Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:11 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Анкета - банът срещу Прокименнови  
Автор loseph Famulus (anachoret)
Публикувано04.02.05 20:45



Тази анкета няколко пъти вече отправям в постинги, но явно трябва да я сложа "на съответното място", както бях посъветван. Мисля, че това място е във форума на клуба .

Темата сигурно е ясна - за мене е въпрос на принцип да се премахне банът!

Не питам дали е бил правилен изобщо.

Не предлагам да се впускаме в обсъждане на: каноничността на църквите, старостилието, икуменизма, Светото Писание, нито на миналите постинги на който и да е от участниците.

Това, което видяхме дотука, изгражда една грозна картина от провокации, инсинуации, обиди, съблазни и лично аз искам да я забравя по-скоро. За тая цел най-добре би било да напусна клуба, но не искам да го сторя, докато не се убедя, е съм направил необходимото според съвестта си.

Не може да се възстанови "етичен тон" и спокойствие в клуба, докато има баннати заради принадлежността си. Напълно е прав Тимотей - ако този бан е "крайна мярка заради начина на изказване", той трябва да продължи ден или два.

Предлагам и втора тема на анкетата. От три години православните участници сме в някакво негласно (нерегламентирано в правилника) рзбирателство, че никой от нас не е оправомощен да реши - коя Църква е канонична. Спорове, спорове се водят тука, но едва ли някой от старостилците би пожелал - да се баннат новостилците, да нямат глас - и надявам се, и обратното е вярно!

Както и глухите разбраха, аз не съм Инокентиев привърженик, въпросът за мене е принципен. Ако някой се обижда, че Климент нарекъл "епископите - разколници" - то Климент не може ли да се обижда, че бива наричан също разколник, и то лично?

И ако някой зине да ми обяснява: "Да, ама той наистина е разколник!" - ще го помоля да прочете постинга ми пак и да проумее:

Този клуб не е морален трибунал, инквизиция, нито Вселенски Събор
Ние може да приемаме или да не приемаме нечии възгледи, но не може да банваме хората заради възгледите им. Нямаме това право.

Разбира се - веднага правя уговорката - ако някой спамър дойде да задръства и размества темите - той трябва да бъде санкциониран заради злосторничеството си.

Не мисля обаче, че Прокимен е от спамърите (макар да разместваше теми, за да "свали" от главата на клуба свои мнения, които е считал за прекалено остри или прибързани.)

И така:

1) Съгласни ли сте да се прекрати банването?
2) Съгласни ли сте да преразгледаме правилника, който май наистина е редактиран немалко от първия му вариант - който и аз съм приемал. Имам предвид основно - да се забранят и обиди срещу другите духовни лица, не само срещу Патриарх Максим, както е сега.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от loseph Famulus на 04.02.05 21:12.</EM></FONT></P>

Редактирано от loseph Famulus на 04.02.05 21:20.



Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: loseph Famulus]  
Автор iordanOO1 ()
Публикувано04.02.05 21:26



Въпросът по -скоро може и така да се разглежда - дали хората са се помирили и дали са си простили, за да нямат пречки в молитвите си?

А банът ще изчезне от само себе си, ако хората се разкаят за нанесените обиди и си простят.

Може ли?



Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: loseph Famulus]  
Автор ng (teacher)
Публикувано04.02.05 21:36



1. Долу банът срещу Прокимен
2. Да се промени правиликът!

П.С. За Йордан - за това, което казваш - да! Но тук ни събира това, в което вярваме и никой не може да иска прошка за това, в което вярва. Ако някой иска с някого да се прощава, това не виждам как може да стане по анкета...

...Pinson, pinson, pinson, pinson,
Comme c'est curiеux, les noms...


Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: loseph Famulus]  
Автор calamitous. (незнайко)
Публикувано04.02.05 21:43



За мен Прокимен е един ерудиран човек.
С удоволствие чета постингите му и са ми полезни.
От него има какво да се научи.
Кой е инициатор да бъде баннат!? Това е безумие.



Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: ng]  
Автор iordanOO1 ()
Публикувано04.02.05 21:49



Не става въпрос за прошка за това в какво вярва човек. Никой не се чувства обиден, от това че някой вярва в нещо.

Може да се иска прошка за нанесени обиди. Все пак човек може да си вярва и независимо от това да не нагрубява никого.

Доколкото разбрах, банът е по повод на "вмирисването" на клубната атмосфера от обидните думи.






Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: iordanOO1]  
Автор loseph Famulus (anachoret)
Публикувано04.02.05 21:57



Данчо, добре си го формулирал като предложение да се опростят скараните ви обидените. Но в случая едната от двете обидени страни има правото (или по-скоро силата) да забрани на другата да пише в клуба. И ползва тази си възможност. Чакането нещо да стане от само себе си може да завърши като фамозното писмо до Светия Синод. Кажи по Евангелски - думата ви да бъде: да - да, не - не, останалото знаеш от кого е.

Не подкрепям острите нападки на Прокимен. Искам вече никой да не отправя такива - по верски причини. Между личности - тяхна работа - като човеци ще съгрешим, ще се осъзнаем, ще се опростим и ще излезем по-съвършени от изпитанието.

Впрочем, ако бележките ти допадат повече и са по-ефективни при разговора с тебе - да ти пиша в бележка?



Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: iordanOO1]  
Автор loseph Famulus (anachoret)
Публикувано04.02.05 22:04



"...Доколкото разбрах, банът е по повод на "вмирисването" на клубната атмосфера от обидните думи".

Добре. Предложи тогава, моля те, докога трябва да бъде изключен Прокимен - засега е постоянно по решение на Валентина. Съгласен ли си с това - не разбрах.



Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: loseph Famulus]  
Автор teodorag ()
Публикувано05.02.05 00:27



А Прокимен иска ли да се върне в клуба?



Тема Това не го разбрахнови [re: loseph Famulus]  
Автор Matey (непознат )
Публикувано05.02.05 00:29



"Не подкрепям острите нападки на Прокимен. Искам вече никой да не отправя такива - по верски причини. Между личности - тяхна работа - като човеци ще съгрешим, ще се осъзнаем, ще се опростим и ще излезем по-съвършени от изпитанието. "

Моля те, loseph Famulus, изясни какво разбираш под верски причини и в какъв смисъл си го употребил.

Редактирано от Matey на 05.02.05 00:34.



Тема Re: Анкета - банът срещу Прокименнови [re: calamitous.]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано05.02.05 01:07



Подкрепям тази инициатива.
Според мен бана наложен на Прокимен трябва
да се премахне.
Друг е въпроса дали той ще се върне в клуба.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.