Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Честито ви низвергнат свещенникнови  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано28.07.03 19:11



В петък 25.07 Варненска и Преславска митрополия се произнесе по случая о. Любомир Попов.
Решението е низвержение.

На всички, които го искаха и се изказаха в подобен стил в този форум, по улиците и гласуваха за това на събранията на патриаршията - честито юнаци!

Аз се срамувам от вас и ще помисля дали това е църквата, която ме свързва с Бога и дали да остана в нея.

Може да ви звучи емоционално, ама минаха няколко дена и вече ми мина емоцията, остана горчилката.

На тези, който се бориха за правдата си, вярата си и хората, които обичат:

"... Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилувани.
8. Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.
9. Блажени миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии.
10. Блажени изгонените заради правда, защото тяхно е царството небесно.
11. Блажени сте вие, когато ви похулят и изгонят, и кажат против вас лъжовно каква и да е лоша дума заради Мене.
12. Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата; тъй бяха гонени и пророците, които бяха преди вас."

Истината ще възтържествува - независимо как отсъжда човешката мъдрост.



Тема Re: Честито ви низвергнат свещенникнови [re: fantony]  
Автор famulus (православен)
Публикувано28.07.03 19:16



Това са печални новини. Но не и изненадващи.

Да се надяваме, че о. Любомир ще запази разсъдливост и няма да напусне Православието. Макар че - както вярно писа Прокимен - къде да апелира човек, срещу когото е насочен гневът на митрополита му?

Все пак не разбрах /поне аз/ от толкова писания, в какво се изразяваше първоначалното провинение на о. Любомир - че се срещнал с някакви официални лица без благословението на дядо Кирил?

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: Честито ви низвергнат свещенникнови [re: fantony]  
Автор ValentinaМодератор (bibliofil)
Публикувано28.07.03 21:32



Мисля, че си се объркал, fantony.
Мисля, че не можеш да честитиш такова нещо, на когото и било, наминаващ оттук. Независимо, че е свързано със свещеник, който вече отиде при разколниците.
Вярвам, че никой не се радва на случилото се, от самото начало.
Поздрави!


Любовта ще оправдае вярата ми.
Вярата ще ме спаси.


Тема Сарказмът ти не е уместен...нови [re: fantony]  
Автор Vlado (член)
Публикувано29.07.03 01:16



Никога не съм искал да стане това. Ни най-малко не се радвам. И все пак това беше единственото, което можеше да се случи. В известен смисъл, то ТРЯБВАШЕ да се случи (не, че станалото ме радва).

А за това - кой от кого и от какво трябва да се срамува - ние всички много добре знаем. Жалко, че ти продължаваш да си сляп (или не ти се иска да си отвориш очите) и не виждаш, че срамът не е само за владиката Кирил. Той може би наистина има от какво да се срамува. Но ЦЪРКВАТА - НЕ. Няма да успееш да убедиш някого в това. Поне мен - не. Няма и смисъл да се опитваш.

Това за горчилката - защо си мислиш, че я имаш само ти? И наистина ли си мислиш, че църковният живот на християнина е само разни цветя, рози и т.н.? Мъченичеството не е само да те разпъват и да ти реват: "Гявур ниеден, отказваш ли се от Христос, а?!..." Уви, не. Кръстът ни е понякога МНОГО по-странен, но не по-малко тежък...

Ти обаче веднага си готов да го захвърлиш. Не ни харесваш - значи сме за боклука; а по-страшното е, че според теб от това "следва", че и Църквата ни е за боклука. Нищо, че не си много наясно КАКВО ВСЪЩНОСТ е Църквата. Явно по тези въпроси не сте си говорили. (Пропуснали ли сте ги някак си?) Жалко!... Нас, които подкрепяме Църквата и сме против разкола - ти също не ни познаваш особено добре; но вече си ни "отписал". А пък ние не сме един и двама. Но всички сме "зли" и "глупави". Е, както искаш.

Само ще ти кажа: в духовните неща не се действа с емоции и с разни детски прибързани реакции. Това са МНОГО сериозни, съдбовни решения. Изборът ти на Църква е много по-важен от избора на професия, или на приятели. Колко пъти се опитвах да обясня на теб и на други хора, че и владиката, и свещениците, и аз и ти - сме с тленни тела и ще умрем; ще напуснем този свят и ще се представим пред Бога; и Той ще ни съди. А Църквата е вечна! Тя е оцеляла в света хиляди години и ще оцелее до края му. И ТЯ не е просто сбор от разни тъпи гадняри-расоносци. (Дано да не е такава твоята представа за клириците и за Православната църква. Би било толкова елементарно и невярно, че чак - жалко.)

И още две неща.

Не се опитвай да представиш отец Любомир (не казвам "господин Попов", а бих могъл!) като герой и мъченик за някаква правда. Нали затова ми цитираш блаженствата?... Въпреки многото добри и прекрасни неща, които направи, той завърши всичко с един чудовищен, направо грандиозен провал и сам страшно се посрами. (Но ти все едно не би ми повярвал, нали? Чудя се, дали не си хабя думите напразно.) Защото той се възгордя и отхвърли общението с другите. Ха нека да го видим сега, дали ще е много по-различен и там, където отиде! Да не стане така, че и там за него всичките му колеги да са глупаци, подлеци и прочее злодеи. Нима само ротарианците не са такива?... Но да не би и те да станат такива, ако решат изведнъж, че извън Църквата той вече не им е толкова полезен... (Защото всичко, което той има, или което уж е "постигнал", го дължи на Църквата.) Ще трябва тогава да си продаде къщичката в центъра на Варна; но и тогава не знам дали ще го оставят. Все пак за да членуваш там са нужни наистина МНОГО пари.
Отклонение:
(Като например тези - от ограбени предприятия, от източени заводи, от контрабанда в промишлени размери, от износ на цялата ни житна реколта и после внос на двойна цена, незаконна търговия с оръжие, горива и цветни метали, "пиратски" софтуер и интелектуална собственост и други разни ОГРОМНИ злодеяния, често облечени в законова форма, срещу които и противодействие няма. Но Бог вижда и от Неговите закони измъкване няма. Пред престъпленията на някои хора - онези с огромните палати и яхти, които паркират гнусните си, огромни и грозни коли на тротоарите пред заведения, където и полицаите не смеят да паркират и да влизат - пред техните престъпления бледнеят и подкупите, хазарта, проституцията, търговията с деца и с наркотици, рекета, изнудванията, убийствата и пр. Защото първите престъпления убиват НАРОДА ни. Но в някои случаи и такива хора, с "бизнес" като този последния биха били приети в елитарните клубове; стига само да "не бият много на очи". Е, та тогава как ще остане - и за какво - отец Любомир, сред "силните на деня"?... Но нека, да остане! И дано да е щастлив там; защото след определен брой години може да бъде твърде нещастен - и то за винаги.)


И, за Истината - да, наистина, Христос (Истината, Словото Божие) ще възтържествува! Всъщност Той винаги е тържествувал; но тук, в света - и в този времеви отрязък - това просто не е очевидно. Това е, което заблуждава сатаната и го кара да се "бори" с Бога. Това заблуждава и всички тези, които му служат. (Но не и нас, православните.) Затова много те моля - старай се, бори се до последно и много внимавай - ВИНАГИ да избираш страната на Христос, за да възтържествуваш и ти с Него. А къде е Христос - ТИ трябва да решиш.


Успех, и дано Бог да е с теб до последно!



Тема има ли друга гледна точканови [re: fantony]  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано29.07.03 11:44







Тема Re: Сарказмът ти не е уместен...нови [re: Vlado]  
Автор famulus (православен)
Публикувано29.07.03 13:59



За да преценим разумно, трябва да знаем откога о. Любомир е ротарианец. От колко години. И как в течение на години това не е било престъпление, а сега изведнъж стана.
Прочее има ли официално становище на някоя поместна Църква за ротарианството?

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: има ли друга гледна точканови [re: fantony]  
Автор famulus (православен)
Публикувано29.07.03 14:05



Както и в предния си постинг, както и преди - когато се повдигна въпросът - моля за повече информация. Какви са обвиненията с/у о. Любомир? Споменава се мимоходом обвинението, че е служил на открито, и нищо повече не научаваме. Не искам да вземам страна, а да имам поне малко информация, за да преценя с разсъдъка, който Господ ми е дал, личното си отношение към нещата - като имам предвид и онова малко от Християнството, което познавам.

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: има ли друга гледна точка [re: famulus]  
Автор fantony (ТанцуващСВълци)
Публикувано29.07.03 14:36



Съжалявам famulus,
Повече не искам да коментирам нищо.
Vlado както виждам има винаги какво да каже, може би той ще ти помогне.

аз ти давам няколко линка:
http://tea-varna.tea.bg/otec_Popov/ (цялата преписка по случая)
http://svetlina.org/forum.html
а и в този форум се изприказваха доста неща.

Редактирано от fantony на 29.07.03 14:37.



Тема Браво на тази "друга" гледна точка!нови [re: fantony]  
Автор Vlado (член)
Публикувано04.08.03 16:27



От злобните и жлъчни лъжи, високопарните псевдо-литературно-издържани плюнки, които пръска автора се вижда само, че нищо не разбира от църква. Самият той явно не е християнин, освен може би да се маскира като такъв. Не ми е ясно впрочем, как вестник "Черно Море" стана (и кога?) проводник на толкова злобна анти-църковна политика. Да не кажа анти-християнска. Но, нищо ново под слънцето...

Ние не съдим хората, съди ги Бог. Ние обаче можем да съдим делата им. При това не как да е. За тези неща си има правила и канони. Ние знаем кои сме и къде сме. Именно: християни в Църквата. Църквата е осъдила ученията и делата на Арий и на още много други хора. И ще продължава да ги съди. Не защото в "мрачното средновековие" се е чудила просто как да злодейства, а и е можела да го прави "безнаказано". Защото е защитавала богооткровената Истина, а и себе си - тялото Христово. Колкото и да се опитва авторът да извърта истината и да го усуква, никой истински християнин няма да му повярва. Манипулативните му недоказани лъжи, нападки и намеци няма да повлияят на никого, освен на тези, които са най-уязвими. Тези, които са извън Църквата: било, защото се колебаят във вярата си, било защото още я нямат, било защото открито мразят Христос. Тези хора, ако му повярват, ще се съблазнят и ще намразят Църквата, ще се отдалечат от нея. Следователно авторът просто върши едно сатанинско дело - и нищо повече. Дано да е готов да получи и наградата, която се полага за такива дела. Или да размисли, докато не е късно. (Едва ли...)

Ето примерчета:

"Истинските християни нямат нужда от духовен съд, състоящ се от грешници като тях."

Да, типично противоречие - авторът (без да доказва защо) вече е осъдил "съдиите", които напада като "грешници". С това отрича собствената си теза - "да не съдим". Или пък за него "истинските християни" са грешници?... Не е много ясно, нещо... Обаче в самата му идея, че уж "нямало нужда" от духовен съд има нещо много зловещо - това, че в Църквата според него може и трябва да цари беззаконие, което никой не би трябвало да може да спре. Освен може би Сам Христос - с помощта на някой и друг гръм и мълния. "Прекрасно" разбиране за същността и прилагането на Христовата заповед. Няма що.

"Защото освен по закон Божи те нямат право на този съд и по Устав. Формата, която ползват, или съдът, както го наричат, за да впечатлят изтерзаните от митрополита християни е създадена преди стотина години, за да разглежда бракоразводни дела или дребни спречквания между клисарите, без да съди разведените от гражданския съд християни или да им влияе, а просто да оформи техните документи."

Прекрасно!... Не е обяснено как точно според автора трябва да стане съденето и низвергването на отец Попов. Това показва, че вероятно и той самият не знае. Но иначе "смело" отрича избраната "форма" на съд. "Преди стотина години" вероятно Църквата се е занимавала с глупости или направо с престъпления. Например митрополитите само са "изтерзавали" горките християни. Затова да се ползува някакав си там църковен съд - о, какъв анахронизъм, колко глупаво и излишно!... Ставало въпрос за някакви си "дребни спречквания" само; то тогава даже не било и съд, само видиш ли, някаква административна процедура за оформяне на бракоразводни документи - само за такива едни маловажни, видиш ли, въпросчета... (Очевидно признава, че сега въпросът съвсем не е маловажен. Но не казва ЗАЩО.) Лъжа до лъжа, глупост до глупост.

"Аз лично харесвам повече духовници, които се впрягат с бедняка в каруцата на ежедневието, образно казано, газят с него калта, но мълчаливо помагат с каквото могат..."

Ето тук направо ме "уби". Горките ротариянци, с които се е впрегнал отец Любомир, да дърпа "каруцата на ежедневието". Каруцата на горките окаяни, БЕДНИ олигарси, новобогаташи, мафиоти, някои даже - откровени бандити. Да, гази той калта - това добре го каза. Но не калта на материалната нищета, а калта на духовното падение. Нито е бил обаче беден с бедните ( ), нито - богат с богатите. Само в духовната кал им е бил съратник на последните. Защото никой не може да си купи небесното царство; нито даже с дарения, строежи и "помощи". С една десета от парите, безсъвестно ограбени от народа. И "елитарните клубари" - и те не могат, уви! Но да развращават духовниците на Църквата - това наистина могат.

И какви "глупави" и "дребнави" обвинения, моля ви се, предявил владиката. Някакво си там дребничко разколче, какво толкова?!... видиш ли,"отец Попов просто си сменя началника"!... Другото било средновековно печене на еретици - отживелица, направо!... И какво било толкова, неподчинението спрямо владиката?... Голяма работа!... То владиката и без това не бил прав да иска това и онова, че кой е той, че да иска разни работи?... "незаконната заповед на митрополита, изстреляна преди половин година по джиесема..." Чудно какво и е било незаконното. И по кой закон.
"...грозно разкривените свещенически лица, стрелящи обида след обида върху кроткия отец Попов..." - ха-ха, ще падна!... Това, освен, че не беше вярно, е всъщност вярно, но с обратен знак, за което лично свидетелствам! "Кротката овчица" отец Попов може да не е крещял; но думичките му бяха извънредно "сладки". И особено тези на някои негови възпитаници. А владишките "мутри" с "разкривени лица" ръсеха със светена вода, четяха Евангелието и благославяха. Изедници ниедни!...

Най-много пръска плюнки авторът от обвинението за това, че отецът е членувал в светски елитарен клуб. Ето откъде ми идва наум, че статията вероятно е поръчкова. Много ги е заболяло ротарианците!... Така е, истината често е болезнена. И не се харесва на всеки. Къртиците мразят светлината. Хлебарките - също. Всички създания на мрака я мразят.

А накрая духът на статията става направо патетично-истеричен. Чудно дали авторът не се усеща, че направо става жалък. Би бил смешен, ако не ни беше тъжно.

Накратко: Лъжни, глупости, клевети и изопачавания. Омраза. Хули. Кофа с масонска помия. Нищо повече.

БРАВО НА ТОВА ТИ "ДРУГО" МНЕНИЕ!... Поздрави!...

П.П.
Дразниш се от това, че имам мнение по въпроса, или от това, че не се сещаш с какво да ме обориш, или просто от това, че говоря верни неща?... Е, имам си. Sorry. Заповядай пак!



Тема Истината е светлина, и мракът не ще я обземенови [re: Vlado]  
Автор TRl (младеж)
Публикувано04.08.03 17:19



колкото и човеци и демони да се напъват, било то и платени поставени журналисти.
. . .

ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

" В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото. То беше в начало у Бога. Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало. В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците. И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе.
. . .
Съществуваше истинската светлина, която просветява всеки човек, идващ на света. В света беше, и светът чрез Него стана, но светът Го не позна. Дойде у Своите Си, и Своите Го не приеха. А на всички ония, които Го приеха, - на вярващите в Неговото име, - даде възможност да станат чеда Божии;те не от кръв, ни от похот плътска, нито от похот мъжка, а от Бога се родиха.
"

. . .

Ако светът ви мрази, знайте, че Мене преди вас е намразил. . . Ако Мене гониха, и вас ще гонят. . . Ако не бях дошъл и не бях им говорил, грях не щяха да имат; а сега нямат извинение за греха си. Който Мене мрази, мрази и Отца Ми. Ако не бях сторил между тях делата, които никой друг не е сторил, грях не щяха да имат; а сега и видяха, и намразиха, и Мене, и Отца Ми. Но това стана, за да се сбъдне словото, писано в Закона им, че Ме намразиха без вина. [Иоан, гл. 15]

_____________________________
"Най-важното е невидимо за очите"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.