Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:00 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Религията като ЕТ?нови  
Автор GTech (безстопанствен)
Публикувано27.01.03 17:30



Тук съм за да изразя своето възмущение.
Накратко, на времето нашите поради една или друга причина не са ме кръстили. Оказва се че за да кумувам при църковен брак все пак трябва да мина и през тази процедура.
Останах без думи обаче, когато разбрах ,че удоволствието ще ми струва 30 лева. Без да броя другите разходи за кърпи и прочие.
Може за вас това да не са пари, но за мен са.
И така. Значи трябва да платя за да ме приемат в редиците на християнството?
Още една причина да остана атеист!
И твърдя че знам повече, от много други вярващи, за делата Божи...за библията говоря.
Срам за вас блаженни. Срещу 30 лв ще получите атеист в редиците си.
Ама блаженни са вярващите...

Усмихни се.
Винаги може да стане по зле...


Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: GTech]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано27.01.03 22:45



за трийсетак - атеист?
Много ниско се оценяваш, приятел.

Да ти се чудя - за смях ли си стози ти проблем, за рев ли... Не, 30 лева хич не е за хи-хи-ха-хо, ама както си го написал, само това ти е причината да не се кръстиш и "да останеш атеист"... Е, представи си, че някой друг е писал това, не ти - няма ли да му се чудиш на акъла, а?

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: GTech]  
Автор Пoп Cтaвpи (Закръглен аскет)
Публикувано27.01.03 22:45



Знаеш ли, че когато за първи път изразих възмущението си от вземането на "такси" от свещениците, бях обявен за провокатор. Намирам за още по-възмутително обаче, че няма абсолютно никаква отчетност на тези "такси". След като няма касова бележка за извършена услуга, кой ще може да каже дали през деня свещеникът е извършил 3 или 23 опела на гробището?
Аман от провокатори, които безпокоят някои хора в този клуб с трудни въпроси!!!



Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: Шapkaн]  
Автор********* (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 22:54



Интересно Шаркане, дали апостолите или Исус са вземали такси за услугите си.
И след като кръщенетата и опелата си имат цена, не е ли дейността на БПЦ търговска. А щом е търговска защо не водят счетоводство и всъщност плащат ли си данъците?



Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: GTech]  
Автор Лия (***)
Публикувано27.01.03 23:21



За всичко се плаща,
ако не в този,
в някой друг живот.



Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: *********]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано28.01.03 00:41



Съзвездийце, душо, ами тъпо е, да, но тази църква нали трябва от нещо да се издържа, не само от дарения или, не дай си Боже - от бюджет. Защото който дава парите - поръчва музиката. Но наистина 30 лева... ама от друга страна не ги даваш ВСЕКИ ден, както ДДС-то, което ти го взимат със всеки купен хляб.
Е, ако си гледаха читаво имотите (сещам се за безобразието в Истанбул, ама то е наше безобразие, не на турските власти), щяха да си смъкнат тези такси до символични, че и за благотворителност да им остане, ама на - църквата ни е тежко болна, а някои, които не се радват на това, се мъчат да убеждават лично мен, например, че коматозното състояние е белег за нормално здраве...

Реакцията ми към юнака, постнал тази тема, обаче е заради друго - заради НАЧИНА, по който проставя въпроса: аха, щом ми искате пари - оставам си атеист!
Е, може ли зрял мъж да изтърси подобно нещо? За пубертет - и пак вече е срамно.

Но което си е истина - истина си е: трийсетак не е за хвърляне. Но пак - не го даваш всеки ден. Еле щом си се цанил кум да ставаш - там пък що ръсене пада...



П.П. Ах, да - на прекия ти въпрос: ами не са вземали. Обаче са похапвали натам и насам. И дрехи са обличали. И все някой е плащал за това. Ама и желаещите да се кръстят не са били стотици всеки ден, че и колко му е да нахраниш, облечеш и подслониш 12 апостоли? Ама като станат 1200 или 12 хиляди - не е ли малко на зор за народа, ако тези апостоли не се институционализират? Ами тоя народ ще заприлича вмиг на руснаците по съветско време, дето все оръжия произвеждаха и боси ходеха.
Други времена, други нрави...

Редактирано от Шapkaн на 28.01.03 00:47.



Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: Шapkaн]  
Автор TRl ()
Публикувано28.01.03 07:27



Нещо подобно се случи преди време с една моя позната.
Таксата от 15 лв. я "уплаши" и не отиде да приеме Свето Кръщение, въпреки че всичко бе уредено.
Малко по-късно обаче не се уплаши да си купи автоматична пералня за над 600 лв.

Както и да е - и 30 лева да са, както казваш Светото Кръщение се приема ЕДИН ЕДИНСТВЕН ПЪТ и е най-важното нещо, което човек трябва да направи в живота си. Или е по-добре да даваш 30 лв. на месец за цигари, например, и да казваш, че не можеш да си позволиш да си купиш 1кг. луканка 1 път месечно. И въпреки, че някой го казва, си го позволява, че и ракийка си купува, а и от винцето не се отказва. Що се отнася до даровете на младоженците - дали 30 лв. ще са достатъчни за подаръка.

А на поповете има Кой да им следи отчетността.
Времената са трудни и за тях - нямат постоянни приходи. През последните години пазарът, например, се наводни и от свещи - има няколко крупни производители които продават масово свещи извън храмовете. Повсеместно пък се продават "икони" от съмнителен произход - не само по магазините, но дори и по т.н. битаци.
Какво да кажем за книгите - днес хората предпочитат да четат какво ли не - от сълзливи романтични истории или сектански умозаключения до езотерични философии и окултни мистерии. Но не и православна литература.

Мнозинството от свещениците имат семейства - жени и деца. Апостолите не са били семейни - тяхната мисия е била уникална - Сам Господ ги е благословил. На много места обаче са намирали подслон, гощавали са ги с храна, че и с дрехи. Мнозина от приемниците на Апостолите - дякони и презвитери са били семейни. За тия неща си има Правила.

Щом господинът се възмущава, че му искат пари, т.е. левове, нека всеки месец да дарява по нещо в натура. Например 1-я месец 1кг. боб, 2-я 1кг. ориз, 3-я - 1кг. леща и т.н. Приема се също и доброволен труд - за построяване на някой храм, например. Идеи има много, стига човек да иска да помогне. Като не иска, нека си пуши цигарите - той и димът от тях помага, но не за добро.


Срамно и тъжно. . .

Редактирано от TRl на 28.01.03 08:03.



Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: TRl]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано28.01.03 09:21



и аз това говоря - срамно и тъжно...

Между другото това за иконите с неизвестен произход, както и свещите - пропуснал съм го някак, като дреболия ми се стори. Наистина ли е толкова трагично положението? В смисъл, че някакви си печалбари гледат да се уредят покрай храмовете. То е ясно, че ще има и такива... хм... не знам как да ги нарека - хем да е точно, хем да не звучи нецензурно. Как да е - та винаги е имало такива. Обаче бедствено става, когато налетят като скакалци.

Но и това в случая не е важно. Поразителното е как може да се поставя въпроса - Щом ми искат пари, ще остана атеист!
Както и изцепката: хей християни за трийсет лева ли искахте да ме купите, или нещо в този смисъл.
Е, мъжко ли е това?

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: Шapkaн]  
Автор************ (Нерегистриран)
Публикувано28.01.03 10:00



Пак нещо не сте разбрали същността или нарочно гледате да се плъзнете по повърхността. Човекът беше казал, че за 30 лева ще приемете всеки атеист, без да се интересувате дали наистина е вярващ или просто трябва да му се извърши ритуала, защото без свидетелство за кръщение, неможе да стане кум. В същото време ако някой вярва, но не си плати членския внос, нямая да го приемете!!!!
Мисля си, как на Йоан Кръстител не му е дошла тази ваша идея? Голям бизнес щеше да разие. А схващате ли фундаменталната разлика да даваш доброволно, колкото ти намериш за добре (както е било при исус и апостолите) или да ти вземат задължителна такса (както е при вас)? Така може да ви е по-лесно да се изрържате, обаче въпросът е оправдано ли е да правите бизнес от религията си?
Всъщност не ми отговорихте, плащате ли си данък печалба, като всяко друго юридическо лице или те на Държавата й стигат другите данъци (ДДС, ДОДФЛ и т.н.)?



Тема Re: Религията като ЕТ?нови [re: GTech]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано28.01.03 10:39



Стани старостилец. Там кръщаването е безплатно - кой колкото може - както е било някога. Или говори с епископа - за бедни може да направи изключение.

А пък и 30 лв не са много щом вярваш че тръгваш към спасение и вечен живот!
Явно ти е рано да се кръщаваш - събирай вяра и Бог ще ти прати пари!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.