Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:38 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земнови  
Авторwebmaster (Нерегистриран)
Публикувано16.10.02 23:20



Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земята

[...]
Това, което ми се вижда основно в Православието, е срещата с Бога. Ние ходим на църква, за да пребиваваме на мястото, което е Божий Дом. Той живее там, защото вярващите са Му предоставили приют в света, откъдето Той е прокуден. Там живее Той и там можем да Го срещнем. [...]

(Относно традицията) от една страна в никой случай не бива да губим скъпоценните богаства на древността. Защото, както казах, всичките ни молитви са думи на Светиите, които са израсли от опита им. От друга страна, трябва да разберем, че думите, образите, които се съдържат в тия молитви, са непонятни за мнозина. И ето го проблема за богослужебния език. [...]

Сега въпросът между вероизповеданията не е въпрос за доближаване, сличаване на текстове и вероизповедни формули, а за това, дали чрез тези молитви, чрез тези текстове срещаш Бога или не. [...]

Аз се отнасям твърде отрицателно към такъв икуменизъм, който изглажда разликите и изкуствено сближава хората, а те си оставата далечни. Ние трябва да поставим въпроса: каква е вярата ти в Бога, какво знаеш за Бога? После да разсъждаваме за другото. И ми се струва ми, че почваме да се връщаме към това, защото сме изтощили всички аргументи в безкрайните спорове и сега можем да питаме човека: в какъв Бог вярваш ти? [...]

Ударението трябва да се поставя върху познаването на Бога, а не върху формата. Древната форма, разбира се, ще се съхрани. Но акцентът трябва да се сложи върху Богопознанието. Въобще, мисля, че сега Православието расте. Но расте не като пожар, а постепенно. В Англия то има особено значение в два аспекта: от една страна, като вероизповедание – открито, определено, непоколебимо, докато западните изповедания сега са неустойчиви и неопределени в това отношение. От друга страна, както вече Ви казах, то е важно като Вероизповедание, което не търси интелектуалния спор, а търси опита от общуването с Бога и на тая основа – ново взаимно общение между хората. [...]

(На православните младежи бих пожелал това, което) бих пожелал на всички – да се потапят в православната руска традиция (в богослужението, молитвата и т.н.), но да не стават нейни пленници. Да се хранят с традицията, да се оживяват от нея, както се оживява човек без голям собствен опит от общуването с някой много опитен.

Спомням си своя опит. Когато постъпих в природонаучния факултет на Сорбоната – физика, химия, биология – открих същевременно Достоевски и също така срещнах Църквата. И ето тия три неща ме вдъхновиха. Науката, както я преподаваха учените, а не школските учители, ми разкри света на сътвореното. Достоевски откри пред мене целите глъбини на човека. А Църквата – мира в Бога. И това бих пожелал на всички.

[Сърдечни благодарности на ПРЕВОДАЧА!!! ]

ПРОЧЕТИ ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ:





Тема Re: Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земнови [re: webmaster]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано17.10.02 16:07



Затрогващ, искрен и точен текст, който всички трябва да прочетат. Човекът говори просто и ясно и сякаш пръска светлина. Благодаря ти!

Радвам се че в негово лице намирам поддръжник в идеята за разбираем за българския народ богослужебен език! За руснаците - руски, за българите - български!



Тема Re: Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земнови [re: aпocтoл]  
АвторЙoдa (Нерегистриран)
Публикувано17.10.02 18:25



А не някакъв измислен език!

и така наречената църква, трябва да ходи при хората, а не хората при църквата!



Тема Re: Частта, която не си успял да прочетеш :)нови [re: Йoдa]  
Авторwebmaster (Нерегистриран)
Публикувано18.10.02 04:12



От беседата с отец Сергий Булгаков... запомних само едно: че има четири Евангелия. Значи, реших аз, едно от тях ще е най-краткото. Прегледах по колко глави са, така се натъкнах на Евангелието от Марка – и се хванах на въдицата! Защото то е написано точно за такива диваци, какъвто бях аз – за младите римляни-езичници.

Започнах да чета. И между втората и третата глава на Евангелието от Марка с мен се случи нещо, за което казват: ти си полудял, не си добре! Между първа и трета глава на Евангелито от Марка изведнъж почувствах наяве, че от тази страна на бюрото, от която седях, стои Христос, Живият Христос. Нищо не виждах, не чувах, не обонявах, нямах никакви чувствени възприятия, но бях абсолютно уверен в присъствието Му. Облегнах се назад на стола и си помислих: ако Той е тук, жив, и от Него излиза такава светлина и покой, и то не чувствена светлина, а тая, която ме пронизва – значи всичко, което е казано в Евангелието, е истина. И почнах да чета. Почнах да отварям Евангелието на различни места и първото, което ми попадна беше онова място в Евангелието от Матея, където се казва, че Бог пролива светлина и над добрите и над злите, и всички са Му мили. И помня, че тогава си помислих: искам да съм с Бога, затова и ще обичам всички, каквото и да ми сторят.
....



И после си поставих въпроса: хората ходят на Църква, те познават ли това, което сега преживях? Това, което говорят там и което учат там, отговаря ли на това, което Евангелието ми каза? Тогава отидох за първи път в църква...

И ето че най-накрая реших да отида и да видя: какво е в Църквата?

Близо до нас имаше една малка църквица, бедна, както всичко останало (в бита на емигрантите). И там намерих не устава, не правилото, не богослужението като форма. А Богослужението като събрание на хора, които искат да срещнат Бога, Който живее там, към Когото можеш да се обърнеш, Когото можеш да послушаш, Който говори в Евангелието и в молитвите чрез светците. И аз открих, че Православната Църква притежава това нещо, което преживях, четейки Евангелието.

За мен това изигра колосална и решаваща роля - това, че (до вярата) ме доведе не обучението, а срещата с Бога. Срещата с Бога чрез Евангелието и срещата с Него в православния храм.

Беден храм, жалко пеене, малка общност от вярващи, беднота и... присъстивието Божие. Не мога да го изразя по друг начин; това не беше някакво величаво мистическо преживяване, a съвършено ясното, прозрачно, спокойно чувство, че Бог е сред нас и ние сме с Него.

И тогава открих (разбира се не го изразих и не бих могъл да го изразя с думи тогава), че преди революцията Бог е бил за мнозина най-вече Вседържител, величествен Господар на света, Който живее в катедралите и църквите и никак не прилича на нас.

А сега изведнъж се оказа, че Бог е бежанец като нас самите. Заедно с нас и Него са изгонили от Русия. И на Запад имаше много невярващи. И храмовете се оказаха не величествени места, където обитава Властелинът на света, а малки църквици, устроени от бежанци. Бежанци, които са загубили всичко, които предоставят на своя Бог – Бежанец като тях самите – приют.

Това чувство си остава в мене и до сега в смисъл, че от една страна Бог е Бог в най-великото значение на думата, но в същото време Той е като нас. Той е изгнаник на земята и вярващите Му предоставят място, където Той е господар. И като стопанин на това място Той споделя с нас вечността, светостта, Истината, Живота. Ето това е моето тогавашно преживяване, но вероятно сега го изразявам с по-"умствени" термини, отколкото бих могъл тогава.





Това, което ми се вижда основно в Православието, е срещата с Бога. Ние ходим на църква, за да пребиваваме на мястото, което е Божий Дом. Той живее там, защото вярващите са Му предоставили приют в света, откъдето Той е прокуден. Там живее Той и там можем да Го срещнем.

Най-напред Го срещаме в мълчанието на храма. Мога да застана в храма, да мълча и да знам, че по Негоата милост, по Неговото смирение Той ми позволява да стоя в Неговото присъствие. Знам, че Той е тук, за това не са ми нужни никакви особени преживявания. Аз имам тая увереност, тя се зароди още при първата среща.

И аз вярвам, че повечето православни имат това чувство, макар може би да не се изразяват така съзнателно; все пак te чувстват: да, ние сме в Божието присъствие. Умея ли да се моля? Ако не умея, мога да запаля свещица. Ако не умея да се моля, мога да кажа: Господи, аз съм тук и Ти си тук, благослови ме. Ти ме обичаш, независимо от това какво представлявам.

В този смисъл за православните Богослужението е разкриване на неописуема глъбина и красота. Това е преди всичко не устава, не задължителното, това е моментът, когато можеш да застанеш в Божието присъствие и пред Тебе се разкрива Царството Божие в молитвите на светците, в песнопенията, които са се оформили за 2000 години, в иконите, в присъствието на ближните. И църквата е в известен смисъл мястото, където невидимото става видимо. Иконите ни говорят за светиите, които са тук, но ние не ги виждаме поради греховната си заслепеност. Окръжени сме от хора и всички те са икони Божии. "Който е видял брата си, той е видял своя Бог" – казвал някой от древните пустинници. Олтарът – това е свещеното място, където Бог живее, където се извършва неизказаното, където хлябът и виното, принесени от нас (а на нас пак от Бога дарени) стават Тяло и Кръв Христови, освещават се от Самия Христос и Силата на Светия Дух, при нашето участие чрез вярата.

И ето тук и молитвите на светиите. Цялото ни Богослужение е построено върху приобщването ни към техния опит за Бога. Светиите са преживели нещо, изразили са го и са ни го предали в православните молитви. И ние трябва правдиво да се молим с тия молитви. Бог е чувал тези молитви, откъсвали се от душите на светиите така, както кръвта бие от раната. "Помилуй ме, Боже, по голямата Си милост!" – викал цар Давид след убийството на съпруга на жената, която искал да открадне. Това е било живо обръщане към Бога, това е бил вик на покаяние. На друго място същото може да се изрази по по-друг начин, но така или иначе – то е истина. Затова, когато четем псалми, когато четем молитви, трябва да се запитаме: мога ли да изрека това честно и искрено? Разбира се, от мен сте чували вече всичко това. Но то е толкова важно: между Бога и нас да има истина!



Тема Re: Частта, която не си успял да прочетеш :)нови [re: webmaster]  
Авторвepeн (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 21:06



Чудесен текст...



Тема Дочете ли интервюто?нови [re: Йoдa]  
Авторwebmaster (Нерегистриран)
Публикувано20.10.02 00:06



"така наречената църква, трябва да ходи при хората, а не хората при църквата!..."

Струва ми се, че грешиш:
При хората ходят лелички от Армията на спасението и други подобни "свидетелки". Не по-рядко младежи на college-възраст с Ванове и джипове, препълнени със скъпоструващи многоезични издания.
Това е известно на всички.

Духовници като Митрополит Антоний не звънят по звънците на хората.
Може би защото са именно там, където е самата църква.

Дочете ли интервюто?

Поздрави!



Тема Re: Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земнови [re: webmaster]  
Автор TRl ()
Публикувано21.10.02 15:58



Дълбокомъдър човек.
Какво да кажа, всичко е точно.

Благодаря.



Тема Re: Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земнови [re: TRl]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано22.10.02 03:12



Здравей TRI!
Разговарях тези дни с добър приятел. Православен, МНОГО кротък и добър.

Разказва ми, че винаги в църквата чувствал нещо (всеки път различно), което го уверява, че Св. Дух е в църквата. (Независимо дали е протестантска или католическа. И двамата живеем в протестантска държава. В неговия град няма православна църква).

На последната служба усетил също нещо - полъх, полъхът на св. Дух според него.

Той чете само Библията и е уверен, че вярата му е непоклатима, изградена на скала... не ще се подведе... получава откровение при четенето...

Разказах му как митр. Антоний е бил обърнат във вярата и разказът му се понрави много.

Не се съмнявам в неговата благодетелност и искреност, но знаейки за продължителните му контакти с Ванга преди години, и това, че досега е изчел всякакви неправославни книги -

искам да те попитам дали това че усеща НЕДВУСМИСЛЕНО присъствието на Св. Дух ВИНАГИ и НАВСЯКЪДЕ не може да бъде проява на илюзия, съблазън...

Аз не съм имала такива преживявания, камо ли подобна увереност във възприятията. Знаеш ли нещо подобно да се е случило на светиите (да разпознават присъствитето на Св. Дух).

Поздрави!



Тема Re: Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на зем [re: moi]  
Автор TRl ()
Публикувано22.10.02 09:37



Не мога да кажа нищо конкретно, а и нямам право. Защото може и да е съблазън, но може и да не е. Виж, ако е "100 %" еретик, тогава е ясно.
Не само светии, но и много други вярващи са усещали присъствието на Св. Дух, Който "ни подкрепя в нашите немощи; защото не знаем, за какво да се помолим, както трябва, но Сам Духът ходатайствува за нас с неизказани въздишки".

Които са познавали в злите духове Бога, то такива явно не са били толкова праведни. Гордостта е тая, която заслепява, включително и мен самият. Затова често и падам, понякога падането мога да го оприлича подобно на студен душ, или на силен растърстващ шамар. Но дори тогава, чуствам, че сърцето ми е все още кораво, много кораво. Разказвам това, защото днес сутринта получих едно такова "отрезвяване". А само като си помисля, че можеше да бъде още по лошо . . . Велик е Бог и милостта Му към падналите хора, към всички нас.
Затова на Него, на Пресветата наша Троица отдавам слава, чест и поклонение сега, и винаги и дай, Боже, вовеки веков. Амин.

П.П. По сложните въпроси по-добре питай някой с опит, защото аз нямам.
Виж, ако е нещо явно, като похулване на светини, каквито са иконите, например, мога да кажа нещо.

Редактирано от TRl на 22.10.02 10:22.



Тема Re: Митрополит Антоний Сурожски: Бог е изгнаник на земнови [re: moi]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано22.10.02 10:19



Ше се опитам да ти отговоря. Това че е православен не е гаранция за духовност. Каква е тази негова православност, която му позволява да ходи в католическа и протестантска "църква". Какъв свети дух има там?! За мен това е демонска измама. Вероятно има податливост към демонски влияния - или има психическа слабост или е бил в кома или нещо подобно.

Не може да ходите в такива "църкви". Молете се в къщи и се събирайте заедно - ще намерите начин да отидете до друг град с православна църква за изповед и причастие.

Светият Дух според мен може да се усети след причастие, ако достойно го е взел човек и то като някаква неземна лекота и радост.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.