Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:02 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Забранено за родоотстъпницинови  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано27.12.02 20:51



Посвещаваме тази страница от «Православна беседа» на нашия многострадален православен български народ.
Макар днес единството на нашия народ във Вярата на прадедите ни да е разклатено из основи, а политическото му единство все повече и повече да губи духовното си, сиреч православно-християнското свое измерение; макар дори самата дума „народ“ днес да се употребява по-скоро като политически термин, отколкото като живо слово с пълнокръвен, духовен смисъл — каквото то е било в устата на предците ни — ние искаме да помним и да не забравяме мъките и страданията на ония, от които сме се родили; защото последното предателство — това към нашето минало, ще е и последна изневяра спрямо нашата духовна идентичност като народ — спрямо нашата Православна вяра. Ето защо въпреки антиисторизма, родомразието и останалите обезличаващи склонности на „съвременното мислене“, ние вярваме, че все още има родолюбиви българи, които изповядват духовния светоглед на своите деди и прадеди — светото и непорочно Православие. И чрез този спомен, който изнасяме из завехтелите книги, ние се надяваме тяхната връзка с миналото да се превърне в една здрава опора за техния православен светоглед, — и за тях, и за техните деца, и за ония българи, които ще се родят, за да живеят за Христа, да славят Христа православно и така да съхранят непомрачен духовния лик на Майката-Родина... — http://orthodoxinfo.com/pravoslavie/20/index.html

Scio Qui credidi


Тема Забранено за булгаринови [re: Aмapтoл]  
Автор Пoп Cтaвpи (Натаралянкан)
Публикувано27.12.02 21:10



Дааа, темата е забранена за турците в България по обясними причини
Забранена е за помаците, защото те са българи обаче са родоостъпници
Забранена е за католиците, защото предпочитат да бъдат първо католици, а после българи
Забранена е за протестанти, защото те се чудят къде в Библията е написано нещо за национална църква.
Забранено е за атеисти, защото те се питат дали си заслужава да се вярва в Бог, комуто се кланят пияни свещеници, лекари изувери, монаси хомосексуалисти и владици комунисти.

Статията е разрешена единствено за Бивши протестанти, настоящи исончета и девойки модераторки с еротични снимки.

Наздраве за "последното убежище на мерзавците"



Тема Re: Забранено за родоотстъпницинови [re: Aмapтoл]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано28.12.02 15:48



и аз съм загрижен за онова, което наричаш "родоотстъпничество", но самата дума е като удар на брадва в дръвника и тупване на отсечена глава - след тази категоричност просто не оставя място за правене на изводи от страна на осъдения, няма възможност за поправяне на грешката или заблудата. Това е първото.
Второ, католиците от Чирпанско, които са вдигали възстания против поробителите - не ги ли обиждаш с твърдението, че само православният е българин?
Долу имаше едно мнение, че по онзи край първо се имат за католици и чак след това за българи, което е още по-абсурдно твърдение, но от автора му умни приказки вече не очаквам. Вероятно момчето бърка максимата, че у нашенско комунистите бяха на първо място комунисти, а нейде в задните редици на списъка - българи и човеци.
Та все пак националната принадлежност не е намъртво свързана с вероизповеданието. Но е задължителна веротърпимостта и взаимното уважение между всички, които говорим този език и обичаме тази страна. Така мисля.

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Re: Забранено за родоотстъпницинови [re: Шapkaн]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано31.12.02 14:52



Кому Церковь не мать, тому Бог не Отец. А от такива хора какво да чакаш. Логическо пък решение на спора коя религия е правила и вярна - няма, ако изключим някои въпиющи примери на дивотия като мормонството и подобни. Затова - сърцето говори. Ами щом то го тегли - еретика - на майната му - какъв българин е той.

Scio Qui credidi


Тема Re: Забранено за родоотстъпницинови [re: Aмapтoл]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано02.01.03 18:00



добре, ако е в смисъл, че става дума за такива, които мечтаят да са барем негри в Алабама - съгласен, макар че бих се въздържал да осъждам повечето емигранти. Но не всички БЪЛГАРИ са православни, което едва ли прави по-малко българи, както и доста дето сега се въртят из черквите и се кръстят неистово и лбом пол готовы расшибить (понеже челата им са като от бетон) не стават повече българи - за това ми е приказката-уточнявка.
И веднага един бърз пример - преди време бяха гръмнали един наркопласьор и имаше репортаж от погребението му и едно изказване, колко набожен бил покойникът, как редовно е ходил на църква, спазвал пости, а че вършел някои не съвсем законни неща - ами какво да се прави, нали трябва да се живее, ама да знаете колко пари е дарил за някакъв си манастир... Та направо образцов православен. Който с дрогата убива бъдещето на народа си - децата.

Впрочем, да не забравя - за много години.

Чувствай се като у дома си... а после те изхвърлят! Хора!


Тема Само за националисти ли е разрешено?нови [re: Aмapтoл]  
Автор******** (Нерегистриран)
Публикувано04.01.03 02:05



Кой ви каза, че "духовно" е равно само и единствено на "православно"?
МИслите с остарели понятия - какво общо имат "предците ни, духовния лик на Майката-Родина и т.н. и т.н. .... с със свободата на съвестта т.е. свободата човек сам да избира в какво да вярва, а не да му се налага от държавата или от това в какво семейство се е родил.
Добре, че е имало доста "родоотстъпници" римляни, гърци, евреи и т.н., които са повярвали в Исус Христос навремето, като са изневерили на духовната идентичност на собствените си народи.



Тема За Амартол и "майната му" !нови [re: Aмapтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано08.01.03 12:26



Апостолът цитира следния бисер отнякъде: "...последното предателство — това към нашето минало, ще е и последна изневяра спрямо нашата духовна идентичност като народ — спрямо нашата Православна вяра."

Амартоле, ти наистина прекали!

Откъде накъде си си присвоил правото да приравняваш българщината с православщината? Между тях няма нищо общо! Риния пък може да ти каже: "Националната ни идентичност е медитацията. Айде сега заедно в зала България да бъдем българи, които медитират!" Не може така. Моята националност и моята вяра са тотално различни неща. И то качествено различни!

Едното е въпрос на етнос. Другото е избор на eтика.
Едното касае моята бългрска кръв. Другото касае някакъв еврейски кръст.
Едното го наследявам от татко. Другото е предмет по избор.

Аз съм българка. Но не съм православна. Българка ще остана винаги. Но ако наистина така изглежда православието (както го представяш ти), нямам намерение никога да стана такава. Как не те е срам да анатемосваш ВСИЧКИ българи, които не са православни? Заради тази нетолерантност ще се свивате все повече и повече!

Не схващаш ли, че мнението ти е манипулативно? Това е сектантски подход - да изнудваш посредством чувство за вина. "Ако не сте православни, не сте българи!" Какви са тези глупости? Нямаш право да говориш такива неща.

Но с последното изказване чашата направо вече преля! Що за изпаднал тип трябва да си, за да псуваш "на майка" хората, които не споделят твоята религия? Всички еретици - майната им. Всички неправославни - майната им. Всички българи неправославни - майната им.

Да се оправят.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Добре ли сте?нови [re: Aмapтoл]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано08.01.03 13:17



Ако някой не е православен, не е ли българин?

"...родолюбиви българи, които изповядват духовния светоглед на своите деди и прадеди — светото и непорочно Православие"... Направо съм разбит!

Това ли е духовният светоглад на прадедите ни? Или е учението, което е унищожило истинския български дух? Абе, фанатико, я се поспри малко! По-скоро този, който не приема православието ви, е истински българин! Аман от фундаментализма ви!

Редактирано от Black Wolf на 08.01.03 13:20.



Тема Амартол, чакаме извинение! [re: Aмapтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано10.01.03 01:55



Амартол, къде се изгуби? Хората чакат отговора ти (пардон, извинението ти). Да не би да си се скрил някъде гузен от глупостта, която изтърси?

Ако не си спомняш много добре, нека да освежа паметта ти:

Според теб всички хора, които не са православни (т.е. които са еретици) не са българи и да вървят на майната си.

Това включва и мен. Аз се чувствам обидена от такъв език!


Kъде се намираш?






...................................

Истината и златото се добиват не чрез отглеждане,
а чрез отмиване на останалото

Толстой

Редактирано от Инa на 10.01.03 01:57.



Тема Re: Амартол, чакаме извинение!нови [re: Инa]  
Автор TRl ()
Публикувано10.01.03 08:09



Привет, Ина

Мисля, че Амартол няма за какво да се извинява по отношение на това, което е казал за еретиците.
Предателството спрямо Бога е смъртен грях, то е най-страшна хула - тая, против Светия Дух, и съжалявам, че мнозина не го разбират това.
За да се опитам да разбереш, ще ти кажа, че един джебчия например, който цял живот е крал от хората за да "оцелее" (той и семейството му), може и да се спаси, щото грехът му (греховете) колкото и да е голям, е простим. Но еретикът, който съзнателно и целенасочено потъпква и похулва Богооткровените истини няма да се спаси, защото "такъв човек се е извратил и греши, като сам осъжда себе си" (Виж., Тит., 3:10-11).
"Затова казвам ви: всеки грях и хула ще се прости на човеците; но хулата против Духа няма да се прости на човеците;
и ако някой каже дума против Сина Човечески, ще му се прости; но ако някой каже против Духа Светаго, няма да му се прости ни на този, ни на онзи свят. "[Мат., 12:31-32]

Амартол може и да си има своите недостатъци, както и всеки един от нас - всички ние сме по-вече или по-малко емоционални, т.е. победени от страстите. Но е ревностен християнин и затова не може да търпи някои нередности, и по този начин един неподготвен човек може и да се съблазни. Ето, това последното е една от причините, поради която и аз се замислям дали да продължавам да влизам тук - щото хем ми се иска да помогна, хем знам, че мнозина е възможно да се съблазнят от думите ми и вместо полза, да получат вреда. Положението както се казва е много деликатно. Напоследък везните изключително много клонят към отказване, и аз подобно на Амартол (и на вече доста като него) мисля най-сериозно да напусна този клуб (и въобще клубовете) . Щото май няма никаква полза, а по-скоро може да е точно обратното, и ако е така - тежко и горко ми.
А и виждам, че от участие се отказаха хора с опит - значи какъв съм аз да продължавам, след като други, по-опитни от мен се отказват. И богослови дори не влизат тук. Значи . . .всеки сам за себе си може да направи извод.

Редактирано от TRl на 10.01.03 08:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.