Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:01 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ЗАЩО СА МАЛКО ПРАВОСЛАВНИТЕ?  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано25.10.02 20:46



Такъв въпрос ми зададе един колега и докато той ми разказваше колко многобройти били католиците, протестантите, мюсюлманите и будистите, аз се помолих мислено на Бог да му отговоря правилно. И ето каква мисъл ми дойде в главата:

ЗАЩОТО ВЕЧНИЯТ ЖИВОТ Е ГОЛЯМА НАГРАДА И ТЯ ИЗИСКВА ГОЛЯМ ТРУД И ГОЛЯМ ПОДВИГ НА ПОСЛУШАНИЕ!! Малцина са способни на това. Повечето хора са инославни защото там намират по-голяма свобода и повече съвременност. Православието е старо и архаично, но за послушните това е най-лесния път за спасение.

Съвременният човек е умен, но непокорен, той обича да изследва с великата си логика, но да слуша старото - о, това не! Затова неспасените ще бъдат много като земята, като пръстта, а спасените - МАЛКО КАТО ЗЛАТО! Като православните...



Тема Re: ЗАЩО СА МАЛКО ПРАВОСЛАВНИТЕ?нови [re: aпocтoл]  
Автормиpянин (Нерегистриран)
Публикувано26.10.02 09:03



"Когато една религия докаже правотата си, тя загива." Oscar Wilde

Но не съм убеден, че само православни ще бъдат спасени. Това е опасна заблуда.



Тема Какво ще правите?нови [re: aпocтoл]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.10.02 16:29



Абе ти наистина ли мислиш, че само вашата гледна точка е правилната? А какво ще правите, ако се окаже, че там горе няма никой (или че не му пука за вас, което е по-вероятно)?



Тема Дени Дидронови [re: Black Wolf]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано26.10.02 16:49



Достатъчно е окото или крилото на пеперудата, за да смаже безбожника.



Тема Re: ЗАЩО СА МАЛКО ПРАВОСЛАВНИТЕ?нови [re: aпocтoл]  
Автор gateman (непознат )
Публикувано26.10.02 17:06



Здравей Апостоле! След като изчезна от клуба (или се преименова) мен (Йода) ме подгониха (подложиха на цензура, която е присъща на църквата)!
Но аз както казах съм тук, готов за действие!

БОГ С ТЕБ! ОБИЧАМ ТЕ!



Тема 11. Ще се спасят ли еретиците?нови [re: миpянин]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано26.10.02 17:33



11. Ще се спасят ли еретиците?

[Светител Игнатий (Брянчанинов) (6, писмо 28)]:
„Въпросът, поставен от вас, сега се поставя навред. „Защо да не се спасят - пишете вие - езичниците, мохамеданите и така наречените еретици Сред тях има много добри хора. Да се погубят тези добри хора, противоречи на Божието милосърдие!... Да! Това противоречи дори на здравия човешки разум! А еретиците - и те са като християните. Да смятаме, че ние сме спасени, а членовете на други вярвания - погинали, е и безумно и много високомерно!"

Спасението се състои във връщането към общението с Бога. Това общение е изгубил целият човешки род с грехопадението на праотците. Цялото човечество е род от погинали същества. Погибелта е участ на всички хора - и добродетелни, и злодеи. Заченати сме в беззаконие, раждаме се в грях. „Със скръб ще сляза при сина си в преизподнята", оплаква св. патриарх Иаков себе си и сина си Иосиф, целомъдрения и прекрасния! В ада са слизали след края на земното странстване не само грешници, но и праведници на Стария Завет. Такава е силата на човешките добри дела. Такава е цената на добродетелите на нашето паднало естество!

За да се възстанови общението на човека с Бога, иначе речено - за спасението, е било нужно изкупление. Изкуплението на човешкия род не е било извършено от ангел, не от някое друго висше, но ограничено и сътворено същество, извършено е било от Самия безпределен Бог. Мъченията - жребий на човешкия род, са заменени с Неговите мъки; недостигът на човешки заслуги е заменен с Неговото безкрайно достойнство. Всички човешки немощни добри дела, низхождащи в ада, са заменени с едно могъщо добро дело: вярата в нашия Господ Иисус Христос. Иудеите попитали Господа: „Какво да правим, за да извършваме делата Божии?" Господ им отговорил: „Делото Божие е това - да повярвате в Оногова, Когото Той е пратил" (Иоан 6:28-29). Едно добро дело ни е нужно за спасението - вярата, но вяра - дело. С вяра, само с вяра ние можем да постигнем общение с Бога посредством даруваните от Него тайнства.

Напразно, погрешно мислите и казвате, че добрите хора между езичниците и мохамеданите ще се спасят, т. е. ще встъпят в общение с Бога! Напразно вие възприемате противоположната мисъл като някаква новост, като прокраднало се заблуждение! Не! Такова е постоянното учение на истинската Църква - и на старозаветната, и на новозаветната. Църквата винаги е признавала, че едно е средството за спасение - Изкупителят! Тя е признавала, че най-големите добродетели на нашето естество низхождат в ада. Ако праведници на истинската Църква, светилници, от които е светил Дух Свети, пророци и чудотворци, вярващи в идещия Изкупител, но с кончината си предварили пришествието на Изкупителя, са низхождали в ада, тогава как искате езичниците и мохамеданите, за това, че на вас ви се струват добрички, без да са познали и повярвали в Христа, да получат спасение, което се придобива само чрез едно, повтарям - едно средство - вярата в Изкупителя?

Християни! Познайте Христа! Разберете, че вие не Го познавате, че се отричате от Него, когато смятате, че спасението е възможно без Него заради някакви добри дела! Онзи, който смята, че е възможно спасение без вяра в Христа, се отрича от Христа и може би без да знае изпада в тежкия грях на богохулството.

„Вие казвате: „Еретиците - и те са като християните." Откъде ви хрумна това? Само някой, който се именува християнин и нищо не знае за Христа, поради крайното си невежество ще се реши да се нарече също такъв християнин както еретиците, а светата вяра християнска не ще различи от смрадта на клетвата - богохулната ерес! Иначе разсъждават за това истинските християни! Многочислен сонм светии са приели мъченическия венец, предпочели са най-жестоки и продължителни мъки, тъмница, изгнание, отколкото да се съгласят да станат съучастници на еретиците в богохулното им учение. Вселенската Църква винаги е смятала ереста за смъртен грях, винаги е смятала, че човек, заразен със страшния недъг на ереста, е мъртъв по душа, чужд на благодатта и спасението, състои в общение с дявола за своя погибел...

Същността на всяка ерес е богохулството. Свети Флавиан, Патриарх Константинополски, който с кръвта си е защитил изповеданието на истинската вяра, е произнесъл определението на поместния Константинополски събор за ересиарха Евтихий със следните думи: „Евтихий, досега иерей, архимандрит, е напълно изобличен и в миналите си действия, и в сегашните си обяснения в заблужденията на Валентин и Аполинарий, в упорито следване на тяхното богохулство, още повече че той дори не вникна в нашите съвети и наставления да приеме здравото учение. И затова, плачейки и въздишайки за неговата крайна погибел, ние обявяваме от лицето на Господа наш Иисус Христос, че той е изпаднал в богохулство, че е лишен от всички свещени санове, от нашето общение и управлението на манастира, като съобщаваме на всички, които отсега нататък беседват с него или го посещават, че също ще бъдат отлъчени." Това определение е образец на общото мнение на Вселенската Църква за еретиците, това определение е признато от цялата Църква, потвърдено от Вселенския Халкидонски събор. Ереста на Евтихий се състояла в това, че той не изповядвал две естества в Христа след въплъщението му, както това изповядва Църквата - той допускал само едното Божествено естество. Вие ще кажете - и само това? Разбира се, вие не гледате на ереста нито като на разбойничество, нито като на грабеж! Може би единствено затова не я смятате за грях? Тук е отхвърлен Синът Божий, тук е отхвърлен и похулен Дух Свети - и само това! Приелият и носещият богохулно учение, произнасящият богохулство не е разбойник, не е крадец, дори върши добрите дела на падналото естество - той е прекрасен човек! Как може Бог да му откаже спасение!.. Причина за вашето последно недоумение, както и за всички други, е дълбокото непознаване на християнството! Богохулникът не ще се спаси! И онези недоумения, които сте описали във вашето писмо, са страшни клеветници на вашето спасение. Тяхната същност е отричане от Христа! Не си играйте със спасението си, не си играйте! Иначе ще плачете вечно. Заловете се с четене на Новия Завет и Светите отци на Православната Църква (не на Тереза, не на Франциск и други западни безумци, които се представят от еретическата им църква за светци!). Изучете в Светите отци на Православната Църква как правилно да разбирате Писанието, какъв живот, какви мисли и чувства подхождат на християнина. От Писанието и живата вяра изучете Христа и християнството..." Светител Игнатий (Брянчанинов) (6, писмо 28).

Из книгата "Какво е необходимо да знае съвременният православен християнин"от архимандрит Лазар Абашидзе, Тавор прес, София



Тема Емерсоннови [re: Black Wolf]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано26.10.02 17:58



Каквото от Бога виждам ми е достатъчно, за да повярвам в онова, което не виждам.



Тема Re: 11. Ще се спасят ли еретиците?нови [re: moi]  
Автормиpянин (Нерегистриран)
Публикувано26.10.02 21:23



Благодаря ти от все сърце!



Тема Re: ЗАЩО СА МАЛКО ПРАВОСЛАВНИТЕ?нови [re: aпocтoл]  
Автор Cлeдeният oт Гeprи (ъх)
Публикувано27.10.02 00:47



ти не си ли говориш с другите православни в този клуб? Не знаеш ли, че православните са 83 % от населението в България.
Православните са едно чисто регионална религия. Това е стастически факт. Католици има по цял свят. Дори някои протестантски църкви, които са с по 2, 5 или 10 милиона членове, са разпространени по всички държави на планетата Земя. Само православните са си създали национални църкви. Българска православна, Румънска православна и т.н. В повечето случаи дори тези църкви не са в никак добри отношения помежду си. Руската православна църква е в смъртна вражда с Вселенската патриаршия и съответно с Гръцката православна църква. Един румънски православен едва ли би влязъл в българска православна църква. Дори в Канада, САЩ и Австралия те си имат Българска православна църква, Румънска православна църква и т.н.
Да ма извинява цензураторът, ама това не е християнство, а шега.



Тема :) :) :)нови [re: миpянин]  
Автормoи (Нерегистриран)
Публикувано27.10.02 03:31



Само усмивки
и поздрави!



Тема През 19 в. балансът между религия и култура ...нови [re: Cлeдeният oт Гeprи]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано27.10.02 03:54



Поне 3-5 от изказаните от теб мнения/твърдения са дискутираеми. Но явно има нещо, в което си прав...


Националност и Църква

Източното Православие през цялата си история е било религия на народа. С използването на говоримия език в Литургията, със способността си да асимилира и развие различните култури, с водачите, които често поемат върху себе си отговорността за цели нации, Православието става неразделна част от националното съзнание на народите. Това важи за гърците, които олицетворяват Православието с елинизма, за руснаците, които имат своя ирационален месианизъм за "Святая Русь", за сърбите, които не правят разлика между православие и светосавие (духовното наследство на св. Сава).
Силата на тези различни форми на религиозен национализъм е огромна. Комунистите се оказаха безпомощни пред нея. Тази сила идва от факта, че християнството е дълбоко вкоренено в обществото, в семейните традиции, в мирогледа на цели нации: всичко това е необикновено постижение на автентичния християнски дух, който обхваща и променя целия човешки живот, а не както е в нашата секуларизирана цивилизация ­ само една изолирана част от живота ни. Тази пълнота на християнския живот е резултат от дейността на великите светии на миналото ­ св. отци на Църквата, св. Сергий в Русия, св. Сава в Сърбия.

Но през XIX век се получава нещо ново. Балансът между религия и култура се загубва. Вместо да освещават националния си живот чрез прилагане в него високите идеали за Едната Църква, както това са правили светите отци, св. Сергий, св. Сава, православните от този регион започват да използват Църквата като инструмент за увековечаване на техните национални, политически и културни интереси. Те започват да мислят за себе си като за принадлежащи към "гръцкото Православие", "руското Православие" или "сръбското Православие", като че ли това са различни религиозни "деноминации".

Св. ап. Павел се е сблъскал с подобна ситуация в Коринт, където християните от иудейски произход и християните от езически произход са били създали отделни общности. Той им пише: "Моля ви, братя, в името на Господа нашего Иисуса Христа, да говорите всички едно и също, и да няма помежду ви разцепления, а да бъдете съединени в един дух и в една мисъл. А това казвам, защото един от вас дума: "аз съм Павлов", друг: "аз пък ­ Аполосов", трети: "аз съм Кифин", а друг: "аз пък ­ Христов". Нима Христос се е разделил? нима Павел биде разпнат за вас? или в име Павлово се кръстихте?" (1Кор. 1:10,12-13).
В Православната църква има едно св. Кръщение, една св. Литургия, едно Свещенство и една Вяра. И разбира се, има много хора, чиито различия ­ индивидуални, национални и културни ­ са напълно основателни, но само дотолкова, доколкото те не разделят единството на Църквата.

Църковните канони в действителност отхвърлят "националните" църкви: те само изискват всяка една област на същностното Единство на Църквата да бъде видимо осъществена, така че когато изповядваме: "Вярвам в една свята, съборна и апостолска църква" ­ това да не бъдат празни думи.
Прот. Иоан Майендорф, "The vision of unity"
ЦВ, брой 20, 1998



Тема Re: През 19 в. балансът между религия и култура ...нови [re: moi]  
Автор gateman (Свободен)
Публикувано27.10.02 12:52



Православните ще стават и по-малко и така докато изчезнат завинаги, и спрат да вредят на общество, народ и т.н!
Те не могат да разберат, че са в положението на вредители но наистина са такива, защото са окупирали религиозното пространство в България! Тесногръди са! Ще паднат в най-скоро време!



Тема Re: През 19 в. балансът между религия и култура ...нови [re: gateman]  
Автор TRl ()
Публикувано28.10.02 08:28



Да, православните на Земята ще стават все по-малко и по-малко, докато станат едно съвсем малко стадо, и това ще е началото на Краят.
Но "бъдете будни, понеже не знаете, в кой час ще дойде вашият Господ".

Редактирано от TRl на 28.10.02 08:33.



Тема Re: Какво ще правите?нови [re: Black Wolf]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано28.10.02 09:32



При стареца Паисий бил един като теб и старецът му казал:
- Ти си по-глупав от гущер. Сега ще ти покажа защо.
Наблизо живеел един гущер и старецът го извикал. Гущерът веднага дошъл, изправил се на задните си крака и старецът го попитал Има ли Бог? Гущерът поклатил утвърдително глава.
- Видя ли че си по-глупав от гущера- той знае че има Бог, а ти не...



Тема Re: ЗАЩО СА МАЛКО ПРАВОСЛАВНИТЕ?нови [re: gateman]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано28.10.02 09:49



И аз те обичам. Бог също, но те чака с тоягата и ще те фрасне по китарата, ако продължаваш да не ме слушаш и да вървиш към гибелната пропаст.



Тема Re: През 19 в. балансът между религия и култура ...нови [re: TRl]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано28.10.02 10:09



Ще намеря ли вяра, като дойда, казва Господ. Значи вярата /православната/ ще се стопи, за сметка на лошата вяра и безверието. Което става още днес. Игуменът благославя в Църква католич
ката Калина, Румънският патр. Теоктист и папата правят обща съвместна литургия в Рим/ в-к Монитор от 15 окт. -11 стр./ и т.н.



Тема Re: През 19 в. балансът между религия и култура ...нови [re: aпocтoл]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано28.10.02 10:28



Ако не намери вяра като дойде, проблемът е негов. Неудачен експеримент, така да се каже. Хората със свободна воля са избрали свой път, както и трябва да се очаква.



Тема Ami zashtoto Pravoslavieto e TESNIJAT PUT !!!нови [re: aпocтoл]  
АвторBivsh_Protestant (Нерегистриран)
Публикувано28.10.02 10:42



A protestanstvoto - SHIROKIJAT. Za vseki vkus - denominacija, za po-pretencioznite - sektichka ili 'individualno hristijanstvo'. Kef ti baptisti, kef ti adventisti, kef ti harizmatici i t.n.
A Gospod kakvo kazva? Mnozina vurvjat po shirokija, a malcina po tesnija put.
Gospodi, spasi!



Тема Re: През 19 в. балансът между религия и култура ...нови [re: aпocтoл]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано28.10.02 10:49



Лошо, наистина



Тема Re: Какво ще правите?нови [re: aпocтoл]  
Автор zahapin (непознат )
Публикувано28.10.02 17:57



Не мога да те разбера!? И аз знам, че има Бог и че той е всеобичащ, всеобхватен и всичко, което е! Но какво от това има ме и мен - неговия образ и подобие тези работи ги знам, опитай се да ми кажеш нещо което не знам (не знам дали има такова)! Но не си прави илюзии, че ще можеш да ме дръпнеш към православието. Аз съм минал от там, за да стигна където съм и за да продължа напред, освободен от всякакви предразсъдъци, свободен, необятен, неограничен, без грехове и правилни мисли, а такива каквито са!
Знаеш ли апостоле, преди, когато бях православен и защищавах на всяка цена Библията и вярата като теб, ми се мяркаха много често лоши мисли през главата - точно защото се опитвах да ги спра! А сега не ми минава нищо лошо през главата защото съм освободил мислите си! Наистина е така. И друго аз съм тръгнал да си градя своя религия, без да я насаждам по някакъв начин на другите! Пиша тери редове тук, за да може ако не съм прав да си променя пътя, затова са тези желания за спорове, а пък ако иска някой може да се присъедини, в това няма нищо лошо. А какво заварих тук. Остри нападки от всякъде, нарекоха ме келеш, еретик, и т.н. Нека ти кажа, че това няма да ме откаже от моя път. Аз ще го следвам, докато сам не реша. И Извини ме, ако ми е малко дръпнат езика ми, то не е непременно защото мисля така, а от емоциите, които изпитвам. Така, че ако наистина искаш да си дискутираме, то аз ще направя всичко възможно да ти бъде приятно.

БЛАГОДАРЯ ТИ! ОБИЧАМ ТЕ! Йода




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.