджеба питаш тогава?
Предръзсъдъците са страшно зло и тебе те е обладало напълно.
Утре не би повярвал и на най-добрия асторном, само от предразсъдък.
Те вкарват в самозаблуждение е правят животът ти празен от съдържание.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ориентация на апсидата? [re: Gergi]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано07.08.06 17:04



Добре де, ама като са имали точни методи и геодезията им е била позната, то защо са споменатите отклонения?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Ориентация на апсидата? [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано07.08.06 17:09



За да не им блести Слънцето в очите докато строят .. затова са църквите малко на СевероИзток. :)

Другата причина е, че тогава центъра на Земята е бил в малко по-различна ос от сегашната! :)

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: Ориентация на апсидата? [re: jove]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано07.08.06 17:16



Вижте, в тоя клуб идваме да си говорим за Православие в един братски и свободен дух, и че някой изказал предположение... не е толкова осъдително. Ако предварително знаете отговора и сте експерт по църковна архитектура, кажете го.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.