Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:48 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Самопричастяваненови  
Автор menora (ner)
Публикувано04.05.06 00:34



Христос воскресе,


Една моя приятелка ми сподели, че един свещеник я върнал от Св. Причастие с претекста, че в Светлата седмица тя не е постила и следователно не й се полагало /думата „полага се” е на отеца!/ никакво Св. Причастие.
Аз преди години гледах един филм за св. Жана Д Арк, която като беше още малка /а католиците не дават на малки деца Св. Причастие/ взе потира и хостията и се самопричасти. Бихте ли се самопричастили вие ако свещеник ви откаже да ви причасти? Аз лично бих защото в древната Църква точно така е било. Вярно, че Тайните ни се дават и трябва да ни се дават от свещениците /при католиците днес и дяконите дават Причастие, даже и някои миряни при определени условия!/ но когато се извършва своеволие и убииство тези правила вече не важат. А да те лишат от Причастие без основателна причина - изповядан грях си е направо духовно убийство. Горко на тези свещеници, които отказват да дават на вярващите Св. Тайни с претекст, че вярващите не били постили една седмица строг пост...
Какво мислите вие?

Поздрави!

И светлината в мрака свети и мракът я не обзе /Иоан. 1:5/


Тема Re: Самопричастяваненови [re: menora]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано04.05.06 07:24



Воистину воскресе!

В отговор на:

Бихте ли се самопричастили вие ако свещеник ви откаже да ви причасти? Аз лично бих защото в древната Църква точно така е било.




Предполагам не го казвате сериозно? Как ще се самопричастите? Ще дръпнете потира от ръцете на свещеника или? В древната Църква самопричащението не е означавало, че вярващите са си държали сами потира и са бъркали с лъжичката вътре. ВИНАГИ св.Дарове са преподавани от свещеник (някога и от дяконите). Някога е имало практика част от Даровете преподадени от духовника да бъдат отнасяни у дома и там вярващия да се самопричастява в дни, когато не посещава храма или няма обществено богослужение.
Това със филма на за Жана Д'Арк си е дело на сценаристи, продуценти и т.н.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.

Тема Re: Самопричастяваненови [re: ARMAGEDON]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано04.05.06 09:03



НЕ можем да се САМОпричастяваме. Няма как да стане. Тайнството е покана за обща трапеза и с участието на Господ. Разбира се, че свещеникът не е прав като ни лишава през Светлата седмица от причастие. Можем да се изповядваме и без да се причастяваме. Можем да се причастяваме и без изповед / с благословия на духовния наставник и по съвест /.
Жана може да прави каквото си поиска - в киното не е както в живота.
Поне не както в християнския.



Тема Re: Самопричастяваненови [re: menora]  
Автор woman (Любяща и любима)
Публикувано04.05.06 10:38



Естествено, че не може да се Причастяваме сами!

Доста хора злоупотребяват и се Причастяват, едва ли не само през Светлата седмица, за да избегнат поста и изповедта. Няма да коментирам абсурдността на избора им, но духовникът затова е там, за да прецени. Още повече, ако й е изповедник.



Тема Re: Самопричастяваненови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано04.05.06 10:43



Да, така е. Ставаше дума за друго- ако свещеникът ти откаже без основание - виждали сме такива случаи. Дали може да отидеш и сам до олтара и да се причастиш? Представям си ситуацията ...

Предполагам свещеникът пак няма да те пусне, даже физически

А кога според вас свещеникът има право да спира от причастие?

Редактирано от н@блюдaтeл на 04.05.06 21:53.



Тема Re: Самопричастяваненови [re: menora]  
Автор orpизko (непознат )
Публикувано04.05.06 12:55



Воистина воскресе! :)
Извинявай, ама това е повече от смешно и абсурдно .. такава тотална измишльотина и глупост не бях чувал! Свещеника няма как да ти откаже Причастие, ако няма основателна причина ... това, че ти подхождаш с лека ръка на светините, както го правят и някои свещеници ... не означава, че така е правилно! Ще ти кажа, че по-полезен за теб е този свещеник, който ти откаже Причастие, защото така те кара да напредваш духовно. Това, че ти искаш да се причастиш е добре.. дори много добре! Тогава това ти силно желание трябва да те накара да постиш.. или там да (не) правиш това, което ти е казал свещеника! И след това ще се причастиш .... щото то само с искане не става. И аз искам много неща ... ако не положа страшно много усилия! Самопричастяване.. Жана Д'арк и т.н. глупости! Браво ти! По-добре спри да гледаш филми, че оттам най-често само с глупости пълнят главите на хората!

Редактирано от orpизko на 04.05.06 12:59.



Тема Re: Самопричастяваненови [re: orpизko]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано04.05.06 16:31



Трябва да ценим и пазим този скъпоценен дар. Нали това е "входния билет" за рая?



Тема Re: Самопричастяваненови [re: orpизko]  
Автор menora (ner)
Публикувано04.05.06 23:35



1. Факт е че една моя приятелка е върната от Причастие само защото искала да се причасти през Светлата седмица.
2. Никъде не се изисква извънмерен пост преди Причастие - няма такъв канон.
3. Изповедникът ми има право само да ме посаветва дали да се причастя или не както и да ми наложи епитимия, но той не ми е съвест и не решава вместо мен
4. Моля Ви да не квалифицирате ничие изказване като "глупости" защото смятам, че сте интелигентен събеседник който работи с аргументи, а не с обиди... И Ви моля да не ми препоръчвате какво да гледам и какво не - все пак нито съм Ви дете, нито съм Ви духовно чадо - т. е. не съм на послушание в манастир при Вас!
5. И най-важно. Моля Ви да научите правилния отговор на пасхалния поздрав "Христос воскресе" щом като ще ми отговаряте на църковнославянски! Недопустимо е за един православен ревнител подобна грешка!
Благодаря Ви!

И светлината в мрака свети и мракът я не обзе /Иоан. 1:5/


Тема Re: Самопричастяваненови [re: ARMAGEDON]  
Автор menora (ner)
Публикувано05.05.06 09:10



Да, точно това имах пред вид - че древните християни са се самопричастявали в къщи. Разбира се, че по време на Литургия не можеш да се втурнеш в олтара и да се самопричастиш....
Виждам, че не съм била напълно ясна. Благодаря на Армагедон за приятелското му към мен отношение!

И светлината в мрака свети и мракът я не обзе /Иоан. 1:5/


Тема Re: Самопричастяваненови [re: orpизko]  
Автор menora (ner)
Публикувано05.05.06 09:27



Ще ти кажа, че по-полезен за теб е този свещеник, който ти откаже Причастие, защото така те кара да напредваш духовно.


Огризко, чел ли си тълкуванията на св. отци на молитвата "Отче наш" и по-точно на думите "насъщния ни хляб дай ни днес". Та те свързват този насъщен хляб със Св. Причастие. Що се отнася за необходимостта от Св. Причастие ще ти приведа само думите на Христос, Който казва, че който не пие Неговата кръв и не яде Неговата плът няма живот...
А аз вярвам на думите на Христос, а не на думите на свещеници, които твърдят, че за миряни /католическо деление на Божия народ/ трябвало да се пости извънредно... Такъв канон който да различава подготовката на "мирянин" от подготовката на свещеник преди Причастие няма! Ужасяващи са аргументите, че понеже свещеникът работел като такъв той имал правото и задължението да потребява Св. Дарове... Това е единственият аргумент на мнозина свещеници. Това развързва ръцете им и някои по-недобросъвестен може да е убил, откраднал, прелюбодействал и пр. предната вечер, но на другия ден само поради факта, че той е свещеник може не само да извърши св. Литургия, но и да се причасти. Когато свещеник връща от Св. Причастие човек на когото той не е наложил епитимия да не се причастява заради грехове, които вярващия е споделил на лична изповед при него е духовен убиец.

И светлината в мрака свети и мракът я не обзе /Иоан. 1:5/



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.