Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:09 14.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Тема Може ли омъжена жена да стане монахиня?  
Автор dark flower (непознат )
Публикувано27.12.05 14:38



Кажете ми какъв е реда. Може ли омъжена жена да стане монахиня? Трябва ли да се разведе, ако няма църковен брак? И изобщо възможно ли е?

Редактирано от Valentina на 07.01.06 15:34.



Тема Re: въпроснови [re: dark flower]  
Автор promtrei (пристрастен)
Публикувано27.12.05 15:30



Няма никакви проблеми.Проблема идва като стане моняхиня...



Тема Re: въпроснови [re: dark flower]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано27.12.05 18:08



Желанието да станеш монахиня, не трябва да бъде причина за развод, особено, ако имаш деца. Ти носиш отговорност за тях пред Бога. Никога не е късно да се венчаеш (да имаш Църковен брак). Може би това е Божията воля.
Знам, че и семейна жена може да стане монахиня, ако съпругът й даде писмено съгласие за това. Също така се взема благословия от духовния отец и Митрополита.

Задължително се посъветвай със свещеник!!!



Тема Re: Може ли омъжена жена да стане монахиня?нови [re: dark flower]  
Автор Prokimen (ЧЕПАТ)
Публикувано29.07.06 21:34



Доколкото на мен ми е известно, в България, единствено старостилният манастаир "Покров Богородичен" в кв. Княжево (София) държи най-строго да бъде ДЕВИЧЕСКИ.

Иначе, църковната история познава твърде много случаи, когато овдовяли, са приемали монашество.

Горните отговори са дали предостатъчна светлина во въпроса с монашеството. Повдигам темата, защото тя вълнува не само Вас. Тези дни получих частно писмо с молба за мнение по подобен въпрос.

Не отговорих на писмото, защото въпросният кандидат за монашество има родителски грижи. Ползвам се от темата, за да отговоря на събрата в Христа, който поиска мнението ми за конкретен човек.

МОНАШЕСТВОТО, дали ще го гледаме като ангелски чин или покаен, то си остава ОТРИЧАНЕ ОТ СВЕТА.

Колкото и благочестиво да изглежда желанието на въпросния кандидат да се облече в монашеско расо със широки ракави, които да се развяват от вятъра и да подхранват илюзиите на мнозина, че едва ли не това са ангелски криле с оскубана перушина, не виждам как родител с малки деца може да помисли за монашество. То ще да е поредната брънка от църковната ни игра на шикалки.

Когато човек се е готвил за семеен живот и народил деца, негов дълг е да си отгледа децата и после да фантазира за псевдомонашество.

Не разбирам защо християните гледат да устройват личния си живот било то с разводи или замонашване, а твърде малко хора мислят за личния си непростим грях спрямо съблазнените и душевно наранени завинаги ДЕТСКИ ДУШИ.

В този случай, развденото лице би могло да приеме свещенство, ако църковната иерархия прецени, че няма канонични възбрани за ръкоположението.

Ако желанието за монашество е действително искрено и силно, то никой никому не пречи да води равноангелски живот и полага ако не родителска, то поне християнска евангелска любов първом към създадените от него деца и после да се опитва да убеждава околните, че обича ближните си.

Монашеството не всякога трябва да се свързва със свещенството.

Това е мнението по питанката в частното писмо.

Нямам представа какви причини са подбудили лицето да открие тази тема. Клубните съждения не биха могли да разрешат въпроса. Както бе споменато, този въпрос е от компетенцията на архиерея.

Аз съм категорично против родители да забравят задълженията си към непълнолетните си деца. Не смятам за добродетел егоизма с който някои си въобразяват че монашеството ще ги избави от всички житейски грижи и ще им отвори моментално вратите на рая.

В църковната история е имало особени изключения, но такива не могат да стават причина за безотговорното им прилагане.





*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.