Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:41 26.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Тема Kakvo predtsvlyava obeta na poslushnika?нови  
Автор chilly (новак)
Публикувано01.04.03 07:25



Blagodarya predvaritelno!



Тема Re: Kakvo predtsvlyava obeta na poslushnika?нови [re: chilly]  
Автор Prokimen (минаващ)
Публикувано02.04.03 18:37



да не слуша какво го съветват, а да си прави каквото си иска



Тема Re: Kakvo predtsvlyava obeta na poslushnika?нови [re: chilly]  
Автор famulus (православен)
Публикувано02.04.03 20:59



Нали четеш руски? Ето ти линк -

www.liturgy.ru/nav/trebi/trebnik/6_monah1.php#ps

Съжалявам, но не знам да боравя - да напиша "тук" - и линкът да светне.

Multi consurgunt adversus me...


Тема Re: Kakvo predtsvlyava obeta na poslushnika?нови [re: chilly]  
Автор Adrian~ (benediktinec)
Публикувано04.04.03 16:56



W benediktinsktata tradicija monahqt polaga tri obeta:

1. Pod4inenie pred prawilnika na sw. Benedikt,
2. Postojanstwo w mestozhiweeneto,
3. Promjana na nrawa.



Adrian


Тема Re: Kakvo predtsvlyava obeta na poslushnika?нови [re: Adrian~]  
Автор Prokimen (минаващ)
Публикувано04.04.03 19:25



Долу-горе и в православната традиция трите монашески обети са същите. Обаче авторът на темата искусно поставя въпроса за послушника.



Тема Re: Kakvo predtsvlyava obeta na poslushnika? [re: Prokimen]  
Автор chilly (минаващ)
Публикувано04.04.03 19:29







Тема Своеволният послушникнови [re: chilly]  
Автор Prokimen (минаващ)
Публикувано09.04.03 05:56



СВОЕВОЛЬНЫЙ ПОСЛУШНИК


Один послушник, живший в Кавсокаливском скиту, был очень своевольным и постоянно вымогал v своего старца благословение на все, что говорил ему его помысел (то есть он брал благословение силой, желая поступать по своей воле).
Однажды, когда он трудился вместе со своим старцем, и его помощь была крайне необходима, он сказал старцу:
- Благослови меня, отче, пойти поспать десять минут.
Старец ему ответил:
- Потерпи немного, дитя мое, потому что ты мне сейчас нужен. Через полчаса мы закончим, и тогда пойдешь спать.
Послушник продолжал настаивать, чтобы старец дал ему свое благословение.
Старец опять говорит ему:
- Благословенный, разве тебе достаточно, чтобы поспать, десяти минут, о которых ты просишь? - Тот отвечает:
- Дай мне благословение, и я посплю.
В конце концов старец был вынужден благословить его, поскольку тот продолжал настаивать на своем. И послушник пошел спать.
Как только он лег в кровать, вдруг увидел сатану, который с яростью бросился на него, схватил и сжал, как лимон. Своевольный монах попробовал было вырваться, но не смог. Пытаясь высвободиться, он вынужден был взмолиться: “Господи Иисусе Христе, ради моего старца помилуй мя”.
Эта молитва, соединенная с сокрушением, так как послушник осознал свое преслушание и недостоинство, обожгла сатану. Монах понял, что не имел права просить помощи сам, но попросил Христа помиловать его ради старца. Именно это обожгло диавола, и он, разъярившись, выбросил его в окно, так что тот пролетел приблизительно пятьдесят метров, при этом совершенно не пострадав: Бог сохранил его.
Напуганный, он побежал к своему старцу и рассказал об этом ужасном происшествии. Старец недоумевал - неужели все эти события произошли за десять минут?
После урока, полученного благодаря искушению, которое было попущено Богом, этот монах стал самым послушным во всем скиту и очень преуспел в духовной жизни.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.