Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:55 08.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Начален курс по граматика - Къде си ng?нови  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано15.07.04 15:46



Да си дойдем на думата!

Клубът е пълен с нови участници, запълващи форумното пространство с любопитни въпроси и борбени идеи.
Особено впечатление ми прави националистическият тон завладял сърцата им. Не можем да ги съдим за невежество. Достатъчно е да хвърлим бегъл поглед на живописния правопис и пунктоацията, за да разбирем нивото на новите ни приятели.

И така скъпи Българи, веещи знамето на обединението. Вие се възхищавате от националните ни герои и писателите дръзнали да надигнат глави за етноса. Ние се въхищаваме от правописа ви.

Ще започна с урок първи от вашето посвещаване в православието с кратък курс по граматика. Надявам се Надя да е наблизо, да ми е простила и да ми помогне.

Нека го унагледим с любимото на всички ни стихче:

Аз съм българче, обичам нашите планини зелени. Българин да се наричам,
първа радост е за мене.

Нарочно го изписвам в такъв своеволен словоред, за да обърнете внимание единствено на поставянето на точки и запетайки.

За тези които ще се затруднят да го осмислят:
Аз съм българче, (запетайката е залепена за думата, оставя се разстояние и се пише новата дума) обичам нашите планини зелени. (точката е залепена за думата, оставя се разстояние и се пише новата дума от новото изречение) Българин да се наричам, първа радост е за мене.

Кога се поставя въпросителна - при риторичен въпрос:
"Християнството еврейска религия ли е или каква." - въпросителен знак

Кога се поставя запетайка:
"Християнството еврейска религия ли е или каква." - запетайка пред "или"

Друг случай:
"Ами това е просто като български националист се интересувам от това и се надявам на адекватен диалог а не както при евангелистите от клуб Християнство директно сваляне."
Някои не биха разбрали такава сложна мисъл. Не умеем да изписваме "сложни съставни изречения". Разделяме ги на по-кратки:
"Ами това е просто. Като български националист се интересувам от това и се надявам на адекватен диалог, а не както (тук е необходим глаголът "се случва") при евангелистите от клуб Християнство. Там има (или какъвто глагол е подходящ) директно сваляне."
Пред "а" слагаме запетайка. В изреченията се стараем да има тук и там глаголи.

Друг случай:
"Справка Димитър Талев- Преспанските камбани Илинден и т.н."
Вярната подредба е:
"Справка: Димитър Талев - "Преспанските камбани", "Илинден" и т.н.
Обърнете внимание на тирето, кавичките и запетайките (пак тези запетайки!).

Разбирам припряното отношение да ни се обяснят националните ни достойнства. Разбирам при липсата на време допускането на технически грешки - пропуск на гласна, или съгласна, както и погрешното разменяне на 2 букви в бързината, поради липса на време за редактиране.

Не разбирам едно... Защо националистите не умеят да пишат на елементарен български език? Дори и да не владеят в съвършенство
граматиката е очевидно, че им е напълно чужда.



Тема Re: Начален курс по граматика - Къде си ng?нови [re: abi]  
Автор Prokimen (наблюдател)
Публикувано15.07.04 15:54



Снощи гледах някои мои постинги с ужасни правописни и граматични грешки. Успокоявах се, че са отминали на задна позиция и малко ще да са читателите, поради лятната отпуска, които ще забележат граматическата ми и ортографична неграмотност, но розовият ник на уважаемата Аби не лее розови приказки

Редактирано от Prokimen на 15.07.04 15:59.



Тема Предложение.нови [re: abi]  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано15.07.04 15:56



Легион, Вяля,

Дали да не сложим темата в челната четворка?

Ако всеки се включи с познанията си по граматика (моите съвсем не са съвършенни), може би ще спомогнем за оцеляването на нацията...

Това е по-належащо от приказките...

Къде си Надя! Моля те се сърди! Признавам си грешките!



Тема Re: Начален курс по граматика - Къде си ng?нови [re: abi]  
Автор Sofia (непознат)
Публикувано15.07.04 16:07



Няма нищо по ужасно от българската граматика - най-омразният ми учебен предмет!

Вероятно ще бягам от час....



Тема Re: Начален курс по граматика - Къде си ng?нови [re: Prokimen]  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано15.07.04 16:07



Къде си тръгнал пък ти!
Не можеш да се мериш с Черноризеца, или СабЛазий...
Питам се колко ли са изкарали на матура другарите от "Илинден"?

Едно е сигурно - или можеш да пишеш що годе прилично, или не. Това се затвърждава по скамейките. Ако си седял на тях де... И винаги си проличава.

Забелязала съм следното:
Грамотните националисти са тези, които събират неграмотните наоколо, за да си увеличат електората. Естествено неграмотните не могат и да стигнат донещо като "теологична мисъл". Там е работата, че и те не са наясно какво е това, но понеже звучи страхотно искат да го изследват. Стигат до накъде и напускат клуба.



Тема Re: Начален курс и по етикеция...нови [re: Sofia]  
Автор abi (ABYSSINIA)
Публикувано15.07.04 16:17



Веорятно ни е нужен и курс по етикеция, където веднага ще запишем Прасето.

Я го виж какво стори по предложение на Черноризеца в една друга тема!

Редактирано от abi на 15.07.04 16:20.



Тема Re: Предложение.нови [re: abi]  
Автор Изrpeв ()
Публикувано15.07.04 16:17



Тъй като е добре да няма правописни грешки точно в тези постинги, целящи поправка на чужди грешки, смея да кажа, че "съвършенни" се пише с едно н - съвършени, защото идва от съвършен.

пламенен - пламенни
утринен - утринни ........само, когато завъшва на "...нен"


Пред или не са ме учили, че се пише запетая.

Приветствам предложението да се пише правилно, но всеки от нас понякога прави грешки, особено като повече обръща внимание на това, което иска да предаде като съдържание.

Поздрав!



Тема Re: Предложение.нови [re: Изrpeв]  
Автор Sofia (непознат)
Публикувано15.07.04 17:05




Сега ми стана ясно, защо е по-лесно да станеш съвършенен отколкото съвършен.


Редактирано от Sofia на 15.07.04 17:06.



Тема Re: Предложение.нови [re: Sofia]  
Автор Изrpeв ()
Публикувано15.07.04 17:15





При добро желание и поддържане на будност при писане, става естествено, не "естественно" /от естествен/

Всичко научено и съзнателно прилагано е вече лесно.



Тема Re: Предложение.нови [re: Изrpeв]  
Автор Sofia (непознат)
Публикувано15.07.04 17:20



Отличен (6).

Ето затова не си отивам от този клуб....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.