Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:40 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как се прави Икона?нови  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано23.05.03 11:39



Здравейте!
Аз съм мирянин, който се занимава понякога с живопис. Преди известно време дадох обещание да направя две икони, които имам намерение да поставя в новопостроен параклис.
Познавам добре каноните на иконописа, зная точно как се изобразяват православните Светии. Чел съм ерминиите на старите майстори за начина на живот, който трябва да води човекът, който рисува икони.
Въпросът ми е какво трябва да се направи, за да бъде дадената икона легитимна? Какви църковни ритуали трябва да бъдат извършени и от кого, така, че тези икони да имат църковна стойност?
Предварително благодаря!



Тема Re: Как се прави Икона?нови [re: Rutcho]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано23.05.03 12:11



Хех, мисля че най-важният "ритуал" е да я нарисуваш самата икона Другото вече е въпрос на лично желание, някои иконописци постят и се изповядат преди да почнат да рисуват, други слагат светена вода в температа и т.н. Дообре е да се помолиш на светеца чийто образ ще изобразяваш за помощ!

Е, разбира се накрая като я нарисуваш е хубаво да бъде осветена от свещеник, но това може да го направи и човека на който бъде подарена.

В нас имам едни правила на иконописеца, в понеделик може да ти ги препиша тук, или през почивните дни ако имам възможност.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Как се прави Икона?нови [re: Gergi]  
Автор CвeтпeнМодератор (разсъждаващ)
Публикувано23.05.03 16:36



а нямаше ли изискване онзи, който ще рисува икони, да е държал изпит и да има свидетелство, че се допуска за иконописец в БПЦ?



Тема Re: Как се прави Икона?нови [re: Cвeтпeн]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано26.05.03 09:13



Такова нещо чувам за пръв път!

Кой ще ти забрани да рисуваш икони, особено ако това ти е дарба?

п.с. извинявам се на питащия, ама забравих да взема правилата да ги препиша.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Как се прави Икона?нови [re: Gergi]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано26.05.03 12:38



Ще се радвам да прочета тези правила.
Иначе, както казах, ритуалите при самото рисуване са ми известни.



Тема Re: Как се прави Икона?нови [re: Cвeтпeн]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано26.05.03 12:39



Това звучи абсурдно.



Тема правилата...нови [re: Rutcho]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано26.05.03 23:12



Правила за иконописеца

1.Преди да започнеш работа прекръсти се, помоли се на тишина и прости на враговете си.

2.Работи грижливо над всяка подробност, така както би работил пред самия Бог.

3.Докато работиш моли се за да укрепнат тялото и духът ти. Избягвай ненужните думи и пази тишина.

4.Моли се точно на Светеца, чието лице изобразяваш. Не оставяй мислите си да блуждаят и така Светеца ще бъде до теб.

5.Когато трябва да избереш цвят протегни ръце към Бога и Го помоли за съвет.

6.Не завиждай на успехите на ближния си, те са и твои успехи.

7.Когато завършиш иконата, благодари на Бога за милостта Му да рисуваш Свети образи.

8.Сложи иконата на олтар и я освети, бъди първия който се моли пред нея преди да я дадеш на другите.

9.Никога не забравяй радостта да разпространяваш икони на света, радостта от иконописването, радостта да дадеш възможността на Светеца да свети чрез иконата, радостта от единението със Светията чийто образ рисуваш.


п.с. незнам тези правила от къде идват, но аз лично не мисля че са строго задължителни! Въпреки това иконописта е сериозна и отговорна работа !

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: правилата... [re: Gergi]  
Автор Rutcho (Бирата)
Публикувано27.05.03 11:56



Благодаря за чудесните съвети.
Повечето от тези правила ги има в старите ерминии, но тук са хубаво подредени и много ясно казани!
Пожелайте ми успех...



Тема Ами УСПЕХ!нови [re: Rutcho]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано27.05.03 12:41



Аз всъщност ги имам от учителя ми по иконопис

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Как се прави Икона?нови [re: Rutcho]  
Автор CвeтпeнМодератор (разсъждаващ)
Публикувано27.05.03 17:07



Сетих, че това правило се отнасяше за случаите, когато някой трябва да изографиса храм.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.