Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:35 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Какво казва Православието за Бялото Братство  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 10:56



Има ли конфликт между техните възгледи за Христос



Тема Da, ima..нови [re: Любo]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 12:24



Друга отличителна черта на теософите е техният религиозен еклектизъм, или по-право ще е да кажем - религиозен индиферентизъм. За теософите спиритисти и окултисти всички религии са равни, между тях няма по-добри и по-лоши. За тях Иисус Христос - Божият син, с нищо не стои по-горе от Буда, Мохамед, Конфуций или някой друг основател на религия или религиозна секта, пък била тя и от рода на най-новия “Култ на сатаната” във Франция. Според теософите най-лесно можем да достигнем съзерцаване на нашата Божествена същност, когато се прекланяме с всичкото горещо благоговение, на което сме толкова способни, пред Бащата на всички светове и пред Божествения Човек, когото ние почитаме за наш Учител. "Върху тоя Божествен Човек, както и да го наричаме: Шри, Кришна, Буда, Христос или Учител, почива нашето упование като опора и приятел на всички тия, които се стремят към висините" (Вж. Вопросы Теософии. Вып. I. Петербург, 1904, стр. 189).

Същата теософска “мъдрост” срещаме на друго място изразена така: “Друга велика тема за размисъл (медитация) е също така Учителят - Основател на религията, към която принадлежи човек. Първоначалната концентрация в себе си последователно ще се превърне в дълбока медитация. Продължителната практика постепенно довежда човека до общуването с висшето (Световното) съзнание (нима това не е същински пантеизъм?) и в това именно общуване мъдреците са изпитвали щастието” (Вж. Пътят е в Тебе, стр. 61). Това е то целият нравствен идеал на теософа - или поне това е най-висшият момент на тоя идеал - когато човек достига върховното щастие (Summum Bonum), което не се състои в нищо друго, освен в това човек да съзерцава “своята божествена същност” и благоговейно да се прекланя пред “Бащата на всички светове” и “Божествения Човек” и “Учител” - основател на религията му. А кой ще бъде този “Божествен Човек” и “Учител”, това за теософа спиритист е напълно безразлично: той може да бъде и Буда, и Христос, и Кришна, и Шри, и Заратустра и Мохамед, и Сведенборг, и Парацелз, Анна Безант, M-me Блаватска, M-me Teb, Григорий Распутин, Петър Дънов и други, които нямат край. Важното е той да бъде “Учител”, “Божествен Човек”, “Маг окултист”, “Ясновидец” и “Чудотворец”, да живее в “Божествена светлина” и да излъчва “Божествена сила”... Да владее всички “неизвестни на официалната наука сили и закони на природата” и да умее всичко това да използва за всякаква “черна” и “бяла” магия, да бъде голям спиритически “медиум” и хипнотизатор, който по време на сеанси да умее да накара масите и столовете да танцуват и “душите на умрелите да се явяват”, за да ги разпитва той за неизвестното бъдеще на своите любопитни като деца поклонници и да отгатва тайните на своите поклоннички...

Чрез тия “божествени дарби” (у теософите, които са същински пантеисти, всичко е божествено) и чрез тъй нареченото съзерцаване на “своята божествена същност” руският “окултист”, “пророк” и “чудотворец” Распутин, както знаем, след като успя да омагьоса цялата изродена петроградска аристокрация, можа да достигне дори до царския двор. А за нашия “български Распутин” - г. Петър Дънов, неговите най-върли поклонници и поклоннички разправят из софийските салони, че той, който бил “втори прероден Христос” (какво дръзко кощунство!), сега живеел само с една печена ябълка на ден и се намирал на “третото небе”, но в скоро време, според неговите собствени думи, щял да бъде “възнесен на седмото небе”!..

Някои от тия “най-съвършени” теософки и спиритистки, верни и предани последователки на Дънов, които имат привилегията по време на общите дъновски събрания да сядат на първите редове, най-близко до своя “Божествен Учител” - при това по негова заповед непременно покрити с “бели воали”, които символизират тяхната “божествена чистота и ангелска невинност” - са виждали вече неведнъж г. Дънов в “божествен ореол”... Е добре, ако всичко това не е кощунство и дръзка подигравка с религиозното чувство на хората, подигравка със свещени лица и предмети и злоупотреба с езика на Библията и Евангелието, тогава аз бих желал да зная какво друго може да бъде това! Че всичко това не е едно злепоставяне, хвърлено върху Дънов от неговите неразумни последователки, а че той сам разпространява и внушава на своите почитатели и почитателки убеждението, че е “втори прероден Христос”, за това най-красноречиво говори следният факт, който ние знаем от най-сигурно място. Веднъж, когато бащата на г. Дънов, свещ. Константин Дънов от Варна, дошъл в София и отишъл да види своя блуден син в квартирата му, последният го посрещнал със следните думи: “Назад, аз нямам друг баща освен тоя, който е на небето!” Ние питаме по-трезвите дъновисти, ако има такъв между тях: нима може един прост смъртен да се самозабравя до такава степен, ако той не е или смахнат, или истински шарлатанин?..
....
....
Целият текст



Редактирано от Valentina на 06.08.05 03:02.



Тема като чета този пасквил...нови [re: moi]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 13:19



Така като чета този пасквил, неминуемо се връщам 2000 години назад когато Христос
“ … дойде в Назарет, дето беше отхранен, и по обичая си влезе в синагогата един съботен ден и стана да чете… : “Духът на Господа е на Мене, защото Ме е помазал да благовестявам на сиромасите…
Като чуха това тия, които бяха в синагогата, всички се изпълниха с гняв, и, като станаха, изкараха го извън града, и го заведоха при стръмнината на хълма, на който градът им бе съграден, за да го хвърлят долу.
Но Той мина посред тях и си отиде.” Лука 4:16-30

Гневът и омаскаряването са лоши съветници

Не трябва да се смесват различни по своя характер явления като теософията и Учението на Петър Дънов.

И е желателно да не се приема всяко изказване за действително (клеветата за реалност)
Цитирам moi:
“за това най-красноречиво говори следният факт, който ние знаем от най-сигурно място.”
Нека да напишат във вестниците, че сестра ти е курва, пък после иди че доказвай обратното.


Моля участниците в този форум да дават своите лични мнения (ако имат такива) по повдигнатата тема, а не да замерят с цитати.

Благодаря



Тема Re: като чета този пасквил...нови [re: Любo]  
Автор Pnevmatikos ()
Публикувано16.11.02 16:27



Не, не, приятелю, лафът е: "ако кажат, че сестрати е курва, иди доказвай, че нямаш сестра".
Наистина е жалко да гледам как хора, които наричат себе си вярващи, Христови последователи, Православни, се държат като сектанти, фанатици, оплюващи всичко което непознават или което не съвпада сто процента с тяхното мнение. Христос никога не е учил и не е давал пример за подобно поведение!



Тема Еее Любо... :-)нови [re: Любo]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 17:33



Има нещо, което и аз не разбирам. Моля те обясни ми.

В клуб Православие беше зададен въпрос, на който свещеник, съвременник на Дънов преди близо век е отговорил.
Вместо благодарност, че някой изобщо си е направил труда да насочи към четиво към въпроса,
ти недоволстваш, порицаваш и мъдро наставляваш.
Както желаеш, не е толкова фатално... Най-смущаващо е все пак, че за едно питаш, а друго коментираш, че и инструкции даваш кой как НА ТЕБ да отговаря. Както и да е...


По повод на това, че авторът споменава за информация, която "знае от най-сигурно място", можеш с пълно основание да допуснеш, че тя идва от самия свещ. Константин Дънов (бащата на Дънов, който не е възприемал сина си-протестант като "Божествен Учител"). ...

Поздрави!



Тема Pnevmaticos от отбора ли е?нови [re: Любo]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 17:41



Може би няма да е зле да порицаеш и Pnevmaticos
"да дава своите лични мнения (ако има такива) по повдигнатата тема, а не да замерят" домакините с обидни думи и хули...
Или той е от агитката?...



Тема Gnosticizmut se zavrushta!!!нови [re: moi]  
АвторBivsh_Protestant (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 17:52



Oshte ot 1-vi vek Curkvata e vodila borba s eresite.
Edna tvurde lukava eres e gnostichnata - sinkretizum mezhdu hristijanstvo i ezichestvo, smeseni v razlichni proporcii.
Nikolaiti, evioniti, manihei, bogomili, dunovisti i kakvi li ne oshte obladani ot zabluda ljude.
Suvetvam te - bjagai, dokato oshte ne e kusno. Potursi istinskija Uchitel, Spasitel i Gospod v istinskata Negova Curkva - Pravoslavnata, v neinite dogmati, tainstva i bogosluzhenie.
Inak losho.



Тема Re: Еее Любо... :-)нови [re: moi]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 18:04



Добре, ще ти обясня щом не разбираш.
Няма как да разбереш защото в Семинарията са те учили само да цитираш, а не да разсъждаваш...
И жалко че възприемаш призива да изразиш собствено мнение като инструкция, което е напълна разбираемо единствено ако цял живот си живял по инструкции.

Нека Бог да ти даде самостоятелно мислене, за това ще бъде молитвата ми днес.



Тема Re: Gnosticizmut se zavrushta!!!нови [re: Bivsh_Protestant]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 18:12



Това с което се бориш го признаваш за сила и то нараства, благодарение на гонитбата от страна на Рим, християнството се е разпространило като пожар през 1-4 в., след това спират да гонят християните и религията започва да се налага със сила.
Тъжно нали.

Започват да гонят богомилите и учението им се разпространява из цяла Европа и води до Ренесанса...

Сега пък гонят друга "ерес", които преминават границите на България и се разпространява по целия свят...

"Блажени гонените заради Моето име защото тяхно е Царството небесно"

Защо ли историята толкова методично се повтаря



Тема Re: като чета този пасквил...нови [re: Pnevmatikos]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 18:14



Благодаря ти приятелю за това подсещане, чувствах че лафа не е съвсем както трябва

Благодаря за подкрепата.



Тема Re: Еее еее Любо... :-)нови [re: Любo]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 18:28



Благодаря за анализа и характеристиките.

Всъщност, не съм семинаристка но имам лично мнение и впечатление както за теософите, така и за дъновистите.
Но вече нямам желание да го споделям с тебе.
Остани със здраве!



Тема Re: Еее еее Любо... :-)нови [re: moi]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 18:39



Както се казва
"Да не съдим по бай Илия за пророк Илия"

Жалко, тъкмо разбрах че имаш собствено мнение, пък ти се разсърди


Моля те да ми простиш, ако съм те обидил с нещо, просто исках да провокирам един наистина сериозен диспут по темата.

Оставам online



Тема Re: Da Любо... :-(нови [re: Любo]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 20:57



Ne mozhesh da DISKUTIRASH kakvoto i da e s hora, koito ne ivazhavash.
NO, chovek se uchi dokato e zhiv..
Ostani sus zdrave!



Тема Re: Da Любо... :-(нови [re: moi]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.02 21:07



И на теб желая здраве



Тема Re: Еее Любо... :-)нови [re: moi]  
Автор Yoda (новак)
Публикувано17.11.02 16:45



Със сигурност мога да кажа, че наистина няма светец признат в събствената си държава - и Петър Дънов го потвърждава. Нека не гледаме, че той е различен от православните, а да се вслушаме в съветите му, да чуем думите му и ако наистина има нещо лошо и нередно в тях тогава да го отхвърлим. Вие например можете ли да ми кажете нещо лошо, което Петър Дънов е говорил или правил?

БОГ С ВАС, ОБИЧАМ ВИ!



Тема Re: Вижте делатанови [re: Любo]  
Автор fantony (WolfDancer)
Публикувано17.11.02 17:04



Не съм срещнал до сега човек от Бялото братство който да ми даде точна формулировка за Христос според Учението им за да разбера дали има конфликт... а винаги питам.

По-интересно е какви са резултатите.
1. В домовете на белите братя стои снимка поне една на учителя, а няма лика на Христос
2. В сърцата им Дънов е по-горе от Христос (понеже "предава думите на Христос на разбираем език" и др.)

Аз виждам конфликт тук и въпреки че уважавам Белите братя за много неща, този факт при тях винаги ме е разстройвал.



Тема Кой е ХРИСТОСнови [re: fantony]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано17.11.02 22:43



Макар че не обичам да си служа с цитати, ще си позволя един цитат от словото на Учителя Петър Дънов, върху който с удоволствие ще коментирам, ако има въпроси или мнения.

ХРИСТОС

"Днес хората делят Христа на "историчен", "космичен", "мистичен" и т.н. Ала Христос сам по Себе Си е един и неделим. Има само един Христос - живият Христос, Който е изявление на Бога, изявление на Любовта.
Христос - това е Бог, Който се разкрива на света.
Като проява на Бога, Христос не може да се отделя от Него, не може да се разглежда вън от Него.
И когато Аз говоря за Христа, считам Го не като отвлечен принцип, а като реално въплъщение на Любовта. Любовта, това е най-великата реалност, а не нещо отвлечено. Тя има форма, съдържание и смисъл.
Най-пълен израз на Любовта е дал на Земята Христос - все едно как Го схващат хората: като "историчен", като "космичен" или "мистичен". Защото и като историческа личност, и като космическа същина, и като мистично преживяване, Христос е и си остава най-съвършеният израз на Любовта. И наистина, няма друг човек на Земята преди Христа, който да е имал по-голяма Любов от Него. Няма и в Космоса - вън, и в мистичните дълбочини на душата - вътре, по-пълно изявление на Любовта от онова, което ние олицетворяваме в Христа.
И тогава как трябва да се схващат думите "историчен", "космичен" и "мистичен" Христос? Проявен на Земята в даден исторически момент, като идеален човек, като образец на истински човек, Той е "историчен". И времето тогава хроникира и свидетелства за Него: "Ето човекът! Ето истинският човек, в когото живеят Любовта, Мъдростта и Истината, и който ги прилага."
Познат вътрешно, той става "мистичен", а схващан и познаван като проявения Бог в света, той става "космичен". И тогава, физическата страна на Христа, това е цялото човечество, обединено в едно тяло. Всички човешки души, в които Христос живее, обединени в едно - това е физическата страна на Христа. Всички ангели, събрани в сърцето на Христа, представят духовната му страна. А всички Божества, събрани в ума на Христа, представят Божествената му страна. Това е "космичният" Христос - проявеният Бог в света.
И затова мистикът вижда навсякъде Христа - Великия брат на човечеството, Първият образ на човека, Първородния в света - начало на човешкия род, начало на човешката еволюция. Първородният, Който е развил и проявил всички Божествени добродетели, Който е приложил всички Божествени закони. Първородният, който е издържал сполучливо всички изпити и е пожертвал всичко за своите братя.
Един е Той, макар и да Го схващат хората ту като "историчен", ту като "космичен", ту като "мистичен". Всички тези думи трябва да оживят в истинското познаване на Христа, като изявена и проявена Любов на Бога, а не да останат сухи понятия, затвори за човешката мисъл.
И наистина, не е ли за мнозина християни "историческият"Христос, дошъл преди две хиляди години, един затвор за техния ум? Къде е говорил Христос преди две хиляди години за Себе Си като за историческа личност? Той говори за Себе Си като дух, който ще пребъдва на Земята "до скончание на века", т.е. до завършване на тази епоха на насилие и зло, която изживява последните си дни. "Идете и проповядвайте", казва Той на учениците Си, "и Аз ще бъда с вас до скончание века."
Една от най-големите заблуди е да се мисли, че Христос е на Небето, че седи и чака второто пришествие, за да започне да съди живите и мъртвите. Истината е, че Христос никога не е напускал Земята. Спомнете си неговите думи: "Даде ми се всяка власт на Небето и на Земята."
Христос е, който е движил, движи и ще движи и "историчния", и "космичния", и "мистичния" живот на Земята и човечеството.
Без Христа няма история.
Без Христа няма "Космос", сиреч организиран и устроен свят.
Без Христа няма "мистичен" живот. Той е великият вдъхновител на всички откровения във всички времена. Той е невидимият двигател на целия духовен живот на човечеството.
Помнете: Христос е проява на Божията Любов. И той ще дойде като вътрешна светлина в умовете и сърцата на хората. Тази светлина ще привлече всички около Христа като около велик център. Отварянето на човешките умове и сърца и приемането на Христа отвътре - това ще бъде повторното идване на Христа на Земята. Не го ли приемат по този начин хората, ще продължава този живот на безлюбие, на страдания и неволи, на външни вярвания, суеверия и заблуди.
Пленени от тези външни вярвания, много религиозни хора днес се спъват, като казват: "Христос е благовествал преди две хиляди години. Той е казал, каквото е имал да каже и сега е възлязъл на Небето, докато настъпи Второто пришествие, когато ще дойде пак да съди живите и мъртвите."
Ала Аз ви казвам: "Христос във време и пространство не е благовествал!
Ние не гледаме на Христа и неговото учение като на нещо минало.
Ние не гледаме на Христа и неговото учение като на нещо, което ще дойде в бъдеще.
Ние гледаме на Христа и неговото учение като на вечно настояще!"



Тема В отговор на Yodaнови [re: Yoda]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано17.11.02 23:05



Йода, там е работата че нищо лошо не може да се каже за Петър Дънов, напротив помогнал е на стотици и хиляди обезверени и отчаяни хора да намерят отново пътя към Христа, да заживет отново изпълнени с надежда и любов. Да не говорим за хилядите излекувани от болестите им.
Но защо ли православните го мразят толкова? Защото:

“Как може да говорите добро, когато сте зли? Защото от препълнено сърце говорят устата. Добрият човек от добро съкровище на сърцето си изнася добро; а лошият човек от лошото съкровище изнася лошо. И казвам ви, че за всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден: защото по думите си ще бъдеш оправдан и по думите си ще бъдеш осъден” (Мат. 12:34-37); (Мат. 5:22-23).



Тема Re: Кой е ХРИСТОСнови [re: Любo]  
Автор Pnevmatikos ()
Публикувано18.11.02 16:10



Благодаря ти! Дънов съм го чел достатъчно. Виж темата ми за Ориген и ще разбереш защо! Относно тези които ожесточено спорят с нас и с всеки който не мисли като тях, полужението е ясно - Христос е казал нещо за фанатиците, но не искам да го цитирам, защото ще решат, че ги обиждам и ще стане още по-зле. Аз не искам да се карам с никого!



Тема Re: Кой е ХРИСТОСнови [re: Pnevmatikos]  
Автор fantony (WolfDancer)
Публикувано18.11.02 18:46



Има доста казано и за това как хората ще оставят словото и ще се прилепят към учения които галят ухото.

Нека ти разкажа нещо.
Аз преди да стана активно вярващ християтнин много харесвах Дуно и бялото братство. Свикнал съм да говоря за духовните въпроси с доста интелигентни хора на доста високо ниво. За това Библията не ми вървеше, а много ми харесваха статиите като тази която Любо постна "Кой е Христос". Красиви думи, брилянтен изказ, тежки абстракции (като "Днес хората делят Христа на "историчен", "космичен", "мистичен"" ). Всичко това като обаче като учебник по теософия, философия или други подобни. Всичко е направено по човешките правила на научното знание. Всичко това е перфектно и добре се прилепя към човешкото ухо - буквално гали ухото.

Няма го обаче свръхестественото, няма го Божието присъствие. Всичко изглежда като творение на индуктивно-дедуктивното мислене. Разликата е като сътворения от човек (робот) и сътвореното от Бога (човек).

Първото е красиво от гледна точка на техническо и научно достижение, но по никакъв начин не достига простотата и в същото време съвършенството на Божието творение.

Бих казал че същото е и с учението на Беинса Дуно - Индуктивно дедуктивно мислене. Чудесно като научно постижение, но на светлинни години от Божието съвършенство.

Е, да ама това го разбирам чак сега - пет години след като вдъхновено изчитах книга след книга на Дуно.

Въпреки, че на Дуно му убягва главната идея за Христос, той говори за много теми, които убягват на християните :)

Обобщено казано:
Не винаги това което ни гали ухото е Божието слово.



Тема Re: Кой е ХРИСТОСнови [re: fantony]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано18.11.02 19:34



Знаеш ли според мен кой е най-големия проблем на днешното време?
Че хората в православието, в католицизма, в бялото братство, нито където и да било другаде, не прилагат Учението на Христос.
Много се говори малко се прилага. Вкючително и на форуми като този. Изтиква се настрани основната идея - "Да възлюбиш Бога и ближния като себе си"
Това подразбира на първо място да уважаваш себе си, да се стремиш да познаеш всички богатства, които Бог е вложил в теб, да ги превърнеш в добродетели, които да поднесеш като букет на ближните си и тогава и Бог ще се зарадва, че си разбрал Неговият Завет.
Тогава и само тогава Христос пребъдва в нас и ние в Него.



Тема Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Любo]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано20.11.02 10:34



Хора, нека и аз да се опитам да кажа нещо, въпреки че почти нищичко не разбирам от мъдрите ви словосъчетания. В думите на този човек Дънов имаше нещо, което ми звучи страшно нехристиянско:

"Всички човешки души, в които Христос живее, обединени в едно - това е физическата страна на Христа. Всички ангели, събрани в сърцето на Христа, представят духовната му страна. А всички Божества, събрани в ума на Христа, представят Божествената му страна."

Какви са тези божества, какво е това чудо? Нали библията казва, че богът е само един? Значи или Петър Дънов е прав, като говори за много богове, които са се побрали "в ума на Христос". Или Христос е прав, като казва, че съществува само един бог.

Аз не съм съвсем християнка, но ми харесва да чета библията. Страшна книга! Невероятни проникновения! И моля ви, не ми говорете, че някой си мислител (колкото и умен да е; дори и да е българин!) би могъл да напише нещо по-велико от нея! Ако някой казва такива неща, това си е чисто сектантство. И ми е тъжно, че има хора, които вярват в това...



Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Инa]  
АвторЛюбo (Нерегистриран)
Публикувано20.11.02 11:50



Да Бог е един, а "божества" е събирателно име на съществата, които са над ангелите по степен на своята еволюция. Йерархията им е дадена от един ученик на апостол Павел, нарича се Дионисий Аеропагит.

Никой не е написал нищо по-велико от Библията, и тук няма спор


Но много догмати в християнската традиция са изкривили изначалния смисъл на библейските слова, ето тук е проблема.



Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Инa]  
АвторBivsh_Protestant (Нерегистриран)
Публикувано20.11.02 13:30



Taka e Ina,
Napulno si prava v tezi razsuzhdenia.
Bog da te blagoslovi i da ti dade mudrost da Go poznaesh.
Pozdrav.




Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Инa]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано20.11.02 14:11



Този вид сектанство е "по-явен". . .
В сектите обаче има далеч по-скрита и завоалирана лъжа от най-висока изтънченост - т.н. лукавост.
Тя се състои в това, че не се отрича в Кой да се вярва, а се "проповядва" К А К да се вярва. Това как означава да се вярва от позицията на човешкият разум, т.е. на суетното мъдруване, което по думите на Апостола е безумство. [1Кор.,3:19]
Както при г-н Дънов, така и във всяка секта на първо място е себепревъзнасянето (макар и неосъзнато прелъстяване), а после е Бога, а това несъмнено е проява на гордост. Страшният недъг на гордостта, заради който са низвергнати множество ангели от Небето, на Земята.

Защото същността на всяка ерес е отклонение от Богооткровените истини, от догматите на Църквата - следователно е против Бога. Затова същността на всяка ерес е Богохулството. И тия думи (последните) не са мои. . .



Тема Re: В отговор на Любо!нови [re: Любo]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано20.11.02 19:55



Дънов е "помогнал" на много хора да повярват на лъжеучението за прераждането, за това че дяволът не е лош, че няма ад и прочие глупости. Да си оставят семействата, да не слушат държавната власт, да не слушат Църквата и свещениците, а да слушат него, "преродения Христос".

Какъв му беше краят - самоуби се в затвора и къде отиде душата му? Сам прецени!



Тема клеветанови [re: aпocтoл]  
Автор Люб (дете)
Публикувано20.11.02 23:45



Този човек никога не е твърдял че е Христос.Защо лъжеш?Винаги е говорил за Христа като за някой друг...има ли смисъл да обяснявам това на някого,който с такава лекота сее лъжи?!Това,че някоя "негова последователка" го е оприличила,трябва ли да значи,че той е "прероденият Христос"?!



Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Инa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано20.11.02 23:55



Иве,
като толкова много ти харесва да четеш Библията,прочете ли мястото,където Христа казва на фарисеите : "Богове сте вие"???

Не бъди като фарисеите - те бяха слепи към пророчествата в самия им Закон!Не бъди като инквизиторите,които,базирайки се на тази "Страшна книга",осъждаха Галилей,задето земята била кръгла,което същевременно стои в Библията!Не бъди сляпа,не затваряй сърцето си!



Тема статиятанови [re: moi]  
Автор Люб (дете)
Публикувано21.11.02 00:51



Нищо не сте разбрали,ако приемате тази статия за истинна.
Значи,както по-горе ти писаха,теософия не е Дънов.И Дънов е само един човек,той сам е казвал,че няма такова Учение като Учението на Дънов...

- г. Петър Дънов, неговите най-върли поклонници и поклоннички разправят из софийските салони, че той, който бил “втори прероден Христос” (какво дръзко кощунство!), - да,кощунство е това,което са казали "последователките" - защото той самият не го е казвал!

. Веднъж, когато бащата на г. Дънов, свещ. Константин Дънов от Варна, дошъл в София и отишъл да види своя блуден син в квартирата му, последният го посрещнал със следните думи: “Назад, аз нямам друг баща освен тоя, който е на небето!” - Що за компромативно изречение,изнесено от целия контекст на ситуацията !!Нека не бъдем коравосърдечни фарисеи ! Нима Христос не казва сам Кой е Отца ?И че Той е Единствен !Освен това : 29 Исус каза: Истина ви казвам: Няма човек, който да е оставил къща, или братя, или сестри, или майка, или баща, или чада, или ниви, заради Мене и заради благовестието,
30 и да не получи стократно сега, в настоящето време, къщи и братя, и сестри, и майки, и чада, и ниви, заедно с гонения, а в идещия свят вечен живот.
(Maрк 10:29)



Тема Re: клеветанови [re: Люб]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано21.11.02 07:39



Лично съм прочел неговите думи от които се разбира ИНДИРЕКТНО че той е днешният Христос. Защо не отречеш нещо друго от неговите източни измислици и псевдохристиянство. Той говори за Христос и Го цитира, а после Го отрича. Дъновизмът е ПРОТИВОХРИСТИЯНСКО УЧЕНИЕ!

Прочети книгата "Дъновизъм без маска" от негови съвременници и ще разбереш всичко. Дънов клевети християнството, а не само православието. ПРЕДИ ДА ПРОЧЕТА БИБЛИЯТА АЗ С РАДОСТ ЧЕТЯХ ДЪНОВ!! СЛЕД КАТО ПРОЧЕТОХ НОВИЯ ЗАВЕТ ТОЛКОВА СЕ ВЪЗМУТИХ ЧЕ НАПИСАХ СТАТИЯ С 7 АНАТЕМИ ЗА ДЪНОВ - НО Е НА ДОС И НЕ МОГА ДА ТИ Я ПАСНА.

Прочети внимателно Новия Завет и остави опасното учение. То дори не е и секта, а много по-лошо!



Тема Как така фарисеите ще са богове?нови [re: Люб]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано21.11.02 08:20



Здрасти.

Ти същият Любо ли си, или си друг (за да знам с кого разговарям)?

Къде е това, че Христос казва на фарисеите, че били богове? Сигурен ли си, че в Библията има такова място? На мен много не ми се вярва.

И защо, ако мога да разбера, ме сравняваш с Инквизицията? Аз дори не съм вярваща. Намесих се, понеже мисля, че е очевидно, че един човек, който поставя своите твърдения над твърденията на Библията, или е ненормален, или наистина е пратеник Божи, който носи нови послания от небето.

И тъй като не ми достига национално самочувствие да вярвам, че точно българин ще да е този нов надбиблейски автор, значи остава първото съждение. Има и трета вероятност, но не ми се ще да я допускам.

Не се казвам Ива, а Ина.
И не можеш да пишеш "Христа" в падеж, след като е подлог.



Тема не бъди буквоядец!нови [re: Инa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано21.11.02 16:53



Извини ме за объркването на името ти,Ина.
Аз не съм горният Любо.

Има си сайтове,с търсачки,потърси,ако желаеш

.Заради коравосърдечието заслужаваш ли да ти отговоря ?

Очевадно е защо сравнявам думите ти (а не теб!) с Инквизиторските съдения - и ти обясних.Но заради скромността ти ("Аз дори не съм вярваща") ще ти го обясня още веднъж.Казваш,че Библията е страхотна книга,и че тя казва че Бог е само един,и си права.Но наполовина,защото тя казва (самият Исус!!!),че са богове (подчертавам малката буква) тези,към които идва Божието слово.И така,изхождайки от Словото,ти направи същото,което направиха и инквизиторите с тези,които твърдяха че земята е кръгла!И те както ти направи в момента,уж са се основавали на Словото,но именно там пише,че земята е кръг!Коравосърдечието им е попречило да го видят.Също като фарисеите!Не бъди като тях!Мога да те разбера,защо мислиш така - и аз преди мислех по този начин,защото не бях запознат,и се вслушвах само в "обществените християни" и техните тълкувания...Щом пишеш тук,значи си тръгнала по пътя към истината.



Тема За обожениетонови [re: Люб]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано21.11.02 17:19







Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!

Редактирано от Gergi на 21.11.02 17:29.



Тема Re: клеветанови [re: aпocтoл]  
Автор Yoda (минаващ)
Публикувано21.11.02 18:43



Защо апостоле винаги заклеймяваш всяко учение, което не е православно по този начин, без доказателства, без всякакви обяснения

- "Защо не отречеш нещо друго от неговите източни измислици и псевдохристиянство"

Докажи, че източните религии (будизма, шинтоизма и др.) са измислици, защото ако не ми докажеш неоспоримо на мен и на другите хора от този клуб че това е така - ще излезе, че ти си един мърморко!

БОГ С ТЕБ, ОБИЧАМ ТЕ!



Тема не си разбрал - не давай оценканови [re: aпocтoл]  
Автор Люб (дете)
Публикувано21.11.02 20:31



Велика заблуда!!

Мога да ти цитирам негови думи,които казват кой е без заобикалки...но заслужава ли самодоволното ти невежество ?

Защо,бе хора ?!

Защо се водите по светския акъл?

Колкото до Новият завет и цялата Библия - те трябва да се изчетат внимателно,преди да се взима насериозно всичко друго (прочетено).И е естествено,че няма да разбереш някого,който говори за тях,без да си ги прочел.Ти просто не си разбрал правилно "Дънов".Но както и да е - дръж се за Новия завет,явно не ти е дошло време за други неща.Но като не знаеш,поне не давай оценка за тях.



Тема Re: За обожениетонови [re: Gergi]  
Автор Люб (дете)
Публикувано21.11.02 20:40



Бих прочел руските статии,ако имам времето.
Ти можеш ли да обобщиш това,което ми казваш чрез тях?



Тема Re: За обожениетонови [re: Люб]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано22.11.02 08:28



И аз съм ги чела от горе-от горе........ ако поостане време ще прочета и обобщя, евентуално и преведа! Второто е по-кратко, можеш да го прочетеш него.

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: не си разбрал - не давай оценканови [re: Люб]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано22.11.02 18:54



Повтарям - прочети "Дъновизъм без маска" и не бъди дете...



Тема Re: клеветанови [re: Yoda]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано22.11.02 18:59



Имам на тая тема книга купена - свалих я и от нета от tavor.hit.bg -ако искаш мога да ти я пратя по пощата.



Тема окнови [re: aпocтoл]  
Автор Люб (дете)
Публикувано22.11.02 20:20



Старая се да бъде дете по сърце,а възрастен по ум.
В доказателство на това съм готов да прочета и обсъдя книгата с тебе.
Проблемът е "кога",защото не съм в родината.Ако горната книга,за която пишеш на Йода,е тази,то ще се радвам да я пратиш и на мен.(мейлът ми е на профила;a сайтът който пишеш на Йода,не се отваря при мен).



Тема Защо казваш, че съм коравосърдечна?нови [re: Люб]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано24.11.02 09:36



Извинявай, Люб, но все пак не мога да схвана как така думите ми се превърнаха на инквизиторски. Има голяма разлика: Инквизицията се е състояла от вярващи хора, които заради каузата на вярата си са измъчвали други хора да вярват в същото (тъпо звучи, но горе-долу съм права, нали?).

Аз не съм вярваща. Не налагам на никого мнението си. Никога не съм измъчвала никого, че да бъда обвинявана в инквизиторство. И никак не мисля, че съм коравосърдечна!!! (Та аз дори плача на "Али Макбийл", какво коравосърдечие е това?)

Добре, относно боговете (и какво като е с малка буква?). Значи според теб Исус казва, че тези, към които идва Божието слово, са богове?

Извинявай за скептичното мнение, но това ми се струва странно. Какво тогава значи, че са богове (с малка буква)? По какво може да се определи към кои точно хора идва Божието слово? Това означава ли, че хората по земята се делят на две категории: "богове" (към които е дошло словото) и "хора" (към които не е дошло)? Каква е разликата между тях?

Ти самият бог ли си?

А аз?



Тема значи не си знаеланови [re: Инa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано24.11.02 12:47



Не виждам смисъл да ти пиша повече за инквизицията - моето беше предупреждение да не бъдеш като тях.Предполагам разбра защо.

Нека твоето бъде просто незнание,не коравосърдечие.Но пази се и от двете!

"6 Аз рекох: Богове сте вие; Всички сте синове на Всевишния."(Псалми 82) - Богове сме,защото сме по Божие подобие създадени,но Един е Отец ни.

Поздрав и прости,ако те наранявам. .

Редактирано от Люб на 24.11.02 13:06.



Тема Re: клеветанови [re: aпocтoл]  
Автор Yoda (минаващ)
Публикувано24.11.02 18:27



Не апостоле, не проявявам интерес към тази тема, благодаря ти все пак.
От Дънов съм взел единствено правилата за здравословен живот (храна и т.н) и нищо друго.

БОГ С ТЕБ, ОБИЧАМ ТЕ



Тема Ти бог ли си?нови [re: Люб]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано25.11.02 02:09



Не ме нараняваш, недей да се притесняваш за това. Но отговорът ти не е много ясен.

Според мен има много голяма разлика между "богове" и "по Божие подобие създадени".

богове = такива, които имат власт над вселената и над всичко
създадени по Божие подобие = такива, които са подвластни на Създателя

Освен това бъркаш, като казваш, че тези думи ги е произнесъл Христос. Мястото, което цитираш в Псалми 82, никъде не говори за Христос - проверих го лично! Но това няма значение.

Не отговори на въпроса ми.

Ти бог ли си (с малка буква)?



Тема очаквах реакцията тинови [re: Инa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано25.11.02 02:49



Радвам се,че не съм те засегнал.

Ясно е писано в Псалми(!),и оттам цитира Христос на фарисеите - в Йоан 10:34,което можеш да провериш.Дали според теб е така,или не,е друг въпрос.

Да,всички сме богове,защото Бог живее в нас - нима Христос не бе и човек,и Бог ?И ние,ако осъзнаем любовта към Отца си и изпълняваме волята Му,ако Му дадем път да живее в нас,както Христос,ще бъдем Божии синове и дъщери.За нас е казал ап. Павел :

"19 Защото създанието с усърдно очакване ожида откриването ни като Божии синове.
20 Понеже създанието беше подчинено на немощ, не своеволно, но чрез Този, Който го подчини,
21 с надежда, че и самото създание ще се освободи от робството на тлението, и ще премине в славната свобода на Божиите чада."
(Римляни 8)

Редактирано от Люб на 25.11.02 02:59.



Тема Re: окнови [re: Люб]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано25.11.02 09:52



Ще ти я пратя - тя не е точно срещу Дънов, но е много хубава за разликата между Православния път за спасение и източните учения. Тъй като Дънов взаимства много индийски постановки, които са били много на мода, докато той се е обучавал в САЩ в началото на миналия век. Ще разбереш. Дай Боже!



Тема Re: очаквах реакцията тинови [re: Люб]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано25.11.02 10:13



Обожението е висшо въстояние на духа, крайна степен на духовно издигане към Бога. Прочети статиите които посочи Гергана и ще разбереш колко сме далеч далеч от обожението.



Тема Re: очаквах реакцията тинови [re: Люб]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано25.11.02 12:35



O-o, сега разбирам защо казваш, че Христос го е казвал. Не знаех за тези думи в ев. от Йоан. Извинявай, мислех, че ти си се заблудил и цитираш разни неща наизуст.

И все пак от този нов текст пак не разбирам да се казва пределно ясно, че аз съм богиня. Все ми се струва, че това е някакъв метафоричен език на Христос, който ние сме твърде далеч от разбиране (а предполагам не е бил особено ясен и за слушателите му по онова време...).

Виж, да съм чадо на Бога, това повече мога да го схвана, макар че тези думи от Посланието до римляните съвсем не са убедително доказателство. Някак си са много мъгляви. Намерих обаче друг текст, който по-ясно казва това: Първо послание на св. Йоан, трета глава, началото: "Вижте каква любов ни е дал Отец - да се наречем чеда Божии и сме." Щом той е Отец, значи ние сме му деца, това е ясно.

Но хич не съм съгласна, че щом Христос е бил и човек, и Бог (което е недоказуемо), следователно и ние сме и хора, и божества. Логиката се къса най-малкото защото Христос го е твърдял за себе си, а ние съвсем не живеем с подобно самочувствие - да сме богове?

Ти да не си мормон?



Тема Полезнонови [re: Yoda]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано27.11.02 10:57



Добре, но ако искаш обади се по пощата да ти пратя книгата за окултното - критично! Ще ти е полезна много!



Тема Re: очаквах реакцията тинови [re: Инa]  
Автор Люб (дете)
Публикувано28.11.02 01:00



"Ти да не си мормон" - не,не съм.Тук няма да коментирам.

Извинявам се че опитах да обясня някои неща.

Всичко хубаво.



Тема явно не си я очаквал добренови [re: Люб]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано28.11.02 08:47



Люб, не си извинен, понеже твоите думи не бяха обяснения, а само замъглиха представите ми. Пък и защо мислиш, че съм те търсела за обясненния - да не би да си ми наставник или нещо подобно?

Тук е място за разговори и обмен на мнения. Аз зададох въпроси, на които явно нямаш отговор. По-добре си признай, отколкото да се държиш така нацупено.

Нали си очаквал реакцията ми, тогава що се впрягаш?



Тема Re: Какво казва Православието за Бялото Братствонови [re: Любo]  
Автор temptress (най-красивата)
Публикувано05.08.05 13:57



Дънов не е в списъка на вредните учители и учения на Православната църква, така че според мен отношението към Дънов и дъновизма е въпрос на избор на православния християнин. Не виждам противоречие между християнство и дъновизъм, напротив.
По скоро прочетох тук едно мнение, което ме порази - за това как правенето на добрини не било съществена черта на християнина - такова становище вече според мен е крайно нехристиянско. Точно добротата е най-силното нещо в Христовото учение.



Тема Re: Как така фарисеите ще са богове?нови [re: Инa]  
Автор temptress (най-красивата)
Публикувано05.08.05 14:10



Извинявай, но след като не си вярваща ...не чувстваш ли някакво леко неудобство да натрапваш особените си мнения



Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Инa]  
Автор нeизвecтeн (помнещ)
Публикувано05.08.05 14:22



Съвсем естестевно е, че учението на Дънов не е християнско учение. Останалото са приказки.



Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: Инa]  
Автор нeизвecтeн (помнещ)
Публикувано05.08.05 14:32



Ина, ти мен ме познаваш, имаш бележка и писмо от мене. Чети Библията и остави такива коментари, защото те са като въртоп - завличат към дъното.



Тема Re: Въпросът е кой е ДЪНОВнови [re: нeизвecтeн]  
Автор petarst (новак)
Публикувано05.08.05 19:40



Всички ще повярват ама трябва време. За да повярваш, първо трябва да възлюбиш. Тогава и без думи ще заприличаш на Христос!






Тема Re: Какво казва Православието за Бялото Братствонови [re: temptress]  
Автор H. Aнтoнoв (хакер)
Публикувано06.08.05 17:52



В отговор на:

Дънов не е в списъка на вредните учители и учения на Православната църква




За първи път чувам за такъв списък. Може ли да ни кажете къде да го прочетем?

- Богословие и философия на религията


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.