Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:36 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема "чифут", "мангал"..нови [re: DAD]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано19.08.05 19:47



Dad,
веднаж преди много години изпитах ледената гримаса на чужденец в момента, в който му казах, че съм българка. Не мога да я забравя. Със сигурност не бих забравила и ако ме беше нарекъл с някакво обидно име (с име, което се използва само за обида на национална основа).

Така, с такъв оттенък и с такава цел, знаем че се използва "чифут", "мангал".. да не продължавам.

Според мен това е нередно, недостойно. Искаше ми се да споделя това.



Тема Химеритенови [re: Valentina]  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано19.08.05 21:36



Та Дад казва, че няма нищо общо с фашизъм...това което наричаме фашизм е обединеното име на тоталитарните движения в Европа тогава. Общото е в моментите (социалната и инкономическа обстановка) в които се пораждат подобни движения, както и похватите които се ползват, аналогията - нациоанализъм. Партията на Хитлер се характеризира като националсоциалистическа (ако не се лъжа), а Сидеровата като каква бихте я нарекли Дад? Вероятно "националедикакваси". "Атака" - защо ли пък толкова атакуващо предизвикателствено име...явно е подходящо за Бг. Така като Тв рекалмите са различни/нагласени в разл. страни - само дето Фирмата е същата...

Въпросът за лидерите тип Сидеров е извън рамките на една България. Нищо не е толкова просто колкото би ни се искало. Идеалният момент за създаването на партии тип Атака е несигурността и отчаянието. И похватът е един едиствен - обещанията за сигурност в полит. програми и пробуждането на религ. импулс за посока и духовен смисъл. "Кой съм аз?"..."На къде отивам?"...това говори много... из основите на философията.

Обединена Европа е план подобен на принципа на петилетките с програма и преразглеждане на програмата. Не вярвам някой да е толкова наивен за да смята идеята за обединението като полод на нечие "сутрешно прозрение". Подобен план изисква дългосрочност, действа в огромен мащаб на базата на различни сценарии, които се сменят според зрителската нагласа/рейтинг. Опитът показва, че да се осъществи е най добре да се залага на сигурното - това което ВЕЧЕ СЕ Е СЛУЧВАЛО. И тук се намесва историческият опит, залог за сигурен успех. Необходима е конкретна нагласа на част от населението на местна почва - в рамките на една държава или разл. нагласи в различните райони на държавата. Европа е плодородна почва за разпалването на нац. настроения. И го е доказала през последните 300 години, да не говорим че е родината на понятието. Успехът на тоталитарните движения тогава се ползва днес с нови и модерни похвати според обстановката подпомогнати от "слабата памет на поколенията". Може да ви се струва, че този тип партии не си приличат , но разликата се дължи единсвено на това къде действат, като целта им е единна за целият континент.

Върху планът за обединението работят брилянтни умове, които дори няма да доживеят да видят делото си осъществено, нито ние пък ще знаем кои са. Мащабът изисква време и нов подход към всяко поколение. Което само подсказва, че зад всичко това стои организираност и то с корени в миналото. И това което се случва не е импровизация. За това изобщо не е "невероятно" как Сидеров е пробил...
Логиката ни казва, че огнищата на национализма могат да бъдат потушени с много средства - от подходяща пропаганда, до абсолютната забрана на подбни методи при партийни призиви. Само, че те се ползват точно за обратното... Афишират се и дори са "модерни"...винтажжжжж да го наречем. Не вярвам партията му да е от волни пожертвувания и ако е чии са те? И кой всъщност седи зад него защото определено не е самичко горкото на кораба.
Вие сериозно ли смятате че можете да застанете срещу силата на банките които скоро изцяло ще ни притежават? Нима още вярвате в химерата за "чифутите" и че ако видители ги изгоните светът ще стане по-добър? Нито те са сами в играта. Излезте най-после извън рамките на мисълата, че говорите за България като България и гледайте по-глобално на нещата. Ние сме част от нещо и то е по-голямо, по-силно и по-богато ... да най-вече по-богато от нас. Парите командват света. Вижте къде са парите и след това се радвайте /или плачете за нечии 20 гласа в парламента...
Мога да кажа че примерно не съм против обединена Европа, но не ми харесват похватите за обединението (мислово), въпреки, че излиза че те са най-подходящите дори и цеанта да е разпалването на подобни страсти.
Както вече казах след 10-20 години ще има прим. "нация европеец" и ще се гледа с коренно различни очи на положението. Ако видите мои постинги от преди изборите (доста преди това) ще видите как ви "предрекох" успеха на нац. в БГ. Без дори да следя политическото положение в страната защото то напрактика няма значение. То ще е такова кавото Е НЕОБХОДИМО да бъде и до когато е НЕОБХОДИМО да бъде. Значение има само обединението и колкото по-бързо се интегрираме мислово толкова по-добре за всеки. И тъй като тук не е клуб политика спирам до тук. Само ще добавя, че Н.Антонов е напълно прав. Ако бяхме Тангристи - Сидеров щеше да е Воинът на Светлината...той и последователите му.
Лека нощ.



Тема Re: "чифут", "мангал"..нови [re: Valentina]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано20.08.05 15:50



Има много държави, Италия, Испания, Франция и т н, където явно сме си прескачали сянката доста често и хората реагират така
Преди много години бях на гости във Франция и там изпитах това за което говориш Бях с моите домакини и те ме представяха доста колоритно на своя позната, тя се усмихваше любезно, дакато казаха, че съм българка Трудно е да се опише как се спече за момент, като го чу Наистина е недостойно някой да бъде обиждан заради националността си, още повече, че аз не държа на тези неща и винаги съм се броила просто човек, гражданин на света


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!

Тема И защо така?!нови [re: Naia]  
Автор Идeaлиcтa (атакуващ)
Публикувано20.08.05 22:59



Това е Република Франция - "люлката на демокрацията", демонократична западна държава, членка на НАТО и ЕС... Та значи България може да членка на НАТО и ЕС, пък няма право да защитава националните си интереси, да гарантира еднакви (каквито са по конституция) права и задължения на всички български граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност, вяра и т. н. Не дай си Боже, българин да реагира по подобен начин срещи Пръдлю, Папатакис, Хекме, Катил и темподобни...
Виждаме днес какъв плач предизвиква справедливият гняв на българите срещу безхаберието на някои управници, дон-цецовщината, догановщината, циганията, дупедавщината и т. н. Следват множество въпросителни, които никой не се АБИ да разбере.

Редактирано от Идeaлиcтa на 20.08.05 23:00.



Тема Re: И защо така?!нови [re: Идeaлиcтa]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано21.08.05 12:54



Исках да кажа друго Разбирам, че французите са шувенисти! Това си е техен проблем Аз обаче съм човек, който не се интересува от нации, а от личности и това за което претендирам или теорията която защитавам, както и някои по-горе, е че не бива да се обижда на национална основа! Не може да наричаш например професор Чирков - мангал! Той е гражданин на света, спасил е хиляди хора от различни нации и не го е интересувало какви са! Ето това искам да кажа! Аз не съм българка, а човек! Бог ме е създал както всеки французин или англичанин или циганинин и не искам да ме съдят по националността, а по качествата ми


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!

Тема Re: И защо така?!нови [re: Naia]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано22.08.05 11:42



Личността се изгражда също и от и чрез съзнанието за род и родина. Не мога да гледам без тъга новите бездомни и безродни "граждани на света". Дървета без корени.

Всеки, който истински обича другите народи, е първо голям родолюбец.

Ето думи от един също гениален човек - Николай Хайтов:

"В резултат на десетгодишното отродяване на младежта, било чрез училището, или от телевизията, само 14% от подрастващите не мислят да напущат България. Какво повече Ви е потребно, за да се уверите, че нашето бъдеще е опропастено? Защото България без младите е една куха черупка. Щом 76% от тях са повярвали, че спасението им е на Запад, а не тука, у нас. Вижте какво пише английският писател Джон Голсуърти в книгата си "Островът на фарисеите": "Как може прогресът на един народ да бъде наложен отвън? Дайте ми пример, който да показва, че един народ или един индивид е постигнал нещо значително без подтикът му да е дошъл отвътре! Ние, (англичаните), завладяваме народи напълно различни от нашия и спираме естественото им развитие, като заменяме тяхната цивилизация е такава, каквато е създадена за наша, собствена уботреба." Вникнете в тези мъдри думи и ще разберете, че с нашата евроинтеграция е същото. Сменяме собствената ни изстрадана цивилизация и традиции, изработени през вековете от нас, прилягащи на нашата си природа, и ги заменяме с чужди. Всичко това ще прекрати духовното ни развитие, ще подкопае националната ни самобитност и ще ни изтласка в небитието. Както траките и другите "романизирани" при сходни обстоятелства народи. Разберете, че всичко в материалната сфера е възвратимо. Необратимо е само изчезналото веднъж национално съзнание, изчезналият идеал. Може ли да си оставиш народа без какъвто и да било национален идеал и да го тласкаш по "европейския му път", в каквото направление усилено се труди "Отворено общество". Та това е не просто заплаха, а угроза!"

За мен посегателството върху нашето българко самосъзнание и ценности е директно посегателство върху личността.



Тема Re: И защо така?!нови [re: Ask2OO4]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано22.08.05 13:29



Ask2004, подкрепям мнението ти.

Задавала съм си въпроса "Защо съм родена на тази земя, а не на някакъв остров, примерно?" Божият промисъл за мен е да израствам именно тук, в това обкръжение, сред тези хора. Затова има прекрасни думи - сънародници, съотечественици.

Родолюбието е качество, заложено в човека, качество на личността. Когато обичаш своите си, можеш да разбереш и другите, които обичат техните си. И да прояваваш толерантност, без да позволяваш да те асимилират и манипулират, отстоявайки националните ценности и приоритети. Патриотизма не е в противоречие с Божието домостроителство, а отваря хоризонта на човешкото мислене и възприятие за света. С осмислянето му разбираш, че всеки е поставен в средата на потребното за неговото развитие. И сътрудничеството, добронамереността в отношенията, мирът са световни ценности.



Тема Re: И защо така?!нови [re: Ask2OO4]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано22.08.05 17:28



Приемам мнението ти, но аз просто не гледам на нещата от тази гледна точка Не смятам да напускам България! Обичам работата си, макар понякога да ми е много напрегнато, защото отговарям за живота и здравето на децата, освен за забавленията им!
Просто за мен няма значение дали човек е французин или българин, дали е турчин или евреин, ако е добър човек и ако си допадаме той може да е мой приятел, дори да не е християнин Аз ще го обичам и ще споделя с него моята вяра и моите възгледи, но няма да си позволя да му налагам нещо, както няма да го позволя и на него!
Моите приятели от Франция са католици! Никога не сме спорили за религия, макар да сми говорили на тази тема Имам приятел в Полша, българси актьор, който живее и работи там, той също е католик и също като мен е българин, но работата му го е отвела в друга страна
Надявам се да разберете мисълта ми без да изпадам в крайни твърдения! Свободата и вярата на християнина в задгробния живот би трябвало да го прави преди всичко човек и след това представител на някоя нация!
Ако някой чужденец обиди България, аз ще я защитя! Не бих скрила националността си и не бих я сменила за друга, вярата си също, но не искам да изпадам в никакъв вид фанатизъм!
Считам фанатизма за една от най-опасните болести, а и в крайна сметка аз съм такава, каквато съм! Опитвам се да приема другите с техните характери и различия и се надявам те да се опитат да ме разбират и приемат!
Нека Бог да ни пази от грешки и крайности и да ни води по Неговите пътеки!


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!

Тема Re: И защо така?!нови [re: *Лия*]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано22.08.05 17:34



Личността се оформя от средата! Ако си българка, а израснеш в Канада, едва ли ще си голям родолюбец! Едно от децата в групата ми е Кристъл, точно дете от Канада с родители българи То се чувства по-добре там, макар че и тук му е весело! Чувства се по-добре в дома си с мама и татко и това е най-нормалното чувство на света
Ето защо националността е нещо което трябва да зачитаме и от което не бива да се срамуваме, но и не бива да издигаме в култ!


Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!

Тема Re: И защо така?!нови [re: Naia]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано22.08.05 18:15



"Просто за мен няма значение дали човек е французин или българин, дали е турчин или евреин, ако е добър човек и ако си допадаме той може да е мой приятел, дори да не е християнин"
Естествено, аз не казвам, че съм по-човек от някой не-българин. Просто родолюбието възпитава личността. Възпитава и любовта към всички хора. Според мен това дете от Канада е душевно по-обременен човек от своите връстници. Нещо подобно на дете на разведени родители. Реакциите му са естествено съвсем по детски нормални. Просто условията, в които е поставено не са съвсем такива.

”в крайна сметка аз съм такава, каквато съм”
Уважавам мнението ти и това, което си. Дано разбираш обаче, че горното твърдение е вид фанатизъм.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.