Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:36 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема въпрос за тайнства и благодатнови  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано14.12.05 08:29



искам да чуя вашето мнение за нещо, което определено не мога да разбера в християнството, и по-точно в православието.

по какъв начин се смята, че действа благодатта при тайнствата?

има два варианта: или силата й да зависи от човека, който осъществява тайнството (opus operantis), или тайнството да действа независимо от личните качества на човека, който го извършва, стига той де юре да има нужния сан (opus operatum).

ако е вярно първото: много ми е интересно каква сила имат тайнствата, извършени от, да речем, прословутия "брат Джон" от Роженския манастир.

ако е вярно второто: по какво тогава се отличава силата на тайнството от обикновената магия и теургия?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема и аз да питамнови [re: the_bomb]  
Автор cuddly ()
Публикувано14.12.05 09:55



кой е тоз брат Джон от Роженския манастир?
какво значи теургия?

аз съм от невежите, ко да праиш...



Тема Re: и аз да питамнови [re: cuddly]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано14.12.05 10:14



брат Джон (иначе отец Йоан) е от онзи тип свещеници, които носят огромни златни кръстове на врата си, разхождат се из "владението" си с пушка и другаруват с честни добре облечени бизнесмени.

мисля, че наскоро беше обсъждан и в този клуб: направил си човекът лого ли беше, печат ли беше, на който пише "Йоан Богослов".


"теургия" идва от "теос" (бог) и "ергон" (работа).
с други думи, това значи да използваш боговете (или Бога) да ти върши работата, след като го призовеш чрез специални ритуали.тоест магия, ама с помощта на богове, а не на демони. в Късната античност се използват всякакви божества за целта, включително са намерени амулети, споменаващи името Саваот. едва ли някой е знаел точно за какво иде реч, просто човекът си е призовал за всеки случай всякакви екзотични божества от Иран до Гибралтар.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: и аз да питамнови [re: the_bomb]  
Автор cuddly ()
Публикувано14.12.05 11:16



благодаря.



Тема Re: и аз да питамнови [re: the_bomb]  
Автор Чepнopизeц Xpaбъp ()
Публикувано14.12.05 11:34



Познавах "в мире" брат Джон, както ти го наричаш и изобщо не ми харесваше като човек, но в името на истината да те светна.

Той имаше връзки с "добри облечени бизнесмени" преди да влезе в манастир (вярно на ниско ниво).

Когато стана игумен на Роженския манастир нещата се обърнаха. Местната Петричко-Мелнишка мафия беше завзела голяма част от имотите на манастира и ги ползваша най-нагло. По тази причина "брат Джон" действително имаше няколко сблъсъка на кон и с пушка в ръка. (Ако питаш мене прекалено театрално) Така или иначе той възстанови контрола върху имотите, направи серия ремонти на манастира и той живна.

Това (за съжаление или не) е истината. Другото съществува само в твоя мозък...

Qvasqvam tandem abvtere patientia nostra


Тема Re: въпрос за тайнства и благодатнови [re: the_bomb]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (Masse Merkava)
Публикувано14.12.05 11:58



във варианта зависещ от персоналните качества:)) се касае за благодат която действа например в учителствуването..
второто касае за това че "тайнството" е видимо изобразяване на Христос на земята.
Например "кинонията" на двама или трима е пример за изобразяване на Христос
Тайството се различава от магията в това че:
1)няма някакво скрито посвещение на презвитера
Той не може сам да извърши "тайнство",то се извършва от всички които участват в него.
2)думата "теургия" се среща в ранни християнски писатели..
И тя няма "скрит" смисъл

"И разумните ще сияят като светилата на твърдта.. вовеки, за всякога".

Редактирано от ЛюбимeЦ 12+1 на 14.12.05 12:04.



Тема Re: и аз да питамнови [re: Чepнopизeц Xpaбъp]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано14.12.05 12:23



поне едно нещо не съм си измислил, нито халюцинирал, и него ще намериш в

.

колкото до връзките с добре облечени бизнесмени, познавам отблизо хора от този край, които имат впечатления от първа ръка, но не смятам да ги споделям тук, за да не обърнем тона на дискусията в клюкарско-махленски.

във всеки случай, на този човек не му е чиста работата. това няма нищо общо с факта дали поддържа добре манастира или не, което наистина е безспорна заслуга.

но отец Йоан Богослов (за да го нарека не така, както съм чувал по медиите, а както той сам се нарича напоследък) беше даден само като пример, илюстриращ основния ми въпрос: по какъв начин вършеното от недостойни хора тайнство според православното учение има сила?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...

Тема Re: въпрос за тайнства и благодат [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано14.12.05 12:29



1)няма някакво скрито посвещение на презвитера

това, да си призная, не го разбрах. доста магически ритуали от най-примитивните също не изискват участие на посветен маг, а просто извършване на определени неща и казване на определени думи. може да го направи и първият хванат от улицата човек.
голяма част от подобен тип магии са деградирали в обикновени суеверия (като чукане на дърво), но не това е въпросът. въпросът е в принципната нагласа - че като извършиш определени действия ще последва някакво "раздвижване" в нематериалния свят и от това ще произтекат някакви последствия.

та, питането ми е: вие вярвате, че във вършенето на самите действия е "силата", или в нравствеността на участниците в тези действия?

уточнението ти, че става въпрос за общение, беше хубаво, но това не променя същността на питането ми: как и защо кръщението ми от отец-негодник (ще прощавате, ама има такива) "работи"?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: и аз да питам [re: the_bomb]  
Автор Чepнopизeц Xpaбъp ()
Публикувано14.12.05 12:34



Искаш да кажеш, че Бог е безсилен да действа и чрез недостойни хора, когато те осъзнават своята недостойност и се разкайват за нея?

Qvasqvam tandem abvtere patientia nostra


Тема Re: и аз да питам [re: Чepнopизeц Xpaбъp]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано14.12.05 12:55



не. по-скоро ме интересува случаят, когато те нямат никакво намерение да се разкайват и не смятат, че са сторили нещо лошо.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.