Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Честото причастяваненови  
Автор н@блюдaтeл ()
Публикувано10.11.05 20:52



Ранните християни се причастявали на всяка литургия. Св. Василий Велики казва, че в неговата епархия се причастявали поне четири пъти в седмицата. От друга страна св. Йоан Златоуст казва в беседите върху Матея че по негово време в Сирия се причастявали два-три пъти годишно.

Колко често трябва да го причастяваме?

Наскоро един свещеник ми каза че е по-добре по-рядко, но от сърце. Странно ми прозвуча.
Друг познат свещеник пък всяка седмица приканва енориашите на изповед и причастие. И между другото ги познава добре и изповедите бяха доста кратки.

От трети свещеник пък бях чул че обратното - честата изповед, а не честото причастие е условие за добър духовен живот. Възможно е да е така, но все си спомням думите на Христа - "без Мене не можете да вършите нищо" ...

Има ли някой наблюдения за Гърция, Сърбия, Румъния например? Колко често се причастяват там?



Тема Re: Честото причастяваненови [re: н@блюдaтeл]  
Автор isihia (член)
Публикувано11.11.05 13:51



На всяка литургия Христос се принася в жертва за нас и нашето спасение и ако искаме да се спасим, трябва да я приемаме. Той ни кани на трапезата, а ние отхвърляме поканата.
Моля богословите да ме поправят, ако греша.



Тема Re: Честото причастяваненови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeл ()
Публикувано11.11.05 17:34



Т.е. за теб е нормално ежедневното причастяване?



Тема Re: Честото причастяваненови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано11.11.05 22:21



Сръбската и донякаде Руската православни църкви, препоръчват честото причастяване. Като казват, че е достатъчно да се пости само сряда, петък , събота и в неделя да вземат християните Свето причастие. Това е само извън четирите поста в годината.
Някои свещеници се опитват и при нас да "въведат" такава практика, но аз без да осъждам, си мисля, че това не е много редно. Аз се притеснявам за себе си от ежеседмично причастяване, за да не изгубя трепета от приемането на Светото причастие. Всеки християнин ,трябва да говори със своя духовен отец за това решение, защото свещеника /изповедник/ ни познава най-добре и ще ни посъветва най-правилно.
Познавам християни които се причестяваха всяка седмица, но след известно време се отказаха от тази практика.
Свети Серафим Саровски казва, че който иска да се причастява често, трябва постоянно да пости.
Старците от Атон и някои монаси от нашите манастири съветват, че е достатъчно през четирите поста на годината да се причастяваме. По важно е покаянието и честата изповед.
Съгласна съм, че в първите векове християните са се причастявали всеки ден,
но ние имаме ли в днешни времена такова ДРЪЗНОВЕНИЕ пред Бога? Такова силно упование и такава жертвеготовност като тях! Можем, ако желаем да се изповядваме всеки ден, тогава пак ще живеем в мир с Бога, защото ще бъдем изчистени от грях.
Ако се причастяваме през всички Господни празници , а те са 12, Свето причастие ще вземаме всеки месец.
А черното и бялото православно братство, могат да се причестяват всеки ден!
Ние нямаме благодатта, която имат те, и затова постоянно трябва да се допитваме до тях /всеки с изповедника си/, за всяка една житейка трудност.
Аз поне постъпвам така и винаги съм получавала най-точните съвети.


Бог да ви дава здраве и духовна благодат!



Тема Re: Честото причастяваненови [re: isihia]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (Masse Merkava)
Публикувано12.11.05 09:55



Знаете ли,искам да повдигна друг аспект.
Не съм съгласен например с думите ви "На всяка литургия Христос се принася в жертва".
На литургийното събиране за което говорим,аз мисля че израза "Христос се принася в жертва" не е напълно правилен.
Ние принасяме в "жертва" нашето хваление и участвеме в общото и взаимодейственно "възпоменание".
Христос претворявайки нас самите ни освещава да станем приемници на осветените дарове.
От тук следва че "тайнството" не е само в претворяване на даровете,пълнотата е в осъзнаване на нашето претворяване.
Което пък става чрез действенно участие в литургийното общение,не знаещите какво и защо се случва на практика не са пълноценни причасници.
От всичко което имаме и всичко което сме жертваме като благодарност за благодатта оживотворяваща ни.

isihia ако не сте съгласен кажете защо и в кое.....

"И разумните ще сияят като светилата на твърдта.. вовеки, за всякога".

Редактирано от ЛюбимeЦ 12+1 на 12.11.05 12:52.



Тема Re: Честото причастяваненови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано12.11.05 20:13



Споделям напълно това:

Христос претворявайки нас самите ни освещава да станем приемници на осветените дарове.
От тук следва че "тайнството" не е само в претворяване на даровете,пълнотата е в осъзнаване на нашето претворяване.
Което пък става чрез действенно участие в литургийното общение,не знаещите какво и защо се случва на практика не са пълноценни причасници.


Бих добавила, че свещеникът и дяконът, като предстоятели пред миряните, трябва ясно и отчетливо да четат молитвите, за да могат миряните да станат целите в слух и духът им да се въздига към висините. Едно тихо, мрънкащо и неразбираемо четиво не помага на извисяването на духа на богомолците и пълноценното молитвено участие в литургийното общение.



Тема Re: Честото причастяваненови [re: н@блюдaтeл]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано12.11.05 20:38



Колко често трябва да го причастяваме?


Колкото често благослови изповедника ни.

През четирите поста - непременно. А в останалото време - след пост и изповед по благословение от изповедника. Това е моята практика.



Тема Re: Честото причастяваненови [re: Xpиcтoвa]  
Автор н@блюдaтeл ()
Публикувано13.11.05 08:00



Здравейте,

Благодаря Ви за интересния постинг.
И аз познавам християни, причестяващи се почти всяка седмица, и засега изобщо не мислят да се отказват.

Имам някои въпроси.

Не разбрах добре Вашите думи - "Аз се притеснявам за себе си от ежеседмично причастяване, за да не изгубя трепета от приемането на Светото причастие."
Какво имате предвид - опасявате се че ще стане ежедневие и ще ви липсва дългото очакване и подготовката ли? Мислите ли че наистина ще стане така? Ако всеки път знаете че приемате Христос, Който е истинският Бог наш?

Думите на св.Серафим Саровски са добри, но не мислите ли че те се отнасят за поста в сряда и петък? И не е ли този пост достатъчен? Или трябва да постим и извън определеното от Църквата?

В отговор на:


"Съгласна съм, че в първите векове християните са се причастявали всеки ден,
но ние имаме ли в днешни времена такова ДРЪЗНОВЕНИЕ пред Бога?"



Често съм срещал тази мисъл. Мислите ли че те са били толкова различни от нас? Вземете например коринтяните. По-скоро са били същите хора и са имали същите проблеми...

В отговор на:


" Ако се причастяваме през всички Господни празници , а те са 12, Свето причастие ще вземаме всеки месец. "



Да, и това се се опитвам и аз.

В отговор на:


"Всеки християнин ,трябва да говори със своя духовен отец за това решение, защото свещеника /изповедник/ ни познава най-добре и ще ни посъветва най-правилно. "



Това би било чудесно, но мислите ли че в един голям град свещеникът познава всичките си енориаши? Доколкото имам наблюдения, времето на нашите свещеници е твърде ангажирано с требите и просто не достигат работници на Божията нива ...

Защо мислите освен това че той ще ни посъветва най-правилно, и приемате ли 100%-ово неговия съвет?

Свещениците са живи хора и също могат да грешат. Малко се опасявам че такова "послушание" може да прерасне в гуруизъм. Едно момиче не смееше например да отиде на дискотека без да получи благословение . При монасите се дава обет за послушание, а при нас, миряните е различно...

Познавам чудесни свещеници, от които винаги получавам мъдър съвет. Има обаче и свещеници които - поради незнание - разпространяват ереси. Например наскоро спорихме с един младеж, комуто неговия свещеник казал че Христос има две личности - божествена и човешка...Та това си е несторианство! Като му показахме съборните постановления - неслитно, неразделно, неразлъчно, в едно лице и една ипостас - ни отговори - "Добре де, свещеникът ми каза това. На кого да вярвам - на теб или на него?".
А съм чувал свещеници да говорят за зодии и бяла магия ...


Преди да ме обвините в някоя ерес, искам да уточня - не казвам че не трбява да се слушат свещениците. Това което ни кажат обаче, първом трябва да проверим - 1)дали не противоречи на Писанието 2) дали не противоречи на съборните постановления и 3) и на светоотеческите думи по въпроса. Не безкритично.
Извинете че се отделих от темата.

поздрави



Тема Re: Честото причастяваненови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.11.05 20:24



Смятам, че честотата на причастяването трябва да кореспондира на равнището на християнския ни живот. Човек би загубил трепета, ако се причащава твърде често (без внимание). От друга страна по-рядкото причащаване говори за упадък на християнския ни живот. Колко е оптималното човек трябва да намери сам. И да се стреми да го увеличава колкото обективно погледнато му е по силите (т.е. да доближава живота си до разбирането на първите християни).



Тема Re: Честото причастяваненови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.11.05 20:31



"Това би било чудесно, но мислите ли че в един голям град свещеникът познава всичките си енориаши? Доколкото имам наблюдения, времето на нашите свещеници е твърде ангажирано с требите и просто не достигат работници на Божията нива ...

Защо мислите освен това че той ще ни посъветва най-правилно, и приемате ли 100%-ово неговия съвет?

Свещениците са живи хора и също могат да грешат. Малко се опасявам че такова "послушание" може да прерасне в гуруизъм. Едно момиче не смееше например да отиде на дискотека без да получи благословение "


Това пък какво беше? А ти какво предлагаш за да се избегне гуруизма? Нима да се опротестанчим? Това, което различава православния от протестанта, е именно послушанието.

А онова момиче е твърде възможно да е по-православна от нас тук взети заедно, независимо, че някои изобщо не ходят на дискотека.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.