Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:28 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Нарния - филмът.нови  
Автор xenox (член)
Публикувано19.12.05 01:01



благодарение на филмовото пиратство току що гледах първия филм за Нарния и бързам да споделя впечатления.
може и да има втори филм (ако първия се окаже финансов успех), но като цяло съм разочарован. не, че очаквах нещо кой знае какво, но след толкова реклама таях известни надежди за страхотен филм. общо взето ми стана ясно, защо "Властелинът" е суперпопулярно произведение, а за Нарния и К. Луис до скоро нищо не бях чувал.

впечатления:
откъм християнски послания - всичко е ок, даже са попрекалили с тях за сметка на зрелището. ако някой иска християнски послания от филма, ще ги намери. общо взето цялата работа е един преразказ на новия завет.
избива ги на католицизъм някак си - във финалната битка Питър (св Петър може би), наместникът на Аслан в армията на доброто се изправя срещу Вещицата и я побеждава благодарение на някак очакваното възкресение на благородния Лъв.
моментът, в който Аслан бива унижен и убит е наистина трогателен. има и няколко други силни сцени, но като цяло твърбата е доста сбита в двата часа и нещо, та не можеш да усетиш почти нищо от атмосферата на приказната страна, не можеш да влезеш под кожата на героите, та да съпреживяваш с тях и когато накрая Вещицата и виждат сметката оставаш с впечателнието, че нищо кой знае какво не е станало.
откъм зрелище - всичко е някак нереално, твърде цветно и изчистено, повече като приказка. някак щеше да е по - реалистично тоя филм да бъде анимационен. повче щеше да му приляга.
особено комично изглеждаха армиите, в които разни минотаври и кентаври се бият редом с истински животни. някак не можеш да повярваш, че всичко е на живот и смърт и съдбата на света зависи от тая битка...
семейството бобри бяха най - добре реализираната идея на режисьора. наистина придаваха нужното чуство хумор, та целия филм да не изглежда патетичен.

на места има няколко толкова очевидни визуални цитата от Властелина, че не може да не се направи сравнение между двата филма (аз само между филмите мога да направя, защото книгите на К Луис не съм ги чел). и сравнението се печели напълно и отвсякъде от Властелина - и като послание (далеч по - деликанто вмъкнато в историята и несравнимо по - въздействащо при творбата на Толкин) и като герои (къде ще ми сравняваш Ам-Гъл с който и да било герой от Нарния) и като емоция (спомням си, че силно мразех Саурон и наистина усетих какво му е на Фрада, когато трябва да хвърли пръстена) и като мащаби (...).
предполагам, че ако не бях гледал Властелина Нарния щеше доста повече да ми хареса.

българин да се наричам...


Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: xenox]  
Автор editric@e.baia (mente)
Публикувано19.12.05 13:04



Нищо чудно.
Властелинът вече има няколко поколения заклети фенове. На всеки прочит откриваш нещо ново, нещо пропуснато.
За Нарния... Ще се изкажем когато го гледаме.



Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: editric@e.baia]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано21.12.05 15:53



Властелинът е роман, който не може да се повтори! Това, което е направил Толкин изисква, прекалено много талант, познания, време, търпение и тн Нарния ще го гледам от любопитство и няма да се учудя, ако ми хареса, защото обичам приказки Още помня, Приказка без край, която беше чудесно филмирана и новата екранизация на детската приказка Питър Пан
Все пак тези неща не могат да се сравнят с Властелинът на пръстените, колкото и хубаво да ги направят!


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: Naia]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано23.12.05 08:59



Бай дъ уей, гледах трейлъра на филма и ме изкефи Може и да ми хареса, знам ли?! Сега се каня да гледам Нощна стража!


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: Naia]  
Автор SetМодератор (cat /dev/null >)
Публикувано23.12.05 13:11



Ако си чела книгата, филма няма да ти хареса предполагам.

На мен ми, ако и да съм я.

Идва и втора серия.

____________________________

Memento mori.


Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: Naia]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано23.12.05 13:35



оо, Ночной Дозор - е СУПЕР ЯКО ФИЛМЧЕ, горещо го препоръчвам !!!!!!!
Просто руското кино в момента може и да надмине Холивуд



Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: Gergi]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано23.12.05 13:48



И аз така чух и утре ще водя децата от фентъзи клуба Да се учат как се парави фантастика


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: Set]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано23.12.05 13:50



Не съм я чела за съжаление, но си я търся Обикновено книгите са по-добри от филма! Дори Властелина е така, макар че филмът беше много добър


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш

Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: Gergi]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (Masse Merkava)
Публикувано23.12.05 19:18



Доколкото зная "Нощна стража" ще има продължение..то и идеята го позволява.
Весело изкарване..

"И разумните ще сияят като светилата на твърдта.. вовеки, за всякога".


Тема Re: Нарния - филмът.нови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор oros (ентусиаст)
Публикувано24.12.05 01:34



Филмът "Хрониките на Нарния" показва идването на Новия Христос.
Хор от Египетската религия в този филм го виждаме като "Лъвът от Иудино коляно", а четирите му деца са неговите помощници в борбата му с Антихриста.

[2:9] но виждаме, че Иисус, Който бе малко нещо понизен пред Ангелите, зарад претърпяната смърт биде увенчан със слава и чест, та по Божия благодат да вкуси смърт за всички.
[2:10] Защото подобаваше на Оня, заради Когото е всичко и от Когото е всичко, след като приведе в слава много синове, чрез страдания да усъвършенствува началника на тяхното спасение.
[2:11] Защото както освещаващият, тъй и освещаваните, всички са от Едного; затова Той се не срамува да ги нарича братя, думайки:
[2:12] "ще възвестя името Ти на братята Си, посред църква ще Те възпея".
[2:13] И пак: "Аз ще се уповавам Нему". И пак: "ето Ме Мене и децата, които Бог Ми даде".
[2:14] А понеже децата са участници в плът и кръв, то и Той еднакво взе участие в същите, та чрез смъртта да порази оногова, у когото е властта на смъртта, сиреч дявола,
[2:15] и да избави ония, които от страх пред смъртта през цял живот бяха подложени на робство.
[2:16] Защото, наистина, не от Ангели приема естество, а от потомството Авраамово приема;
[2:17] затова длъжен бе да прилича по всичко на братята, та да бъде милостив и верен първосвещеник във всичко, що се отнася до Бога, за очистване греховете на народа.
[2:18] Защото в това, що Сам претърпя, като биде изкушен, може и на изкушаваните да помогне.

Из "Послание на ап. Павел до евреите".

Тези четири деца са и едно от живите свидетелства, по които можем да познаем Новия Христос.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.