Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:13 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Българската екзархиянови [re: Anima Mea Tibi Amand]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано22.01.05 20:25



Привет, Anima Mea Tibi Amandi!

Формално погледнато канона е нарушен от Иларион Макариополски. Същественото е в името на какво, каква е мотивацията.

Прав си, че много политика и най-различни интереси се намесват и бъди уверен, че не приемам думите ти като заяждане.

Приятна вечер!



Тема Re: Българската екзархиянови [re: *Лия*]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано22.01.05 20:36



Здравейте,

"Формално погледнато канона е нарушен от Иларион
Макариополски. Същественото е в името на какво, каква
е мотивацията."

Ако тези Ваши разсъждения ги пренесем във времето и ги
употребим в настоящето какво излиза ... По същата логика
аз мога да Ви оборя в твърдението, че митрополит Инокентий е
разколник .

С уважение



Тема Re: Българската екзархиянови [re: Kpacимиp]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано22.01.05 20:45



По същата логика
аз мога да Ви оборя в твърдението, че митрополит Инокентий е
разколник .


И каква е мотивацията на митрополит Инокентий?



Тема Относно Македонската църкванови [re: *Лия*]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано22.01.05 20:48



Привет,

Пак искам да повдигна въпроса за признаването на
Македонската църква.
Отдавна се питам защо БПЦ, никога до сега не е взимала
твърда позиция по този важен въпрос ?
Преди време получих отговор на този въпрос. В частен
разговор с висш клирик, името на когото няма да спомена,
ми каза, че Българската църква е притеснена от отговора
на Сръбската църква, а и не било "спуснато" поръчение
за признаването от руския патриарх.
Това за мен е щтраусова политика, а тя не води до никъде.

С уважение



Тема Re: Българската екзархиянови [re: *Лия*]  
Автор Anima Mea Tibi Amandi (вятър)
Публикувано22.01.05 20:50



Eто, малко по-малко, изясняваме позиците си, особено след написаното от Прокимен и Красимир. Никога не съм бил привърженик на т.нар. разкол. Но никога няма да бъда привърженик и на половината истина. Понякога тя е по-страшна и от чистата лъжа. Хора сме и ми е пределно ясно, че имаме своите пристрастия и субективни основания за това или онова. Прокимен има силата да изрича ясно въпросите си, без увъртания и ала-бала. На няколко пъти той попита за основанието, на което е приет с епископския си сан преосвещения епископ Константин и основанието, на което други свещеници трябва да бъдат преръкополагани. Двата казуса са в явно противоречие. Кой е каноничния и кой не е? Както и да е. Няма ние да ги решим тези проблеми. Но нека не се сърдим на хора, които са пряко потърпевши и имат правото питат. Оставайки с най-добри чувства: желая ти приятна вечер.



Тема Re: Българската екзархиянови [re: *Лия*]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано22.01.05 20:52



За всеки случай не е по различна от тази на патриарх
Максим и неговото обкръжение - ВЛАСТА.
Мисля, че сте умна и сте разбрали тази истина и без моя
помощ.



Тема Re: Българската екзархиянови [re: *Лия*]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано22.01.05 21:17



Драга Лия,

Няма да реагирам на въпроса Ви за мотивацията на Митрополит Инокентий. Приемам го като напълно нормален.

Ако да беше проблем само мотивацията на Митрополит Инокентий, то може да се самозадоволяват синодалните старци, заблуждавайки се. че са победители. Поне така Московският Патриарх Алексий приветствал вчера Дядо Максим.

Ако надигах глас, къде сдържано, къде грубовато, то беше заради това, че църковният кораб на официалното българско православие е пред крушение, защото отдавна не е в евангелските води и подменя Христовата истина.

Заслужава си човек да се замисли защо има и две старостилни български църкви? Значи, и други намират, че нещо не е много евангелски духът в официалните църковни среди, колкото и журналистите да се силят да се надлъгват.

Нека укротим изблиците си и погледнем трезво. Струва ми се. че положението е действително неспасяемо, ако народът не се вразуми и не вземе в ръцете си ЦЪРКОВНОТО ДЕЛО!

Смисълът на християнското ни съществуване е ДУШЕСПАСЕНИЕТО. Духовно Вие сте много по-напреднали от всички останали, включително и мен. Боя се, че бликащата Ви ревност прераства в неукротим порой, който би могъл да заглуши гласа на духовната Ви трезвост.

И аз се бях подвел и повярвах, че патриаршеският синод е загрижен за църковния мир. Оказа се ЖЕСТОКА ИЗМАМА. Нека Бог ни е Съдия и в Царството Му всичко ще стане знайно. Колкото и да не се харесва на някои, колкото и болезнено да засягам чувствата им, ИСТИНАТА СЕ ПОДМЕНЯ С ЛЪЖА!

Това ми е убеждението и доказателствата ми са предостатъчни. Както народът ни е казал много мъдро: "насила хубост не става". Всеки има съзнание и всеки отговаря доколко правилно е възприел Христовата истина и доколко е носител на такава.

Ако си позволих грубата провокационност, то не е от желание да се заяждам с Вас. Не скривам, че съм подразнен от постъпката Ви с тази статия на Велислава Дърева. Знаете, че сме водили усилена частна кореспонденция и сте били едва ли не най-близкия ми духом човек с когото съм разделял толкова поверителни неща и най-вече от мистичен характер. Няма да скривам, че ме заболя точно Вашата постъпка.

Отново и отново ще се преповторя. Ако с ликвидирането на Митрополит Инокентий беззаконието и каноничната анархия се прекратеше, то добре. Истината е, че църковното разделение не само че не е прекратено, но то ще се задълбочава и вече никой няма доверие на Патриаршеския Синод. Възможната икономия е консумирана. На тенденциозните клевети трябва безкомпромисно да се отговори с болезнената ИСТИНА.

Никога Църквата не може да употреби ЛЪЖАТА като стратегия. Тя престава да бъде Христова.

Понеже Вие ми бяхте писали някакво определение за Църквата, то затова и провокирах въпроса с Екзархията, защото Вие като мислещ човек ще видите абсурдността на декламацията. Текстуално, Вие казахте в другата тема истина за ЦЪРКВАТА, но дефиницията не включваше всичко.

Ако отворих една тема за "царственото свещенство" исках да реагирам на неправославното разбиране за свещеническата благодат в тайнствата, но и същевременно да обърна внимание, че Православието е извратило новозаветната истина и е придало изкуствено иерархично разделение.

Докато има демагогия в ЦЪРКВАТА, то и разделенията ще никнат като гъби. Поне засега всички православни разделения, различни от официалната църква не са по-малко канонични от Патриаршеския Синод. В действителност, изразът "каноничен" или "неканоничен" е неправилен от богословска гледна точка. Всички са НЕКАНОНИЧНИ, защото всички разделения, без никакво изключение е в нарушение с ЦЪРКОВНОТО ПРАВО. Ето защо е смешно, че съвременните църковни писатели се надпреварват в демагогията си да изкарат други престъпници и незаконни, самозвани и не зная си какво, само и само да омаловажат престъпленията и псевдоправославието на работодателите си.

Ако свещениците в България велиславят името на Патриарха, то не е от любов, а заради заплатите си най-вече.

С всичкото ми уважение към дядо Максим и неговото лично монашеско благочестие, смятам, че той нанесе не малко духовно поражение на Църквата Христова.

Днес тича да служи навсякъде, а някога, когато беше в силата си и народът имаше вопиюща нужда от защита, той не смееше да служи. Едва ли служеше 10 пъти годишно, а да ходи по селските храмове беше немислимо. Той всякога е целял да има примирие на всяка цена и да се отминават нередностите. Така че, добрината му е едно непоправимо ЗЛО.




Тема Re: Световната история и БПЦнови [re: *Лия*]  
Автор famulus (православен)
Публикувано23.01.05 09:21



Е това с писмото на ливанския митрополит, което накарало Сталин да отвори храмовете, вече е трогателно



Тема Re: Българската екзархиянови [re: Anima Mea Tibi Amand]  
Автор famulus (православен)
Публикувано23.01.05 09:30



Подкрепям те. Аз не знам колко от пишещите тука помнят ясно как започна т.нар. разкол, какво беше положението в Църката преди него... Все пак това са неща отпреди 13 години. Някои от авторитетите тука са били тогава по на 12-13 години. Па и на 23 да са били, ако не са стъпвали в Църква допреди година или две - кога станаха калайджии, кога им почерняха задниците



Тема Re: Филетисти са и сабили Царигр.Патр. и др.църквинови [re: famulus]  
Автор Liutiv (непознат )
Публикувано25.01.05 20:10



Не виждам защо трябва се обвинява БПЦ във филетизъм , един от малкото пороци , които и липсва. Нашия национализъм
е най-мижавия на света и в сравнение с гърците , руснаците и сърбите сме може би единствената Православна църква , която не страда от тази ерес. Дажи бих казал , че ако вземем за критерии тези църкви , изглеждаме ненормално православни, тъй като сме лишени от техния национализъм и национално чувство.Филетистка е била Цариградскта Патриаршия, когато е потискала народите в империята и ги е лишавала от правото да
имат собствено църковно самоопределение и служение на собствен език. И това е било не само през турското робство.През цялото средновековие покрай покръстването и християнизацията винаги Константинопол е прокарвал и имперската си идеология . Ако изходим от филетизма ще излезе ,че Цариградската патриаршия е била винаги филетистка и следователно еретична. Те и досега гръцките църкви се карат основно за това, коя е по-гръцка и по-добре защитава националните интереси и коя може да измисли по-византииски номер на другите православни народи, така че да е от полза за Гърция
Какво да кажем за Православието в Русия : ми те и досега си пишат книги от типа на Караташевата "Воссоздание Святой Руси" и прочие, в които официалните им богослови доказват, че имало не просто светци , ами Святи държави, всъщност само една и това била Русия. Само че същия този Караташев , ако кажеш , че е филетист, веднага ще гракнат няколко русофила и ще вдигнат такава врява, че чак на небесата ще разберат че Русия е Свята и нищо чудно и Патриаршеска реакция да има. Всъщност еднственото Патриаршеско становище по съвременен въпрос , което знам е по отношение на филма "Последното изкушение" по Казандзакис. Тя БПЦ по вътрешни съвременни въпроси хич не се сеща и дума да издума, обаче ако става въпрос за гърците това е друго нещо . Нашият национален нихилизъм е толкова силен, че дори богословите и владиците се делят на руска и гръцка школа, да покажат колко са много православни. Ами знаете ли друга православна държава , в която централният храм да е на светец от друга държава,защото аз не се сещам , явно екзархията навремето пак е прекалила с теманетата пред батюшка Освободител.
Тъй че вместо да се самобичуваме какви сме филетисти, по - добре да покажем на братските църкви да изправят грешките си , защото те никога не били други освен филетични, за да им помогнем като християни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.