Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:23 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Защо се нарича Иисус ?  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано21.04.06 13:41



ІС ХС живее чудотворно и възкресява и сам възкръсва чудодейно.
Но животът му на земята става по времето на Римската Империя.
Има нещо, което ме учудва в името му.
В "Латинско-българския речник" на М. Войнов и Ал. Милев / С.,1990 / не съществува таково име.

Най-близките са :

Iseum - Храм на Изида ;
Isis, Isidis - Изида
Issus - град Исус /гр. ИС/ в Киликия . / Така е наречен, заради прекрасния храм на богинята Изида, който е в пределите му. /

Въпросът ми е :
Дали знаете на какво се дължи тази липса на името му в речника ?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор onchoo ()
Публикувано21.04.06 15:20



защото не е латинско името това е съвсем сигурно а е на гръцки аз доколкото знам.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: onchoo]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано21.04.06 19:20



Ако е гръцко, значи е грък.
А Еммануил също ли е гръцко ?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор onchoo ()
Публикувано21.04.06 19:31



Емануил доколкото знам е еврейско - и значи както се посочва в библията Бог с нас.

Някои ,ако не повечето имена са преведени на гръцки и оттам вече са влезли в българските преводи включително и Иисус Христос



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор xenox (минаващ)
Публикувано21.04.06 19:36



здрасти. аз съм георги. георги е гръцко име. значи ли, че съм грък? и ако значи, що все ми искат виза на границата с гърция?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: xenox]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано21.04.06 20:00



Здравей,
Аз съм Емил.
Емил=Еммануил е еврейско име, но аз съм българин.
Кракът ми няма да стъпи в Йерусалим, за да не объркат с някой мой съименник, живял по онези проклети земи преди 2000 години.



За Георги не съм много сигурен дали е гръцко ?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор onchoo ()
Публикувано21.04.06 20:23



защо проклети ,Емиле!?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор Dobripan (+x+x)
Публикувано21.04.06 21:13



Името ИСУС за първи път е записано с българската божествена азбука:

"И" "СЛОВО" "ИЖЕ" "СЛОВО" = И-С-И-С

Примитивните гърци и римляни глаголичното "иже" (числова стойност 20) по грешка го заменят с "хикс". Така се е стигнало до днешното недоразумение.

А за еврейските писания хич не ми се говори. Те са безнадеждно закаснели.

Редактирано от Dobripan на 21.04.06 21:15.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Dobripan]  
Автор onchoo ()
Публикувано21.04.06 22:13



w kakyw smisyl zakasneli sled kato vsi4ko po4va ot tqh!!!!!!!!

Ne vijdam kakvo iska6 da kaje6



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: onchoo]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано22.04.06 05:36



Защо са проклети ?

ІVІVІVІVІVІVІVІVІVІ

Защото кой "богоизбран" народ ще си избива пророците и ще стигне до крайността да исвърши неуспешен опит за убийство на Христта !?
Нима ние убихме своята Ванга, защото е пророчица !?!?
Богунеразбрание и до днес са проклети.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Dobripan]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано22.04.06 05:53



Интересно мнение.

Св. Йоан вместо Син Божий, го нарича Бог Слово.
Може ли да се приеме, че последователите на Словото, започват да се нарицават - словени !?

Глаголическа "и" е всъщност обърната "С".
Когато се съединят, те образуват буквата "ижица".

Иже Слово / със заместване на И,Ж и Е / = Иже Животъ Есть Слово,
т.е. Словото има живо естество.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор onchoo ()
Публикувано22.04.06 11:27



Това е някаква друга гледна точка , коже и да има основание но за мен е по важно че тези места си остават свещени поради всички тези събития които са произлезли от там.
Кръвта на Спасителя не очиства ли всички грехове и всяко нещо ?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано25.04.06 13:29



На латински език е Iesus. Възприето е така от старогръцки (тук е невъзможно да го изпиша на гръцки). На гръцки пък е заимствано от еврейското "Йешуа".

Произнасянето на името като "Иисус" идва също от старогръцки, но от по-късното византийско произношение, където е-та вече става и-та и започва да се произнася като "и".

- Богословие и философия на религията

Редактирано от H. Aнтoнoв на 25.04.06 13:32.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Dobripan]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано25.04.06 13:31



Това са пълни и безнадеждни глупости!

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор Dobripan (+x+x)
Публикувано25.04.06 14:16



"Глаголическа "и" е всъщност обърната "С".
Когато се съединят, те образуват буквата "ижица".
______________________________________________

Прав си за "и". За "Ижицата" - не съвсем.

Идеограмата на "Ижицата" е една "клепсидра" върху която отгоре са увиснали две кръгчета или едно глаголично "твърдо", което ще рече: "време проведено на земята".
Нисхождането на "Словото" и неговото "възнесение" е показано още в глаголичната идеограма IC .

Това е минималната аргументация в полза на древното мнение, че от всички само БЪЛГАРСКАТА ГЛАГОЛИЦА има БОЖЕСТВЕН ПРОИЗХОД.

Редактирано от Dobripan на 25.04.06 14:35.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор Dobripan (+x+x)
Публикувано25.04.06 14:26



______________________________________________________
"Това са пълни и безнадеждни глупости!"
______________________________________________________


Аз не се чувствам виновен за безнадеждното духовно и душевно състояние
на "православните" тъпанари.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: onchoo]  
Автор muradkhan (непознат )
Публикувано25.04.06 16:54



леле леле леле, ама много ядосахте хана мурада
ама как може такива неща....аз ако имах толкова знания щях да се скрия някъде и да запълвам пукнатини и дупчици и чак тогава да изляза наяве....Георги не било гръцко име...ха хаха хаха...ей аз дето не съм грък, ами миризлив черен тюрк ще ви кажа че е гръцко име, даже двусъставно...едната частица е от думата за земя, а другата частица е от глагола - творя, правя, извършам и разни такива (нали съм тюрк, та не съм много сигурен втората част от името какво точно значи)

и Емо, за евреите да знаеш, че хич не си прав и не аз ти го казвам това, ами апостолът на народите - Павел....да, точно той и знаеш ли къде ти го казва? ами в голямото му послание до Римляните (сигурно щото е с много глави та не си стигнал до 11тата глава от 25ия стих до 36ия)
айде, да се чувствате поздравени и двамата, пък ако продължавате ще ви взема за обучение в еничерския си корпус



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: muradkhan]  
Автор Dobripan (+x+x)
Публикувано25.04.06 17:32



Нали си тюркут а тюкутите всичко знаят.
Поназнайват нещичко и за българския фолклор:

“св. Герги лято носи, а Димитър зима”.

«Св. Герги! На ти ягне!» и режет. Кровь барашка собирается в чистый сосуд и дается,...

св. ГЕРГИ а не св. ге-О-рги е на български!

(p.s. Турско-гръцкото робство още не приключило!)



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор evgenia_hristova (ентусиаст)
Публикувано25.04.06 17:51



Иисус както вече се каза е гръцкият вариант на еврейското Йешуа, което се превежда като "Божия помощ, спасение". Гръцкият вариант е и с прозвището Христос със значение "Помазаничество, месия".
Исая (7:14) " Ето девицата ще зачене и ще роди син, и ще го нарече Емануил" Емануил означава "Бог е с нас" от евр.

Според древноегипетската религия Ра е главният бог, който създава Шу и Тефнут от чиито свещен съюз се раждат Геб и Нут, а от тях Озирис и Изида, Сет и Нефтида и т.н. Изида от египетски означава " Седяща на трона; кралица" Тя е богиня на майчинството, земеделието и лечението. Тя е възкресявала мъртвите.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Dobripan]  
Автор evgenia_hristova (ентусиаст)
Публикувано25.04.06 17:57



Георги на гръцки значи "земеделец". Името е гръцко. Естествено е след като се използва в България да се пригоди към речта ни. Съкратили сме го да ни е по удобно



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: evgenia_hristova]  
Автор muradkhan (непознат )
Публикувано25.04.06 19:34



лейди, не му обръщайте внимание на нашия пан, той вместо добри-
май е глу- пан....пък и ми е нещо познат, май предците му покрай мойте хареми са се навъртали (демек пазели са ги, май някой се е измъкнал от голямата резитба, та етого и нашия пан-чо)
Пане, Пане, ако ти харесва да вярваш, че си син на роби, вярвай....няма да ти обръщам преставите

.....и Пане, Герги от гердан ли трябва да произлиза???



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Dobripan]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано25.04.06 22:28



Когато пишеш по-големи простотии, не ставаш по-убедителен.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: evgenia_hristova]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано25.04.06 22:44



А сега ако ни светнете и какво е общото между името Иисус и египетските божества, цена няма да имате. Или просто искате да покажете с какво се занимавате.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор evgenia_hristova (ентусиаст)
Публикувано26.04.06 11:27



В главният постинг (ако си го прочел) се питаше защо в латино-българският речник най-близкото име до Иисус е Изида и защо Иисус не съществува като име там. Мисля, че етимологията на двете имена е сходна и разликата е в това, че е променен изговора на думите през различните периоди и народи. И Иисус и Изида са деца на Богове и самите те са Богове. Освен това помагат на хората, възкресяват, лекуват. Още ли не виждаш общото или го виждаш, но продължаваш да лаеш като страхливо куче срещу всеки който ти се изпречи пред очите??? Съжалявам, но с такова мнение оставам!

Редактирано от evgenia_hristova на 26.04.06 11:29.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: evgenia_hristova]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано26.04.06 13:22



Ами, не, не виждам връзка. Някой друг вижда ли връзка между Христос и Изида? Или всичко, което хвърчи, се яде?

P.S. На въпроса в главния постинг съм отговорил на няколко места вече, ако изобщо Ви интересува какъв е истинският отговор!

- Богословие и философия на религията

Редактирано от H. Aнтoнoв на 26.04.06 13:27.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано26.04.06 14:01



Гледай етимологията на думите, не се прави на недоразбрал за какво иде реч. Възможно е и да има връзка между една дума с еврейски и сходно звучаща дума с египетски произход, нали? Защото думите си имат значения. А може и да няма. такава връзка. Жената просто си изказва предположенията по въпроса.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: ask2OO4]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано26.04.06 14:13



Ще гледам, ако виждам смисъл да гледам. Освен това, в голямо заблуждение сте, ако мислите, че външната прилика между думи от различни езици и езикови групи говори непременно за етимологическа връзка. Все едно външната прилика между двама души непременно да говори за роднинска връзка.

Освен това, въпросът беше по повод на липсата на името на Иисус в латинско-българския речник. Името обаче си е там, но като Iesus. Защо Iesus вече няколко пъти беше обяснявано. Има ли още недоразбрали?

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано26.04.06 14:40



Смятам, че това е съвсем ясно, нищо различно не твърдя.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: evgenia_hristova]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано26.04.06 18:44



Общото между Мария и Изида е, че и двете ги наричат Богородици и за двете се признава, че са Небесни Царици. И за двете лечебните свойства на водата се възприемат за общ символ и др / мъдростта, майчината любов и ласка и тн/
Има нещо, което е смущаващо в случая. Изида е обвита в мистерията на нейните 10 000 тайни имена, едно от които е Мария.
За произхода на Исус от Йехова е богохулство, според мене. Йехова е юдейско божество - бог на пустинята и смъртта. Христос е бог на живота, при това Вечния, а не на опустошението, омразата, гнева и смъртта.

За думата "история" има различни твърдения за произхода й. Така тази дума нищо не ни означава на български, освен "минало". Но на ст. бълг. тя е изписвана като :
"исторечие", т.е. - истинска реч, истинно слово и др.
Също : "исторечив" т.е. - правдив, истинен, или който говори и споделя истината. В този ред "история" би означавала - истината за нашето минало.





Редактирано от Vencci R* на 26.04.06 18:47.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: evgenia_hristova]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано26.04.06 21:51



Ще прибавя и един доста известен факт : Стотиците храмове и параклиси в Европа /вкл. и този в Рим /, посветени на Изида, след 325 приемат да се отъждествяват и "преименоват" на Пресвета Богородичка Мария.
Забравих да Ви спомена да си проверите древно-египетската легенда за т.н. "Черна Вдовица". Приликата с нашата Богоматерь е 1 към 1.

Има едно предположение, че Іиссус / Бог Хор във вид на Слънчево Дете - детето на Светлината / се е казвало детето на Іиссис / Изида /.
Живопистта и иконопистта са част от гениалната древно-египетска култура и цивилизация, забранявана и унищожавана от юдеи и гърци като порочно изображение на живи и мъртви / Да сте виждали икони в джамия ?/. Това са обаче пълни глупости на духовните гноми и вампири на свободната изява на божествения дух в нас.

Лично мнение.
Никому нищо лошо,
но всекиму, според делата.




Редактирано от Valentina на 26.04.06 23:10.



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор muradkhan (непознат)
Публикувано26.04.06 22:45



хахахааааахахахахааааа...лелееее венчооо имаш една презрителна султанска усмивка от мене, великия Мурад.....ти вярваш ли си в това което пишеш????



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: muradkhan]  
Автор Dobripan (+x+x)
Публикувано26.04.06 22:56



__________________________________________________
.....и Пане, Герги от гердан ли трябва да произлиза???
__________________________________________________


О, да, разбира се. И "ирос" от "ерос", и Ираклий от Мираклий...и каквото ти дойде още в
***изтрита обида ***

Редактирано от Valentina на 26.04.06 23:12.



Тема Re: Защонови [re: Vencci R*]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано26.04.06 23:40



Все приликите... приликите... а РАЗЛИКИТЕ, Венци, защо те ти убягват?



Тема Re: Защо се нарича Иисус ?нови [re: Vencci R*]  
Автор evgenia_hristova (ентусиаст)
Публикувано27.04.06 11:38



И като прибавим, че Христос е бил в Египет.......

Обясни за иконите, моля!



Тема Re: Защонови [re: Valentina]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано27.04.06 12:19



Аз мисля, че това е клуб "Православие". Ако не се лъжа, така е, нали? Какво правят тези хора тук и защо им се дава думата да наводняват и без това доста претоварения форум с безсмислени теми и дискусии, които нямат нищо общо с тематиката на клуба? Няма ли достатъчно клубове за всички. Ето, виждам, че има форуми като "Езичество", има езотерика, Кастанеда дори, а за православните се оказва, че на практика клуб няма!

- Богословие и философия на религията

Тема заключвам тематанови [re: Vencci R*]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано27.04.06 12:38



Съжалявам за късната намеса, но в тази тема има едно - пълни глупости по отношение на православието.
Който иска да ми се обижда, но сравнения между бог Хор, Изида и Христос, или между "Черната Вдовица" и Богородица не само че са безпочвени, но и меко казано кощунствени по отношение на православието и няма да ги допусна докато все още съм модератор. Особено през Светлата седмица.

Освен това първоначалния въпрос е вече изяснен напълно.

Редактирано от н@блюдaтeл на 27.04.06 14:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.