Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 22.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: surfer]  
Автор surfer ()
Публикувано07.09.04 20:43



Същевременно Лия само цитира един документ, без да е изразила и един ред мнение, и не заслужаваше такива язвителни забележки. Надявам се уважаемият Прокимен да има сили да поднесе извинения... дано не сме християни само на думи...

Бог да е с вас!



Тема Re: КАЖЕТЕ КАНОНИСТИнови [re: famulus]  
Автор famulus (православен)
Публикувано08.09.04 08:42



Никой не ми каза какво е "разширен" събор например...Щом участват главите на всички Православни Църкви, защо не е Вселенски?

Как Църкви в схизма помежду си заседават едновременно да решават делото на трета?

Нищо - една снимка за спомен.



Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица

Редактирано от famulus на 08.09.04 08:45.



Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: Prokimen]  
Автор MлaдЄж (зелен)
Публикувано09.09.04 11:43






Господ е мое упование

Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: surfer]  
Автор lgnatius (ентусиаст)
Публикувано09.09.04 20:58



Здравей приятелю, не се нахвърлям върху Прокимен. Спорът е от преди, затова
е изострен донякъде.

Аз определено твърдя, че този събор до голяма степен реши проблема.

Също твърдя, че ако има грешки, те не са на събора.

Не виждам защо е нужно да подценяваме решенията на събор, който подходи първо така миролюбиво към двете страни, и второ реши проблема по доста реалистичен начин.

Ако съборът беше се отнесъл като трябва и към грешките на Максим и Синода, и още повече към безогледните и безпринципни действия на разколниците, то той просто трябваше да лиши от сан целия ни висш клир без няколко човека.

А за схизмата между двете патриарший-руската и константинополската и за личностите на самите участници в него не е редно да говорим. Ползата от събора е ясна въпреки щекотливите въпроси.

Между другото-аман от познавачи на църковните проблеми. Доста клирици познават ситуацията в Църквата ни съвсем отблизо, и всеки от тях е уж голям авторитет. В лични разговори всеки говори надълго и нашироко, обяснява.Обаче оценките им са в болшинството случай противоположни.

Налице е ПРИСТРАСТНОСТ.

А тя заслепява.

Един хвали едни, а ругае други. Дръг пък обратното.

Не вярвам вече на такива. Око да види, ръка да пипне.



Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: lgnatius]  
Автор famulus (православен)
Публикувано10.09.04 07:56



Здравей. За жалост аз станах причина за емоции пак, защото не уточних постинга си. Интересуваше ме статута на т.нар. Всеправославен събор - този и други - ако е имало? Какво значи разширен? Защо не се нарича Вселенски, ако участниците му претендират, че други православни църкви освен техните не съществуват? Какви са прецедентите от ново време за такива събори и какво са решавали?

Има интересна статия на св. Юстин Попович за вселенските и всеправославни събори и всъщност след като я срещнах, аз постнах въпроса си, който - пак казвам - не визираше разкола, а статута на тоя събор с особено име.

Не предавай на зверове душата на Твоята гургулица


Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: famulus]  
Автор lgnatius (ентусиаст)
Публикувано11.09.04 14:37



Здравей, въпросната статия я четох преди време в православно слово и съм напълно съгласен с нея. Но все пак въпросния Събор не е вселенски, той не е взел някакви важни вероопределителни въпроси. Целта му беше да поуспокой страстите в Църквата ни и да даде някаква авторитетна гледна точка за ставащото. И нищо повече.

Както и да е.

Никак не ми се искаше и на мен да пиша в тази и в други подобни теми.

Изглежда в наше време мълчанието е за предпочитане. Говоренето и писането го ставям на други.

Обвинения, критики, спорове.

Стига вече толкова.



Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: surfer]  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано11.09.04 15:51



Цитат без коментар има двуяко значение.
Съответно цитиращият може да бъде разбран и "погешно".
Нормално е Прокимен да го е приел като похвала към събора.
Следейки темата и аз останах с неговото впечатление...

Впорчем текста на решенията е доста хмм "забавен", като се вземат в предвид фактите, въпросът на фам е най_уместен "Как Църкви в схизма помежду си заседават едновременно да решават делото на трета?".

Към разкола в развихрилата се дикусия мога да се възполвам от точка Б, Малки Братя:
"прецени, че наличието на разколи в лоното на светите поместни църкви представлява най-голям грях, който лишава пребиваващите в разкол от освещаващата благодат на Светия Дух и предизвиква в съвестта на най-малките наши братя, които вярват в името на Господа, голяма и понякога трудноизлечима, та дори и въобще неизлечима съблазън, и че затова дълг на православните пастири е по всякакъв начин и с прилагането на пълна икономия да се премахват разколите и да се възстановява единството във всяка поместна църква;"

Ето на, "пълна икономия" ни е необходима за да въстановим единство. А за който иска да поднесе извинения, надявам се разкаянието му да бъде прието за "задоволително" от засегнатия, за да му се възстановят правата на контакт и лични бележки, както и да му се даде някава титулярна титла...
(примерно "низверженито" на Игнаций към Прокимен)



Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: abi]  
Автор lgnatius (ентусиаст)
Публикувано12.09.04 22:16



В отговор на:


Ето на, "пълна икономия" ни е необходима за да въстановим единство. А за който иска да поднесе извинения, надявам се разкаянието му да бъде прието за "задоволително" от засегнатия, за да му се възстановят правата на контакт и лични бележки, както и да му се даде някава титулярна титла...
(примерно "низверженито" на Игнаций към Прокимен)




Нещо не ти схванах мисълта, моля поясни се?



Тема Re: 1 октомври 1998нови [re: lgnatius]  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано13.09.04 13:36



И аз не схванах "пълната икономия", но ми прозвуча много така, като в оня виц за Лопе де Вега...

прочети текста от събора и навържи събитията.



Тема Митрополит Натанаил за разколанови [re: famulus]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано14.09.04 18:52



Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит е роден на 16 ноември 1952 г. в село Копривлен, Гоцеделчевско. На 15 години бяга от къщи и отива в Троянския манастир. На 21 години е постриган за монах с името на един от апостолите -Натанаил ("даден от Бога"). Завършва Софийската духовна семинария и Богословския факултет на Атинския университет. На 28 години е ръкоположен за архимандрит, на 37 - за епископ, на 42 - за митрополит.

#Как ще характеризирате авторите на разкола? Против какво съгрешиха тези хора?

Най-напред те съгрешиха като хора против себе си. Показаха, че нямат нищо вътре в тях. Да посегнеш на една институция, която е дала всичко на народа, от който произхождаш, значи, че не се считаш от този народ. Такъв човек няма корени, щом не е признателен към институцията, която му е дала писменост, култура, история, идентичност. Като духовници против Бога, против Църквата като Богочовешка институция, спряма вярващите и спрямо българския народ и държавност.

#Разколът беше една от причините БПЦ да не може да изпълнява пълноценно най-важната си задача - да бъде духовен водач. Ще успее ли да си възвърне своето място на активен и пълноценен участник в живота на обществото? Защото това е един сериозен упрек към БПЦ.

Упрекът е основателен, но както вече изяснихме, за това си имаше причина. Надявам, че Църквата ще заеме своето достойно място. Но трябва да бъдем съвсем обективни - голяма е потребността от качествени кадри. За нас е болно, че едно поколение, с което можеше да работи църквата, няма какво да даде на децата си. Това пространство и време трябва да се запълни с много труд. Но изведнъж няма да стане. Не може да очакваме чудеса. Църквата не се състои само от духовниците, тя е жив организъм, всеки кръстен е жив член на църковното тяло, а главата е сам Христос. Но както казва апостол Павел, ако ръката каже затова, че аз не съм глава и няма да работя, тогава не можем да чакаме някакъв напредък. Напредък ще имаме, ако работим заедно. И тези, които имат отношение към Църквата, които не са само наблюдатели, и не смятат, че Църквата им е длъжна и чакат тя нещо да направи за тях - те ще работят за нея, ако се чувстват деца на църквата.

#Казано е: "Няма нищо скрито, което да не се открие и тайно, което да не се узнае". След края на разкола има ли нещо скрито в живота БПЦ, което да ви плаши или притеснява?

В това сме напълно убедени, защото словата Господни са непреходни. Каквото скрито има, то ще излезе. Не може да съществува нещо, което да ме плаши. Ако някой е влязъл в църквата с някаква цел, сега ще си проличи. И мързелът, и самонадеяността ще си проличат.

#Пред какви предизвикателства, изкушения и съблазни е изправена сега БПЦ? Гордост, надменност, себичност, чувство за непогрешимост?

Единственото предизвикателство е да се работи. Това зависи от самата личност. Спасението е лично дело и всеки отговоря за своите деяния, а не институцията за деянията на нейните членове. Тук е грешката на някои, които искат да отъждествят Църквата с една личност и институцията да отговаря за личността. Няма такова нещо. Има канони, които разпореждат. "Бог не иска смъртта на грешника, но да се обърне и да бъде жив". Който е съгрешил, има покаяние. Да се изправи и да докаже с живота си, че е поправил грешката си, а не да стои в греха. Няма святи хора на земята, а има борещи се за святост и съвършенство.


#Съзирате ли някакви опасности за православието?

Не. Защото Православието е Самият Бог.

#Защо Бжежински го обяви за главен враг?

Защото истината е там, а там, където е истината, е и силата. Аз не мога да дам отговор за тези, които виждат в православието враг. Но мога да кажа, че православието не вижда врагове в никого. Защото Спасителят казва: "Обичайте враговете си". Ако някой счита истината за свой враг, това е негов проблем. Като духовник мога само да му пожелая да намери истинския път и да се върне към истината.





Редактирано от *Лия* на 14.09.04 20:15.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.