Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:23 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Профсъюзна" църква?  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано18.01.05 13:36



Замислих се покрай всичките религиозни празници, струпани в януари, коя ли ни е "профсъюзната" църква?
(аз съм преводач)

И стигнах до извода, че това е "Свети Седмочисленици".

"Седмочислениците" ги знаете: Кирил, Методи, Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Савва. (що ли ги подредих така? и аз не зная)

Понеже не се сетих за светец, който да ни е гилдиен покровител на нас "толмачите", та... зат'ва...

Интересно, имаме ли си св., влкмч., преп. и под., който да ни е патрон? Ако не в източното православие, в някой друг локален юзър френдли едишън на християнството...

А?

Бъдете високи!


Тема Re: "Профсъюзна" църква?нови [re: ABe]  
Автор нeизвecтeн (?+"%=:/№V)
Публикувано18.01.05 13:38



Не съм чувал з атакъвр но не пречи да си изберете.



Тема По логиката, че...нови [re: нeизвecтeн]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано19.01.05 10:43



за католиците покровителят на преводачите е св. Йеронимус, първи направил систематичен латински превод на Библията, ползвайки гръцкия текст на Новия завет и староеврейския оригинал на Стария завет, сравняван с гръцкия му превод... Неговият превод се нарича "Вулгата".

За православието и особено за България за покровители на тълмачите от/на български по същата логика би трябвало да се приемат първите наши преводачи на Библията св.св. Кирил и Методий и техните ученици, чието главно дело е превода на множество служебни за християнството книги.

(цитирам the_bomb от клуба на преводачите)

Бъдете високи!

Редактирано от ABe на 19.01.05 10:46.



Тема Re: По логиката, че...нови [re: ABe]  
Автор famulus (православен)
Публикувано19.01.05 15:42



Св. Седмочисленици, както отначало предположихте.



Тема Re: "Профсъюзна" църква?нови [re: ABe]  
Автор Eлпидифop (sic transit)
Публикувано19.01.05 17:03



Така е, наистина, Св. Седмочисленици са покровители на нашенската гилдия.



Тема Re: "Профсъюзна" църква?нови [re: ABe]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано20.01.05 11:18



Поставеният от Вас въпрос е основателен. Остава самите преводачи да си изберат небесен покровител. Аз съм за блажени Иероним, за да се популяризира неговия труд, а е почитан и oт Православната Църква, само където нищожен брой хора знаят за него.

Колкото до светите седмочисленици, празникът е изкуствено създаден, както и 24 май. Защо да прилагаме изкустеността и да затъмняваме истината?

Редактирано от Prokimen на 20.01.05 11:20.



Тема Всеки с проблемите си ...нови [re: ABe]  
Автор Bloodsigned (a nice one.)
Публикувано21.01.05 01:07



Аз нали съм графичен дизайнер, мога да се обръщам към Дизайнера на Дизайнерите ...

"Боже, научи клиентите ми, да са доволни от моя дизайн, а не като неблагодарния Адам, дето намери кусури в Твоя Дизайн..."


Що не си смениш бранша - стани писател, така ще можеш да се молиш примерно по този начин:
" Боже, Ти си написал бест-селър като Библията, знаеш как стават тия неща. Моля те, вдъхнови ме да напиша и аз един бест-селър"




Тема А те имат ли...нови [re: Eлпидифop]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано21.01.05 11:18



празник? И на коя дата е той?

Бъдете високи!


Тема Кога се чества...нови [re: Prokimen]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано21.01.05 11:21



празника на св. Йероним според Православната църква?

Бъдете високи!


Тема Re: А те имат ли...нови [re: ABe]  
Автор Eлпидифop (sic transit)
Публикувано21.01.05 11:52



27 юли е празникът на Св. Седмочисленици!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.