Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:18 20.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Кой е създал Бога?  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано10.10.02 13:03



Чета по разните постинги как такъв хубав свят като нашия не може да се е създал сам а задължително някой го е направил. Кой може да даде разум на човека, ако не Бог?

Та въпроса ми е: по същата логика явно такова хубаво и мъдро нещо като Бог не се е създало само. Коя е тази сила, която го е създала и му е вдъхнала душа (ако я има), мъдрост и сила?



Тема Re: Кой е създал Бога?нови [re: Az]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано10.10.02 14:27



Грешка е да задаваш такъв въпрос. Бог е ВЕЧНОСЪЩЕСТВУВАЩ, Той винаги е БИЛ, Той Е и Той винаги ще БЪДЕ.

Въпросите, които се задават за света, не могат да се прехвърлят автоматично и за Бога. Може да обясняваме света, но Бог е непознаваем и необясним. Може да повторим това за Бога, което ни е дадено от светиите. Повече нищо.



Тема Re: Кой е създал Бога?нови [re: Az]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано10.10.02 16:46



Такива въпроси се задавали в 18-ти век, когато било простено на хората да мислят, че на крачето на насекомото може би в някоя прашинка има микросвят като нашия, в който също има хора, насекоми, и на техните крачета има прашинки, в които има микросветове, в които живеят хора, насекоми и....т.н.

Това се е считало за свободомислие и голяма мъдрост през "просвещението", сега се счита за глупост.

Дали ще разглеждаш философски Бог като Абсолютен разум в смисъла на Спиноза /така вярвал в него Айнщайн/, дали екзцистенциалистки ще определиш Бога като съществуване без същност и пр - по-добре е да се смирим и да приемем непознаваемостта Му. Че има непознаваем Абсолют - е априорна истина на мисленето ни. както това, че едно и едно е две, а не 15. Това са априорни истини. Съмнението в тях води до психическа ненормалност, ако се приеме наистина. Ако наистина оспориш законите на мисленето, самоубийството е близо.

Вярата, че няма Бог също е вяра - вместо Бог в системата се въвежда сляпата случайност. Обикновено мислещите хора не вярват в Бога или 1/ под влияние на лични нещастия или 2/за да оправдаят безпорядъчния си живот или 3/ по подражание.

Scio Qui credidi


Тема Re: Кой е създал Бога?нови [re: Aмapтoл]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано10.10.02 17:21



Защо да се смиряваме и да приемаме нещо неочевидно? Какво по-естествено да разширим съотношението Бог-човек към нещо_друго-Бог? И още по-нагоре? Някакви стойностни причини? Освен че непознаваемото е непознаваемо, защото е непознаваемо (Козма Прутков).

Това че не познаваме нещо не е основание да го обявим за непознаваемо. И още повече да се самоограничаваме в опитите си да го опознаем, както в горния постинг. Тоест, въпроса остава открит до изясняването му.

Мисленето допуска разглеждането на йерархичност, това е една от основните му характеристики. И ако тя е заложена така в нас, не означава ли че това е основна характеристика и на света? И бога, на който се кланяте е само едно колелце в гигантския механизъм?

И дали съмнението в нещо води до психическа ненормалност? Май ако е така, щяхме да си живеем още както при римляните. Не мислите ли че точно съмняващите се движат света?



Тема Ти не си Az!!!нови [re: Az]  
Автор ison ()
Публикувано10.10.02 19:23



Ти не си Az. Ако си Аz се включи с регистрирания си ник, ако не си, не е коректно да използваш нейния ник!!!



Az е православна, а ти не ми звучиш като такъв.
Измисли си твой ник!!!




Тема Аz sym si Az.нови [re: ison]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано11.10.02 00:07



Аз съм си Аз, Тя си е Тя. Да започна с "Мене" ли? Не съм регистрирал чужди имена, нерегистрираните кучета ги яли. Нямам представа че и друг има такова име. Извинявам се ако сте ме припознали, не е това целта. Не искам никого да подвеждам.

Въпросът не е с цел провокация.



Тема Re: Ти не си Az!!!нови [re: ison]  
Автор Betty (Az)
Публикувано11.10.02 05:41



Станало е съвпадение с никовете . Това е друг Az. Аз ако влизам си влизам с ника.

Извън темата: Вчера ми се случи най-красивото и мило нещо досега: Изпратиха ми елей от иконата Всецарица от Ватопед, Атон! 100% имах нужда от подобен лек и Пресвета Владичица ме е чула! Не мога да се нарадвам на тази чест, въпреки, че грам не заслужавам!

Господ да ни пази!



Тема Re: Кой е създал Бога?нови [re: Az]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано11.10.02 17:44



Съмнението в законите на мисленето води до ненормалност. Там релативизъм няма. Ако оспориш законите на собственото си мислене, оспорваш самото си съществуване. Cogito ergo sum. Ненапразно писах - едно плюс едно са две. Както това са аксиоми...

Екстраполации можеш да правиш, докато ти изтръпне задника, пред компютъра, на тихо, топло и без да си гладен. Ела на едно дежурство да видиш как наистина умира човек, как след голяма катрастрофа в бърза помощ мирише - да, мирише - на кръв, как изпуска последното си дихание умиращият човек. Когато видиш как изчезва живота - и ако си имал повод и причина да правиш деца, да видиш себе си в тях, да говориш с отраснали деца, ако знаеш как се пръква с Божия благословия живота - тогава ела да ми оБяснявяш как се екстраполират тия закономертости.

Scio Qui credidi


Тема Re: Козьма Прутковнови [re: Az]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано11.10.02 17:52



На много вместа авторите на тая мистификация заявяват- Нельзя объять необъятное. Точка и край на цитата.
Ако това за тебе значи - непознаваемото е непознаваемо, защото е непознаваемо - и пр. - провери си познанията по руски.

Scio Qui credidi


Тема Re: Кой е създал Бога?нови [re: Az]  
АвторGateman (Нерегистриран)
Публикувано11.10.02 18:11



Бог е всичко, което е! Той е несътворения от никой. Той просто е това, което е. Дори, когато не е имало нищо във Вселената, той пак е бил това което е демек нищо, но все пак е имало определение за нищо, той е самата мисъл че няма нищо (нищо друго освен него)!
Мога да ти кажа, че така наречената църква манипулира хората като казва, че Бог е дал свободен избор на между добро и зло. Но какъв Бог би бил той тогава ако наказва всеки, който кривне от правия път. Затова аз мисля, а пък и съм чел ('Разговори с Бога' I част) че няма ад, дявол и подобен род простотии, и всички хора сме свободни да избираме между добро и зло, стига само да си даваме ясна представа за последствията (всяко действие поражда друго действие или противодействие).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.