Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:40 14.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: За библиитенови [re: easy]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано18.03.06 22:59



явно някой е натиснал "Yes" и ето на Римляни след Деяния.... нищо чудно и вътре де е попрекроено....

защо не ползваш Библията във вариант книга?



Тема Re: За библиитенови [re: kaмъчe]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано18.03.06 23:12



Налага ми се да правя сравнения или да превеждам. Затова предпочитам електронните варианти. Много по-лесно е.
А и не виждам смисъл да унищожавам дървета.



Тема Re: За библиитенови [re: easy]  
Автор abi (mente)
Публикувано18.03.06 23:43



С какво точно се занимавате?

Праисторик и природозащитник...започна да ми става интересно...

"Никога не бих станал член на клуб, в който приемат такива като мен" Цитирано от Еко...


Тема Re: За библиитенови [re: abi]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.03.06 00:11



Природозащитник по убеждения.
Праисторик - като образование и професия известно време. Сега - като стара страст и хоби.
В момента си вадя хляба като преводач.
Не че има значение.



Тема Re: За библиитенови [re: easy]  
Автор Чepнopизeц Xpaбъp ()
Публикувано19.03.06 08:52



Разликата, за която говорите, вероятно наистина е само в преработката в електронен вид. В общи линии подредбата е почти идентична. Най-големите формални разлики между Сетуагинтата и Вулгатата, от които тръгва първоначалното разделение на редакциите, е в номерацията на псалмите и особено отпадането в римокатолическата библия на Макавейските книги.

Много по-сериозен е въпросът, който поставя Борецът... за кодифицирането. Дотокова, доколкото основното редактиране на Стария завет е приключило по време на Вавилонския плен, проблемите възникват главно при кодификацията на книгите на Новия завет. Мненията и литературата по този въпрос са неизбродими. Въпросът се усложнява поради проблемите, които поставя преводът на Светото писание каот такъв. Трудно са се създавали понятия на новите езици, на които се е превеждало. Още повече, че някои от книгите на новия завет са били писани вероятно на арамейски, други на койне.
Така че до достигане на първоначална гръцка редакция, а оттам на латинска (Итала, Вулгата) е извървян един невероятно сложен път от езикова гледна точка.
Известни са и много недоразумения. Най-забавното е метафората, че по лесно камила ще мине през иглени уши, отколокото богат да влезе в Царството небесно. В случая се касае за неразбирането на неизвестен преводач на разликата в гръцкия между "camilos" и "camelos". Първото означава "въже" и с това понятие метафората има своя силен смисъл. Второто понятие е "камила". Тази пуста камила и до днес се разхожда упорито в повечето редакции...

Затова всяко буквализиране на Светото писание, тръгнало от Цвингли и Калвин и толкова любимо на сегашните им американо-протестантски епигони крие доста рискове...



Тема Re: За библиитенови [re: Чepнopизeц Xpaбъp]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано19.03.06 14:02



С мъките на превода съм запознат, чел съм и за историята с камилата. Несъответствията между книгите в Стария завет също са ми известни. Просто едва сега забелязах различната подредба в Новия.
А тя не е заради преработката в електронен вид.

ви доказателството. В случая е протестантска Библия, но все пак разликата е налице.
Както и да е, подредбата за мен няма значение, стига текстът да е онзи, който търся. Просто ми беше любопитно.
Благодаря за отговора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.