Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:59 05.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Защо Стария завет е част от християнската Библия?нови  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано19.08.03 05:03



Доколкото знам той си е еврейска книга и няма кой знае колко връзка с много от нещата в Новия завет.Дори като чета/аз,а не свещеник,посредник.../,откривам доста противоречия между тези от двете части.Какво мислите вие...?


То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Re: Защо Стария завет е част от християнската Библия? [re: KABИ]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.08.03 08:56



Противоречие няма, ако се проследи "червената" нишка в Св. Писание, имайки за основа онова обещание на Бога, дадено на съгрешилите прародители.
Християнството е просто плодът от изпълнението на Божието обещание.

Блажени Августин в свое време още обърнал внимание на мнимите противоречия в своя труд Contra Adimantum Manicaei discipulum.

Според прот. Алексанър Мен, "Противоречия виждат тези, които не познават историята и литературните жанрове на Древния Изток, които не умеят да четат Библията".

Редактирано от Prokimen на 19.08.03 10:29.



Тема А свободната воля къде е била...?нови [re: Prokimen]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано19.08.03 09:20



Излиза , че уж имаш право на избор/да избираш сам,лично,свободен от опека,да опознаваш света-респ.дървото на познанието,прословутата ябълка,но в същото време има забрана на това право/т.е. ти имаш правото,ама само на думи.Ако го приложиш-и ставаш вечнен грешник и биваш санкциониран.А било ли е регламентирано как ще се възпроизвеждат/познават/ мъжът и жената преди този "голям"грях,който те са сторили?

То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема Re: Защо Стария завет е част от християнската Библия?нови [re: KABИ]  
Автор PPP (една)
Публикувано19.08.03 10:32



Ако прочетеш тълкуванията към Св. Писание, ще видиш, че много неща от Стария завет са предобраз на случки и събития от Новия Завет. Prokimen е прав за "червената нишка"... Има скрита символика във всяко нещо, но човек сам трудно може да я открие.
Прочети тълкуванията!


Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема Re: А свободната воля къде е била...?нови [re: KABИ]  
Автор PPP (една)
Публикувано19.08.03 11:12



Бог не ни наказва. Той не се намесва в свободната ни воля. Помага ни дори когато искаме от Него неща, които не са ни от полза. Но всеки път ни пита: "Ти наистина ли искаш това? Грешиш... то е такова... и такова... Ще страдаш..." Ние не Го чуваме, защото не слушаме сърцата си, защото сме затворили сърцата си... Защото сме потънали в егоизма и късогледството на душите си.
Казвам това и от личен опит, защото едва след 5-годишно лутане успявам най-сетне да проявя наченки на проглеждане, колко неразумна съм била да искам нещо от цялото си сърце, а Господ толкова пъти ме предупреди, че греша!... И въпреки това имах исканото. Защото така избрах!...

Човек сам избира пътя си... Както и Адам и Ева са го избрали. Те са били почти равни на Бога и въпреки Неговото предупреждение са ИЗБРАЛИ да вкусят ябълката...

А що се отнася до "вечен" грешник, няма такъв. Не и ако се е покаял за грешката си. Ако Адам и Ева бяха казали: "Господи, прости ни, сгрешихме, не послушахме!", Господ щеше да им прости и да си останат в Рая, но те обвиниха за делата си другия и с това се самоосъдиха...

От друга страна мисля, че ако човек не греши и не страда, няма духовен растеж... Няма СВОЙ път. Този път е различен, уникален за всеки от нас. Именно това ни прави свободни. Да изберем СВОЯ път!
Каква полза, ако Господ ни беше създал без свободна воля. Щяхме да бъдем "под калъп"... Еднакви, скучни, самодоволни и горди. Господ иска да се трудим на духовната си нива, на която ще има и дъжд, и градушки, и силно слънце... Ще има и плодородие... И когато се трудим достатъчно дълго, ще се научим да избягваме градушките и да отгледаме достойни на труда ни плодове...

Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема ТОЧНО ТАКА МИ ИЗГЛЕЖДАТ МНОГО БОГОСЛОВИнови [re: PPP]  
Автор KABИ (kavisat@hotmail)
Публикувано19.08.03 12:06



Много точен цитат:Каква полза, ако Господ ни беше създал без свободна воля. Щяхме да бъдем "под калъп"... Еднакви, скучни, самодоволни и горди.Но не и хора,които сами търсят пътя към Бога-те са плахи,несигурни,неуверени,свити...дано не греша-имам усещането,че не си богословка...?Проблема май е в това,че след като намери целта по пътя или правилния път,човек се променя и неусетно става такъв като в цитата.Само малцина се опазват от възгордяването,от нравоучителния тон,от точно този калъп,за който говориш...

То, Времето,лети,не спира,.....и нещо в нас си чезне и отмира....


Тема А ако не бяха съгрешилинови [re: KABИ]  
Автор Sex_Maniac (непознат )
Публикувано19.08.03 12:30



Да, това е много важно. Ако Адам и Ева не бяха съгрешили, как щяха да се появят хората? Явно този грях е бил нужен на господ. Тогава защо се счита за грях?



Тема Re: А ако не бяха съгрешилинови [re: Sex_Maniac]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.08.03 12:38



Моля, изтрийте си очилата, ако четете Библията.

Нещо библейският текст Ви е объркан в главата.

Ако се забавлявате да провокирате, то друг въпрос. Ако търсите конструктивен диалог, то моля, отнасяйте се точно по текстовете и нека не се прави миш маш или шопска салата с текстовете от Библията.



Тема Re: А ако не бяха съгрешилинови [re: Prokimen]  
Автор Sex_Maniac (непознат )
Публикувано19.08.03 12:44



Е браво. Хайде сега за кулинария да си говорим.
Искам да ми се обясни как щеше да се появи човечеството, ако Адам и Ева не бяха съгрешили.



Тема Re: А ако не бяха съгрешилинови [re: Sex_Maniac]  
Автор Prokimen ()
Публикувано19.08.03 13:29



Човечеството не е плод на греха на Адам и Ева. Затова и писах да не се объркват текстовете.

Ако бяхте чели внимателно Библията, или ако не търсехте провокация, щяхте да се съобразите, че при сътворяването още на Адам и Ева Бог ги благославя: "Плодете и множете се, пълнете земята..." (Битие 1:28)

Когато се говори за греха им, разбира се т.н. в богословието "първороден грях", който е непослушание по отношение думите на Бог относно дървото за познаване на добро и зло.

Това са две коренно различни неща. Ето защо въпросът Ви в тази форма на редакция ("Искам да ми се обясни как щеше да се появи човечеството, ако Адам и Ева не бяха съгрешили.") - е чиста безсмислица.

Не се сърдете на реакцията ми, защото въпросът е поставен не само неграмотно, а и с чисто провокационен оттенък.

Ако Вие не си давате труд да прочетете поне началните страници на Библията, то как да Ви се обясни?


Редактирано от Prokimen на 19.08.03 13:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.