Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:22 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Програма на Седмицата на православната книга  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано29.08.03 19:35



Програма на Седмицата на православната книга
гр. Варна, 8 - 15.09.2003 г.



8 септември (понеделник) - Рождество Богородично
8. 30 ч. Св. Литургия в Катедралния храм "Успение Богородично"
18. 00 ч. Откриване на Седмицата на православната книга пред храма "Св. Николай"
18. 30 ч. Лекция на проф. Елени Андрулаки, Еладска православна църква, на тема:
“Насилието и магията в детските книги, филми и игри”

9 септември (вторник)
10. 00 ч. Семинар на тема: "Вътрешноцърковната мисия"- водещ свещеник Дончо Александров
18. 00 ч. Представяне на книгата "България, православието, историята" от Георги Тодоров,
главен редактор на “Църковен вестник”
19. 00 ч. . Представяне на книгата "Църквата и обществото"на свещеник Радован Бигович
от Сръбската православна църква
* Лекция на свещеник Радован Бигович от Православния богословски
факултет в Белград

10 септември (сряда)
10. 00 ч. Семинар на тема: "Вътрешноцърковната мисия" - водещ свещеник Георги Фотакиев
18. 00 ч. Представяне на книгите издадени от Варненска и Великопреславска митрополия
19. 00 ч. Представяне на книгата на Ловчанския Митрополит Гавриил "Схиигумения Мария"

11 (септември) четвъртък
10, 00 ч. Семинар на тема: "Вътрешноцърконвата мисия" - водещ свещеник Василий Шаган
18, 00 ч. Представяне на книгите на митрополит Антоний Сурожки, “Начало на молитвата”
и “Бракът като подвижничество” от издателство "Омофор" гр. София

12 септември (петък)
10. 00 ч. Семинар на тема: "Вътрешноцърконвата мисия" - обсъждане на стратегията
за духовно-просветната мисия във Варненска и Великопреславска епархия
18. 00 ч. Представяне на книгите на Издателството на Руската православна църква
и издателство “Сибирски благозвоник” от гр. Москва

13 септември (събота)
8. 30 ч. Начало на поклонническо пътуване за участниците в Седмицата на
православната книга
19. 00 ч. Представяне на книгата "Духовните основи на наркоманията" от
йеромонах Анатолий ( Берестов )

14 септември (неделя) - Въздвижение на св. Кръст Господен
8. 00 ч. Света Божествена Литургия в катедрален храм "Св. Успение Богородично"

Закриване на Седмицата на православна книга

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Семинарите и лекциите ще се произвеждат в залите на Духовно просветния център при храм “Св. Архангел Михаил” на ул. ”27 юли” №9

Съпътстващи прояви
* Всеки ден от вторник до петък в 16.00 в зала № 37 в община Варна ще бъдат прожектират видеофилми
с православна тематика
* Иконографска изложба в храм “Св. Архангел Михаил”,
Изложба на плакати със социална тематика, изработени от ученици от Художествената
гимназия в гр. Сливен - Младежки дом
* Всеки ден ще има сутрешни и вечерни богослужения в храм “Св. Архангел Михаил

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!

Редактирано от Gergi на 29.08.03 19:49.



Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Gergi]  
Автор famulus (православен)
Публикувано29.08.03 21:29



Герги, знаеш ли на какви интересни мисли ме наведе с тая програма...Миналата година, предполагам по това време е било, с толеранс от седмца-две, пак имаше Седмица, ти постна програмата и пр.

Една година e минала оттогава! Една от - 100, 70, 60, 50, 30 които са писани на всеки от нас. Кой от нас за тая една година стана по-добър, порасна към мъж съвършен в мярката на Христа...Колко време през тая година изгубих в светски грижи - да оставим чисто греховно прекараното...Колко пъти Бог беше милостив към мене - а колко пъти е бил, без да знам! - и как Му се отблагодарих - със същите стари грехове, в браздата, която съм потеглил отдавна...Една година не е малко. Ще го разберете, когато изгубите илюзията, че времето е безкрайно. Физиологично това става към 30 години и по-късно. Докато времето няма край - човек е млад .

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: famulus]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано29.08.03 22:01



Ех, някаква меланхолия те е налегнала за миналото, е и на мен миналата година по това време ми се случи едно от най-прекрасните в живота ми. Но общо взето от 4 години насам тази Седмица е преломен момент в живота ми, така че те разбирам донякъде

А миналата година седмицата беше точно по същото време

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Gergi]  
Автор Koнcтaнтин Cпиpoв ()
Публикувано30.08.03 20:49



Каквото и да е събитието - честито с една година закъснение! :-) Как си? Отговаряй бързо, защото утре пристига домочадието ми и край с интернет форумите пак - забравям въобще за browser-ите - само поща.:-)



Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Koнcтaнтин Cпиpoв]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано31.08.03 19:49



Бе де да знам, фамулус измисли да празнуваме една година от публикуването ми на същия постинг за Седмицата на Православната Книга ;-) Иначе имахме една година от създаването на клуба на 8.02.2003 г.

Ти как си загуби се нещо? Айде да те водя във Варна на седмицата ;-)

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Gergi]  
Автор Koнcтaнтин Cпиpoв ()
Публикувано01.09.03 17:00



А какво ще каже жена ми :-) ?

Ако трябва да бъдем сериозни, вече бях във Варна това лято, а и отпуската ми свърши. Много поздрави на Георги, като ако го видиш, пожелай му от мен следващата година да вземе и да представи някоя книга и от Синодално издателство.



Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Koнcтaнтин Cпиpoв]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано01.09.03 22:09



Тодоров ли? Ще го поздравя.

А кат си бил във Варна защо не се обади Хвана ли епархийския събор?

p.s. а жена ти ще я пратим за гъби

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Gergi]  
Автор Koнcтaнтин Cпиpoв ()
Публикувано02.09.03 10:36



Тодоров, че кой друг. Навремето обичаше да се подписва само с Георги, но когато започна да пише в Църковен Вестник му бе обяснено, че така не може :-)

А за идването ми във Варна всичко е много прозаично - родителите на жена ми имат малка виличка на Звездица (но не в селото, а онова, сушавото, от другата страна на магистралата - нарича се вилна зона "Летище") Това лято оставихме Иванчо във Варна на баба и дядо, а ние отидохме на Приморско за
една седмица - края на Юли, началото на Август. Когато се върнахме, купихме моряшка шапка на Иванчо. Влязох само за малко в катедралния ви храм, посетихме морската градина (хубаво е) и бяхме веднъж на плаж в кв. Аспарухово.



Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Koнcтaнтин Cпиpoв]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано02.09.03 11:09



Хех, радвам се че ти е харесало. Аз все още не може да се каже, че съм варненка ама знае ли се Засега съм си в София, но за седмицата ще ходя натам. Та който ще ходи да се обади !

А теб кат гледам не са успели да те направят варненец.

бтв с Георги Тодорв, запознанството ми е толкова шантаво, те навремето с един наш семеем много близък приятел бяха сформирали едно дружество св.Пимен Зогравски. Та единия Георги Пройков, другия Георги Тодоров, та се чудя как тъй се е подписвал само като Георги, щото още от тогава си бяха 2-ма с такова име.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Програма на Седмицата на православната книганови [re: Gergi]  
Автор Koнcтaнтин Cпиpoв ()
Публикувано02.09.03 12:22



А, много добре знам че беше от София преди година, ама след тези съобщения "Новини от Варненска Митрополия", "Статията ми във варненския младежки вестник Алтернатива на отец Василий", "Защо не се обади при нас във Варна", си помислих, че може да си намерила си някой варненец и да си се преместила там,. Иначе според мен Варна е много хубав град, но доста скъпичък (поне през лятото). И булевардите им са не по-малко натоварени от Софийските, само това не ми хареса.



Тема Лични разговори...нови [re: Koнcтaнтин Cпиpoв]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано02.09.03 13:14



Ами сега? Поздравихте се вече, но май се налага да ви трием. Пък и за Варна, за морето ни говорите...


I. Триене/редактиране на теми съдържащи
...
6. Лични разговори.
...

Поздрави!




Тема Re: Лични разговори...нови [re: Valentina]  
Автор Koнcтaнтин Cпиpoв ()
Публикувано02.09.03 14:12



Трябва ред, лошо няма :-)



Тема Re: Лични разговори...нови [re: Valentina]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано02.09.03 15:16



Оки Валя, ще минем на бележки, ама чак сега преоткривам колко е интересно да се пише тъй открито, но да бъдем верни на правилника.

Въпреки това няма ли други заинтересувани от темата за седмицата а???

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Лични разговори...нови [re: Gergi]  
Автор CвeтпeнМодератор (разсъждаващ)
Публикувано02.09.03 16:27



Защо по такъв интересен въпрос да се пише на бележки?това трябва да засяга всекиго от нас!



Тема Re: Лични разговори...нови [re: Cвeтпeн]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано02.09.03 18:23



Споко, ако се появи нещо интересно в разговора ще го пуснем тука ;-)

Ако имам време покрай седмицата ще пускам тук отвреме навреме анонси за събитията освен това.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема дали пък да не си попитам?...нови [re: Gergi]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано02.09.03 21:22



Герги, дали пък с наблюдателя и други участници-варненци няма да ни изненадате с нещо повече от анонси? Помниш колко популярна беше темата-дописка на "Ина" за новия превод на Библията...




Тема Re: дали пък да не си попитам?...нови [re: Valentina]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано02.09.03 23:39



Да си призная честно от 3-рата седмица на пр. книга не съм си водила сериозни записки, напоследък нямам много мерак в тая насока, пък и отдавна забравих студентските скамейки. Виж Ина сега ще е 2-ри курс и тая работа й спори на нея.

Отделно, не съм много наясно какви ще са ми посещателните възмножности на седмицата, че малко имам други ангажименти за съжаление. Но в името на каузата ще направим каквото можем.

А наблюдателя да вземе да се обади все пак!!! Че аз никакъв шанс да разбера кой е !

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: дали пък да не си попитам?...нови [re: Gergi]  
Автор famulus (православен)
Публикувано03.09.03 09:59



Ина реално лице ли е? Аз си мислех, че Булгаря се прави на жена-студентка да ни прелъстява.

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: дали пък да не си попитам?...нови [re: famulus]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано03.09.03 10:57



Да, реално лице е

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: дали пък да не си попитам?...нови [re: Gergi]  
Автор famulus (православен)
Публикувано03.09.03 16:01



Слава Богу, да е жива и здрава. Нали Булгаря се хвалеше, че дълго време ние баламосвал, пишейки от името на жена - знаеш каква, да не съблазняваме тия, които не са проследили тогава диалозите, както и че пишел от името на $фанатици православни$. Ну, Бог с ним, Господ да го вразумява и него.

А при мен днес почина един мой благодетел - човек, който ми е правил много-много добрини...Бог да го помилва, мисля, че е имал поне начални християнски понятия и е кръстен....Сега следобед се уверих в тази неприятна вест. Жвиеем ли или умираме -Христови сме.

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: дали пък да не си попитам?...нови [re: famulus]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано03.09.03 17:54



Бог да го прости твоя човек!

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Поздрави от моретонови [re: Gergi]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано11.09.03 16:46



За сега се случват доста интересни работи тук.
На сутрешните семинари се говори основно за вътрешно-църкованта мисия на Църквата. Има интересни филмчета към 15:00 часа всеки ден, на които все още не съм ходила. Представена е и една изложба на ученици от худ.училище в Сливен на тематика срещу секттите и наркотиците. Има много гости. Беше деканър на богословския факултет в Белград протойерей Радован Бигович -много итнересен човек. Той изказа сентенцията за православния дух "обичам значи съществувам". Имаше гости и от Ярослав, с много богат епархийски опит. Дядо Иларион беше тука и представи книгите си, дядо Гавриил също, Георги Тодоров представи негова книга също.

Откри се и една икониписна изложба, малко е нестандартна, автроа спомена че е на базата на много търсения и е опит да се добилжи до ранните векове на християнската иконопис. Моите наблюдения са че се ползва от една гама в охра и изглеждат доста фриволни, като че автора не издържа да се задържи в някаква строгост, но това придава интересен облик на иконите. Авторът се казва Пламен, завършил е богословие в Търново.

Това накратко, ако имам възможност тея дни ще въведа някои от моите бележки от седмицата, остават още 3 дена !

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Представяне на седмицатанови [re: Gergi]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано29.09.03 22:14



Статията днес трябва да е излязла в Църковен Вестник, тук пускам

.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!

Тема Re: Представяне на седмицатанови [re: Gergi]  
Автор CвeтпeнМодератор (разсъждаващ)
Публикувано03.10.03 18:56



Опитах да отворя линка, но не можах.



Тема Copy/Pasteнови [re: Cвeтпeн]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано03.10.03 22:01



Връзката ти е бавна. Ето ти го копирано. Но можеш да прочетеш и в Църковен Вестник, макар и поорязано

Седмица на православната книга (8 - 15 септември)

Петата поред Седмица на православната книга започна на 8.09.2003г., Рождество на св. Богородица със св. Литургия в катедралния храм “Св. Успение Богородично”. От 18:00 ч. в храм св.Архангел Михаил беше извършен тържествен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство митрополит Кирил и храмовото свещенство.

След тържественото откриване лекция на тема “Насилието и магията в детските книги, филми и игри” изнесе преподавателят Елени Андрулаки от Еладската православна църква. В експозето бяха разгледани насилието и ужаса, чудовищната грозота, войната със семейството и традиционните ценности, системното внушаване на атеизъм и езичничество, преобръщане на морала, поощряване вършенето на зло, инициацията в магьосничество, окултизъм и сатанизъм, които са неотменни характеристики на някои популярни книги, филми и игри за деца, като “Хари Потър” от Дж.Роулонг, “Старата Магия” от Мариян Кърли, “Неговите мрачни материали” от Филип Пулман, “Седмица на вещиците” от Д.Джоунс, “Painkiller”, “Magic the Gathering” и “Pokemon”.

Във вторник сутринта започнаха поредицата от семинари посветени на вътрешната църковна мисия. Водещият на семинара о.Дончо Александров представи проекто-програма за организирана мисионреска дейност във Варненска и Великопреславска епархия. Обсъдени бяха различни страни на “Вътрешноцърковната мисия”.В дискусията взеха участие о.Василий Шаган, о.Васил Коцев – храм “св.Георги” в София, о.Радован Бигович от Сръбската православна църква и представителите на Издателството на Московската патриаршия и издателство “Сибирска Благозвонница”. О.Василий Шаган постави въпроса “По-добре ли е да има строга концепция по която да се работи за “Вътрешноцърковната мисия” или да се оставим Св.Дух да ни води както диша?” О.Васил Коцев спомена, че е необходимо да има регламентирана национална програма за неделните училища по катехетика за да имат по-плодотворна дейност. О.Радован Бигович набеляза някои от проблемите на съвременната църковна мисия като съхраняване на единството в православната Църква при запазване на разнообразието в местните църковни традиции, неразбирането на православния възглед за свободата от съвременния човек, който мисли че православно християнсто, Бог, човешка личност и достойнство са несъвместими като понятия и същности, и в тази дилема той се определя за лъжовна свобода. Накрая той зададе риторичен въпрос “Дали православната Църква има в себе си сили да започне един творчески диалог със секуларизма”.

Павел Иларионов от издателство “Сибирски Благозвонник” разказа за епархийския живот в гр.Ярославъл. За това как се организират беседи след Св.Литургия, четене на Св.Евангелие и св.Отци. Издава се епархийско списание всяка седмица. Водят се обучителни курсове за преподаватели в училищата по предмет “Основи на православната култура”. Открито е духовно училище готвещо свещеници, имат телевизонни програми посветени на историята на града, катехетика и др. Открита е православна гимназия в града. В педагогическия университет имат теологически факултет.

Във вторник вечерта Траянополският епископ Иларион представи цялостното си творчество, като обърна по-особено внимание на следните книги: “Пътят на монаха”, “Езикът Божи дар”, “Гордост и смирение”, “Библейски песни”, “Евангелски картини”, “Гласът на камбаната”, “Всевъзпявана св. Богородица”, “Уроци от живота” и “Картини от Апокалипсиса”.

Същата вечер протойерей Радован Бигович от Православния богословски факултет в Белград изнесе беседа на тема “Църквата и Обществото”. Той разгледа някои принципи, които би следвало да се спазват при съществуването и взаимодействието на Църквата и Обществото, като основополагащ е принципът на “единство и хармония”. Според св.Отци светът е призван да стане Космическа Литургия и това единство не предполага унифициране и подтискане на идентичността на личността. Християнското единство е единство в различията или различия в единството.

Главният редактор на “Църковен вестник” Георги Тодоров представи своята книга “България, Православието, Историята”. В новоизлязлата книга авторът се опитва да осъществи един изцяло църковен, православен прочит на българската история на по-значимите събития и личности изиграли роля във формирането на държавата и на културната история на България.

В сряда на сутрешния семинар с водещ о. Георги Фотакиев на тема “Вътрешноцърковната мисия” се обсъди работата с деца и младежи, некръстени и невъцърковени хора, която се осъщестява в енориите от свещенството и катехизатори. Преподавателят по “Методика на обучението по религия” от богословския факултет на ВТУ, г-жа Магдалена Левкоступ разгледа осъщестяваната дейност в енорийското църковно училище към храм “Св.Николай” в гр.В.Търново, както и преподаването на предмета религия в средното училище. Накрая о.Фотакиев разказа за опита си при работата си с наркозависими.


Вечерта в сряда беше представена книгата на Ловчанския митрополит “Схиигумения Мария (Дохторова)”. С много любов, проникновено чувство, и мъдрост митрополит Гавриил представи живота на схиигумения Мария, който тя е отразила в дневника си “Години на изгнание” и в писмата си до своя духовен наставник епископ Партений. Също така митрополит Гавриил сподели и своите лични впечателния от матушка Мария и от процеса на написване на книгата и нейното публикуване.

След това бяха представени изданията на Варненска и Великопреславска митрополия: “Да се завърнеш към живота” от о. Анатолий (Берестов), “Борбите на българите от Варненска и Преславска епархия за църковна независимост 1840-1879г. – документи и материали“, Принос на руската православна църква за освобождението на България от турско робство 1876-1878” от Варненския и великопреславски митрополит д-р Кирил, “Житие на Прокопий Варненски” и др. Митрополит Кирил представи своята книга посветена на ролята, която е изгирала руската църква в лицето на архиереите, свещенството и миряните в подготовката, организирането и провеждането на руско-турската освободителна война в периода 1876-1878г.

В четъртък сутринта продължи дискусията на тема “Вътрешноцърковна мисия” с водещ о. Василий Шаган. Обсъдиха се проблемите на трудното приобщаване на нови хора в енорията, проблема на индивидуализма, мотивацията на човека за влизане в църквата, дали тя е душевна или духовна, придобиване на покаяние и смиреномъдрие, както и че, същността на нашата вяра е придобиването даровете на Св.Дух. Беше изтъкната необходимостта за това, че на конкретния човек трябва да се отговори на конкретни жизнено важни за него въпроси, а не да се изнасят лекции по антропология, догматика, агеология и т.н. Аситентът от богословския факултет към ВТУ, Свилен Тутеков посочи, че мисията има за цел да направи човека участник в Литургията, иначе могат да се превърнат средставата в цели, т.е. да се направи човека по-морален, по-образован и т.н., но тези неща той може да ги получи и на друго място, а в Църквата човекът трябва да получи живот.

Четвъртък вечерта бяха представени изданията на издателство “Омофор” от гр.София. Бяха представени книгите на митрополит Антоний Сурожски “Началото на молитвата” и “Бракът като подвижничество”. Г-жа Соня Дякова, учител по Български език и Литература от СДС “Св.Йоан Рилски” и редактор на книгите на митрополит Антоний, разказа накратко за неговия живот и че той се стреми да даде отговори на много съвремени въпроси. Той казва за брака, че е подвижничество тъй като в него човек се отказва от своето его заради другия. А за молитвата казва, че най-важното при нея е да не се обръщаме към някакво бездушно същество, а към реалния жив Бог.

Отец Стоян Бербатов от Благоевград представи преведената от него книга на Владетета Йеротич “Вяра и болести, отношение към болния, лекуване на болния”.

Свилен Тутеков, представи преведената от него книга на протойерей Радован Бигович “Църква и Общество”. В книгата се говори за два принципа: на евхаристийната еклесиология и на персоналитичната антропология. Последният текст в книгата е посветен на евангелските думи “Нямам си човек” – вопълът на човек, който няма до себе си свой ближен, вопълът който кънти от край време.

Сутрешният семинар в петък на тема “Вътрешноцърковната мисия” беше посветен на обобщаване “Проекто – Програмата за организирана Мисионреска Дейност на Варненска и Великопреславска Епархия”. Бяха приети като непосредствени цели на мисията на Църквата: Проповедта на Евангелието, обръщането на атеистите и иновреците към православната Църква и пробуждането на “традиционните” християни, възраждането на човешката личност и полагане на грижи за нейното спасение, привличане на новообърнатите и въцърковяващите се към активен християнски живот в християнската общност, Евангелското благовестие в Евхаристията и изграждането на Литургийна общност. Бяха приети редица допълнения на програмата и конкретни идеи за доразвиването и обогатаяването й.

Вечерта бяха представени книгите на издателството на Руската православна църква, което издава богослужебна, учебна и друга литература. Издателството издава и официалните календари на Руската православна църква, както и православни книги за деца.Павел Иларионов, директор на издателство “Сибирски благозвонник” представи дейността на издателството. Основната дейност на издателството е катехизацията, издаването на Буквари на различни теми като: “Съвършенство”, посветен на Дионисий Ареопагит, “Молитва”, посветен на умната молитва, “Истината” и др. Издали са и книга посветена на 100-годишнината от канонизацията на св.Серафим Саровски. Издателството издава периодични списания, сборници и албуми.

Събота вечерта беше представена предстоящата да бъде издадена книга “Духовните основи на наркоманията” под общата редакция на йеромонах Анатоли (Берестов). Книгата беше представена от редактора на превода на книгата Емилиян Погончев, който представи основните заключения на книгата, че наркотичните вещества и употребата им със сакрална цел са основно средство и способ за общуване с отвъдния свят и придобиване на магически сили и способности в езическите религии, т.е. форма на окултно бесообщение. Християнството се явява като богооткровена религия, която по същността си е отрицание на езическото бесообщение. Наличието на истински духовен живот предполага свободното и непринудено благодатно общуване със Св.Дух, което е напълно противоположно на цялостното обсебване на човека, който е изпаднал в транс и общува с бесовете, които му откриват своите тайни знания. Молитвата не е медитация и нирвана, а е памет и стремеж да бъдем с Бога. Най-необходимото за духовния живот е трезвението и да имаме предпазливо отношение към всички благи намерения наши или на другите. Духовността, която не е основана на трезвеността и богообщението, се превръща в лицемерие, морализаторство и законничество и води към търсене на мистични наркотични изживявания. Дори и шаманът предупреждава, че всеки който иска да използва наркотични вещества без учител, ще бъде разкъсан от духовете.

На следващия ден 14.09.2003г. Въздвижение на Св.Кръст Господен беше отслужена св. Литургия в катедралния храм “Св.Успение Богородично” и Негово Високопресвещенство след края на Литургията закри “Седмицата на Православната Книга”.По време на седмицата бяха организирани съпътстващи културни прояви. Всеки следобед от 15:00ч. в зала 37 на община Варна бяха прожектирани православни видеофилми от България, Русия и Сърбия. В храма св.Архангел Михаил беше организирана иконографска изложба на богослова Пламен Величков. В Младежкия дом беше организирана изложба на плакати със социална тематика, изработени от ученици от худ.гимназия в град Сливен.

Гергана Христова
Емилиян Погончев

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.