Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 08.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тълкуването  
Автор Valentina (bibliofil)
Публикувано25.03.03 03:09



Един малко наедро формулиран въпрос:

Какви ограничения съществуват при тълкуването на неканоничните книги и на притчите?
Поздрави!



Тема Re: Тълкуванетонови [re: Valentina]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано25.03.03 12:06



Нека си кажат мнението богословите /нещо се загубиха - не вярвам епископа да ги е стреснал.../, но според мое скромно мнение, за тълкуването на канонични и неканонични книги има сам едно ограничение: да имаш Дух Свети.

Разбира се може и богослов на "ти" с материята, която разглежда, но няма 100% гаранция.



Тема Re: Тълкуванетонови [re: aпocтoл]  
Автор Prokimen (новак)
Публикувано26.03.03 18:07



Ти къде решил си, друже,
с този трясък и искри?!



А колкото до Светия Дух, как успяваш да ограничиш присъствието Му, ако въобще Го имаш? и как разпознаваш наличието Му у теб? Да не би да е изобретен някъде харизмомер или харизмоограничител?



Тема Re: Тълкуванетонови [re: Prokimen]  
Автор famulus (православен)
Публикувано26.03.03 18:13



Доколкото познавам апостол, той не говори за себе си, а за тълкуванията на Светиите.

In Tua vulnera absconde me!!!


Тема Re: Тълкуванетонови [re: Prokimen]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано26.03.03 18:27



Извинявам се най-почтително, защото виждам че не си ме разбрал! Фамулус правилна каза - имах предвид светиите с Дух. За тези хиляди години тълкувание с Дух милостивият Бог ни е дал - остава да ги четем, а не да тълкуваме сами.

Аз се обадих само от уважение към Валентина защото темата щеше да отиде на втора страница...

Още веднъж извинявай уважаеми Клименте!



Тема Re: Тълкуванетонови [re: aпocтoл]  
Автор Prokimen (новак)
Публикувано26.03.03 21:24



Въпреки дипломацията на нашего брата, остава неизтълкувано онова между скобите



Тема Re: Тълкуванетонови [re: Valentina]  
Автор Prokimen (новак)
Публикувано26.03.03 21:52



Уважаема Валентина,

Моля, не приемайте горните ми постинги като омаловажаване на въпроса Ви. Честно казано, бях затруднен как по-ясно да отговоря и междувременно последвалият апостолски постинг ме смути с провокационната си пикантност.

Не зная какво точно сте имали предвид с така изразената от Вас формулировка. По въпроса за тълкуването на Св. Писание има много учебни пособия и авторитетни мнения на мастити богослови. Светата Църква е запазила в своята книжна съкровищница предостатъчно количество тълкувания на всички текстове на Св. Писание.

Не разбрах защо Ви интересуват ограниченията и още по-малко пък евентуалната потребност за самолично тълкуване на някакъв текст.

Може би някой друг би могъл да Ви даде лаконичен отговор, който да Ви задоволи. Колкото до мен, то в знак на искреното ми уважение към вълнуващия Ви въпрос ще си позволя да предлжа на вниманието Ви следните референции:

1) статията на един от най-големите нови специалисти - Епископ КАССИЯН Безобразов "Принципы православного толкования слова Бохия"
2) Учебните пособия, поместени на сайта на Джорданвилската Духовна Семинария
3) Толковая Библия на Лопухин
4) Има един прекрасен доклад по въпроса за тълкуването на Св. Писание от Отец И. Брейк, професор в свето - Владимирската Семинария - С.А.Щ. и Православния Богословски Институт в Париж

Ще си позволя да обърна вниманието Ви на един детайл, че не всичко оставено ни от Св. Отци Църквата е приела като свое учение. Има някои светоотечески мнения, която Църквата не осъжда като еретически, приемайки ги толерантно като частни, но не и като църковно учение.

оставам с доброжелателност,
+Климент



Тема Re: Тълкуванетонови [re: Prokimen]  
Автор Valentina (bibliofil)
Публикувано27.03.03 00:11



Благодаря (на всички ви досега :).
Не че е толкова важно, но на неправославен сайт попаднах на тълкувания на Ориген. Те като негови частни коментари ли трябва да се възприемат?

Иначе, поводът беше мнение на протестант, че притчата за богаташа и бедния Лазар не могат да бъдат библейско основание за учението за живота след смъртта. А архим Серафим изяснява ясно, че тя СЕ различава от другите притчи, а пък и че това не е толкова решаващо (в случая).

А също така, че неканоничните книги (Езра, Иисус син Сирахов..) не могат сами по себе си да са меродавни за учението за ангелите и архангелите. (Дали да не подкараме малко по-ангелска тематика тук, а?)

Но, независимо от моя повод, ми се искаше да науча повече.
Само тук намерих от Епископ КАССИЯН Безобразов "Принципы ... ]

- фрагмент.
Поздрави!

[usmihvam se



Тема Re: Тълкуванетонови [re: Prokimen]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано27.03.03 09:52



Прав си. Мисля че не може твърдо да се каже, че твоята сериозна поява стресна богословите и че те се скриха заради твоите убедителни контрааргуменги, но точно това съвпадение на тяхното скриване с твоите изяви е доста подозрителна... Това беше съдържанието в скобите.



Тема Re: Тълкуванетонови [re: aпocтoл]  
Автор Prokimen (новак)
Публикувано27.03.03 12:06



Драги Тимотее,

Определено приемам увъртанията ти като свидетелство за преднамерена провокация. Съжалявам, че се опитах да те защитя от грубовати нападки, но по всичко личи, че ти липсват.

Адвокат на другите не мога да бъда, но по-скоро моята поява все още във форума е съблазнителна, отколкото отсъствието на "Зъбатко", защото преди огненото ни спречкване бяхме изразили мнение да се оттеглим. Прочее, аз не устоях на думата си.

Ако имаш да кажеш нещо съществено по повдигнатата тема, ще го прочета с интерес. Не вярвам, че Валентина има вопиющата потребност да пишем глупости, за да стои темата й на първа страница.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.