Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 24.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Седемте тайнства  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано12.07.03 12:16



Православни приятели,

Аз отскоро влизам в този клуб и не знам дали сте дискутирали тази тема. Като човек, който е решил да се ограмоти екзистенциално, много бих се радвала, ако науча кога и как са се проявили.

Ако не са тайна , слушам ви с цялото си внимание.





Тема Re: Седемте тайнстванови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор TRl (младеж)
Публикувано14.07.03 15:56



Привет, скъпа Лиа

Има едно много богато място в мрежата, откъм душеполезни четива, което междувпрочем се създаде и поддържа от модераторката на Клуб Православие, скъпата наша Валентина (Валя):



Конкретно за тайнствата:



_____________________________
"Най-важното е невидимо за очите"


Тема Re: Седемте тайнстванови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор famulus (православен)
Публикувано14.07.03 23:11



Здравей Лия,

ТРІ ти е посочил надежден източник, а аз си позволявам да пиша по повод думите ти, че Новият Завет е също като йога-учението. Не бих премълчал, че за християните това не е точно така.

Йога - подразбирам окултното учение - проповядва множество прераждания, при които всички човеци рано или късно ще се усъвършестват и ще достигнат нирвана, при което ще е лишат от личността си /ще се разтворят в безкрая/. Това учение напълно обезсмисля християнството. Ако чрез поредица от прераждания човек достига съвършенство /свобода от греха/ - то защо е било нужно Христос да ни изкупи от греха, проклятието и смъртта? Отричайки нуждата от изкупление, отричаме и Христа. Защото Спасителят не е идвал на земята да остави поредния набор от ритуали и морални правила, а да ни изкупи от клетвата на закона. Така въпреки външната прилика в морално-етичните и аскетични практики, окултното учение на йога и християнството по смисъл са противоположни. "Ние проповядваме Христа, и то разпнат", и всяко отричане на изкуплението е и отричане от христа.

Иначе - като практики - йога си е едно аскетично учение, без аскеза няма мъдрост.
На времето сме си говорили с хора, занимаващи се с йога, за паралелите с християнството. За Словото - първична вибрация и доколко познанието за майка Кундалини Шакти може да съчетае с християнската антропология. На думи - много неща се припокриват, но сърцето - изкуплението...Без Христа не можеш да кажеш "Аз съм оня атман, когото огънят не може да изгори, копието не може да прониже..." - поне така мислим ние християните /доколкото смело се считам за такъв/.

...в утеснение Ти ми даваше простор...


Тема Re: Седемте тайнстванови [re: TRl]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано15.07.03 01:01



Поклон многоуважаеми TRI,

Разгледах с интерес линковете, които си ми дал и ти благодаря за пълната информация. Особено интересна за мен е библиотеката и изисква време от моя страна, тъй като не мога да коментирам неща, които не познавам. Ако нещо ме впечатли, позволи ми да ти задавам въпроси.

Сега искам да акцентирам на единното тълкуване с Йога (понеже там съм в позната територия) по отношение на Неформалното извършване на всякакви практики. Практиките в Йога са различни от Православието.

Православието има свои си тайнства и обреди, но принципа на потапяне в действието е същия.

Всяко тайнство има видима и невидима страна. Действително е онова тайнство, което е извършено от свещенослужител, при ясно произнасяне тайноизвършителните думи. То е действено, ако е извършено правилно, при душевно разположение на свещеника и духовната нагласа на приемащия тайнството.

Затова лошо впечатление прави претупването надве-натри на някоя церемония, чиновническия подход към божиите дела. За сега е това. Ако нещо ме впечатли, ще го споделя.





Тема Който има уши да слуша, нека слушанови [re: famulus]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано15.07.03 11:03



Привет famulus,

Още снощи исках да ти отговоря, но беше невъзможно влизането в ДИР-а. Знаеш, че говоря директно, при цялото ми уважение към гледната точка на събеседника. Не бих искала никого да наранявам или да се чувства наскърбен от думите ми. Бързам веднага да кажа,че много обичам Исус, Великия Учител на Човечеството, Човешкия Син, но не този, който виждат христианите.

Ще подкрепя думите си с тези на Св. Игнатий (Брянчанинов).
Не мисли, че без особена причина най-свещената от всички книги, Четириевангелието, започва от Матея и свършва с Евангелието според Иоана. Матей ни учи повече как да изпълняваме волята Божия и неговите наставления са подходящи за начеващия Божия път; Иоан пък излага начина, по който Бог се съединява с човека, обновен чрез заповедите, което е достъпно единствено за преуспелите в пътя Божий.

В Йога сме убедени и считаме, че е редно да се ТЪРСИ ИСТИНАТА В ДУМИТЕ НА ИСУС, а не в непросветлените ученици или канонизираните светци, на които е даден "духа с мярка"(Йоан 3:34).

Исус е казал "Бъдете съвършени както е съвършен Вашия Отец" и това е смисълът на еволюцията, развитието на психоенергийните свойства на човека. Йога е убедена в това, както и че това не става в един единствен живот. Тук е мястото да попитам :Защо вярвате, че ще се върне, ако няма прераждане?

19:10 Понеже Човешкият Син дойде да потърси и да спаси погиналото

Йоан12:36 Докато имате светлината, вярвайте в светлината, за да станете просветени чрез светлината. Това изговори Исус и отиде та се скри от тях

Йоан18:37 Затова Пилат Му каза: Тогава Ти цар ли си? Исус отговори: Ти право казваш, защото Аз съм цар. Аз затова се родих и затова дойдох на света, да свидетелствувам за истината. Всеки, който е от истината, слуша Моя глас.
18:38 Пилат Му каза: Що е истина? И като рече това, пак излезе при юдеите и каза им: Аз не намирам никаква вина в Него.


Не вярваме на версията, защо е било нужно Христос да ни изкупи от греха, проклятието и смъртта? Отричайки нуждата от изкупление, отричаме и Христа.. Тогавашните евреи имат грях, че са го убили.

Той е Спасител, но не в техния смисъл. Носител е на Живо Слово, извиращо от Източника. Дори думите му "Яжте от мен и пийте от мен" са приети буквално, а той е имал предвид Словото- Истина.

Лука 8:17 Защото няма нещо тайно, което не ще стане явно, нито потайно, което не ще се узнае и не ще излезе на яве.

В спора не се ражда Истината, но се вижда на кого Бог я е открил.

Бъдете благословени!






Тема Re: Седемте тайнстванови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор Prokimen ()
Публикувано03.10.13 20:14



Ограничението на тайнствата до 7 на брой е взаимствано от римо-католицизма. Излиза, че молитвата не е тайнство и следователно всички тайнства не са молитва?!



Тема за кръщениетонови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.13 00:04



Преповдигам тази тема, чието заглавие позволява да се продължи заченатата дискусия и да не се разводнява подписката с Писмото на Тимотей до Патриарх Неофит.



Правилността им се определя от гръцкия глагол, преведен на български с "кръщавам". Според гръцкия, който най-добре го владееш тук, налага се потопяване, а не всевъзможни ръсения, поливания и прочие карикатури.

Ако народът е казва: "какъвто попът, такова е и селото", то колко повече ще е вярно, че какъвто е владиката, такива ще са и поповете.


Снимката е на Воронежкия владика, който дава пример на истинско кръщение.
Така го предписва "Учението на 12-те апостоли" и в краен случай (по икономия) се допуска обливането, но изключението не трябва да става извратена практика.

[image]http://statica2.detstvo.ru/foto/original/2010/04/08/2c0aa953a8727c4ea62d2287d3105ab2.jpg/image]
На тази фотография се вижда правилно кръщение в храмова обстановка, т.е. в купел. Свещеникът трябва да притисне носа и да запуши ушите щото при потопяването да не влезе вода в тях.


Друга практика за предпазване влизането на вода в устата и ушите при правилно православно кръщение чрез цялостно потапяне в купела.



Тема Re: за кръщениетонови [re: Prokimen]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.13 00:09







Тема Re: за кръщениетонови [re: Prokimen]  
Автор gloriana (член)
Публикувано26.10.13 11:01



Прокимен, имаше ли такова правило, според което кръстените "по икономия" не могат да стават свещеници, или греша?



Тема Re: за кръщениетонови [re: gloriana]  
Автор Prokimen ()
Публикувано26.10.13 13:33



Откровено казано, не ми е известно такова канонично правило. Опитвам се да разсъждавам върху въпроса какви биха могли да бъдат формите на "кръщение по икономия"

1) кръщение от мирянин (лаик)
2) кръщение извън православието
3) кръщение на второбрачен

Някога, Когато Едната Църква била божествено установена институция и архиереите имали съзнанието да са пазители на поверените им от Бога човешки души, всичко се устройвало с благоговеен страх да е според църковните правила и в духа на християнството.

Днес, църковната видимост не е запазила почти нищо от божественото си установление. Всичко се решава по човешки и който владика е по-инатест, той налага ината и капризите си за правила на играта във видимостта, губеща своето християнско съдържание.

Съзнавам, че думите ми могат да съблазнят, но ако другите не могат да го кажат гласно, аз съм свободен човек и считам за свой дълг да го подчертая. Никакви канони не важат в Църквата. Всичко се решава от човеци и по човешки капризи.

В далечните ми семинарски години се разказваше един гаф, как един мастит митрополит, съчинител до ден днешен на благочестиви книжки за стари моми и престарели ергени венчал един кандидат за свещеник, а после се установило, че той не бил кръстен.

1. Ако някой е кръстен поради страх от смърт при липса на свещеник от някой цивилен, то ако оживее, това кръщение "по икономия" се възпълва с миропомазване и се признава от Църквата за валидно.

- В православието се отхвърля категорично римо-католическата практика въз основа на учението за "ex opera operatum"
- Римо-католиците приемат за валидно кръщение, извършено от некръстен човек или човек, който не принадлежи към Църквата.

- Човек не може сам да се кръсти!

*** Към тази форма на "икономия" ще спомена за друга църковна практика от миналото. Ако е намерено подхвърлено дете и не се знае дали то е кръстено, тогава се извършва тайнството с особената формула на кръщение: "Крещается раб Божий имя рек, аще не крещен".

2. Ако някой е кръстен извън православието, тогава никой не може да каже недвусмислено ясно каква ще е процедурата.

В тази ситуация най-ясно се показва властта, ината и грамотността или духовната загриженост на епархиалния архиерей.

Ако си вярваме на православните приказки, че Църквата е само една и това било Православната църква, тогава би трябвало играта на шикалки да еднаква за всички поместни православни църкви. Ако това не са само празни детски приказки от 1001 нощ, тогава би трябвало всеки, който не е кръщаван в Църквата = Православието, да е прекръщаван. По силата на здравия разум и човешка почтеност, ако не се признава едно тайнство, би трябвало да не се признават и всички останали тайнства.

Ето го доказателството ми, че заради какафоничната си практика днешното официално видимо Православие не е Едната Църква на Тимотей. Ето го доказателството ми, че днешното официално Православие не е повече установената от Бога институция, а се е превърнало в чисто и просто човешка институция, в която доминират владишки инати и нищо повече. С други думи казано, самоотсичане от Бога и налагане човешкото в името на личните облаги на шепа хора.

- Неотдавна пресата съобщи за официалното присъединение на римо-католическия иеромонах Гавриил Бунге към Православието. Волоколамският митрополит Иларион от МП го прие по някакъв неясен чин, но не го прекръсти. Значи, Московската патриаршия признава благодатността в римо-католицизма и де факто, Православието не е Едната Църква, гарантираща спасението на Тимотей дори и да разказва своите дрънканици 1001 нощ. Тимотеевата църква е един клуб без ясни правила на игра и не е никакъв пропуск за сферата на вечните блаженства, пилаф и прочие кривоверни сънища и халюцинации.

- 2. Известният патролог архимандрит Плакида е приел Православието на Атон. Светите отци решили да го кръстят повторно, непризнавайки благодатта на неговото римо-католическо кръщение, но му признали католическото свещенство. Кой ще ми докаже, че това не е лудост "православен патент"?! По каква здрава логика едно тайнство не е благодатно, а друго е благодатно? Такава какафония е възможна единствено в човешката институция, където всеки владика си е Господ Бог и по-всемогъщ дори от Светата Троица и всички божества взети заедно. Такъв пример имаме в ината на покойния дядо Кирил Варненски. Никакво божество и всички божества взети заедно не можеха да променят неговия инат. На тези ми думи може да се опита да възразява единствено патриарх Неофит и никой друг. Едва ли дядо Неофит ще намери възразителна формулировка след два наши диалога.

- Румънският патриархат е приел част от френската секта, създадена от светеца Йоан Максимович без повторно кръщение или повторно ръкоположение на лъжесвещениците.

- Нямам информация РПЦЗ да е прекръщавала своя бивш Гагски и Нидерландски епископ (на Хага и Холандия) Яков, който след това премина и умря в Московската патриаршия.

- 3. Кръщението на второбрачен кандидат за свещенство.
Тук също зависи кой е кандидатът, колко пари е броил на владиката, в какви отношения е с владиката и какъв е каква е степента на свръх благодатния инат на последния. Принципно, второбрачен не може да свещенодейства, но в ерата на техни Високонапрегнати Многоженства, това не е повече от значение.

Днес парата прави борбата, определяща каноничността и благодатността. Всичко псевдобожествено се купува и продава!

*** Принципно, човек, причинил смъртта на някой, не може да свещенодейства. Това само за книгите и отдавна станало анахронизъм. Вече убийци могат да са свещеници. Нямам предвид историята с каноничното убийство на о. Стефан. Имам предвид случая с Черепишкия архимандрит Методий. Семинаристи на моята възраст го познават и знаят случая, че връщайки се подпийнал от треби, блъсне с автомобила си една заблудена овца в човешки образ, да я експедира в отвъдния свят на блаженствата без да минава митницата с Тимотеевите демони от Митарствата.

Архимандрит Методий беше осъден, т.е. признат за виновен, но после си продължи свещенодействието при Плевенския митрополит Игнатий до смъртта си.

======
За свещенството с няколко изречения. Когато Църквата била от Бога, Тайнството свещенство познавал два момента: 1) избор на кандидат и 2) ръкоположение на избрания. Днес, когато църковната видимост е станала клуб на човешко владишко надмощие и инат, владиката решава кого да ръкоположи, независимо каквито и да било канонични препятствия, предписани в богоносните книжа. Църквата е Църква докато има изборност. Днес такава няма и никой църковник, имащ власт, не може да се похвали с чиста съвест да е избран. Моите поздравления към проф. Иван Желев, който дръзна да напише статийка за натъкмяването на митрополитските избори, започвайки от Пловдив, та стигайки до Берлин.

=======
Ако темата за тайнствата се доразвие, бихме могли да стигнем и до тайнството свещенство, разглеждайки го от всичките му страни. Ако не под кривата круша, искам да споделя, че ровичкайки се в интернета за да проверя дали има правило, забраняващо на кръстен по "икономия" да става свещенослужите, открих нещо, което ми беше неизвестно.

Оказва се, че не се допускат до кръщение хора с повреден ум и обсебена воля, освен ако не са на смъртен одър.

***

- на руски език

***



*** - Митрополит Иларион Алфеев

Редактирано от Prokimen на 26.10.13 13:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.