Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:40 06.10.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За Левски...нови  
Автор PPP (една)
Публикувано20.02.04 12:05



Вчера чествахме 131 години от гибелта на Левски. Както винаги много се изговори и дори ме хваща яд, че се сещаме за великите си хора само на техните годишнини.
Но гледах снощи "Шоуто на Слави" и гост беше Велислава Дърева. Оказа се, че тя от години се занимава с изследване личността на Левски. Разказа толкова интересни и впечатляващи неща, но най ме порази една легенда за гроба му.

След обесването на Левски, един човек успява да запази тялото и да го погребе. Погребва го в т.нар. позорни гробища, само за там успява да издейства позволение. Отгоре слага един специален камък, който да бележи, че на това място е погребан Апостола. След Освобождението майката и сестрата на Левски, заедно с една тяхна приятелка идват в София, за да издирят гроба и да преместят останките на Левски в подходящо християнско погребение. Отиват до гроба и... що да видят... камъка отвален, а в гроба... няма никой!...

Неволната ми асоциация беше за Христа. Веднага след тази моята мисъл, Велислава Дърева направи същия извод - живот, дейност, смърт, погребение... като на Христос!

Е, все пак разказаното горе е една легенда. Така и не откриха костите на Левски, въпреки многото хипотези и теории...
Но за мен Левски си остава един от най-чистите хора, с истинска любов към ближния, от която трябва само да се учим...

Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема Re: За Левски...нови [re: PPP]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано20.02.04 12:41



И аз гледах снощи Шоуто на Слави и се впечатлих от казаното от Велислава Дърева. Голям изследовател и познавач на делото му. Освен това, което казваш, ми направи впечатление и желанието на Йеродякон Игнатий Републиката ни да бъде храм Божий - чиста и свята Република. Писал е Наказателен закон - който само си помисли да извърши злодеяние да знае, че го чака смъртно наказание. Какъв висок критерий за възпитание на духа!

А вчера в 11.00 часа Патриарх Максим заедно с 20 клирици отслужи панахида за годишнината от смъртта му в храм-паментника "Александър Невски". Една учителка беше довела малчуганите от класа си, които със запалени свещички мълчаливо и трепетно наблюдаваха и им обясняваше почитането на паметта му.



Тема Защо богохулстватенови [re: PPP]  
Автор Пoп Cтaвpи (4ревоугодник)
Публикувано20.02.04 13:04



Да се сравнява Левски с Христос си е чисто богохулство. Левски е извършил убийство и се знае, че е имал интимна извънбрачна връзка. Някои православни дори го канонизириха. Това е подигравка с християнството.

Левски може да е велик българин, но всички тези възхвали и обожествяване правят култа към личността му противен за всеки нормален християнин. Всяка година пресоляват манджата на 19 февруари. Показват по телевизията хора, които коленичат пред паметника и хлипат. Одобрявате ли такова изуверство?

Жалко е, че православната църква помага много активно поддържането на култа към един мъртъв герой и цялата истерия около честванията му.

“Обществото е в несиметрична равнобитка с тероризма” (Симеон, цар на булгарите).


Тема Ти богохулстваш.нови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано20.02.04 13:17



Пребиваваш в непрекъснато осъждане на света около теб.

Жалко е, че православната църква помага много активно поддържането на култа към един мъртъв герой и цялата истерия около честванията му.

Православната църква прави каквото трябва да се прави - панахида.



Тема Re: За Левски...нови [re: PPP]  
Автор MлaдЄж (зелен)
Публикувано20.02.04 13:18



Ако не беше поставена темата, едва ли щях да споделя какво ми се случи снощи.

С дъщеря ми гледахме по телевизията директното предаване от паметника на Левски. Говореше се, разбира се, за дейността на Апостола на свободата, жертвал живота си за нас, българите. Споделих с детето ми, че "никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели."

Малко по-късно, превключвайки на друг канал, предаваха новини за Левски, и една жена казваше точно думите . . . е, вярвам се досещате кои. Сърцето ми се сви от мъка, не издържах и се скрих в друга стая, за да не ме гледа детето.

Бог да прости волните и неволни грехове на дякон Игнатий - истински Левски.

„Ако спечеля, печеля за цял народ, ако губя, губя само мене си...“

"Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели."

____________________________________
"Любовта никога не отпада"

Редактирано от MлaдЄж на 20.02.04 13:19.



Тема Re: За Левски...нови [re: MлaдЄж]  
Автор Пoп Cтaвpи (4ревоугодник)
Публикувано20.02.04 13:28



Реално погледнато, като изключим митовете и легендите, Левски се е борил против турската власт. Можеш ли да посочиш поне един пример, когато Христос или апостолите са се борили за сваляне на римската власт и "освобождаване" на еврейския народ.

Левски щеше да бъде велик апостол, ако беше тръгнал да проповядва евангелието сред турските села. Вместо това, той се е борил за една чисто политическа кауза. Точно затова евангелските думи за полагане на душата за приятелите просто не важат в този случай.

Все пак Левски се е размонашил, което в православната църква не се смята за проява на благочестие. Не знам как можеш да оправдаеш и убийството.

Нека почитаме Левски като национален герой и да оставим настрана всякакви прилики с Христос или с християнската саможертва. Наистина е богохулно, вервай ми.

“Обществото е в несиметрична равнобитка с тероризма” (Симеон, цар на булгарите).


Тема Re:нови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор PPP (една)
Публикувано20.02.04 13:46



Е, разни хора, разни идеали!...

Снощи Велислава Дърева говори и за една друга особа по онова време, Хаджи Иванчо Пенчович Ефенди! Който е гледал шоуто, ще разбере какво искам да кажа....

За мен Левски е един от най-великите християни на България! Дори и да не е канонизиран...

Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема Re: За Левски...нови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор MлaдЄж (зелен)
Публикувано20.02.04 13:46



Дори и да е убил човек, Бог ще отсъди, а не ти. Защото малкият Давид, макар и да е убил Голиат (и не само него), сега стои някъде много високо горе в Царството небесно. Докато за другият се съмнявам въобще дали е там.

Що се отнася до проповядването на евангелието “сред турските села”, то първо кажи точно кои села имаш в пред вид, кога, в кои години, на кои точно дати къде точно е бил, в кое точно село, и аз тогава ще ти кажа какво точно е проповядвал. Разбира се, информацията я искам почасово, защото и аз ще се отчитам съвсем точно.

Не те е срам. Дори Голиат е имал някакво човешко достойнство.

____________________________________
"Любовта никога не отпада"

Редактирано от MлaдЄж на 20.02.04 13:49.



Тема Ти на времето оправда пред мен турските терористи.нови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор Set (/dev/null)
Публикувано20.02.04 13:48



Взривили вагон с майки и деца...

Другарю Майор, Вие ще имате ли дупето да застанете пред бесило?

Ей така заради идеята?

Идеята да поведете стадото след вас..

Да поведете хората с излъчване, чар, думи и вяра?

Няма да го направите, защото не го умеете

Аз бях на паметника с големия си син.

И не заради друго, а заради това, че съм българин.

Левски не е личността Левски.

Левски е Идеала за Личност. И този идеал се гради не от историята, а от душевността.

Гордея се, че не Ви познавам ...

____________________________________

Memento mori


Тема Re: [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор PPP (една)
Публикувано20.02.04 13:58



Най-добрата Евангелска проповед са делата! И Левски го доказа...

Най-хубавото се вижда само със сърцето!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.