Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:18 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кумуване при църковен бракнови  
Автор PPP (една)
Публикувано22.05.03 16:19



В един друг форум попаднах на тема за кумуването при църковен брак. Най-общо дискусията се въртеше около това, дали е необходимо кумовете да са венчани или само кръстени.
Запознати твърдяха, че е нужно да са само кръстени, като след кумуването нямат вече право да сключват църковен брак помежду си, тъй като кумуването ги е сродило.
Вие какво знаете по въпроса?

Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: PPP]  
Автор Xrisa (минаващ)
Публикувано22.05.03 16:33



Не съм се ровила специално в темата, но като се има предвид ролята на кумовете, то желателно е те да са женени, тъй като се явяват един вид "приемници" на новото семейство в света на семейните - те би трябвало да имат повече опит в този славен и трънлив път. Но например в Сърбия това не е задължително, тоест кумовете да са само християни, те имаха и други особености в тази си практика, но сега не си ги спомням. Но със сигурност кумовете не се "сродяват" духовно - това не е някаква магия... Мисля, че се прави някаква погрешна аналогия с духовното сродяване между кръстник и кръщелник и родителите на кръщелника, но в случая с брака това не е така...
Може би е добре да хвърлиш поглед в книгата на отец Иоан Маиендорф за брака - там без съмнение ще видиш и древните практики на Църквата, и техните смисли и обезсмислянето им днес.
С поздрав



Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: PPP]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано22.05.03 20:43



Задължително е да имат църковен брак кумуващите - иначе са си блудници.



Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: aпocтoл]  
Автор ARMAGEDON (Revnost)
Публикувано22.05.03 22:10



Апостоле, защо винаги се месиш в неща, които не разбираш? Помолих те да не пьлниш форума с абсурдни мнения, твьрдения и теми. Ако знаеш нещо пиши, ако не, чети и мьлчи. Значи ти казваш:

Задължително е да имат църковен брак кумуващите - иначе са си блудници.

Ами, ако кумуващите са брат и сестра? Ами ако са приятели, ами ако са... Пак ли са блудници?
Между другото, понеже много бьрзо даваш определения и мнения за всичко, интересно ми е да чуя, какво казва твоя закон за разведените?


Ne vseki, koito mi kazva Gospodi, Gospodi, shte vleze v CARSTVOTO NEBESNO


Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: PPP]  
Автор Xrisa (минаващ)
Публикувано22.05.03 23:14



Пък и виж какво пише на гърба на църковното календарче - случаите, в които не се позволява брак. От така нареченото "духовно" родство не се допуска само кръстници да се женят за родителите на децата.

За апостол: бракът е установен от Бога преди появата на Църквата. А в самата Църква службата "тайнство брак", която според теб легализира връзката пред Бога, е постепено въведена през 10 век.



Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: Xrisa]  
Автор CвeтпeнМодератор (разсъждаващ)
Публикувано23.05.03 11:03



Това, което аз знам, е че, ако кумовете са семейство, те естетвено, трябва да са венчани църковно. Има случаи, когато за кум се кани несемеен човек. Тогава, вторият също е несемеен - в нашия край го наричат подкум или подкума. Тези хора не стават роднини помежду си.



Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: ARMAGEDON]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано23.05.03 14:40



Защо непрекъснато се заяждаш? Нали говорим за нормалния случай - кумовете да са семейство - за да предадат своя опит на младите.

Другото е изключение.

Защо си толкова нервен? Защо не говориш кротко и ти просто да ме допълниш с изключенията, че и аз да имам полза.

За разведените цитирах скоро Иван Николов. Кажи си ТВОЕТО! ктотичко... моля те!



Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: Cвeтпeн]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано23.05.03 15:04



Точно. И допълвам - и несемейните "подкумове", както ги нарече, и семейните кумове /с църковен брак/ и самите младоженци ВСИЧКИ ТРЯБВА ДА СА ЦЪРКОВНИЦИ - тоест редовно да се изповядат и причестяват.

Ако някой не е такъв, ПРЕДИ тайнството трябва да се изповяда. За да стане член на Църквата. Често свещеникът гледа да вземе парите и не обръща внимание на ТОВА!!!

Това е опасно - не може нечлен на Църквата /отлъчен по Правилата/ да участва в тайнство църковно!



Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: aпocтoл]  
Автор PPP (една)
Публикувано23.05.03 15:18



За съжаление наистина тези ритуали се комерсиализират и претупват. Няма нужната просвета. Въф форума, в който четох тази дискусия /май беше в "Женски клуб"/ имаше съвсем противоречиви мнения. За много младоженци църковният брак е просто мода. Но дори и да го възприемат като мода, все пак е по-добре да минават под това благословение!
Мисля си, дали не е добре да се напечатат някакви листовки с напътствия към младоженците и кумовете, които да им се дават при заявка на ритуала. Така ще се избегнат доста неясноти и противоречия.

Най-хубавото се вижда само със сърцето!


Тема Re: Кумуване при църковен бракнови [re: PPP]  
Автор CвeтпeнМодератор (разсъждаващ)
Публикувано23.05.03 16:23



Това, че се претупват, се знае, но листовките нищо не могат да помогнат. Трябва коренно да бъде променена цялата система на възпитание, цялото обществено съзнание, което е изключително трудно. засега трябва да сме доволни, че дори и като мода, все пак много хора се венчават в църква.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.