Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Дано да си прав!нови [re: ison]  
Автор TRl ()
Публикувано16.01.03 13:24



Аз лично говоря и извън клуба, макар и доста по-малко и доста по "умерено".
Съгласи се, че когато, например, отидете да се черпите в ресторант, и ако там, на масата, започнеш да развиваш пред хората теми, каквито тука се дискутират, то в един момент ще станеш "досаден". Но дори и в ресторанта могат да се кажат няколко истинни слова и е възможно да попаднат на добра почва.
Тук клубът се нарича "Православие" и малко или много всеки е дошъл да чуе и да види нещо полезно. Големият въпрос за мен е дали всичкото това си струва, щото можем да навредим без да искаме освен на себе си, но и на някои други - дори на нашите най-близки братя, (и сестри) каквито са православните.
Като казах братя, се сещам за спора ви с Тимотей относно кой е "над" и кой е "под". Мисля, че и давмата сте прави, но стъпвате на различни бази. Тимотей ти говори за съпоставянето на хора, които служат на лъжата и х у л я т Православието, а ти му даваш за пример себепревъзнасящи се монаси, които ги съпоставяш с други монаси. Вярно е, че всички грехове идват от гордостта, но тая, при хулещите Църквата Христова е на много по-високо ниво. Та и аз се превъзнасям и съм горделив човек. Ако беше обратното, въобще нямаше да съм тук, щото поне половината от моите писания са празни приказки. Най-добре е да си подадете ръце и да забравите за излишните препирни. Щото тия, които сипят хули против Бога и Църквата Му, може да са ни дори братя по плът и кръв, но не и по дух, щото са приели най-страшният дух на заблудата - тоя на Богохулството. Дай, Боже един ден и те да се вразумят. Сега обаче, не е така и всяко нещо си има граници. И тук съм съгласен с Бивший , че такива хора са се извратили (според ап. Павел) и просто трябва да ги отбягваме, за да не разпалваме лъжливия дух да се озлобява още по-вече. И за Бивший ли ще кажеш че се превъзнася, че е "над" тях, след като не им обръща внимание на такива. Или по-скоро се вслушва в това: "препирни и разпри върху закона отбягвай, защото са безполезни и празни".


Знаеш, че ти желая всичко добро, приятелю.
Можеш и да не приемеш думите ми, но знай, че са написани от любов към теб.
А и мисля, че и ти го знаеш и вярвам, че няма да ми се разсърдиш.
Всички си имаме своите кусури - на едни са по-големи, на други са по-малки. Въпросът е да гледаме първо нашите, а на чуждите и да не се връзваме излишно. И аз не приемам много неща у Тимотей, но не мисля, че съм аз човекът, за да го поучавам. Той пък не приема много мои неща, както междувпрочем и твои. Тъй че нека всичко да е по-кротичко - с мярка.

Успех.

Наско

Редактирано от TRl на 16.01.03 13:41.



Тема Re: И не само в този клуб.нови [re: valsodar]  
Автор ison ()
Публикувано16.01.03 13:25



И аз съм съгласен с теб.

Проблематични са тези хванали Бог за шлифера.


От такива колкото по далече стои човек, толкова по-добре му се отразява. Лошото е, че в много случай те са неизлечими.


Редактирано от ison на 16.01.03 13:26.



Тема Re: Дано да си прав!нови [re: TRl]  
Автор ison ()
Публикувано16.01.03 13:42



Здрасти, Наско!
Няма за какво да ти се сърдя, но не съм съгласен, че човек може да говори каквото си иска против хората които хулят Бога.
Най-добрата проповед е личният пример. Какъв пример ще дадеш на някого , ако се превъзнасяш над него. И друг път съм казвал, че ние трябва да говорим за красотата на православието, а не да търсим косърите на тези, които не са православни.
Ние имаме свещено Писание и свещено Предание, но не винаги изпълняваме това, което го пише там. Има такива от тях, които въпреки, че знаят само първите две Божи заповеди ги изпълняват по-добре от нас.
Ние трябва да държим на Православието, но трябва да държим на него като разкриваме красотата му, а не като обиждаме хората.
Знаеш ли защо се махнах от старостилците? Защото там те карат да си мислиш, че ти си от малкото стадо, а всички останали са извън него. Сега искам да съм с всички останали. Аз вярвам в Бога и съм Православен, но не искам да се чувствам различен от другите хора. Това е гордост!!!
Ако човек не се научи да обича всички независимо от религията му никога няма да бъде истински православен.
Както е вреден икуменизмът, не по-малко вреден е и фанатизмът!
Ние трябва да държим на православието, като се стремим да бъдем Православни.
Защо апостола като е такъв разбирач толкова се възмущаваше, когато някой пише на църковнославянски. Нали е много църковен. Ако времето за укоряване на неправославните го беше употребил за да научи нещо елементарно от църковнославянския, от църковното бигослужение, или нещо друго православно тогава наистина щях да го считам за някакъв авторитет, но за мен той си остава един съдник на останалите, а за мен това не е идеалът за православен.

Що се отнася за приказването извън форума, наскоро се запознах с една православна компания в която се говори както за духовни неща, така и за елементарни човешки неща, които не са свързани с вярата, т.е. запознах се с православни, които са земни.
Успех и на теб :-)
Ясен




Тема Re: Дано да си прав!нови [re: ison]  
Автор TRl ()
Публикувано16.01.03 14:04



Радвам се, че си намерил добри приятели. Дано си намериш и добра приятелка - искрено се надявам, а и много го искам, да откриеш твоята Дулцинея. В твоето послание прочетох неща, които ми харесаха, например това:
"Ние трябва да държим на Православието, но трябва да държим на него като разкриваме красотата му, а не като обиждаме хората."
По-долу прочетох още едно нещо във връзка с това горното, което още по-вече ми хареса:
"Ние трябва да държим на православието, като се стремим да бъдем Православни."

Колко време от 16-те часа на денонощието (в които сме будни), се стремим наистина с ревност към това - да бъдем на д е л о православни. Аз за себе си ще отговоря - колкоти и да е, то е крайно недостатъчно. Защото ако беше обратното, щях отдавна да изпълня конкретните и ясни заповеди на ап. Павел:

"А от глупави разисквания и родословия, препирни и разпри върху закона отбягвай, защото са безполезни и празни.
Страни от еретик, след като го посъветваш веднъж и дваж,
знаейки, че такъв човек се е извратил и греши, като сам осъжда себе си."

Мисля, че не трябва да смесваме представата на хората за любовта (хора,които наричаш земни) , с тая, която ни е благовестена.

Защото "любовта се състои в това, да постъпваме по Неговите заповеди".
"Ако Ме любите, опазете Моите заповеди." и т.н.

ЧУй и по-опитният Светпен, какво ще ти каже. И той не може да търпи такива, като "поп Ставри", например и се дистанцира от ("над") тях.
А иначе с останалите можем да си говорим, но с богохулниците - да ги посъветваме 1-2 пъти и . . .край. Но както виждаш, и аз им се връзвам, а и Тимотей също. Но пък по-вечето, като Светпен и Бивший, например изпълняват. И това, че аз им се връзвам по много пъти за да им отговарям не значи, че ги обичам по-вече от последните двама. Любовта е първом към Бога и към ближните, а после към всички останали. Богохулниците са се извратили и не са ни ближни, затова нека се вслушваме в заповедите - нека обичаме и тях, но нека и да страним оттях, щото като ги озлобяваме, не им помагаме. Само Бог може да им помогне да се вразумят и да не слугуват на долните лъжи.


Редактирано от TRl на 16.01.03 14:26.



Тема Re: 'Друзя, давайте жить вместе...'нови [re: Bivsh_Protestant]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано16.01.03 15:08



Вероятно си прав. Но аз, старецът, му подавам ръка, а той младенецът я блъска. Неговото е болест и ако не вземе мерки ще стигне до болнично заведение - аз просто му казавм истината. Не се вразумява и само Бог може да го вразуми, но защо да стига да тая страшна Висша Инстанция, а не ме послуша?

Ти би ли обвинил някого в ерес без доказателства? Човекът не е на себе си и може да е затова, че не пости, а може да е от друга причина. Добър е Бог, и ще му помогне, аз не мога, защото той не РАЗБИРА моите думи.

Ти си ме разбирал и се надявам пак да ме разбираш -

Светът е объркан,
защото всеки човек в него
се е побъркал...



Тема Re: Кои сте "НИЕ"нови [re: ison]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано16.01.03 15:29



Ето:

Или ще умрат от глад между Азия и Европа, или поне една от тези сили ще ги погълне като акула, ако те не се издигнат над тях. Над Изтока и Запада.

тъй че Той превъзхожда и Изтока, и Запада. Той стои над Изтока и Запада.

Следователно Иисус Христос стои над Изтока и Запада.
Христос стои над такъв Изток и над такъв Запад.
И с целия си дух те са стояли над Изтока и Запада.
Идва ни наум такъв въпрос: искаме ли да бъдем между две разновидности на демонокрацията? Не, в никакъв случай. Не Между, но Над.
И както нашият Спасител е стоял над Изтока и Запада, тъй и ние се стараем да не бъдем притиснати между тях, а с Христовата помощ всякога да се извисяваме и над единия и над другия. Над Изтока и Над Запада.

Най-горко е да бъдеш между.

Славно е да си над.

Ние пък се молим на Христа Бога за Балканите, да се възвисят над отчаяния мир на Изтока и над отчаяното неспокойствие на Запада; над демоничната философия на Изтока и над демоничната наука на Запада. Сега и отсега и во век века да бъдат те над Изтока и Запада. Амин.

Погледнато оттук, Балканите не могат да стоят между Изтока и Запада, но над единия и над другия, за да просвещават и единия, и другия. Над Изтока и Запада.

НИКОЙ НЕ Е ТЪЙ СЛЯП КАКТО ТОЗИ КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИЖДА! Не се обиждай а пости и пий ментов чай, младий брате Христов.



Тема Горделивостта на Ставринови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор Библo Бarинc (hоббит)
Публикувано16.01.03 15:43



Въпреки че нямам време да прочитам всичко, което се пише във форумите, самият аз вече разбирам какво се крие зад пошлия речник на "поп Ставри". Това явно е един неуспял в живота човек, който търси вторична реализация.

Моля те, приятелю, от Христова страна те моля, престани да излагаш евангелските вярващи с държането си. Момичето ти го каза пределно ясно. Ако всички протестанти бяха като теб, свидетелството ни щеше да е ялово и безуспешно. Стига си търсил съчките в чуждите очи, а виж колко много ти самият злепоставяш евангелските вярващи!

Аз (за разлика от теб) не се срамувам да кажа какъв съм. Протестант съм, от евангелска баптистка църква. И ми е тъжно като виждам какво отношение показваш към околните - това не е Христов характер...

Казвам всичко това не за да те обезсърчавам, защото действително вярвам, че можеш да бъдеш по-различен!



Тема Re: Кои сте "НИЕ"нови [re: aпocтoл]  
Авторsolanit_a (Нерегистриран)
Публикувано16.01.03 16:22



... pomnete pro4ie, kak Spasitelq, umi nozete na U4eniцite si . Toest , vъpreki i da be6e nad tqx , postavi Sebe Si osnova za Tяx . I izdigna Sebe Si i Tяx , nan vas. A kolkoto do istoka zapada i balkanite , kakvo li e tova ta 4ovek da si spomnq za nego. Ta kakvo li sa o6te zemq i nebe ta da sporite i se biete za tqx?
... zemq , nebe i praznoslovieto vi 6te preminat , dumite mi ne...



Тема Re: 'Друзя, давайте жить вместе...'нови [re: aпocтoл]  
Автор TRl ()
Публикувано16.01.03 16:32



Мисля, че попрекаляваш с поученията. Тъкмо, щото според твоите думи момчето е в затруднение, ти би трябвало да бъдеш по снизходителен откъм поученията. Какво значи това: "Неговото е болест и ако не вземе мерки ще стигне до болнично заведение - аз просто му казавм истината." Да не си пророк, успокой се малко, че наистина може и да се разболее. Така не става, приятелю, тоя тип педагогика и на мен не ми харесва, а и не само на мен. Истините са си истини, но когато се пречупват през собственото мнение и се дава становище за конкретен човек може да стане опасно.
Така мисля аз. Затова те моля - по-кротко с Исон - той е добро момче и заслужава много. Най-вече истински протегната ръка - която не стиска яко, за да се прави на мъж.

Благопожелания

Редактирано от TRl на 16.01.03 16:37.



Тема Re: 'Друзя, давайте жить вместе...'нови [re: TRl]  
Авторsolanit_a (Нерегистриран)
Публикувано16.01.03 16:37



Straxotno kazano!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.