Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Най-големия враг на православието  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано15.10.02 11:50



Това са самите му представители. Попове и монаси са го ударили на печалбарство и се отнасят към обикновенните хора влезли в църква като дойни крави. Наглоста им е неописуема а претенциите им огромни. Предполагам че всеки ходил в Бачковси Дряновски и особенно Рилски манастир се е сблъсквал с това.
Ето ви съвсем пресен случай. В Рилския манастир. Паля свещ и пред мен някаква загубена лелка със синя манта сваля свещи неизгорели на една трета и ги хвърля в коша на земята. Правя и забележка че грехота защото тези свещи олицетворяват молитвата на хората към Бога. Коя е тя че да я спира? Лелката измърморва нещо за селяндури и простаци на което със заплашителен тон питам Какво?! Изчезва и се връща с един борец навлякъл расо. Обяснявам му и на него. Монаха доста нелюбезно ми обяснява че те така са решили защото свещниците после трудно се чистели. Отговарям му че да се чистят свещниците си е тяхна работа и само в България гасят така свещите. В Гърция ги оставят докато изгорят или угаснат. Монаха нещо вдига тон че в Гърция държавата плащала свещите. Отговарям му че не е така и го питам ходил ли е в Гърция? Не не е ходил ама са му казвали. Аз пък съм ходил и му обяснявам че такова като нашето никъде го няма. Да не говорим че в Гърция свещите са от восък а не парафинови ментета като нашите. Тук оня виква с пълно гърло да се махам от църквата и да не стъпвам повече там. Засипват се любезности като простак селяндур кретен и прочие. Аз не му оставам длъжен и му казвам че заради такива като него младите хора не стъпват в църква и алчноста ги е прояла отвътре. Къде отиват недоизгорелите свещи? Правят наново други и по този начин си слагат печалбата в джоба. Няколко жени се опитаха да ме подкрепят но монаха ги навика на тъпи патки и те млъкнаха. След като видя че не може да каже нищо смислено а не може да ме набие пред толкова хора хукна да вика полиция да ме извърлила че съм обидил храма?!
Излязох си сам. Повече никога няма да стъпя в рилски манастир камо ли да водя чужденци там.
Не съм кръщаван не се смятам за християнин но това не ми пречи да хозя по манастири и да паля свещ от уважение към религията и хубавото в нея. Май ще спра да го правя.
Вбесява ме откровенното изнудване на хората и показната им наглост.
Ето някои от "прелестите" на българската църква особенно ако е и по-известна.

- Винаги вътре щъка лелка или чичка облечен все едно че ще храни прасета и гаси свещите наполовина
- Поповете винаги се пазарят за пари за нещо си
- Ако се води служба така се мънка че трябва да си до свещенника да чуеш пък да разбереш изключено
- Свещите са пълно менте. А трябва да са восъчни. Восък ли няма в България вече или далаверката е по-голяма с парафина? Как тъй гърците имат восък а ние не.
- Всеки опит да направиш забележка на лелките монаси или поп е обречен на провал. Почват едни викове и закани дето почваш да се чудиш това църква ли е или касапница.

У нас тези дето уж трябва да подържат религията са забравили че основата е личния пример. Че трябва да има просветители. Няма такова нещо. Синодите се карат поповете се бият а понякога и убиват а монасите считат че хората трябва да идват и да им дават пари ей така щото са много хубави. Мързи ги да работят мързи ги пръста си да мръднат за нещо което не носи пари веднага. А уж били безсребърници. За наглоста им вече казах.
Поради тези причини считам че православието у нас е обречено на линеене. Но проблема не е мой.
Мнението ми не задължава никого с нищо и е лично. Старал съм се да бъда обективен.

Истината не е някъде там...


Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: lnfinity]  
Автор bludniya sin ()
Публикувано15.10.02 13:11



Mozhe bi tova e edna ot prichinite, che prodxlzhavam da txrsya bezuspeshno istinskiya si duhoven otec v Bxlgariya.



Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: bludniya sin]  
Авторnadia (Нерегистриран)
Публикувано15.10.02 13:52



mozhe bi dori i samo zatova da beshe, pak se radvam, tche sam katolitchka - pone imam s kogo da pogovoria, ako tchuvstvam nuzhda.



Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: lnfinity]  
Автор ison ()
Публикувано15.10.02 15:24



Аз съм православен, но не знам какво да ти кажа като си прав. Така е. По същата причина и аз малко се отдръпнах от църквата. Пак съм православен, пак ходя на църква, но вече го няма в мен онова доверие към църквата, което го имах преди. Въпреки това обичам православието и смятам, че не трябва моята вяра да се влияе от хората в църквата.
Но не мога да ти опонирам. За съжаление си абсолютно прав.




Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: ison]  
АвторAмapтoл (Нерегистриран)
Публикувано15.10.02 15:33



Църквата е преодолявала и по-страшни препятствия. Естетиката на богослужението е важен, но едва ли единствен проблем. Освен това, ако авторът споделя лошото си впечатление от безредието в някои български църкви, не виждам как определя това като най-голям враг на православието изобщо. В заветната Гърция, където свещите изгаряли докрай и никой не ги маха, това ли е също най-големият враг на православието? В истински православен храм, където некръстен няма и да го пуснат от притвора навътре, свещите ли са кусура?



Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: Aмapтoл]  
Автор ison ()
Публикувано15.10.02 15:58



Нямам предвид свещите, а това, че липсва елементарно уважение към външните хора.



Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: ison]  
Автор TRl ()
Публикувано15.10.02 16:15



Нашите проблеми не идват ли и от това, че ние забелязваме с голяма точност грешките на другите, а своите собствени пропускаме с голяма небрежност. (според св. Йоан Златоуст). Че и се мислим за много обективни и прави.



Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: TRl]  
Автор ison ()
Публикувано15.10.02 16:19



Абсолютно си прав. Но много често го забравям и се сещам със закъснение.




Тема Re: Най-големия враг на православиетонови [re: ison]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано15.10.02 16:30







Тема ????????!!!!!!!!нови [re: Aмapтoл]  
Автор lnfinity (Shadowchaser)
Публикувано15.10.02 16:32



Религията се базира на хората. Без хора богомолци всяка религия е обречена. Обиколил съм цяла Европа и голяма част от Близкия изток. Дори в Сирия и Ливан в православните храмове те посрещат като гост а не като натрапник. Какви са тия простотии - "В истински православен храм, където некръстен няма и да го пуснат от притвора навътре, свещите ли са кусура? "? Това си е сектантство и фанатизъм отвсякъде. Не съм видял досега такъв православен храм. Никъде! Ако някъде у нас някой самозабравил се поп го дава така той е срам за религията!
Навсякъде където човек помоли го изслушват поне. В Сан Пиетро ин виколи в Рим си поговорих половин час с един свещенник на руски просто ей така. Не прояви нетърпение не ми каза да се разкарам. Говорил съм в Испания Франция Гърция Русия. Навсякъде са любезни и отзивчиви. На фона на това като видя някой наш ганьовец дето се надул все едно че е личен секретар на господа и се прави на важен ми иде да го заплюя и никога вече да не искам да си имам работа нито с него нито с религията му.
Най-големия враг на православието е безразличието на свещеннослужителите му а то поражда безразличие и отвращение у обикновенните хора. От мен толкоз. В богословски диспути няма да влизам. Щом има хора на които религията в този си вид им харесва да си вярват в нея. На мен не ми харесва.

Истината не е някъде там...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.