Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Как гледа Православната църква на евреите?нови  
Автор calamitous (незнайко)
Публикувано30.07.03 13:00



- Като Божий народ, който е часовник на човешката история?
-Като народ, който справедливо страда, за непослушанието си пред Бога?
- Какво ви е отношението към Израел и събитията там?



Тема Re: Как гледа Православната църква на евреите?нови [re: calamitous]  
Автор famulus (православен)
Публикувано30.07.03 14:55



Естествено, не мога да говоря за отношението на Църквата към евреите, тъй като това е обект на широк и дълбок анализ. В съвременността това е обременено и от допълнителни фактори - за "антисемитизъм", каквото и да означава това, могат да те съдят и осъдят ефективно, и това се случва. Така че свободно, искрено мнение трудно може да се даде в атмосфера на нетърпимост. Отците на Църквата имат слова и трактати против еврейството - против юдаизма като религия, както имат против езичеството. Разбира се, никой не оспорва, че Богоизбраният народ има изключителна историческа съдба; но да не забравяме, че и врабче не пада от небето без волята на Отца. Т.е. и другите народи - от най-малкия до най-големия - без да имат претенции за Богоизбраност, също са обект на Божиите грижи и внимание.
За справедливото наказание - има такава теза у Св. Отци и тя също не е необоснована, като се имат предвид и пророчествата за Иерусалим, и други пророчества за изповядващите юдаизма изобщо. Отхвърлилите Сина Божий, които го отхвърлят и досега - за православните не са обект на преклонение. За разлика от

например.

...в утеснение Ти ми даваше простор...

Редактирано от famulus на 30.07.03 14:58.



Тема Re: Как гледа Православната църква на евреите?нови [re: calamitous]  
Автор famulus (православен)
Публикувано30.07.03 15:06



Да се допълня, че ми изключи връзката - интересен е и реципрочният въпрос. Как евреите гледат на християните - не в официални изявления. Отговор можеш да намериш на

- просто задай в клуба им тоя въпрос.

...в утеснение Ти ми даваше простор...

Тема Re: Как гледа Православната църква на евреите?нови [re: famulus]  
Автор calamitous (незнайко)
Публикувано30.07.03 17:27



Някой знае ли нещо за МЕСИЯНСТВОТО? Доколкото знам това са евреи изповядващи християнство, заедно с юдейските традиции и ритуали.
Не можах да отворя www.jeist.ru



Тема Re: Как гледа Православната църква на евреите?нови [re: calamitous]  
Автор famulus (православен)
Публикувано30.07.03 18:04




При мене отваря, току що го пробвах оттук.
Там има и за месианските евреи.

И много други интересни неща.
- че Мадона мечтае да бъде жена на евреин
- че Хитлер се застрелял, защото един евреин стъпкал шапката му/?/
- че синът на Хитлер /?/ продава пистолета на баща си
Остроумия...

...в утеснение Ти ми даваше простор...

Редактирано от famulus на 30.07.03 18:10.



Тема Re: Как гледа Православната църква на евреите?нови [re: famulus]  
Автор calamitous (незнайко)
Публикувано30.07.03 19:44



А-ха... това наистина е нещо интересно... особено за жадуващите за прясна клюка/щегувам се/
Благодаря за сайта, ще ми е много интересен. Отворих го.



Тема Re: Как гледа Православната църква на евреите?нови [re: calamitous]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано31.07.03 10:37



Православните гледат на евреите с противоречиви чувства. Като на родители на Христос и Мойсей и великите пророци и гледат на много от евреите като бъдещи християни /след пророчествата на слезлите св. Илия и св. Инох/, но едновременно с това виждат в евреите богоборци, силни врагове на християните и скорошни родители на антихриста.



Тема Е, поне аз гледам така:нови [re: calamitous]  
Автор Vlado (член)
Публикувано04.08.03 18:12



Под "евреи" предполагам имаш предвид последователите на юдейската религия. По отношение на тях съм съгласен с "апостол" Тимотей. Но по отношение на генетически обособилата се общност на еврейския народ - като народност, не като вяра - нямам никакво по-особено отношение, отколкото към всеки един друг народ. Наистина, предполагам, че народите се различават и генотипно, не само по средностатистически видимите си, "фенотипни" разлики във външността. А т.нар. народопсихология за мен не е празно понятие; макар и да не знам, дали е генетически обусловена.

Евреите са известни не само със своята стиснатост, любов към парите и склонност да организират конспирации. Те са също много работливи и интелигентни (средно взето, поне по мое мнение). Всеки народ със своите особености.

Но да не забравяме, колко много светила на Църквата са били евреи, като започнем от Самия Христос и апостолите. Нашата вяра променя хората и ги сближава много повече от всичко светско.

А впрочем, не знам Църквата да има някакво официално становище за православното отнвошение към еврейския народ.

Поздрави, Бог с теб!



Тема Re: Е, поне аз гледам така:нови [re: Vlado]  
Автор calamitous (незнайко)
Публикувано04.08.03 20:36



Преди време от възрастни православни бях чула версията:
" Евреите са разпънали Господа и за това са прокълнати и страдат..."
Това много ме шокира, защото беше казано с някаква злоба... или не разбрах
Затова попитах.



Тема Re: Е, поне аз гледам така:нови [re: calamitous]  
Автор Vlado (член)
Публикувано04.08.03 20:54



Нямам злоба към тях. Нито пък Църквата ни проповядва такава злоба. Но именно от юдаизма един ден ще дойде най-голямото зло. Нищо, Господа прости на тези, които не знаеха какво правят. И аз им прощавам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.