Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:36 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Трябва ли свещеникът да бъде мениджър?нови  
Автор 4ayka (непознат )
Публикувано06.07.05 14:07



Този въпрос ме вълнува, защото във всяка църква може да се види призив под една или друга форма, че се събират средства за нещо си. Свещениците се обучават да изготвят и осъществяват проекти. Тези проекти изискват средства и разбира се авторитетът на свещеника най-добре гарантира, че те ще отидат по предназначение. Но къде е границата между безогледната просия и гаранцията на авторитета? Имат ли успех фондациите? И работа ли е на свещеника да търси пари за ремонт на сградата, например, или за каквато и да било друга дейност? Има свещеници, които откровено определят цена на изповедта, въпреки, че това е грях. Но не сте ли срещали други, които просто ти създават усещането, че си им длъжен за цял живот, тъй като се грижат за твоето спасение... Е, всичко може да бъде простено, всички имаме пороци, но понякога се дразня от този мениджърски ентусиазъм

Редактирано от Valentina на 06.07.05 18:51.



Тема Свещ. Йоан Кириловнови [re: 4ayka]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано06.07.05 20:07





Здравей чайке?
Как мислиш, този свещеник дали е бил мениджър?

Свещеник Йоан Кирилов от с. Малко Белово, Пазарджишко


четвъртия разказ отдолу нагоре



Тема Re: Свещ. Йоан Кириловнови [re: Valentina]  
Автор 4ayka (непознат )
Публикувано07.07.05 10:28



Благодаря за разказа. Идеалът си е идеал. Но аз не съм го срещала. Патосът си е патос, но отклоненията съществуват. Не искам да хвърлям кал, а да разбера как другите се справят с проблема, защото той съществува. Защото в днешно време изкушението е голямо. Защото имам пред себе си примери на енории, в които с материалната база се занимават успешно само енориашите, виждала съм и безкористност, и меркантилност. И докатоя търпим, ще я има.



Тема от Уставанови [re: 4ayka]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано07.07.05 20:20



Виждам, че никой друг не ти отговаря. А аз от много години съм извън България, и за мен това, което възприемаш много критично ("мениджърски" ентусиазъм у свещениците) е непонятно. Нямам никакви собствени наблюдения.

Дадох ти примера със свещеника, защото е въодушевяващ, и защото е отпреди съвременните представи за мениджмънт. Но не като идеал. Примери на инициативни, дейни, безкористни и добродетелни свещеници и днес има много, щом при цялата недобронамереност на пресата достигат и до мен.

***

Дали е работа на свещеника да търси пари за ремонт на сградата или за каквато и да било друга дейност? Мисля, че не е, че е пряко задължение на църковните настоятели. Но не ми се струва осъдително и свещеник да го прави, при положение че не занемарява с това другите си задължения, или като по-инициативен или ангажиран помага на енориашите. Виж по-долу: негово задължение е "14. да има нужното попечение за църковните имоти и да заляга за тяхното умножение;".

Ето извадки от Устава от 1950 г.

"Глава ХIV. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЦЪРКВИТЕ, ЕНОРИАШИТЕ И ЦЪРКОВНИТЕ НАСТОЯТЕЛСТВА
Чл. 165. Църковното настоятелство има следните права и задължения:
1. управлява имотите, капиталите и стопанствата на храма.
Постановленията му за купуване, продаване, заменяне, даване под наем на църковни имоти, както и за построяване и поправяне на църковни сгради и изписване на храма, подлежат на утвърждение от епархийския съвет;
2. грижи се да увеличава средствата на храма;
3. събира установените църковно-енорийски дажби и такси;
4. грижи се за съграждане храм или параклис, ако има нужда;
5. настоява пред надлежната власт за съграждане храм или параклис и стая при гробищата, както и за ограждането, чистотата, реда и благолепието на гробищата;
6. приема - с одобрение на епархийското началство - дарения и завещания и придобива по други законни начини движими и недвижими имущества на храма; ..."


"Глава ХIII. ВЕДОМСТВО НА СВЕЩЕНИЦИТЕ
Чл. 155. Енорийският свещеник има следните права и задължения:

1. да отслужва по установения църковен ред редовно и с подобаващо благочиние св. литургия и ежедневното църковно правило и да извършва всички тайнства и чинодействия по желание на енориашите си;

2. да се грижи за добрия ред и благоговейно и смислено четене и пеене при богослужението, за чистотата и благолепието на храма и гробищата и за доброто състояние на одеждите, книгите и др. църковни принадлежности и за запазване на църковните старини;

3. редовно да проповядва и при всеки сгоден случай да поучава енориашите си в истините на православната вяра и християнската нравственост.

Забележка. Мирянин, познат по своята подготовка, правомислие, църковност и благонравие, може да бъде допускан да държи във време на частно и обществено богослужение църковни слова само с разрешение на надлежния енорийски свещеник;

4. да запознава енориашите си с длъжностите им като членове на Църквата, като ги обучава в Закон Божи и чрез извънцърковни поучения и беседи;

5. с пастирско усърдие да пази енориашите си от иноверни и инославни пропаганди;

6. да се грижи за духовното преуспяване на енориашите си, да ги посещава и увещава редовно да посещават богослужението, да се изповядват и приобщават със св. св. Тайни, да кръщават навреме децата си и ги възпитават в църковен дух;

7. да се грижи членовете на енорията му да изпълняват църковните наредби;

8. със съдействието на църковното настоятелство да насърчава християнското добротворчество;

9. да се явява на събрания, свикани по нареждане на епархийския архиерей;

10. да води редовно и да държи неповредени регистрите за кръщения, венчания и умирания, да издава от тях извлечения и да изпраща на началството си статически данни за случилите се в енорията му кръщения, венчания и погребения;

11. да държи в изправност служебно-енорийската си архива;

12. да надзирава църковните служители в храма и енорията и когато те са неизправни, да съобщава на църковното настоятелство или, ако бъде нужно, да донася на по-горната църковна власт;

13. да извършва проверки (дознания) по поръка на епархийското началство;

14. да има нужното попечение за църковните имоти и да заляга за тяхното умножение;

15. да живее в енорията си и да не се отлъчва от нея без разрешение на началството си;

16. да изпълнява своевременно и точно нарежданията на духовното си началство;

17. да получава за своята издръжка срещу службата си: а) възнаграждение за извършване на частни свещенодействия и обичайните дажби в натура; б) добавъчно възнаграждение по Бюджета на Църквата”.

Забележка. Според местните условия и нужди, епархийското началство може да задължава църковните настоятелства да улесняват своите свещенослужители с жилище в църковно-енорийския дом и с работна земя;

18. да се ползва, съгласно църковните правила, настоящия устав и др. общо-църковни наредби, с всички права на службата и сана си, докато тия права не му са отречени или отнети по църковно-съдебен ред;

19. да изпълнява точно, добросъвестно и усърдно всички свои задължения по служба и сан, определени от църковните правила и настоящия устав, като за всяко нарушение на тия си задължения отговаря по надлежния църковно-дисциплинарен и църковно-съдебен ред."



Би ли разказала нещо конкретно от вашата енория?


Редактирано от Valentina на 07.07.05 20:31.



Тема цена на изповедта?нови [re: 4ayka]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано07.07.05 20:29



Въпроси при изповед на свещенослужители
33. Дали не си вземал пари от енориашите си при извършване на тайнството изповед и при причащаване със св. Дарове?




На някой от клубарите искали ли са му пари за изповед?



Тема Re: цена на изповедта?нови [re: Valentina]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано09.07.05 10:53



На мен са ми вземали, то затова от тогава не се изповядвам на слуки. Поне си намерих добър свещеник за изповедник.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: цена на изповедта?нови [re: Gergi]  
Автор cuddly (дивото зове)
Публикувано09.07.05 11:53



колко са ти вземали?



Тема Re: цена на изповедта?нови [re: cuddly]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано09.07.05 13:10



а бе левче беше, ама това няма значение, тъй като изповедта е безценна, защото се изповядваш пред Христос. Тогава не ми беше до това да се разправям, просто ми стана твърде неприятно.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема да изповядва без пари...нови [re: Gergi]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано10.07.05 13:29



Свещеникът трябва да се пази да не превръща изповедта в източник на материални доходи, за да не се получи нещо като извращенията с индулгенциите в Католическата църква, т. е. "плати, и ще ти се простят греховете".

Най-добре е духовникът да изповядва без пари, тъй както без пари и причащава своите духовни чада.

Иначе, ако той каже: "Без пари няма прошка на греховете", ще внесе дълбоко разочарование в душите на пасомите си.






Тема Re: Трябва ли свещеникът да бъде мениджър?нови [re: 4ayka]  
Автор н@блюдaтeл (почти безобиден)
Публикувано11.07.05 18:39








Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.