Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:04 05.10.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Грях ли е ... ако не знаеш...?нови  
Автор Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъщи (...)
Публикувано15.04.04 09:45



Незнанието

Една от дискусиите тук ме наведе на интересен въпрос, с който не целя да продължа започналият там спор, а просто да обсъдя тази мисъл.

Грях ли извършваш, ако престъпваш някоя от десетте заповеди, без да знаеш това?

В темата, за която споменах, ставаше въпрос за кражбата на интелектуална собственост, която е дефинирана със закони в много държави по света, но ми направи впечатление, че има хора, които не могат да я разпознаят и не са сигурни за границите й. Ако такъв човек извърши кражба, без да знае, че го прави, каква е неговата вина?

Прелюбодейство ли е, ако ухажваш жена, за която не знаеш, че е омъжена?

Нарушаваш ли поста, ако консумираш храна, в която не е упоменато съдържанието на неподходящи продукти?

Лъжеш ли, ако мислиш, че казваш истината?

Редактирано от Valentina на 03.12.04 01:45.



Тема Re: Незнаниетонови [re: Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъ]  
Автор Kлимeнт Бypeнkoв (православен)
Публикувано15.04.04 10:09



Приветствувам темата Ви. Въпросите са много добре формулирани и всеки добросъвестен християнин би трябвало да се замисля над тях.

Благодаря Ви.



Тема Re: Незнаниетонови [re: Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъ]  
Автор PPP (една)
Публикувано15.04.04 11:15



Според мен грехът, за който носим отговорност, е съзнателно извършеният грях. Тоест, знаеш, че това е грях, но поради гордост, поради немощ или поради невъзможност на обстоятелствата, не можеш да се въздържиш.

А всъщност, сега се сещам, че при изповед, когато свещеникът ни чете молитвата, моли Бога да ни прости всички волни и неволни грехове!

Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема Re: Незнаниетонови [re: PPP]  
Автор Kлимeнт Бypeнkoв (православен)
Публикувано15.04.04 11:41



И в други богослужебни последования се споменава за "знайни и незнайни" грехове.

Не зная защо, но аз долавям в начало поставените въпроси един елегантен акцент върху това, когато знаем, че нещо е забранено от Св. Писание и ние търсим оправдание на делата си.

Иначе, когато става реч за незнание, то нещата са почти ясни от самосебе си.

Възниква другият въпрос - доколко незнанието ни е оправдано.

Колко столетия са изминали от евангелските събития, да речем. В миналото, книгопечатането не е съществувало, после атеистите забраняваха религиозната литература. Какви са оправданията днес, че хората са немърливи в опознаване на вярата си, на какво може и какво не бива да прави един християнин?

Няма да скрия, че в скромната си практика съм срещал много атеисти с будна самокритика и още повече "благочестиви" християни със свръх развито самооправдание и липса на каквато и да било самокритичност.

Точно затова избягвам по принцип близки отношения с много набожни хора. От горчив опит зная, че там се крият много "подводни" камъни.

Не отговорям конкретно на въпросите , защото долових един твърде широк диапазон у тях. Нужно ми е да обмисля отговора си, защото не ни се предлага всеки ден да медитираме по съществени за спасението ни въпроси.

Интересно ми е да прочета какво мислят другите знайни и незнайни читатели в клуба.

Темата ме зарадва най-искрено, защото е своеобразен тест за лична равносметка и призив за самонаблюдение. Трябва да се признае, че авторът е съумял да постави болезнените въпроси по много деликатен начин.

Дано този му елегантен акт не анестезира мисловната ни дейност

==========

Водил съм за себе си статистика колко пъти се отварят темите. Забелязал съм, че интересът на болшинството е към несериозните неща. Постави ли се въпрос по същество, благочестивите ни чувства заработват като мощни мисловни спирачки.




Тема Re: Незнаниетонови [re: Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъ]  
Автор kaмъчe (бивша :))
Публикувано15.04.04 13:25



"Грях ли извършваш, ако престъпваш някоя от десетте заповеди, без да знаеш това?" - В началото като повярва човек му е нужен един период от време да се запознае с това, което е добро и да почне да го осъзнава и чак тогава да променя живота си. Това иска време, няма как да стане за миг... затова и се "оглеждаме" в Божието Слово - Библията за да ни води в Пътя.... Както се казва Твоето Слово е светилник на нозете ми и виделина на пътеката ми.
---------------------
Ето какво пише е Евангелието на Лука на тази тема за съзнателния и несъзнателния грях на служителите на Бога (тези, които би трябвало да се грижат за другите вярващи, да са по духовни от тях) :

12 глава
42 Господ каза: Кой е, прочее, онзи верен и благоразумен настойник, когото господарят му ще постави над домочадието си,
да им дава на време определената храна?
43 Блажен онзи слуга, чиито господар, когато си дойде, го намери, че прави така.
44 Истина ви казвам, че ще го постави над целия си имот.

45 Но ако онзи слуга рече в сърцето си: Господарят ми се забави, и почне да бие момчетата, и момичетата, да яде, да пие и да се опива,
46 то господарят на онзи слуга ще дойде в ден, когато той не го очаква и в час, който не знае, и, като го бие тежко, ще определи неговата участ с неверните.

47 И онзи слуга, като е знаел волята на Господаря си, но не е приготвил нито постъпил по волята му, ще бъде много бит.

48 А онзи, който не е знаел и е сторил нещо, което заслужава бой,
малко ще бъде бит.

И от всеки, комуто много е дадено, много и ще се изисква;
и комуто са много поверили, от него повече ще изискват.


---------------------
От едно дете 1-ви клас няма да се иска като от студент, но и от студента няма да се иска като за първолак. Тук се има предвид умствените способности, интелекта, знанията, верността, усърдието ..... и хубавото е че оценката е индивидуална според нивото.
Това, което е ниско за един може да е много високо за друг..... а този които знае и може, може и да е много по малко верен от един по глупав и слаб от него, но верен и усърден. В притчата за талантите това много ясно е описано в Евангелие от Матея 25гл. 14-30 стихове.
---------------------
Много е опасно СЪЗНАТЕЛНОТО НЕПОКОРСТВО И БУНТ. Бог казва но АЗ мисля ......
---------------------
За храната според мен няма проблем ако не пише истината..... и съответно ние без да знаем консумираме нещо.

поздрави

Не се оставяй да те побеждава злото; но ти побеждавай злото чрез доброто.


Тема БРАТЯ или ЛЪЖЕБРАТЯ ?нови [re: Kлимeнт Бypeнkoв]  
Автор kaмъчe (бивша :))
Публикувано15.04.04 13:32



"Точно затова избягвам по принцип близки отношения с много набожни хора." - От известно време започнах да преценявам тези, които се наричат християни като БРАТЯ или ЛЪЖЕБРАТЯ както пише в Библията. Там ни се казва да ги ПРЕЦЕНЯВАМЕ ПО ПЛОДОВЕТЕ А НЕ ПО ДУМИТЕ ИЛИ правилността на учението което изповядват с устата си ....... какъв плод раждат..... по това се разбира какви дървета са - добри или зли..... думите и най верните ученията не ни ползват ако не дават добър плод в нас, добри дела в нас, всеки ден...ден след ден.....

Не се оставяй да те побеждава злото; но ти побеждавай злото чрез доброто.


Тема Re: Незнаниетонови [re: Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъ]  
Автор calamitous. (незнайко)
Публикувано15.04.04 19:19



Рим.7:15. А каквото правя, не зная; защото не това, що желая, върша, а онова, що мразя, него правя.
16. Ако пък върша това, що не желая, съгласявам се със закона, че е добър;
17. а в такъв случай не аз вече върша това, а грехът, който живее в мене.
18. Аз зная, че в мене, сиреч в плътта ми, не живее доброто; защото желание за добро има у мене, но да го върша не намирам сили.
19. Защото не доброто, което искам, правя, а злото, което не искам, него върша.
20. А щом върша това, що не искам, не аз го върша вече, а грехът, който живее в мене.
21. И тъй, намирам у себе си такъв закон, че, кога искам да върша доброто, злото стои до мене.
22. Защото с вътрешния си човек намирам услада в закона Божий,
23. но в членовете си виждам друг закон, който воюва против закона на моя ум и ме прави пленник на греховния закон, що е в членовете ми.
24. Нещастен аз човек! Кой ще ме избави от тялото на тая смърт?
25. Благодаря на моя Бог чрез Иисуса Христа, нашия Господ. И тъй, сам аз с ума си служа на Божия закон, а с плътта - на греховния закон.


1Йн.1:8. Ако кажем, че нямаме грях, себе си мамим, и истината не е в нас.
9. Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен, за да ни прости греховете и ни очисти от всяка неправда.
10. Ако кажем, че не сме съгрешили, правим Го лъжец, и словото Му не е в нас.



Тема Re: Незнаниетонови [re: Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъ]  
Автор Enos (LDS)
Публикувано16.04.04 17:37



Привет,

В римското право съществува известния принцип "Ignoracio non argumentum" незнанието на закона не е оправдание.
За щастие този принцип не се прилага при спазването на божиите завети. Грях се вменява само когато съзнателно се нарушава закона. Защо?
Когато някой се кръщава, той сключва завет с Бога. Т.Е. накратко Бог обещава благословии и вечен живот с Него и т.н., а човека обещава да постави Бог на първо място в живота си и да спазва заповедите Му. Преди това човека е повярвал и е направил съзнателно своя избор.
Хора, които по една или друга причина не са чули за благовестието не могат да бъдат отговорни.
Но! Никой човек не може да бъде спасен в невежеството си!
Но също така не може да се оправдаваш, ако ти е била дадена възможност да узнаеш.

Специално в твоите примери:

Ако такъв човек извърши кражба, без да знае, че го прави, каква е неговата вина?
???????!!!!!???????
-Не разбирам какво означава това! Винаги знаем дали е кражба или не.

Прелюбодейство ли е, ако ухажваш жена, за която не знаеш, че е омъжена?
-Можеш да попиташ преди това. Освен това ухажването все още не е прелюбодействие.

Нарушаваш ли поста, ако консумираш храна, в която не е упоменато съдържанието на неподходящи продукти?
-Не.

Лъжеш ли, ако мислиш, че казваш истината?
-Не. Иначе синоптиците са най-големите лъжци на света.

В тази връзка искам да попитам (без да влизам в безплодни спорове!) как се съвместява свободната воля, която ни е дадена и практиката на кръщаване на бебета. Т.е. встъпването на завет без човек да упражни свободната си воля?

Поздрави,

Енос




Тема Re: Незнаниетонови [re: Двoйнo-Maлko-3a-B-Kъ]  
Автор famulus (православен)
Публикувано16.04.04 19:36



"Ако не знаеха, грях не биха имали..."

Незнаещите закона отговарят пред съвестта си. Що се отнася до нарушаването на поста - в частност - православието, пък и християнството като цяло е далеч от някакъв юридически възглед или от концепцията за оскверняване с определена храна. Смисъл на поста в храната е упражнението и утвърждаването в благочестието, както и доброволно омаломощаванв на тялото за тия, които имат нужда от него.

Господ е с мене, няма да се уплаша; какво ще ми стори човек?


Тема Re: Незнаниетонови [re: famulus]  
Автор Kлимeнт Бypeнkoв (православен)
Публикувано16.04.04 23:04



"Ако не знаеха, грях не биха имали..."

И въпреки всичко, Църквата се моли най-усилено за знайни и незнайни грехове. Особено това се чувствува при специалното молене на някой, който много тежко се мъчи и не умира. Нека се вгледаме в православните молитвени и богослужебни последования. Това многократно споменаване на "незнайните" грехове предполага, че те връзват душата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.