Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:04 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Оглашениенови  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано23.09.02 09:23



Как според вас трябва да оглашаваме, например близки приятели желаещи да се кръстят по една или друга причина, но не познаващи Православната вяра?

С кое трябва да се започне?
И докъде трябва да се стигне?
Какво трябва да се изисква от тях?

и .т.н

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Оглашениенови [re: Gergi]  
Автор ison ()
Публикувано23.09.02 10:43



Според мен много добри за тази цел са книгата на о.Серафим(Алексиев)-Вяра, Надежда, Любов(или в разделения вариант, трите книги Нашата Вяра, Нашата Надежда и Нашата Любов) и Житията на Светийте.
Мисля, че е най-важно да се запознае човека с основните истини на вярата, без да се обременява с някакви конкретни заповеди , или забрани-трябва той , след като се запознае с вярата сам да си вземе решението да се въздържа, или не от нещо.
Защото, е много лесно, когато той още не е укрепнал да го затрупаме със заповеди, които трябва да изпълнява, но се съмнявам, че това ще е полезно за него.



Тема Re: поведението в храма++нови [re: ison]  
АвторMyзиkaнтkaтa (Нерегистриран)
Публикувано23.09.02 23:05



Книгите на о.Серафим са незаменими!!!
Може би е добре по-рано човек да схване смисъла на богослужението (напр. следейки св. Литургия с книжката в ръка - паралелният бълг и ц.сл. текст), както и църковния цикъл. (Какво/кого празнуваме днес, как да се приготвим за празника)...
Това са моменти от моя личен опит.



Тема Re: поведението в храма++нови [re: Myзиkaнтkaтa]  
Автор ison ()
Публикувано23.09.02 23:23



Права си! Богослужението е едно от най-важните неща, и следенето на тънкостите в богослужението е най-добрия начин за това да се избегне разсейването.
Между другото на теб кое ти харесва повече източното(византийското, едногласното) или западното(руското, многогласното) пеене?




Тема Re: източно-западнонови [re: ison]  
АвторMyзиkaнтkaтa (Нерегистриран)
Публикувано24.09.02 00:46



Никога не съм пяла сама :(
Слушала съм от гръцки и сръбски сайтове, но като цяло сякаш многогласните повече ми допадат - за слушане.
Но почти съм сигурна, че византийското пеене има по-автентичен и многоизмерен дух, там вибрациите и тежненията са други и сигурно пеещият ги чувства другояче..



Тема Re: Оглашениенови [re: Gergi]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано24.09.02 07:50



Ако идва с теб една година при цял годишен цикъл и покаже ревност и старание, едва тогава според мен може да му станеш кръсница. Отговорността ти е голяма и се пази от грешки.



Тема Re: източно-западнонови [re: Myзиkaнтkaтa]  
Автор ison ()
Публикувано24.09.02 08:14




На мен пък източното ми харесва повече :-)
Ти в някакъв хор ли пееш?
Знаеш ли нещо за постановката при пеене, защото всички ми разправят, че моята не е правилна. Как може да се научиш на правилна постановка?




Тема Re: Оглашениенови [re: aпocтoл]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано24.09.02 08:14



Да, така е благодаря ти много. Иска ми се обаче някакви по-конкретни наставления. Някой може ли да каже, дори с няколко думи. Как се обяснява важността от вярата в Бога? Достатъчно ли е да кажеш примерно, че енергията на живота я дава Бога за човеците, така както слънцето дава енергията на живота на растенията и т.н.???? Имам предвид от този сорт неща. Иначе другите работи мисля, че мога да се справям, дет са си чисто догматичните ;-)))

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: източно-западнонови [re: ison]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано24.09.02 08:16



Отиди на учител, сам ще ти е много трудно. Мисля, че имах някъде тел на една мадама, мога да ти го дам

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Оглашениенови [re: aпocтoл]  
Автор ison ()
Публикувано24.09.02 08:17



Аз бях чул за някакъв дето се самоубил, защото му казвали постоянно, че все още не е готов за кръщение.
Според мен човек трябва да може да поема отговорност. Отговорността е голяма, но как ще се бори този който навлиза във вярата без св. Причастие, което не може да вземе, ако не е кръстен?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.