Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:57 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Календарянови  
АвторПpaвocлaвeн ckoт (Нерегистриран)
Публикувано19.09.02 09:49



Не се плашете, не искам да почнем безплодно словопрение. Става дума за друго. Аз лично не познавам нито един убеден новостилец. Разговарял съм с доста хора по въпроса и никой не е казал: "Аз по такива и такива доктринални причини държа на новия календар". Архиереят на нашата епархия, към когото преди години имах смелостта да се обърна по тоя въпрос, ми каза: "Това в момента е въпрос на църковна дисциплина". Т.е. старокалендарци по убеждение, както виждам, сме повечето в тоя клуб. А как е в Църквата като цяло? Вярвам, малцина са някакви убедени новостилци. На времето въвеждането на новия календар било "обосновано" чрез някои статии в Църковен вестник - и толкова.
Ако съм прав в предположенията си - а дали е така, вие ще ми кажете - то защо не направим една подписка от познати свещеници, миряни и без всякакви бунтове, без шум, по християнски да я внесем - било по епархии, било в Св. Синод? Не става дума за отворени писма, обвинения безплодни и пр. а за нещо от рода на: "Ваше Светейшество, ваши Високопреосвещенства и Преосвещенства! Ние .... със синовна покорност ви молим да се разгледа съборно въпросът за богослужебния календар, който е причина за много недоумения и повод за зловреден разкол. Надяваме се съборният разум на Църквата, напътстван от Светия Дух, да върне официално в употреба осветения от хилядолетия и съобразен напълно с правилата юлиански календар, та и светата ни Църква да застане наред с другите поместни Църкви, отхвърлящи всякакъв модернизъм, като Иерусалимска,.....
Целуваме светите Ви десници и оставаме Ваши чеда в Господа....."

Разумно ли е това? Пак да кажа - без всякакви медийни шумове, без "открити писма" до телевизии, вестници и пр. оръжия за масово унищожение.



Тема Podkrepjam iniciativata!нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
АвторBivsh_Protestant (Нерегистриран)
Публикувано19.09.02 11:11




Chudesna ideja!
Blagoslovi Gospodi!



Тема Re: Podkrepjam iniciativata!нови [re: Bivsh_Protestant]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано19.09.02 15:21



И аз също, но някой трябва да го организира и събира подписите и да ги поднесе! Може би Скот.



Тема Подкрепямнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор TRl ()
Публикувано20.09.02 09:39



Идеята е добра и я подкрепям напълно.
Мисля, че начело на такава инициатива трябва да застане дееспособен човек, т.е. с опит. Сещам се за един такъв подходящ човек - Георги (мисля Тодоров, дали не бе от фондация "Св. Пимен Зографски"). Той проведе преди време една кампания против езическата статуя в центъра на София - тая пред Булбанк. Дали Гергана не се познаваше с него, а Гери. Или пък може да бъде някой друг, с възможности да "пробие" и в Синода. |
Дай, Боже да се върне календара.
Тогава ще можем да си почиваме на 31.12
на Нова Година от ядене и пиене.
Шегувам се.

Редактирано от TRl на 20.09.02 09:49.



Тема Re: Календарянови [re: TRl]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано20.09.02 09:50



Да познавам го, имам и емаил някъде в нас. Ако някой се интересува ще дам.

Точно си е от фондация св.Пимен Зографски, която май западна щото със съдружника му, който пък е много близък семеен познат, другият Георги Пройков в момента са доста в различни посоки. Но иначе Георги Тодоров е доста активен, все пак за статуята успя да издейства да не е Света София, а само София, както и да не се освещава !!!

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Календарянови [re: Gergi]  
Автор TRl ()
Публикувано20.09.02 10:13



Г-н Георги Тодоров ми е направил впечатление с ревността си, с твърдостта си, и с ерудираността си, които умело използва в отстояване на позициите си. Ако се навие и за календара, с Божията помощ ще има успех.



Тема Подкрепям!нови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
АвторЛykчo (Нерегистриран)
Публикувано20.09.02 10:40



Аз, както някои може да са се досетили, съм в опозиция (разколник-сектант, както се изрази архим. Сионий), но ще ви кажа, че това е, което здравомислещите архиереи очакват от вас, които не сте ( в опозиция), да направите.

Ако сте достатъчно сериозни и способни поне на едно скопосно извършено дело (а не само чатене) хванете не само вашите свещеници и братства, но и всички близки и роднини, колеги и приятели. Хората не се интересуват много от църковните въпроси, но като им обясните, че искате Илинден да е на 2 август (не казвайте обаче за Коледа), ще се съгласят.

Аз съм най-обикновен човек, работя в неголяма фирма, но при една инициатива на патриарха заедно със съмишленици събрах за няколко дни повече от 100 подписа с ЕГН и всички там салтанати. Ако се хванете сериозно можете да постигнете много повече, при това сте "канонични"!

Ще ви кажа и друго. При разговор с много високопоставен архиерей, който засегна и моето лично положение и причините за него, негово високопреосвещенство ми каза "прав си (за календара), но ние не можем отгоре, трябва народът да подеме инициативата, да се внесат подписки, трябва натиск отдолу и тогава ние знаем какво да направим".

Е като сте такива ревностни и предполагам сте изчели куп книги и някои изпълняват вероятно и молитвени правила, покажете че ви бива не само да говорите, но и да работите! Отнася се за всеки, който ще го прочете това.



Тема Re: Календарянови [re: TRl]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано20.09.02 10:54



Да, такъв е. Той по принцип по образование е филолог, но иначе се занимава и с рисуване освен всичките православни кампании. Даже миналата година имаше и интерсна негова книга, с доста интерсни исторически факти, но не помня как се казваше.

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Подкрепям!нови [re: Лykчo]  
Автор TRl ()
Публикувано20.09.02 11:28



Моите две колежки, например, са над 50 годишни и помнят старото празнуване на Коледа. И сега ако им кажа за Илинден, съм почти сигурен че ще ме попитат: Ами Коледата? И ако им кажа, че и тя ще се върне, те най-вероятно биха отговорили така: "Тъкмо свикнахме с тия дати, а сега пак искате да връщате старите. Докога ще ни разигравате?
Иди, че обяснявай. . .

Инициативата може да тръгне и отгоре, от някой от владиците. Нищо лошо няма в това, още по-вече след като има такива, които са "за" връщането на стария календар. Въпросът може да се разгледа още на първото заседание на Синода.
Какво значение има дори толкова подписката - не е ли очевидно, че в България има достатъчно хора, които се съблазняват заради календара. Ако самият патриарх не го знае, нека му се каже от някой владика. Но пък Н.С. патриарх Максим знае за съществуването на БСПЦ, която обедини около себе си може би поне 2000 ревностни християни - хора, които могат да се върнат в лоното на БПЦ, защото има от тях много работоспособни и биха помагали в борбата против икуменизма. А и не само в това.

Редактирано от TRl на 20.09.02 11:34.



Тема Edna ideja... [re: TRl]  
АвторBivsh_Protestant (Нерегистриран)
Публикувано20.09.02 11:50



Predpolagam che Sv.Sinod e internetiziran veche!!!
Seshtash li se - mozhem da iznamerim e-mail-ite na Sinoda, mitopoliite i na otdelni duhovnici, kakto i na fondacii i 'Curkoven Vestnik' i da pusnem molba-podpiska, a sushto i da oburnem vnimanie specialno vurhu tazi tema ot tozi forum!
Tova e samo edna obshta ideja, pomislete ja, vazhnoto e da se trugne ot njakude.

Za Lukcho:

Bratko, vmesto da namekvash kolko sme zle nie, kanonichnite, puk vie kolko ste pravi i duhovni i pr., shto ne vzemesh da organizirash podpiska ot starostilnite pravoslavni, v kojato da se nastojava za vrushtane na starija stil, kato uslovie za preodoljavane na razkola.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.