Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:20 21.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Тема Моля за съдействие :)  
Автор Drona (чирак)
Публикувано04.11.02 11:46



Моля да ми укажете къде в Библията се упоменава Светата Троица.

Предварително благодаря.



Тема Re: Моля за съдействие :)нови [re: Drona]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.11.02 09:41



Никъде! Думата Света Троица идва от Преданието и протестантите я ПРИЕМАТ, както приемат броя на книгите на Новия Завет, а безчинно отхвърлят ОСТАНАЛОТО ОТ ПРЕДАНИЕТО. А ЗАЩО?



Тема Re: Моля за съдействие :)нови [re: aпocтoл]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано05.11.02 16:05



Извинявай за некомпетентността, но какво е "Предание"?

Аз нямам за цел да влизам в спорове - нуждая се само от справка.

Питах и на други места и от отговорите ми направи впечатление, че троичността на божието проявление най-често се споменава под някаква форма в Новия завет.

В тази връзка ми и втория въпрос - може ли да се приеме, че Светата Троица е въведена в христианската доктрина от Иисус?



Тема Re: Моля за съдействие :)нови [re: Drona]  
Автор Cвeтпeн ()
Публикувано05.11.02 16:30



Директно упоменаванне н а термина Св.Троица няма, но има явно указание за Нейното съществуване. Най-типичен пример е Св. Богоявление, когато над кръщаващия се Христос слиза Дух Свети във вид на гълъб и се чува гласът на Отца.
В момента не разполагам с текста, за да цитирам точно.



Тема Re: Моля за съдействие :)нови [re: Drona]  
Автор Eвaнreлиcт (Влади)
Публикувано05.11.02 17:29



Привет!

Аз също нямам намерение да влизам в спорове, така че отговарям директно на въпроса ти.

По-горе ти отговориха, че самото понятие "Света Троица" се появява в реника на първите църковни отци, но не се среща в Новия Завет (както и в Стария). Това обаче не означава, че дотогава Бог не е бил в три Личности; нито че това е някакво ново учение, което се появява по времето на Христос.

Господ Бог винаги е бил един Бог в три Личности. Това ознчава, че Той е само един Бог (за разлика от всички политеистични учения, при които съществуват множество божества). Същевременно Той съществува в три отделни Лица (за разлика от юдаизма и мюсюлманството, където се вярва единствено съответно в Йехова и Аллах). Именно този факт прави християнската вяра толкова уникална!

Колкото и невероятна да звучи при подобно повърхностно описание, тази доктрина е истинна и библейска (макар и не дефинирана на страниците на Писанието). Ето защо не е коректно да се казва, че "Светата Троица е въведена в християнската доктрина от Иисус". По-скоро с въплъщението на Божия Син (и след това с идването на Светия Дух след възнесението Му) тази истина става много по-ясна.

Може много да се говори по този въпрос, но не съм сигурен накъде точно да поема. Какво те кара да питаш това?

Поздрав!


ПС
Библейският текст, който цитира Светлен по-горе като пример за библейска илюстрация на доктрината, е в Евангелието според Матей 3, глава, 16-17 стихове.


Нека трае довека славата на Господ!
Нека се радва в делата си Господ!
Псалм 104.31


Тема Скромен опит за отговорнови [re: Drona]  
Автор Eвaнreлиcт (Влади)
Публикувано05.11.02 17:32



Привет!

Аз също нямам намерение да влизам в спорове, така че отговарям директно на въпроса ти.

По-горе ти отговориха, че самото понятие "Света Троица" се появява в реника на първите църковни отци, но не се среща в Новия Завет (както и в Стария). Това обаче не означава, че дотогава Бог не е бил в три Личности; нито че това е някакво ново учение, което се появява по времето на Христос.

Господ Бог винаги е бил един Бог в три Личности. Това ознчава, че Той е само един Бог (за разлика от всички политеистични учения, при които съществуват множество божества). Същевременно Той съществува в три отделни Лица (за разлика от юдаизма и мюсюлманството, където се вярва единствено съответно в Йехова и Аллах). Именно този факт прави християнската вяра толкова уникална!

Колкото и невероятна да звучи при подобно повърхностно описание, тази доктрина е истинна и библейска (макар и не дефинирана на страниците на Писанието). Ето защо не е коректно да се казва, че "Светата Троица е въведена в християнската доктрина от Иисус". По-скоро с въплъщението на Божия Син (и след това с идването на Светия Дух след възнесението Му) тази истина става много по-ясна.

Може много да се говори по този въпрос, но не съм сигурен накъде точно да поема. Какво те кара да питаш това?

Поздрав!


ПС
Библейският текст, който цитира Светлен по-горе като пример за библейска илюстрация на доктрината, е в Евангелието според Матей 3, глава, 16-17 стихове.


Нека трае довека славата на Господ!
Нека се радва в делата си Господ!
Псалм 104.31



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.