Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:09 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: lex]  
АвторЙoдa (Нерегистриран)
Публикувано18.10.02 19:31



Хм-м! Отпуснато!



Тема От къде взе текста?нови [re: aпocтoл]  
Авторdimension (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 00:54



Слоното за кръста е сила Божия, казва апостола /1 Кор.17:18/.

Извинявам се, но много обичам да обръщам внимание на детайлите и проверявам текстовете, които се цитират. Още като виодях написаното нещо не ми се виждаше да е правилно, и както се оказа, въпросният цитат (виж по-горе) не може да се намери нито в 1 Коринтяни (има само 16 глави според Синодалното издание) , нито в 2 Кринтяни, което пък има само 13 глави. Погледнах и в Библията, която ползвам и не е православна, но и там няма разминаване по отношение броя на главите в двете послания на Апостол Павел.

Не искам да досаждам, но за да мога да направя анализ на написаното, трябва да имам и точните текстове.

Моля, поправи си грешката!



Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: lex]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано19.10.02 11:12



Един послушник бил болен и не можел да изпълнява молитвеното си правило. Това много му тежало. Старецът му го успокоил и му казал: "Господ гледа на сърце. В писанието е казано: Синко, дай ми сърцето си" - а не - Синко, дай ми краката си". - привеждам по памет от Древния Патерик.
Както виждате, и в Православието се обръща внимание на духа, а не на буквата. Такива примери могат да се приведат много.
Една седмица отците в Скита постановили - да не се яде готвено, като израз на пост по някакъв повод. На авва Моисей му дошли гости-монаси и за окаже гостоприемство, той им сварил храна. Някои си видели, че от килийката му се издига дим и го обадили на Скитоначалника. "В неделя ще го накажем" - обещал той на тия ревностни не по разум братя.
И в неделя, след службата, скитоначалникът и останалите отци се поклонли на авва Моисея и му рекли: "Моисее, ти наруши човешкото постановление, но изпълни Божията заповед".
Разбира се, това не е извинение за можещите да вършат добро или за своеволните, които крият - а в повечето случаи и не крият - гордостта си зад паравана на "свободата". Вчерашен *****, който не знае още дори житейските радости и болки, който не владее оригиналните езици на Библията, трите й нива на тълувание и пр - хванал Светото ПИсание да го тълкува. Първо изпълни поне малко, после тълкувай.

Scio Qui credidi

Редактирано от Gergi на 22.10.02 12:48.



Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: Aмapтoл]  
АвторЙoдa (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 18:03



Щастлив съм, че поне ми обръщаш внимание! Продължавай аз чета всичко написано от теб! Благодаря ти, че ме наричаш така!



Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: Aмapтoл]  
АвторЙoдa (Нерегистриран)
Публикувано19.10.02 18:44



Амартол говори за радости и болки! Например аз имам само радости, а болки, болки нямам и не мога да имам, аз даже не мога да се разболея, та камо ли да имам болки! Аз съм жив и здрав и много корав и най-вече щастлив, не употребявам алкохол въобще, не пуша, по жени не ходя, само един ореол ми липсва! Ха ха



Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: Aмapтoл]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано20.10.02 00:00



Това за келеша към приказката ли беше или не?



Тема Прекръстеният индиец :)нови [re: виви]  
Авторmoi (Нерегистриран)
Публикувано20.10.02 01:00



Група туристи слезли от кораба си в Индия и цялата голяма група отишли на посещение - да видят като атракция - много известен йога. Гориста местност, пътували известно време, за да достигнат до мястото. Приближили се до йогата, обградили го, а той седи под едно дърво в неподвижната си поза.

Изведнаж всички видели кораба, с който пристигнали, приближаващ се бавно (сред дърветата) към тях. Постепенно започнали да разпознават себе си, разхождащи се из кораба, собствените си гласове, собствените си неотдавна изказани думи...

Сред изумените туристи имало и православен християнин. Направил мислено кръстния знак и цялото видение изчезнало: отново били обградени от дърветата, и медитиращия хипнотизатор (?) седящ все още пред тях.

Тръгнали си, все още зашеметени от преживяното.
Християнинът се върнал за малко и погледът му срещнал очите на йогата.....

И погледа, и този личен разказ беше описан в една книга, чието име не помня.
(Коя книга е, спомняте ли си?)



Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: lex]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано20.10.02 11:15



"Приказката" е записана преди 13-14 века, само толкова, в изпълнение на думите на Апостола: "Помнете вашите наставници..." Вярвам знаеш и по-нататък.

На теб ти импонира повече келеша. Сигурно има защо.

Scio Qui credidi


Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: Aмapтoл]  
Автор lex (Безсмъртен)
Публикувано20.10.02 12:47



Ти защо говориш за келеша? Защо го спомена?



Тема Re: "Как е правилно да се държат пръститенови [re: lex]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано20.10.02 15:50



Защото съм преживял този стадий на духовно развитие.

Scio Qui credidi



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.